girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (144)
  • medya (1)

1. fazla kullanmayın derim. çünkü rahim tembelliği yapıyor. uzun süre çocuk sahibi olamayabilrisiniz. ya da çocuk olduktan sonra emzirirken kullandığınızda çocukta kıllanma olarak geri dönebiliyor. örneklerini gördüm maalesef. biliyorsunuz emine ün de bu haplardan rahatsız olmuştu. herşeyin fazlası zarar.

6 temmuz 2014 20:51 ed.8 temmuz 2014 19:26

2. adet görmeye başladığım günden beri inanılmaz ağrılarla baş etmeye çalışan biriyim. doktor kontrollerinin hiç birinde kist ve türevlerine rastlanmaması beni rahatlatsa da ağrılarımda hiç bir azalma olmadı. lise hayatımın ilk 3 yılı her adetin ilk günü müdürün yüzümü gördüğü anda eve git çocuğum demesiyle geçti. çünkü ağrının yanında bende fena halde kusma ve ishal oluyordu.

18 yaşımda gittiğim yeni doktorum bana doğum kontrol önerdi. adet düzensizliğim yoktu ancak ağrılarımı düzenleyebileceğini söyledi. böylelikle 21 yaşıma kadar yazz 24+4 hapını kullanmaya başladım. bu hap söylenene göre klasik doğum kontrol haplarının olası yan etkilerini minimum seviyede yaşatıyor dendi. kullandığım 3 yıl boyunca gerçekten de kilo almadım, iştahta açılma olmadı, selülitler artmadı ve en önemlisi ağrılar büyük ölçüde azaldı. ancak bağlantılı olabilir mi bilmem 21 yaşında garip bir kalp çarpıntısı ve çabuk yorulma durumlarıyla karşı karşıya geldim. çocukluğumda söylenen kalpte üfürük tanısından dolayı kalp tetkiklerimi yaptırdım ancak önemli bir şey çıkmadı. ben de bunu haplara bağladım ve bıraktım. hapın etkisi mi yoksa psikolojik mi bilinmez yaklaşık 2 sene çok ağrı çekmedim diyebilirim.

ancak geçen sene gene artan ağrılarım yüzünden tekrar başladım. 6 ay gene yazz 24+4 ü kullandım . ancak ilk kullanma dönemimin tam tersi etkilerle karşılaştım. kilom arttı, iştahım açıldı, vücudumda ödemler oldu. bacaklarımdaki dalga dalga görüntüyü farketmemle kap serüvenime eeh çekecem ağrıyı nidalarıyla son verdim.

biraz uzun oldu biliyorum ama yazımın ana fikri her hap her bünyede farklı etkilere yol açıyor bu konuda hem fikiriz. ancak aynı hap farklı dönemlerde aynı kişiye bile farklı etkilere yol açabiliyor. bunu net bir şekilde gördüm. yazz 24+4 adet düzeni ve ağrı geçirme konusunda çok iyi bunu söyleyebilirim. fiyat olarak diğerlerine nazaran daha fazla diye biliyorum.

6 temmuz 2014 23:35

3. endometriozis sahibesi olduğumdan mütevellit piyasadaki neredeyse tüm çeşitleri kullandım, senelerdir desolett ile devam ediyorum. fark ettiğim herhangi ağır bir yan etkisi yok, zaten az miktarda regl olurdum, halen öyle. bu ilaç sebebiyle kilo almadım, zaten kiloluydum ama vermeyi zorlaştırıyor düşüncesindeyim. onun dışında fazla kiloma rağmen hiç selülit sorunu yaşamadım. rahim tembelliği yaptığı söyleniyor fakat bunu da muhtemelen ben öğrenemeyeceğim, çünkü zaten endometriozis en bilinen kısırlık sebebi, bir sorun yaşarsam o yüzden olacak; ilaveten çocuk doğurmak isteğinde de değilim. bunun dışında şu an için ekleyeceğim bir durum yok.

8 temmuz 2014 15:42


4. Polikistik over sendromu sayesinde tanıştırılmaya çalışıldığım haptır. Herkes kilo aldırmasından yakınırken ve doktorum bana kilo almamam gerektiğini nasihatlerken nasıl olur da içerim bu mereti bilemiyorum.

9 temmuz 2014 12:48 ed.20 temmuz 2014 20:01

5. şampuanımın içine yaklaşık 8 adet ezip kattım. şaçları güçlendirdiği ve saç çıkardığını okudum ama net yorumlar bulamadım. aslında kimisi çok memnun kimisi hiç değil. umarım kel kalmam sözlük.

15 temmuz 2014 22:48 ed.16 temmuz 2014 11:07

6. İsim gereği uzun zamandır ilaç firmalarının toplantılarinda bizzat bulunuyorum. Piyasadaki bütün ilaç firmalarının mümessillerinin nasıl eğitildiğini, doktorlarla nerde nasıl hangi cümlelerle konuşmaları gerektiğinin ezberletildiğini gördüm. Konuya gelecek olursak yasmin, yazz, qlarısta bayer grubuna bağlı olup lansmanından beri toplantılarında bulunduğum ilaçlar. Mümessiller bu ilaçları doktorlara yazdırmak için herşeyi söylüyor arkadaşlar. Bunun için eğitiliyorlar. Bizzat kulaklarımla duyduğum bi konuşma:

Mümessil: müdürüm hastalar doğum kontrol hapları regli komple kesiyor diye şikayetçilermiş. Doktorlar bu yüzden yazmak istemiyo.

Müdür: kessin işte regli, rahat rahat sevişsinler bütün ay, daha ne istiyolar.

Bu kulaklar bu konuşmayı duydu arkadaşlar :) bu ilaçların kısa ya da uzun süreli yan etkileri var maalesef. Firma da bunu kabul ediyo lakin dile getirmiyolarlar. Saydığım ilaçlar arasındaki doğallık konseptiyle lanse edilen qlarısta'nın doğallıkla uzaktan yakından alakası olmadığını da belirtmek isterim. Bu yüzden polikistik over başlangıcı teşhisim olmasına rağmen bu haplardan kullanmıyorum. Doktora da şahit olduğum konuşmaları, kullanmak istememe sebebimi anlattım. Kendisi de tavsiye etmediğini söyledi zaten.

3 eylül 2014 12:04 19 eylül 2014 01:07

7. Kişiye ve zamana göre etkileri değişiyor olabilir ama memede kist yaptığı bir gerçektir.

zaten kistin varsa da onları da büyütür çoğaltır.

işin kötü kısmı şu ki, meme ile ilgili teşhis ve tedaviler genel cerrahiye yönlendirildiğinden, jinekolojiden sana doğum kontrol hapı verilirken, meme kistlerine cerrahiye gidersin. iki taraf da birbirinin tedavisinden bihaber top gibi çevirirler seni. (gizlinot: devlet hastanesi canım)

yanisi rahim ve meme birbiriyle bu kadar bağlantılıyken ikisi aynı tıp dalından takip edilmez. o yüzden çatır çatır doğum kontrol hapı veren doktorlara "ama meme !!" ünlemini yapıştırmayı bir borç bilin, derim ben.

başka şeylerin tedavisi için tamam ama korunmak için kesinlikle kullanılmasın, eşler korunsun.

hiçbir eş deste deste hormon yutmaya değmez.

3 eylül 2014 13:09


8. düzenli kullanmayı bir türlü başaramadığım doğum kontrol yöntemi. sürekli ilacı içmeyi unutuyorum, bitince yenisini almayı unutuyorum. bu yüzden bu ay 4 gün geç başlamak zorunda kaldım :(

3 eylül 2014 13:41

9. Hiç kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum... (yazar: Gburcu)'nun dediği gibi hiçbir eş deste deste hormon yutmaya değmez..

3 eylül 2014 20:49 ed.8 eylül 2014 22:57

10. tresan ısırgan şampuanımın içine bunlardan yarım paket atıp saçlarımın güçlenmesini bekliycem.

8 eylül 2014 14:52