yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (1)

  1. lisede okuyup bayıldığım kitaplardan biridir. bu kitap demek entrika demek. bir kaç günde bitirdiğimi hatırlıyorum. Philippa Gregory'nin tudor hanedanını anlatan kitap serisi var. ben 4 kitabını okudum. daha sonra sıkılıp bıraktım. kitaplar birbiri ile tamamen bağlantılı değil. her kitapta belirli karakterleri anlatıyor. bu kitap başta mary boleyn ile başlasa da aslında ana karakter anne boleyn. 8. Henry'nin boleyn ailesi ile ilişkilerini anlatıyor.

  kitabın tam adı the other boleyn girl (link: https://www.goodreads.com/book/show/37470.The_Other_Boleyn_Girl goodreads)

  kitabın birde filmi çekilmişti. mary boleyn rolünde Scarlett Johansson, anne boleyn rolünde Natalie Portman, 8. henry rolünde eric bane.

  ben filmdeki kıyafetlere bayılmıştım. kitabının tadını vermiyor ama fena değildi bence filmi de.

  (link: https://www.youtube.com/watch?v=o1jpXRfD8R8 fragman)

  ukte (yazar: kopuksuzkahve)

  1 mart 2016 00:01

  2. Kitabı ne kadar muhteşemse filmi bir o kadar kötüdür.

  Tarihi romanları severim. Aşırı entrikaya da ayrıyetten bayılırım. Ve bu kitap kaliteli bir tarihi aşk romanı bence. Phillippa Gregory coşmuş.

  Resmen yutuyodu kitap beni. İşim gücüm biran önce kitabı okumak olmuştu. Serinin tamamı muhteşem. Okumak isteyenler için seri sıralaması

  1) Boleyn Kızı

  2)Kraliçenin Soytarısı

  3)Bakirenin Aşığı

  4)Mahkum Prenses

  5)Boleyn Mirası

  6)Öteki Kraliçe

  1 mart 2016 00:14

  3. iki kardeş olan anne boleyn ve mary boleyn'nin kralın aşkı için girdikleri savaşı anlatan kitap. bu tarz kitapları seviyorsanız the tudors dizisini de seversiniz muhtemelen, izlemediyseniz bi bakın.

  1 mart 2016 00:18

  4. orijinal adı the other boleyn girl olan ve anne boleyn'den ziyade mary boleyn'ı anlatan tarihi roman.

  teknik bakımından gerçekten başarılı bir roman. sıradan çok satılanlar kitaplarından biri değil.yazar anlatım konusunda gerçekten başarılı. bildiğimiz roman tekniklerine uygun şekilde yazılmış.olay örgüsünün sürükleyici ve açıklayıcı olması, karakter ve mekan betimlemeleri konusunda çok iyi.

  tarihi bir roman olduğu için değinmeden geçemeyeceğim aşırı yanlı bir roman. diğer boleyn kızını ön plana çıkarmak, onun perspektifi falan güzel ancak tarihte hiç olmayan bir hayat hikayesi yazılmış kıza. ana hatlar doğru ama gidişat yanlış. tarihi dizi ve romanlarda belgesellik, doğruluk falan çok aramam, bu romanı da beğendim ancak yapacağım tek eleştiri anne boleyn'e haksızlık yapılması üzerine olur.

  filmini de natalie portman dışında beğenmiştim. anne boleyn'e hiç yakışmamıştı ki bence en kötü performanslarından biridir. scarlett johannson ise çok güzel bir mary boleyn olmuştu.

  eric bana ise felaket yakışıklı ve başarılıydı.

  ancak boleyn kızlarına dair favori yapımım her zaman the tudors'dur.

  1 mart 2016 00:22 1 mart 2016 00:24

  5. Sayelerinde Tudor Hanedanlığı'na Osmanlı'dan daha hakim olduğum (gbkz: philippa gregory) kitaplarından biridir.

  Bu kadının dili su gibi okunuyor, kitapların kalınlığından gözünüz korkmasın. Bu tarz kitapları seviyorsanız bir göz atabilirsiniz.

  1 mart 2016 00:26 1 mart 2016 00:38

  6. Anne boleynin erkek çocuk doğuramadığı için gözden düştüğü kaderin işi ki doğurduğu kız çocuğunun İngiltere yi yönettiği (konudan çıktım farkındayım) filmi izledim sonra Anne Boleyni araştırdım idam edilmesi henrynin sonra ki evlilikleri erkek çocuk düşkünlüğü ama tahta önce marynin sonra elizabeth in çıkması. Ben aşık kadınların ahının çıktığını düşünürüm bazen İran da Şah ve eşi Süreyya mesela Süreyya çocuğu olmadığı için şahın da ilk eşinden kızı olduğu ve tahtın devamlılığı açısından erkek çocuk gerekli olduğu için severek ayrılmış ve sürgüne yollanmıştır sonrasında Farah pehlevi ile evlenir sonra karşı devrim ve çok istediği erkek çocuklarından birinin intiharı ülkelerinden uzakta yaşamaları vs. Konu çok saptı farkındayım iyi geceler diyorum toparlayamıuprum.

  13 ağustos 22:49

  7. Filmi kitaptan çok farklıydı. Kostüm, olay örgüsü, karakterlerin iç yüzleri hiç kitaba göre değil. Filmi merakla bekliyordum izleyince hayal kırıklığına uğradım. Garip bir durum 6 sene boşanıp evlenebilmek için uğraştığın karını idam ettir, 8.henrynin yaşamı o kadar ilginç ki dizisi, kitabı, filmi olmasa garip olurdu. 

  14 ağustos 08:58

  8. Philippa gregory'nin kitapları çocukluğuma damgasını vurmuştur, annemin kütüphanesinin parçası bu kitapları ben ilk okuduğum dönemde aşkla ve hevesle okudum. Devam kitabı olan kraliçenin soytarısı ve bakirenin aşığı kitaplarını defalarca ve defalarca okumuşumdur.

  Fakat zaman geçtikçe philippa'dan hiç hoşlanmadığımı fark ettim. Mary boleyn'in tarihte bu kitaptaki kadar yeri yoktur, Mary henry'nin diğer sayısız metresi gibi oldu bitti bir olay. Üstelik kitapların geri kalanında philippa'da anne ve Elizabeth için hep bir nefret seziyorum, özellikle Elizabeth'i hep kaprisli, zayıf, kolay manipüle edilebilen hatta daha da ileri gidersek bir fahişe gibi resmetmiş, oysa gerçek kraliçe Elizabeth'in gregory'nin kırılganlığı ile yakından uzaktan alakası yoktur. Kurnaz, güçlü, avcı bir kadın hatta ağzından küfür eksik olmayan bir kadından söz ediyoruz. Anne boleyn'e karşı kitap boyunca mary'yi romantize etmesi de ayrı bir mevzu. Anne boleyn tarihe damgasını vurmuş güçlü bir kadın figür, Mary ise bir hiç.

  Bir diğer yanlış da Elizabeth'i Mary büyütmedi. Kardeşi edward'ın doğumundan sonra Elizabeth gayrimeşru bir çocuk olsa bile kralın himayesinde iyi eğitimden geçti, Elizabeth'e en çok etki eden hatta daha sonra kocasıyla ilişkisi olduğu iddia edilen, henry'nin son eşi Katherine parr'dır. Yine ortada Mary boleyn yok.

  Tarih romanında elbette hayalgücü devreye girer ve doldurduğu bazı boşluklar ergenliğimde bana hayatımın hazzını verdi, Elizabeth ve Robert aşkında özellikle. Ama Philippa gregory var olmayan karakterler üzerinden hikayeyi çok taraflı anlatıyor. Bu sebepten bu üç kitap sonrasına hiç şans vermedim.

  14 ağustos 09:15