yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25)
  • medya (1)

  1. Belirli bir kişiyi hedef almadan açılmış bir başlıktır efendim. Nasıl ki yazım kurallarına uymanın önemli olduğunu düşünen yazarlar bu konuda başlık açmıştır, kezban ifadesinin olumsuz ve pejoratif anlamından rahatsız olanlar bunu belirtmiştir, olası tartışmalardan rahatsızlık duyan yazarımız da bunu dile getirmiştir. Belirtmek gerekir ki kavruk kelimesinin tdk'daki karşılığı "1. Kavrulmuş olan, 2. Kurumaya yüz tutmuş, 3. Zayıf, 4. Yaşı ilerlemesine karşın iyi gelişememiş olan"dır. Bu yaygın anlam ve beyaz tenli olmayanın, sarışın, esmer, kıvırcık saçlı, renkli gözlü... olmayanın belirli bir gruba mensup olamayacağı önermesi de ifadenin insanları rahatsız edebilecek bir tanım olmasına sebebiyet vermektedir. Olay bundan ibarettir. Sevgi yumağı temennilerimle...

  Edit: tapaj hatası

  Görülen lüzum üzerine editi: bu konu ile ilgili son açıklama olmasını temenni ederek yazıyorum. Girdi esmer - kavruk tartışmasından silinmemiştir. Silinme sebebi toplumun bir konudaki yaklaşımını eleştirmek için açılan bir başlığın amacından uzaklaşmasına sebep olacak şekilde ve gereksizce kürt-türk ayrımı yapılmasıdır. Aynı cümlede Kavruk gibi bir ifade kullanılması yalnızca silinmeyi destekler bir yan etmen olmuştur.

  Süslü sözlükün kurallarında "7. ...özetlemek gerekirse yazarlıktan atılmak ancak süslü’ye yakışmayan hareketlerde bulunmakla mümkün olur."

  "9. sözlük kurallarına aykırı, hakaret içeren, aşağılayıcı, ırkçı, ayrımcı, saldırgan entrylerin bu platformda yeri yoktur. ..." Denmektedir.

  Yazar süslü'den uçurulmamış, sadece ilgili girdisi silinmiş, kendisine kişisel mesajla ifadesinin neden bu şekilde yorumlandığı, bunda kastı olmadığını düşündüğümüz, ancak çıkan anlam sözlüğün korumak istediğimiz yapısına uymadığı için girdisini sildiğimiz aktarılmştır. Bu başlığı kişisel algılamaması gerektiği de söylenmiştir ancak Kendisi yine de bu başlık altına esmer demek suç mu mealinde bir girdi yazmayı tercih etmiştir, bunun üzerine bu entryde konunun sadece bu kısmı tekrar açıklanmıştır. Yazdığı yazı gibi bu başlık altında yazılan pek çok entry de formata uygun olmamasına rağmen sırf yanlış anlaşılmaması için moderasyonca silinmemektedir.

  Toptan bu başlığı silmek en kısa yol olacak gibi görünse de güzellik sektöründe de ırkçılık yaşanması sebebi ile silinmemektedir. Ama konu biraz daha uzak noktalara doğru yol alırsa korkarım beyaz bir sayfa açacağız.

  3 mart 2014 20:34

  2. Yıllardır adımı duyan her kişinin sonrasında (3 dakika veya yıllar sonra bile olabiliyor maalesef) en ufak bir takışmada beni maruz bıraktığı çirkinlik. Yapmayın, yaptırmayın, karşınızdakini ne kadar incittiğini gerçekten başınıza gelmeden bilmeniz çok zor.

  4 mart 2014 11:22

  3. son derece gereksiz, yersiz, manasız bir çıkıştır.

  kavruğa kavruk demek ırkçılık değildir, bunu ırkçılık kabul etmek ırkçılık ama konu o da değil bence.

  konu, burada aniden, bir de sert sert kelimelerle böyle bir konuda çıkış yapılmasıdır.

  başka sözlüklerde ahengi yazarlar bozar burda moderatör hafif kıpraşmış yersiz yere.

  bence başlık komple uçurulsun.

  buna eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek denir zira. kimsenin aklında olmayan şeyin kurcalanması saçma.

  haa diğer sözlük kuralları gibi bir kuralsa bu, o zaman sözlük kuralları başlığında ''kısaca'' bir madde olarak geçsin.

  böyle yapan şöyle yapan çeksin gitsin falan demek, hem de ortada fol yokken yumurta yokken...

  bir de biri entrysinde kavruk ifadesini kullandı diye sansür yemiş resmen entrysi silinmiş.

  halk arasında hafif yanık tenlilere kavruk denir, bunu her halk çocuğu bilir, bu da notum olsun.

  sevgi ve barış ile...

  edit: tanım yazının geneline yayılmış olmakla beraber ilk cümle tanım cümlesi değildir. o nedenle ''çıkıştır'' ifadesi bir tanımı kapsamıyor.

  4 mart 2014 16:26


  4. tanışmamızın onuncu gün dönümünde "oha sözlük forum olmuş!" dedirten başlık. Ablalarım, onu bunu bırakın da yeni bir ruj çıkmış gördünüz mü? (gizlinot: ruj rimel filan hani hatırlarsınız)

  4 mart 2014 17:30

  5. "benim de kürt/türk/ermeni vs arkadaşlarım var",

  "onlar keşke bizim gibi düşünseler",

  " onlar da iyidir ama farklılıkları yüzünden savaşıyoruz"

  bunlar gibi düşünceler de farkında olmaksızın ırkçılığın belirtileridir. karşı tarafı farklı düşünmesi yüzünden öldürme (gizlinot: savaş ölüm demek) isteği ırkçılık demektir. ilk cümledeki sözleri söyleme isteği (gizlinot: benim de kürt/türk/ermeni vs arkadaşlarım var), kendini diğerlerinden üstün gördüğünün en açık şeklidir.

  30 nisan 2014 23:28

  6. muzculuktur diğer adı. son zamanlarda haberlerde duyduğum ve sinir olduğum olay bir futbolcuya muz atılması. bre gafiller (muhteşem yüzyıldan geliyorum) en ağır işleri küçük gördüğün insanlara yaptır. ülken gelişsin sonra ona muz at. bir dönem abdsinde siyahların söz hakkı yoktu. şimdi nba zenci kaynıyor. avrupa niye gelişti. esirlerin üzerinde yapılan deneyler. 2.dünya savaşı sonrası kalkınan ülkeler küçük gördüğü insanları kullanarak gözümüzün önünde ülkelerinin mallarını götürdüler. bunların hepsinin belgeleri var. neyse gece gece sinir olmayayım. biz hep hoşgörülü olduk en azından tarihte öyle yazıyor. tarihin yalancısıyım.

  1 mayıs 2014 00:00

  7. (bkz: ruh hastalığı)

  malesef ırkçılığı iğrenç bir şey olarak telaki edip, davranışlarıyla, sözleriyle farkında olmadan ırkçılık yapanlar da bir hayli çoktur ülkemde.

  7 mayıs 2014 15:35


  8. farkındaysanız kendi aramızda da bunu yapar olduk. beyaz türkler gibi gibi. demek ki ırk içinde de ırkçılık olabiliyor. hepimiz şunu biiliriz ki maddiyatımıza göre ayırırlar bizi aşağı mahalle yukarı mahalle kenar mahalle gibi. benim hayatım hep kenar mahallelerde geçti. çingenelerle aynı okulda okudum . çok da eğlenceliydi. okul çıkışı darbukalarla eğlenceler. kürt, selanikli arkadaşlarım oldu. farklı ırklar iyidir ya. türkiyeden kürtleri atın ermenileri atın çerkezleri lazları atın. geriye ne kalır ki. sıkıcı olur.

  7 mayıs 2014 16:42

  9. Sanırım benim yaptığım.

  son yıllarda gerçek bir ırkçı olabilirim.

  tabii ki bu durum bende sadece suriyelilere özgü.

  aslında herhangi bir ön yargım yoktu. Gerçekten üzülüyor ve acıyordum ama babamın arkadaşının evini tutan suriyeli ailenin salonun ortasında ateş yakıp, neredeyse bütün binayı ateşe verecek olmaları, babamın arkadaşının evinin hurdaya çıkması, halamların binaya taşınan suriyeli ailedeki kadını günlerine davet etmeleri, kadının girdiği yiyip içtiği evde hırsızlık yapması gibi olaylar beni büyük ölçüde itti.

  Bir de suriyeli bir adamın, antep'te bakkal bir abi'ye mahalledeki 15 yaşındaki bir kız için "bunu alacam" demesi vs.

  Uşak'ta da 8 yaşında bir kız çocuğunu evlenmek için kaçırmışlardı.

  Türkiye'nin her köşesinden suriyelilerle alakalı böyle haberler alıyoruz.

  bu entryde benim yakın çevremin de yaşadıkları var.

  Ölsünler, gebersinler demek çok gaddarca.

  benim söylediğim şey ise "beraber yaşamamız imkansız !"

  yani düşünsenize, sizin için 15 yaşındaki kızla evlenmek isteyen adam pedofil, onlar için normal.

  Yine düşünebiliyor musunuz ki sizin kızınız veya küçük yeğeniniz için, babanız yaşında suriyeli bir adam "bunu alacam" diyor.

  ben o çocuğu sokağa çıkarmaya korkarım.

  Ha eğer bana "e bunu türklerden yapan yok mu?"dersen, o "sapık" muamelesi görüyor. Ne diyoruz o adama, "hasta"

  Bu adamın normali bu.

  karısını da 17'sinde almış altüstü.

  Gitsinler istiyorum.

  zaten kendi pacamizi toplayamiyoruz, bir de sağlıkta ve eğitimde suriyeliye öncelik, yok efendim van depremzedelerini prefabrik konutlarından atıp suriyeli mültecilere vermek falan...

  20 yıl sonra da özerklik isterlerse ne yapacaklar çok merak ediyorum.

  ölmesinler, allah yardımcıları olsun ama gitsinler.

  beraber yaşayamayız.

  hatay'ın diken üstünde canını ve malını korumaya çalıştığı bir Türkiye ve öyle bir suriye iyimserligi istemiyorum.

  içinde olmadan istanbuldan ankaradan ahkam kesmek de tam bir elinde iphone'yla villasindan "bu hataylilar da hiç misafirperver değilmiş" diyen rasim ozan Kütahyalı işi.

  ha o adama "al evinde 1 hafta konuk et" desen paçaları tutuşur ama kendisi asla "ırkçı" değildir.

  biraz gerçekçi olalım.

  Sıktı bu dansözlük.

  12 aralık 2014 01:30 12 aralık 2014 04:52

  10. Yukarıda da belirtildiği üzere "hastalık"tır. O kadar tehlikeli bir hastalıktır ki, milyonları, gencecik çocukları, hatta kundaktaki bebekleri, ölüme sürükler. Bu hastalığa yakalanmış canlılar için, bu kelime; Ölümden daha ciddi, insan hayatından daha değerlidir. bu, o kadar hastalıklı bir düşüncedir ki; doğduğunda, doğduğu yerdeki insanların, toplumun, ona yüklediği sıfatlarla kendini üstün görüp, aynı toplumun başkalarına yüklediği sıfatları, insanları aşağılar.

  ölüm Herkese ölümdür. Evladı can veren her ana aynı çılığı atar, dili yoktur. Can veren her yürek aynı acıyı hisseder, ırkı yoktur. Evlere, yüreklere, düşen her ateş aynıdır, dini yoktur. Ölüm herkese, hepimize eşitken, bir cana şehit, bir cana leş denmez. O, sabah gazetesini, sözcü'yü; star'ı, atv'yi değil de; vicdanınızı, okuyup izleyin. Kan emicileri ancak böyle alt edebiliriz.

  8 eylül 2015 11:48 8 eylül 2015 13:38