sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (24)
 • medya (0)

1. Ortaokul hayatım boyunca elimden düşürmediğim kitap/kitap serisi. Şimdi üniversitedeyim arada hala elime alır birkaç sayfa okurum. O kadar severim yani. Süslü sözlük de bizim küçük gizli defterimiz ya bi bağdaştırdım ikisini böyle.

Hey gidi günler, serra'yla oktay ne zaman sevisecekler acaba diye cok beklemistim :d saka bir yana cidden yol yoldaş olan bir seriydi o zamanlar. ipek ongun'unun parladığı zamanlardı. (gizlinot: yazar burda iç çekerek gençliğini yad etti. )

5 nisan 2017 15:51

2. Bugün kitaplığın arkalarında kalmış olsa da hala sakladığım, vermeye kıyamadığım (gbkz: ipek ongun)'a ait kitap serisi. bir dönem çok severek okuduk, teneffüs muhabbetlerine, hafta sonu buluşmalarına bolca konu ettik, yetmedi sonunu beğenmeyip arkadaşlarla aramızda tartışmamıza neden oldu. hatırlıyorum da bize hayata dair farklı bir bakış açısı sundu iyisiyle kötüsüyle. yazarın her kitapla vermeye çalıştığı bir mesaj kaygısı vardı elbette ama, bugün gençliğin neleri kitap diye okuduğunu görünce hele daha bir özel geliyor insana. Şimdi okunanlar gibi, genç beyinleri zehirli fikirlerle, farklı noktalara çekilebilecek çok yanlış mesajlarla doldurmuyordu.

Bir zamanlar favorim olan (gbkz: enid blyton)'un Türkçe'ye yaramaz kızlar olarak çevrilen, (gbkz: malory towers) adlı serisiyle birlikte, birçok genç kız gibi bende de yer edinmiş kitaplardandır bir genç kızın gizli defteri.

(yazar: agent) ukdesiydi sanırım :)

5 nisan 2017 17:46 5 nisan 2017 18:52

3. Ergenliğimde okuduğum, amacına ters olarak nasıl olacağıma değil nasıl olmayacağıma karar vermeme yardımcı olan kitap/seri. Nefretimsin serra noyan, gençliğimi geri ver. (gizlinot: kalıplaşmış karakterlere hayır )

5 nisan 2017 17:56 5 nisan 2017 17:58

4. küçük bir kızken (yaş 13) çok sevdiğim yerlere göklere koyamadığım, başucu kitaplarım arasında saydığım bir kitap serisiydi. Ta ki günlerden bir gün dershanedeki Türkçe hocam o kitapları okuma diyerek bana Sait Faik'in bir öykü kitabını verene kadar... o gün ona çok kızmış ve içerlemiştim benim en sevdiğim kitap ve yazar hakkında böyle atıp tuttuğu için ama bugün yerden göğe kadar haklı görüyorum. Serra'nın o mükemmel yaşamı, tırnağı kırılsa çok önemli gibi davranması, Çeşme'de yazlıklar, The Marmara Oteli'nde 5 çayları falan şimdi düşününce bile bir sinir geldi! Allah'tan hocam bana o kitabı vermiş de gerçek dünyaya dönmüşüm, iyi yazarlar ve ufuk açıcı kitaplar keşfetmişim. Şimdi bunu okuyan ergenler ve hala ergen olmak isteyenler kızıp eksileyeceklerdir ama cidden zaman kaybı. bildiğim kadarıyla İpek Ongun hala bu kitap serisinin ekmeğini de yemekte üstelik, en son d&r da Serra'nın kızının günlükleri tadında bir şey gördüğümü anımsıyorum, amanın kaç kaç...

6 nisan 2017 00:53

5. Ben lise hazırlıktaydım ve serra üniversiteydi. Oktay'ın elini tutması bile olaydı. Hele öpüşmeleri 2 yılı falan buldu nerdeyse. Ben saftım tabi ozaman işler öyle yürüyor sanıyordum. Ancak şimdikiler bunları yemez.benim liseye giden kuzenlerimin bile bilmediği nane kalmamış. Ben o dönem okuldan koşa koşa gelip okurdum kitabı. İnsan o zamanlarını ve o kafayı özlüyor bazen

6 nisan 2017 11:43

6. İpek Ongun'un sürrealist çalıştığı kitap serisi.Sürrealist diyorum çünkü o kadar Türkiye şartlarından uzak ki anlattıkları.Kitabı okuyunca Serra Noyan ve aşırı snop hayatını görüyoruz.Kitaplarda bütün kızlar cici ve hanım hanım,erkekler saf,hatta mal bile denebilir.Bu kitaplarda arıza bir tip asla göremez tek derdiniz çok şişko olduğunuz için okulun popüler çocuğunun sizi beğenmemesi,5 çayına giderken ne giyeceğiniz falandır.Ne psikolojik gelişim ne de zeka gelişimi için uygun bir seri değil kesinlikle.

6 nisan 2017 16:00 6 nisan 2017 16:03

7. kitabın taa en başlarında yer alan cüneyt'i öyle biriyle eşleştirerek zihnime işlemişim ki, imkanı yok unutamıyorum. istemsizce bgkgd denince aklıma hep o geliyor. kitabın benim üzerimdeki etkisi de bu işte, garip ama gerçek.

6 eylül 2017 01:20

8. orta okuldayken başlayıp severek okuduğum bir seriydi. kitapların içeriğini, kurgusunu filan düşününce sinirimi en çok bozan şey serra ve mükemmel hayatından ziyade büyük aşkı oktay'a yol verip sümüklü özgür ile evlenmesiydi.

7 eylül 2017 00:36

9. Ortaokulda bütün seriyi okumuştum üstelik hızımı alamayıp kamp arkadaşları mektup arkadaşları tarzı ipek ongunun yazmış olduğu diğer kitapları da okumuştum. Şimdi düşününce yazdığı kitaplar komik ve zaman kaybı gibi geliyor ama o yaşlarımda bu kitap sayesinde okuma alışkanlığı edinip sürekli kitap okumaya başlamıştım.(gizlinot: Keşke yine o kadar çok kitap okuma hevesim olsa)

şunu da söylemeden geçemeyeceğim günümüzde ortaokulda birçok çocuk Wattpad kitapları(?) okuyor,biz yine iyi kurtarmıştız.

7 eylül 2017 00:48 7 eylül 2017 00:48

10. biz neden böyle değiliz bu kızın hayatı ne kadar güzel diye içerlediğim kitap.

 o yaş grubuna hitap eden çok yanlış bir kitap bence çocukları pembe bir dünyaya özendirip tatminsiz olmalarına neden oluyor. ama tabi bunları 23 yaşımda söyleyebiliyorum :) o zamanlar  harika bir yazar ve kitap serisiydi benim için malesef

7 eylül 2017 21:11