sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (1)

1. kadınların güzel olmak ve beğenilmek uğruna kendilerini sakat bırakabileceklerinin kanıtı.

imparatorluk döneminde (ki 10. yüzyıl ve sonrasıymış), çinde bu korkunç gelenek ortaya çıkar. küçük yaştaki kızların ayaklarının büyümesi engellensin diye sarılır. bu öyle acı dolu bir süreçtir ki, bu yıllar sürecek işkence boyunca kızlar ağlamaktan helak olur, çoğu geceleri uyuyamaz, kendi başına yürüyemez.

o dönemin erkekleri, ayakları bağlanmış kızlarla evlenmeyi isterler çünkü ayakları bağlanmış kızlar zenginliği çağrıştırır (ayakları bağlanmış kızlara sahip aileler, kızlarını çalıştırmayacak kadar varlıklı olduklarını gösterirler bu yöntemle) ayrıca ayakları bağlanmış kızlar kendi başlarına yürüyemez; bu onların dışarı çıkmadıkları, gezip tozmadıkları ve namuslu bakireler olduklarının kanıtıdır.

ayak bağlanınca büyümeyi engellediği ve bu sayede küçük kaldığı, minik "altın lotus ayakkabı" denen ayakkabılara bu sayede sığdığı sanılsa da; esasında ayak bozulmuş bir şekilde büyümeye devam eder. ayak parmaklarının kemikleri içeri bükülür, ayak kemiği eğrilir. parmaklar, ayak tabanının altına kıvrılır ve orada ezilir.

birazdan paylaşacağım fotoğraflar cidden rahatsız edici. deforme olmuş çinli kadınların ayakları bunlar. uyarmış olayım.

(link: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/14/Bound_feet_%28X-ray%29.jpg/769px-Bound_feet_%28X-ray%29.jpg x-ray görüntü)

(link: http://image.yes24.co.id/Upload/CatalogContent/three-inch-golden-lotus-01_(2).jpg normal ayakla karşılaştırılması)

(link: http://i298.photobucket.com/albums/mm243/chiupin/boundfeet.jpg ayakkabısız 1)

(link: http://prafulla.net/wp-content/sharenreadfiles/2012/11/353950/golden-lotus02.jpg ayakkabısız 2)

9 ocak 2014 01:39

2. Çin'de uygulanan vahşet geleneğidir. Kadınlar güzellik uğruna kendilerini sakat bırakıyorlar resmen.

29 mart 2015 23:03

3. böyle güzelleşeceklerine ve beğenileneklerine nasıl inandırılmışlar ya ben anlamadım cidden. bu nasıl işkencedir bu nasıl bir şeydir? kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir durum cidden.

29 mart 2015 23:15

4. yani böyle fil ayaklı olacağınıza 42 numara ayaklarınız olsun daha iyiydi. bu ne embesil bir güzellik algısı ya. insan gerçekten hem doğaya hem hayvana hem kendine zarar.

29 mart 2015 23:52

5. Toplumların direttiği güzellik algısından sadece biridir, gözümde 0 beden olmak için kendini kusturmaktan ya da güzellik uğruna bıçak altına yatmaktan hiç de farklı değildir. Ben 39 numara taraklı ayaklarımla mutluyum valla.

30 mart 2015 00:17

6. küçükken sürekli ''büyüyünce de giyersin'' diyerek büyük alınan ayakkabılardan dolayı ayaklarımın büyük olduğunu sanırdım.(gizlinot: 40 numaracık) doktora sorduğumda bana dışarıdan yapılan müdahalelerin ayakların büyümesinde etkili olmadığını söyleyip bu örneği vermişti. hiç merak edip de görsellerden bakmamıştım.

çok üzücü gerçekten de. kızını sakat bırakan anne baba! çektiği acıları bile bile aynısını kızına yaşatan anne! geleneği batsın ben yapmıyorum kızıma bunu ulen diyen çıkmış mıdır acaba?

30 mart 2015 00:28

7. o minnacık ayaklarla nasıl dengede durduklarını hep merak ettiğim ayaklara işkence yöntemi. zamanında bunun güzel olduğunu düşünüp başlatanın da devam edenin de aklına edeyim. ben 39 numara hobbit ayaklarımla dengemi zor sağlıyorum yahu. canıçok tatlı bir insan değilim ama ayaklarımın acısına tahammülüm yok. ayağımı acıtan, yüksek topuklu ayakkabıları da hiç giyemiyorum. napalım seksilik kodlarımda yoksa demek ki. :d

30 mart 2015 00:32 30 mart 2015 23:17

8. kadınların kendilerini değil kızlarını sakatladıkları eski bir çin geleneğidir. sarayda ortaya çıkıp önce güçlü aileler arasında yayılmış, gözünü yükseklere diken fukara sayesinde öyle yaygın uygulanır olmuştur ki, ayakları bağlı olmayan kızcağızların iyi bir evlilik yapamayacakları çıkarımıyla nihayet gelenekleşmiştir.

herhalde en korkuncu da tek seferlik bir işlem olmamasıdır, bandajlar sürekli sıkılaştırılarak daha geriye çekilir ve yıllar süren eziyetin ardından kızlar yardım almadan rahatça yürüyemez hale gelir. yanında sürekli bir refakatçi bulunan kadının "iffeti" sorgulanabilir mi hiç? nasıl bir çıkarım yaptıklarını varın siz düşünün. "iyi ki bizimkilerin aklına gelmemiş" diyeceğim ama, çin'in türk komşuları bu geleneğe güler miydi, ağlar mıydı kestiremiyorum. bir de bize barbar derler.

velhasıl bu eziyeti çekmiş kadınların namusu sorgulanmamakla birlikte erkeklerde acıma ve şefkat duygularını körükler, erkek egosunu zirveye taşır. bir de bu uygulamanın dolaylı olarak vajinal kasları güçlendirdiğine dair bir şeyler okumuştum, doğruluğu ne kadardır bilmiyorum ama sebebi o kadar da alçakça olmasın be!

30 mart 2015 01:29