yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (4)

  1. Çok şükür biri akla yatkın bir araştırmayla bu çılgınlığı aydınlatmış. Teşekkürler (yazar: Mini mini minti)

  24 ocak 22:59

  2. (yazar: mini mini minti) 'nin de detaylı bir şekilde belirttiği gibi, günümüz dünyasında takıntı boyutuna gelmiş "çılgınlıktır".

  Ancak cilt bakım uzmanlarının, takip ettiğim dermatologların (cilt bakımı uzmanı olduğunu iddia eden influencerları dahil etmiyorum, onlar gerçekten bilinçli değil) düzenli güneş kremi çığırtkanlığı yapmasının da gayet meşru bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Güneş kremini her gün kullanıp yenilemeyi önererek, insanların düzenli korunmasını sağlamak için foolproof bir metod bulmak istiyorlar; bu yüzden güneş kreminin önemini vurgulayarak insanların günlük rutinlerinin tıpkı diş fırçalamak gibi doğal bir parçası haline gelmesini umut ediyorlar. Çünkü kliniklerinde güneşten kaynaklanan cilt sorunlarının en kötülerine tanıklık edip, tedavi etmeye çalışıyorlar ve "önlem almak, tedaviden kolaydır" durumunun farkındalar. Yurtdışında güzel, kaliteli ürünlere ulaşım bizim ülkedeki kadar zor ve masraflı olmadığından, onların güneş kremini düzenli bir alışkanlık haline getirmeleri daha olası.

  Ne yazık ki, ülkemizdeki insanlara gore, kaliteli dermokozmetik güneş kremlerine her ay minimum 150 lira ödemek yeterince vahim bir durumken; bir de güneş kremini iki parmak uygulayın, 2 saatte bir yenileyin ve her gün temizleyin gibi kurallar iyice can sıkıcı hale bürünüyor (her ne kadar kullanılan üründen yeteri kadar verim almak için yapılması gereken şeyler olsalar da), bu sebeple güneş kreminden iyice soğuyup, en çok korunmaları gereken yaz mevsiminde bile önlem almıyorlar. Sonuç olarak, dermatologların bu iyi niyetli uyarıları ülkemiz insanı için bir dayatmaya dönüşüp, güneş kremi uygulamasına soğuk bakılmasına yol açıyor.

  Not: Uzmanların en az 30 faktör güneş kremi önermesinin sebebi, çoğu insanın güneş kremi uygulamasında yeteri kadar ürün kullanmamasındandır. Güneş kremini az sürmek, ürün için tahmin edilen koruma faktörünü azaltır. Dermatologlar, çoğu insanın iki parmak kuralını uygulamadığının ve güneş kremini yeteri kadar sık yenilemediğinin bilincinde olduğundan spf 30 ve spf 50 arası güneş kremi tavsiye eder.

  En iyi güneş kremi, kullandığınız güneş kremidir.

  24 ocak 23:38 25 ocak 01:35

  3. (yazar: mini mini minti) bu yazar alttan alta güneş kremi kullanılmasın propagandası yapıyor. Güneş kremi başlığında doktorlar en az 30 faktör önerirken 15 faktör yurdum insanına yeter demiş. Kaç faktör olması ile ilgili o kadar araştırma varken yazarımız neresine dayanarak bunu söylemiş anlamıyorum. Şimdi de gelmiş burada yeni bir savaş başlatmış. 10 ile 16 arası sürmemiz lazım bik bik. Zaten gündüz vakti kaç saatten oluşuyor? Zaten dışarıda aktif olduğumuz vakitler 10 16 saatleri arası değil mi? Neymiş uva ışınları kanser yapmıyormuş, yaşlandırıyormuş. Bir hücre yaşlandığı zaman dna tamir mekanizmaları, antioksidan mekanizmaları daha çok bozulmuyor mu? Evet sosyal medyada güneş kremleri aşırı aşırı popüler hale gelmiş olabilir. Rahatsız oluyor olabilirsin. Milletin sağlığıyla oynamak haz mı veriyor? Süren sürsün, sürmeyen sürmesin, kimsenin birşey dediği yok. Süren insanı veya sürecek insanı niye vazgeçirmeye uğraşıyorsun? Bir de makale kaynağı vermiş, makale cımbızlayıp kendine dayanak yapıyor. Pes artık.

  ilgili medya:
  2
  25 ocak 00:37 25 ocak 00:43


  4. Önerilen kadar kullanmak istenilmemesini anlıyorum .fakat ev içinde giren uva ışınlarından korunmak istemek bence çılgınlık değil fakat tercih. Iki parmak metodu ve spf 50 kullanılmak istemek tüketim çılgınlığı değil siz farketmeseniz de cildinizi iyi koruyamıyorusunuz. Lekelenmeye meyilli bir cildim var yazın iyi bir spf bile terledigimde ve ikindi saatleri olmasına rağmen lekeleniyorum.

  Tüketim çılgınlığında eleştirilecek çok ürün grubu ve iyi zannedilen içerik varken en güvenilir ürünü seçmeniz doğru olmamış.

  25 ocak 06:33

  5. Yakında her bir ayak parmağımıza gece ve gündüz ayrı kremler sürmezsek boşuna yaşadığımızı iddia edecek olan kozmetik sektörünün insanlara pompaladığı bir diğer tüketim çılgınlığı. Her şey gibi bunu da abartın evet.

  25 ocak 12:08

  6. Dünya sağlık örgütü (WHO)’ya göre ülkemiz UV İndeks 3 skalasında yani spf 15 kullanımı yeterli oluyor kışın ve günlük kullanım için. Bu tarz konularda lütfen makaleleri ya da bloggerları baz almayın fda, ema ya da who’yu baz alabilirsiniz. Detaylı okumak isteyenler için link; (link: https://www.who.int/uv/publications/en/UVIGuide.pdf Uv indeks)

  ilgili medya:
  2
  25 ocak 13:18

  7. bu nedir herkes güneş kremi tartışır olmuş :)

  kendim 18 yaşımdan beridir duzenli olarak kullanıyorum, hatta nemlendiricen once başladım diyebilirim. Nemlendiriciye de 23 den sonra başlamışımdır. Benim zamanımda bu kadar populer değildi ama ben cilt bakımı konularında araştırmayı seven bir insan olduğumdan dikket ediyordum. Valla onun etkisi midir yoksa genetikten midir, genetikten şanslıyım evet:) 30 yaş üstüyüm(yaşımı solemem :P) cok sukur gayet memnunum cildimden. Etraftan aldığım tepkiler de bu yonde. Bence bunun cilt bakımı olarak en buyuk etkisi güneş kremi.

  Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus güneşten faydalanmayı es geçmemek. Uzun vadede D vitamini eksikliği sizi daha fazla yaşlandırır. Yani korunayım derken güneşten de katil gibi kaçmayın. 15-30 dk da olsa bir guneş gorun ;)

  25 ocak 13:45


  8. Ağır sivilce tedavisi görmüşseniz ve cildiniz lekelenmeye eğilimli ise kullanmaya mecbursunuz. Ancak yok iki parmak uygulamak ( yüzümü erimiş margarine sokmuş gibi oluyorum açıkçası sonra gelsin komedonlar) , yok 850 adımla cilt bakımı gibi şeyleri biraz mantıksız buluyorum açıkçası. Ben de ergenlik döneminde ağır sivilce tedavisi gören gruptanım. Gerek annemin zorlaması, gerekse doktor tavsiyesiyle kullandım ve cildimde leke kalmamasının başlıca sebebi güneş kremi kullanmamdır. Kore cilt bakımının sonuçları bile çok net değil. O kadar ürünün de cildi yoracağını düşünüyorum. Düzgün bir temizleme jeli,cilde uygun bir tonik, ihtiyacı varsa c vitamini serumu üzerine güneş kremi yeterli olacağını düşünüyorum. D vitamini ise başka bir konu. Sonuçta zamanı durdurmak gibi bir lüksümüz yok. Eninde sonunda yaşlanacağız. Bu güneş kremi konusu yaşlanmaktan korkmaktan daha çok " en süt beyazı " ben olmalıyım hırsından ileri geliyor bence. (Korelilerdeki beyaz ten takıntısını bilmeyen yoktur herhalde. Burada da arada beyaz tenin üstün olduğunu söyleyenlere denk geliyorum.) Kimse güneş kremi kullanmayın demiyor anladığım kadarıyla sadece çılgınca abartmayın deniyor.

  25 ocak 14:12

  9. Evin içinde bile kullananlar olduğunu duyunca, bu sektör insanların beynini nasıl bu kadar yıkayabilmiş dediğim çılgınlık(gizlinot: İşte bunlar hep kapitalizm ). 

  Tanım: gereğinden oldukça fazla, gereğinden epey sık ve gerekmediğinde de güneş kremi kullanmaktır.

  Edit: evin içinde güneş kremi Sürmenin gereksiz olduğunu, somut bir örnek ile açıklamak istedim. Güneş alerjim var. Yani güneşli ve 20 dereceden daha sıcak bir havada, dışarıda vakit geçiriyorsam ve güneş kremi sürmemişsem, sivilceye benzeyen ve kaşınan şeyler çıkıyor cildimde. Fakat evde isem, perdeler açıksa, hava güneşli ise vs. vs. ve de güneş kremi sürmedi isem, bu bahsettiğim sivilceye benzeyen 'şeyler' cildimde türemiyor. 

  25 ocak 14:15 25 ocak 15:21

  10. Güneş alerjisi olan biri olarak bu çılgınlığa ayak uyduramıyorum. Beyaz tenliyim, güneşte kaldığımda döküntü şeklinde alerjim oluyor, yüzümde çillenme ve lekenlenmeler. Gelin görün ki hala evde güneş kremi süreni anlamıyorum.

  25 ocak 14:30