sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (0)

  1. (yazar: cleir de lune) uktesi.

  Her şeyin azı karar, çoğu zarar düşüncesindeyim.

  Birincisi mesela, öğretmenlerimizin birinci sınıfta bize öğrettiği ilk şeylerden birisi de hak, özgürlük ve sorumluluk kavramlarıydı. Bu kavramlar birbiri ile ilintililerdi, (gizlinot: hâlâ öyleler) ve birisinin özgürlük hakkı kısıtlanmaya başladığı an bizimki biterdi. (gizlinot: hâlâ öyle.) eğer bitemiyorsa bu, gereken sorumluluğu almamışız demek oluyordu. (gizlinot: bu da hâlâ öyle.) ben kova burcuyum ve burç özelliği olarak son derece özgürlüğüme düşkünüm ama ben bile şu yaşıma kadar gayriresmi yollarla aşırı özgürlükçülüğü savunan insanlardan rahatsızlık duydum. mesela ben dört buçuk yaşındaki kuzenimle geçtiğim ve o istikamete giden başka bir yol olmadığı için kullanmaya devam ettiğim kaldırımda aşırı özgürlükçü eylemler yapan, göğüslerini açıp "memelere özgürlük!" diye bağıran plansız programsız örgütlenmiş kadınlardan kuzenimin olumsuz etkilenebileceği gerekçesiyle rahatsız olabilirim. Sonuçta o bir çocuk ve Zamanından önce neden kafasına cinselliği sokalım? Sırf bunu yazdım diye şimdi eksiler yağabileceğini biliyorum Ama aşırı özgürlükçü insanlar propagandalarında, eylemlerinde genelde yetkilileri bilgilendirmezler çünkü yaptıkları eylem çoğunlukla kolay kolay göz yumulabilir şeyleri savunmaz. Kısacası tercih edebileceğim bir şey değildir benim. Edenlerin ise her ne kadar kendilerine zor gelse bile savundukları şeyi daha resmi ve belirli sınırlar içerisinde, bazı çerçeveler içinde kamuya duyurmalarını isterim kendim ve çevrem adına. Aklınızda yukarıda verdiğim örnek kalmasın. Buna başka dahil olan bir sürü konu var.

  Aşırı açık görüşlü kısmına bir şey yazamayacağım, herkesin kendi fikridir, fikrini çevresine dayatmadığı sürece de sıkıntı yaşamaz, yaşatmaz diye düşünüyorum. Sadece bunu da tercih edebileceğimi sanmıyorum.

  Ve en Son madde de Benim tercih edebileceğim bir şey değil.

  Örneğin marjinal fikirleri olan insanlar genelde giyim tarzlarına da bunu yansıtıyorlar, ben böyle giyinemem. saçlarının bana göre tuhaf kesimli, bana asla yakışmayacak ama onlara yakıştığını düşündüğüm modelleri var filan. Ama "Piercing-renkli saç-metalcilerinki gibi simsiyah kıyafetler ve aynı şekilde bir makyaj" olayının ise marjinallik değil, aksine gitgide yaygınlaşan bir öge olmasından ötürü tam tersi olduğunu belirtmek istiyorum. Yine de tercih edene herhangi bir lafım olmaz.

  2 eylül 2016 11:02 2 eylül 2016 11:16

  2. galiba benim bu.

  zaten oldum olası özgürlükçü ve açık görüşlüydüm. bunlar son yıllarda iyice artınca çevrem tarafından marjinal olarak nitelendirilmeye başladım. tabi ki bi başkasının özgürlüğünü kısıtlayan şeyleri desteklemem ama dünyanın, kültürlerin, insanların kuralları çok saçma geliyor bana.

  çevremdekilerle siyasi konularda çok tartışırdım, bi görüşüm vardı ve savunurdum. ama artık her şeye "ama o da kendince haklı, vardır kendince bi sebebi" demeye başladım. bu nedenle herkesi sinir etmeye başladım. tabi ki hala sevdiğim ve sevmediğim şeyler var, sevgi pıtırcığı değilim. ama "o kişinin yaşadıklarını birebir yaşamadan, onu yargılayamayız. evet kötü şeyler yapmış olabilir ama belki de çocukken travma yaşadı, belki bi şey oldu da böyle oldu.eğer hiçbi psikolojik sıkıntısı olmadığı halde de böyle yapıyorsa kötü birisidir, değiştiremeyiz." dedikçe marjinal oldum.

  ha cinsellik falan konularında zaten kimsenin kimseye bi şey deme hakkı olmadığını düşünüyorum. bırakın isteyen istediği gibi yaşasın. 2 kişinin(tercihe göre 2den fazla kişinin :)) arasındaki bi konuda kimseye laf düşmez diye düşünüyorum.

  keşke herkes istediği yerde (sınırlara, devletlere, milliyet ayrımcılıklarına hayır) istediği kişiyle (cinsiyetçiliğe hayır) istediği şeyi yaparak (kahrolsun kapitalizm) mutlu mesut yaşayabilse. sadece insanlar değil, dünyanın tüm canlıları eşit yaşama hakkına sahip olabilse (biz de birer hayvanız sonuçta, doğamıza dönebilsek keşke)

  ha içten böyleyim ama benden önceki girdide dendiği gibi garip renkli saçlarım, tarzım falan yok. dışarıda. bakınca gayet normal bi kadınım. tüm bunlar konuşunca açığa çıkıyor.

  2 eylül 2016 12:18

  3. aşırısını bilmem ama bu ülkede devlet, özgürlükçü ve açık fikirli olan insanları "marjinal gruplar" diye tanımlanıyor.

  marjinal olmak, marjinal demek benim için sıradışı demek.

  özgürlükçü ve açık fikirli olmak için marjinal olunması gerekmiyor.

  ki marjinal/sıradışı olmak bir sorun mu? hayır, benim için değil.

  marjinal görünüme sahip insanların ise toplumda daha fazla tacize maruz kaldıklarını tahmin ediyorum; saç, tarz, giyim itibarıyla...

  gerçi tacizin/tecavüzün kılık kıyafete bakmadığınnı hepimiz de farkındayız.

  edit: marjinal derken sıradışı dedim ama bu sıradışı ötekileştirmek gibi algılanmasın. benim aklıma marjinal denilince "normal" görülen durumların dışında hareket edilmesi geliyor. ki "normal" dediğimiz şeyi de kesinlikle olumlamıyorum. aksine "norm" dediğimiz şeyin saçmalığından bahsediyorum. atıyorum heteroseksüel olmak, hatta homofobik olmak normlara uygun olmaktır, normatiftir. insanları ötekileştiren şey budur. daha farklı bir toplumda yaşıyor olsaydık gay olmak, trans olmak, vegan olmak vs vs sıradışılık olmazdı belki çünkü sıradanlık-sıradışılık ikiliğini yaratan bir normatiflik algısı olmazdı o toplumda. ama içinde yaşadığımız toplum içinde insanların kafasında belli başlı bir kalıp ve normlar malesef var. dolayısıyla normal-marjinal diye bir ikilik olduğunu söylemek bu ikiliği savunmak anlamına gelmez. kaldı ki sıradışı/marjinal olmak sıradan olmaktan kat kat iyidir, o insanın toplumsal kalıpların dışına çıkma cesaretinin olduğunu gösterir.

  2 eylül 2016 12:32 2 eylül 2016 13:07

  4. Off cidden yeter ama ya.

  İsteyen istediği gibi olur sizin özgürlüğünüzü kısıtlamadığı sürece eleştirme ve yorum yapma hakkına sahip değilsiniz. Birbirmizi bu şekilde ayrıştırdığımız sürece bizden bir bok olamayacağı kesin.

  Tanım: saçma bir başlık.

  2 eylül 2016 12:46

  5. kesin aşırı değildir.

  tanım: özgürlükçü ve açık görüşlü insanları marjinal gösterme çabasının bir tezahürü olarak aşırılıkla vurgulanan durum.

  2 eylül 2016 12:49

  6. aşşırı aşşırı diye açılmasından başlığı açanın fikrini anlatan görüş :DD

  aşırı özgürlükçü olmak aşırı marjinal olmak değildir aynı şekilde aşırı açık görüşlülük de bunu desteklemez. nasıl bir yaklaşım anlamış değilim

  2 eylül 2016 13:00 2 eylül 2016 13:01

  7. marjinal tdk'ya göre 1. sıfat Aykırı 2. isim, matematik Son birim demek.

  bu durumda bu tanım ben olabilirim özgürlükçü olmak,açık görüşlü olmak ve bu topluma aykırı olmak güzel bi şey bence siz de gelsenize.

  2 eylül 2016 13:44 2 eylül 2016 13:46

  8. türkiye'de evlilik öncesi cinsel ilişkiye ve eşcinselliğe karşı olmamak (gizlinot: bakın eşcinsel olmak bile demiyorum, sadece insanların kimle seviştiğini sevişen taraflardan biri siz değilseniz umursamamak), (gbkz: henüz) evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı düşünmediğini söylemek, aileden ayrı yaşamak, aile ile birlikte yaşanıyorsa "hizmet etmek istiyorum misafirlere sırayla yemek-kahve-meyve-çay ikramı yapmak istiyorum suyunu almaya bile kalkmayan babama ellerimle su içirmek istiyorum" kafasında bir hizmet aşığı olmamak, hatta dans etmek, spor yapmak (gizlinot: voleybolu çok seven ve çok da yetenekli olduğu halde maçlarda tayt giymesi gerektiği için nasıl olsa ailesi yaygara kopatacak diye lise takımına girmekten vazgeçen kızlar), tatile gitmek gibi şeylere tekabül eder. türkiye'nin çok büyük bir kısmı için bu normal olup olmadığı tartışma konusu bile olmayacak kadar (gbkz: normal) şeyleri yapmak aşırı marjinallik, aşırı açık görüşlülüktür. böyle bir coğrafyada yaşarken özgürlükçülükle, açık görüşlülükle önüne "aşırı" sıfatını getirerek dalga geçmek ise duyarsızlıktır. belki size marjinal gelen şeyler yukarıda saydıklarım değil bir üst seviye şeylerdir -açık ilişki yaşamak, saçlarını maviye boyatmak, ya da başta belirttiğim gibi bunları yapanı yadırgamamak- ama aynı kapıya çıkıyor işte. sizin gibi olmayanı yadırgıyor, yapabiliyorsanız linç ediyor, yapamıyorsanız eleştiriyor/dalga geçiyorsunuz.

  kendimi net olarak ifade edemedim aslında, söylemek istediğim şu: daha özgürlüğü bile sindirememiş güzide ülkemizde, "aşırı özgürlüğü" eleştirmek yanlış. mesela kendi akrabaların için konuşayım, onlar yanımda evli olmadığı halde kendi rızası ile cinsel ilişki yaşayan bir kadına (gbkz: orospu) derlerse ve ben onları bu lafı söyledikleri için uyarırsam aşırı marjinal aşırı özgürlükçü oluyorum onların gözlerinde. "aşırı"lığın standartlarını kimin değer yargılarına göre belirleyeceğiz yani? eşcinsellik konusu konuşulduğu an "şimdi senin baban bi adamla beraber olsa tamam bu senin hakkın dersin yani öyle mi :d peki bi kız arkadaşın seni ellese fln :d" diyen insanlara göre mi, annelerine/babaannelerine/karılarına benzemeyen her kadını yollu olarak gören kelli felli adamlara göre mi, "ev işini sen yapacaksın tabii ki sen dururken baban mı kalkıp su alsın?" Diyen annelere göre mi? yoksa okumuş, internet kullanan, elinin altında her türlü bilgi kaynağı olduğu halde ülke gerçeğini görmekten aciz olup kendi değer yargısına uymayan her insanı "aşırı özgürlükçü" diye dalga konusu haline getirene göre mi?

  bu ülkenin açık görüşlü, özgürlükçü ve marjinal insanlara ihtiyacı var. keşke bu insanlar daha çok olsalar, her sokakta, her ailede, her çevrede. bu muhafazakarlığın, korkunç baskının ve hayattaki tek doğrunun kendisinin düşündüğü olduğunu sanma alışkanlığının kendi kendine kırılacağına inanmıyorum çünkü, denge için böylelerine ihtiyaç var.

  2 eylül 2016 14:57

  9. Belki normali budur da diğerleri aşırı gerici aşırı sıkıcı aşırı yobazdır. Kaşımı deldirince ya da ilk dövmemi yaptırınca hatta saçımı boyatınca bile marjinal adledildim ailede, belki de ilk olduğum içindi alışık değillerdi. Sonra herkes yaptırmaya başlayınca alıştılar. Yine aynı şekilde lisede kadın hakları, özgürlükler diyince anarşist feminist yaftası yapıştırılmıştı, sonra dünya geliştikçe bunun normal olduğunu kabul edildi, yaftalayanlar bile aynı söylemlere döndüler. Bunun içinde bulunulan durumla alakalı olduğunu düşünüyorum kısacası.

  2 eylül 2016 15:54

  10. Bir "kime göre neye göre" klasiği.

  Albert camus'un bir deyişiyle devam ediyorum "tüm toplumsal kurallar saçmadır çünkü çoğunluğa uydurulmuştur"

  Marjinal kesim coğrafyaya göre değişen bir yapıdadır. En basit örneğiyle İran'da tesettür kurallarına riayet etmeyenler marjinal atfedilirken, İsviçre'de tesettürlü olanlar marjinaldir. Yani bir toplumda kim diğerlerinden farklıysa veya düşüncesini farklı Temellere kuruyorsa marjinal odur.

  Bizim toplumumuz için marjinallik, bağımsız düşünmektir, bir dinden, bir siyasi liderden, bir politik görüşten bağımsız düşünebilmek. Öyle yukarıda yazıldığı gibi her marjinal insan mavi saçla, dövmeli omuzla, piercingle nokta tespiti tanıyacağınız şekilde gezmez.

  Ben marjinalim bu topluma göre, ama saçımı loreal sunkissle açmak dışında boya yapmadım, fazladan kulak deliğim bile yok, dövmem falan da yok. Birilerinin içini rahatlatmak için her yaptıklarını koşulsuz doğru kabul etmedeğimden, benden farklı düşünen insanları öcü kabul etmediğimden beri böyleyim ve insanı yüceltmeyen, zalimlik eden hic bir görüşte değilim.

  2 eylül 2016 18:37 2 eylül 2016 18:39