yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. normalde bir oturuşta 5 elma yiyemeyiz ama meyve suyu olarak sıkınca 5 elmanın suyunu bir bardakta içebiliriz. o 5 elmayı suyunu sıkmadan yiyince alacağımız faydalı lifleri (lif tokluk sağlıyor) alamamamız bir yana, suyunu sıkınca 5 elmalık meyve şekerini de vücuda sokmuş oluyoruz. bu açıdan bakınca aslında zararlı.

  ama sebze suyu sıkıp içine tatlandırıcı niyetine 1 elma ya da 1 havuç katınca fena olmuyor. hem faydalı, hem de daha az şekerli. lifleri yine alamıyoruz ama vitaminlerini alıyoruz hiç olmazsa.

  5 nisan 2016 00:03

  2. %100 olarak satılanlarında herhangi bir katkı maddesi olmayan içecektir.(gizlinot: bildiğin meyve konsantresi +) (gizlinot: konsantre olduğu için su)

  illa hazır meyve suyu tercih edilecekse meyve nektarı ya da meyve aromalı içecekler yerine %100 olanları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

  5 nisan 2016 01:03

  3. cappy, tamek, tropicana vb. hazır meyve suları insan sağlığı için zararlıdır. katkı maddelerini, şekeri basmaları bir yana en kötü ve çürük meyveler kullanılır.

  meyvenin en iyisi en fazla parayı getireceğinden dolayı ithal edilir veya anlaşmalı restoran zincirlerine vb. verilir. sonrası marketlere ve semt pazarlarına dağıtılır. yenemeyecek kadar çürümüş olanları da meyve suyu yapılması için bu markalara verilir.

  sağlığını düşünen hazır meyve suyu içmesin ve sevdiklerine içirmesin. kendiniz alıp sıkın, ne içtiğinizi bilin.

  9 temmuz 2019 12:13


  4.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gözünüzün önünde sıktıkları meyveden yapılan meyve suyunu seviyorum. Özellikle marketlerde satılanlardan uzak duruyorum. Çok eleştirilen koladan bile daha zararlıymış gibi geliyor bana. Zaten içtiğimde meyveden çok şeker tadı geliyor, belki ben marketlerde satılan hazır meyve suyu eşittir şeker mantığında olduğum için. 

   Yukarıda bahsedilmiş meyve suyu zararlı diye şu kadar meyveden elde ediliyor diye ama insan bazen yemek değil içmek istiyor.

   İnşaallah Ankara’daki uygulama tüm şehirlerde uygulanır. Büyük şehirlerde vardır büyük ihtimal ama küçük şehirlerde de olsun.

  9 temmuz 2019 14:56

  5. Akıllara (gbkz: Cappy canavarı)'nı getiren başlık. Onu gördüğümden beri öcü gibi kaçıyorum hazır meyve sularından. Zaten kolası gazozu al birini vur ötekine. En iyisi evde soğuk suya limon damlatıp içmek.

  9 temmuz 2019 17:58

  6. Sağlıklı içecek olsun diye meyve suyu içmek saçma oluyor. İçinde bir sürü katkı maddesi vs var. En güzeli taze sıkılmış meyvelerin suyunu içmektir. O paketlilerden içmek yerine kola iç neredeyse aynı şey zarar olarak. Kadıköyde mis gibi taze sıkılmış meyve suyu satan yer var rıhtımda. 

  9 temmuz 2019 19:07 9 temmuz 2019 19:09

  7. Paketli yada taze sıkılmış, ne olursa olsun vücuda şeker yüklemesi yapan şey. çocukluktan sonra tüketilmesi mantıksız bence. Yani 1 bardak portakal suyu içebilmek adına 28 tane portakal sıkınca hiç bir anlamı kalmıyor. ayrıca sıkılan sulardaki vitaminlerin çoğu c vitamini olduğundan, günlük ihtiyacınızdan fazla almış olmanız sizi daha dinç yada sağlıklı yapmaz, çünkü suda çözünen vitaminler vücutta depolanmaz. Taze sıkılmış da olsa meyve suyunu içince Vücuda bol bol şeker alır, takribi yarım saat içerisinde yine birşeyler atıştırma isteği duyarsınız. 

  manavdan 1 tane elma alıp yeseniz açlığınızı bastırır en azından. 

  9 temmuz 2019 19:23


  8. Ne idüğü belirsiz paketli içeceklere zerre güvenmediğimiz için bahçemizden topladığımız kendi meyvelerimizden komposto yapıp dolaba atıyoruz. Hem bedava hem bereketli. Dolapta stok azaldıysa hadi ağaca çıkıp toplamaya.

  Toplarken terleyip fıskiyeyi açıp su savaşı yaparcasına serinlemek de ayrıca keyifli.

  9 temmuz 2019 19:25

  9. İçmeyin! Çocuklarınıza da içirmeyin.

  Meyvenin suyunu sıkarken tüm posası gidiyor. 1 bardak meyve suyu için en az 4 meyve sıkılıyor. Yani faydalı kısımlarını atıp sadece şekerini bıraktığınız 4 meyveyi yediğinizi düşünün... Boşu boşuna şeker yükü... Üstelik de yemeyip içtiğiniz için doygunluk hissi de yok.

  Meyveyi sıkmayın kendini yeyin. Onu da abartmayın!

  9 temmuz 2019 19:31

  10. hazır meyve sularını sağlıklı bulmadığımız için artık evde kendimiz yapmaya başladık. annem portakalları güzelce yıkadıktan sonra kabuklarıyla beraber doğruyor ve buzluğa atıyor. donduktan sonra blendera atıyoruz ve üstüne su ekliyoruz. blenderdan geçirdikten sonra isteyen şeker katıyor. normal portakal suyu gibi hiçbir farkı yok. gayet güzel oluyor bu sıcak havalarda.

  10 temmuz 2019 01:35 10 temmuz 2019 01:36