girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (0)

1. geleneksel olarak ülkemizde incir (aydın) ve kayısı (malatya) olarak yaygındır. üzümü nasıl unuturum? kurutulmuş üzüm ihracatında dünya birincisiyiz çünkü gavur eli üzümü şarap yapıp ihraç ederken biz kurutup ihraç ederek az para kazanmayı tercih ediyoruz. neyse konumuz bu değildi. 

son yıllarda gelişen kurutma fırını teknolojileri ile her türlü meyveyi sebzeyi kurutabilir olduk. kurutma işlemi meyvenin muhtevasındaki suyun uzaklaştırılması ise nem oranının düşürülüp daha dayanıklı hale getirilerek bir sonraki hasatına kadar tüketilebilmesini sağlamaktır. meyve genellikle bütün halinde kurutulur. incir, kayısı (çekirdeği ilaç ve kozmetik sanayi için ayrılır), üzüm, erik, gün kurusu, vişne, dut gibi lokmalık meyveler bütün kurutulur. cips şeklinde kurutma yöntemi elma, muz, portakal, kivi gibi iri meyvelerin kurutma yöntemidir.

kuru meyve tüketirken dikkat edilmesi gereken meyvenin suyunu kaybetmesi sonucu artan şeker muhtevasıdır. diyetisyenler kuru meyve tüketimini yaşına göre daha küçük porsiyon olarak turar.

evde de kurutulabilir. fırın ayarı 70 dereceye getirilip fanlı olarak çalıştırılır. dilimlenmiş meyveler ızgara teli üzerine yerleştirilir ve fırında nemini kaybedene kadar bekletilir. kararan meyvelerin (elma, ayva, muz) dilimlerini fırına koymadan önce ballı sirkeli suda 5 dk bekleterek kararmalarını önleyebilirsiniz.

(yazar: izumi curtis) uktesiydi.

9 nisan 11:03

2. sevgilimin annesi envayi çeşidini yapıyor. İlginç bir aleti var bunun, temizleyip içine koyuyor, 8 saat sonra mis gibi kurutulmuş meyveler elimizde oluyor. şimdiye kadar elimize geçen her meyveyi ve sebzeyi kuruttuk. içlerinden en çok armut, kavun ve muzu sevdim. hele muz kurusu... <3

9 nisan 11:34

3. ara öğünlerimin vazgeçilmezleri. üzümüne de incirine de dutuna da (gizlinot: en çok dutuna) kayısısına(gizlinot: günkurusu kalp) da bayılıyorum. bu saydıklarım köydeki akrabalarımzdan geliyor genelde. bir ara merak edip carrefourun kuruyemiş reyonundan ananas, papaya, mango, kivi, çilek ve hindistan cevizinin kurusunu almıştım lakin tatları çok yapay gelmişti. ekstra şeker vardı ayrıca. bir de kuru muzu kıtır kıtır yemek de çok güzel oluyor.

9 nisan 11:43


4. Kurutulmuş çilek en sevdiklerim arasındadır. Akşam yemeğinden sonra ev yapımı yoğurdun içine atıyorum 15,16 adet. Bazen kafama göre elma, portakal, muz da ekliyorum. Hafif akşam yemeklerinin tamamlayıcısı oluyor, ayrıca çok lezzetli.

9 nisan 11:49

5. elma kurusunun üstüne tanımam

10 nisan 08:58

6. of kayısı kurusuna bayılırım ama fena halde bağırsakları çalıştırıyor şskfdlds

10 nisan 10:13

7. geçen gün elma kurusu diye bir ürün denedim hayatımda yediğim en saçma şeydi. ama kuru kayısıya veya üzüme hangimiz bayılmıyoruz ki...

10 nisan 11:30


8. niye süslü sekmesinde olduğunu düşündürten başlık. kuru incir yemediyseniz denemenizi öneririm. bu kuru meyveleri biraz süt kakao tarçınla rondodan geçirip top haline getirip hindistan cevizine bulayıp yiyebilirsiniz. tatlı krizlerinde yardımı olur.

10 nisan 11:50

9. Ben kuru hurmayı çok severim, bi oturuşta beş kilo yerim durduran olmasa. Sanırım bağımlılık yapan bi madde içeriyormuş.

10 nisan 12:10

10. şok markette satılan amigo meyve mixini yeni keşfettim. içinde kuru kayısı, kuru incir, siyah üzüm var. çok değişik bir şey değil elbet ama küçük küçük dilimlenmiş olması, pratiklik sağlıyor. özellikle de sabahları yulaf, müsli vs içine koymak için. fiyatı da 2,5-3 tl arası bir şeydi, 250 gr. 

10 nisan 12:53