sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. Güzel giyinmek ile modaya uygun giyinmek arasındaki çizgiyi kaybettiğimiz dönemdeyiz. lookbook'ta, polyvore'da, moda bloglarında, tumblr'da, moda önerisi yapan platformlarda, magazin sitelerinde ve hollywood haberlerinde pazarlanan giyim tarzlarını ve makyaj stillerini sinsice "bu örnekler gibi giyinmelisiniz" diye empoze ettikleri için; sokaktaki insanların çoğu birbirinin aynı giyiniyor bu aralar.

  Üstelik, bundan 10 sene sonra "biz bunları mı giymişiz, bunda hiçbir estetik yok" diyeceğimiz modelleri, göz yoran desenleri ve renkleri giyiyoruz/giyenleri izliyoruz. üstelik beğeniyoruz. ancak beğenme sebebimizin, bu görüntülere çok fazla maruz kalmamız olduğunu düşünüyorum ben. normalde beğenmeyeceğimiz bu görüntülere o kadar çok karşılaştık ki, gözlerimiz alıştı.

  yuvarlak omuz, önü kısa arkası uzun etekler, "aşırı" yırtık kot, büyük boy palto modası... göze rahatsızlık veren bir sürü moda tasarımı ekleyebilirsiniz bu listeye. çirkin moda tasarımları bunlar. çoğu insana yakışmayan, modanın "kadının fiziğini ve güzelliğini ortaya çıkartma, kadının zerafetinin altını çizme" görevlerini yerine getirememesine sebep olan, aksine -modanın kadını daha ince, daha uzun, daha kıvrımlı göstermek için ustalıkla oynadığı göz oyunlarına inat- yanlış yönde illüzyon kullanan tasarımlar.

  Şimdi, zamandan ve mekandan uzaklaşarak, olanca yüzeysel ve işlevsel bakmanızı istiyorum şu fotoğraflara. Gardrop Kedisi'nin bir yazısı bana yardımcı olacak örneklememde:

  (link: http://www.gardropkedisi.com/2014/02/new-york-moda-haftasi-2014-sonbahar-kis.html New York Moda Haftası)

  (link: http://www.gardropkedisi.com/2014/02/milano-moda-haftasi-2014-sonbahar-kis.html Milano Moda Haftası)

  giyimin, kıyafetin sadece bizi soğuktan korumak işlevini yitirip estetik bakış açısıyla şekillendirildiği ve artık kişiliğimizle tarzımıza dair diğer insanlara ipucu verdiği bir dönemde yaşamaktan şikayetçi değilim. kullandığımız her nesnenin sanatla göze hitap eder hale gelmesi rahatsız etmiyor beni. Ama bir tuhaflık var gerçekten.

  size gerçekten güzel ve çekici görünüyor mu bu moda? bana grotesk, rahatsız edici ve dikkat çekici geliyor. amaç dikkat çekmek, evet. ama dikkat çekmeyi daha zarif yollardan elde etmek varken, abartılı ve ürkünç tarzlarla bunu elde etmeye çalışmak ve bunu sokak modasında uygulamak saçma geliyor bence.

  Ben eski kafalıyım belki, evet. Audrey Hepburn gibi örneklerin abartılı olmayan, minimalist, sade olmasına rağmen dikkat çekici, asil giyim tarzları beğeniyorum. doğru olanın bu olduğunu iddia edemem, bilir kişi değilim. ancak yıllar sonra bile bu kişilerin giyim tarzlarına bakıp rahatsız olmamamızdan ve o dönemde giydikleri kıyafetlerin şimdi bile giyilebilir olmasından ötürü bu tarzı savunuyorum.

  modanın ve defile gösterilerinin insanı (link: http://9gag.com/gag/6321196/fashion-stahp şaşırtmak, şok etmek, sarsmak) gibi amaçları var. insanları etkilemek için bunu yapmak zorundalar. ancak modaya uygun giyinmek zorunda mıyız? etkileyici olmakla dikkat çekici olmak arasındaki farkı gözden kaçırıyor muyuz? kıyafet dolaplarımıza bakıp irdelediğimizde kaç kıyafeti bundan 10 sene sonra da kullanabileceğimizi öngörebiliyoruz? yoksa modanın "her sene yeni kıyafet al, sürekli para harca" oyununa mı geliyoruz?

  aha klişe: moda, insanın kendisine yakışanı giymesidir.

  22 mart 2014 16:05 22 mart 2014 16:12

  2. bir kadın her zaman dikkat çekicidir. çirkin de olsa güzel de. bir ortamda kadın varsa cümleler ona göre kurulur. yani illaki modaya uyalım diye size bakıldıkça o markaları insanların gözüne sokarsınız. o firmanın reklam masrafını üstlenirsiniz bir anlamda. markaya değil kendinize yatırım yapın.

  22 mart 2014 19:33

  3. dikkat çekmek için vücudunu kullanma acizliği ve aptallığının yol açtığı sanı..

  22 mart 2014 20:54

  4. Acınılası durum. bkz Asena Erkin

  23 mart 2014 14:13

  5. Sade ve şık olmanın da dikkat çekici olduğunu anlamayan kişilerin yanlış moda düşüncesi.

  12 eylül 2014 12:31

  6. ülkemizde son zamanlarda fiziği düzgün yurtdışından ya da pahalı markalardan alışveriş yapabilen herkesin kendini moda gurusu sanması gibi bir durum var. dikkat çekeceğim diye herşeyi üst üste giyip takıp takıştırmak moda sanılıyor cidden ve ergenlik çağındaki kızlarımız/erkeklerimiz de bu kişilerin totişini baya bir kaldırıyor maalesef instagram vb. ortamlarda.

  12 eylül 2014 13:42 12 eylül 2014 13:47

  7. Asena Erkin'in başını çektiği akımdır.

  12 eylül 2014 16:11

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar