girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

1. Meyve dokusunda bulunan sıvıdır. (ybkz: Vikipedi)

Hazır meyve sularındansa taze sıkılmış, tercihen evde kendi ellerimizle sıktığınız meyve suları tercih edilmeli.

Hazır Meyve suları Birçok katkı maddesi ve kimyasal barındırdıkları için zaten meyvenin suyundaki vitaminler etkinliğini kaybediyor, sağlık açısından hiçbir katkısı olmuyor. Şekerin çokça bulunması da cabası.

Zaten bunları okuduktan sonra psikolojik olarak içtiğim hazır meyve sularından ne tat ne de zevk aldığım için, kolayı hayatımdan çıkardığım gibi hazır meyve sularını da tamamen hayatımdan çıkardım. (gizlinot: Kendim için yaptığım küçük şeylerden biri)

Ukte: (yazar: elmasekeri)

4 nisan 2016 18:44 4 nisan 2016 18:44

2. normalde bir oturuşta 5 elma yiyemeyiz ama meyve suyu olarak sıkınca 5 elmanın suyunu bir bardakta içebiliriz. o 5 elmayı suyunu sıkmadan yiyince alacağımız faydalı lifleri (lif tokluk sağlıyor) alamamamız bir yana, suyunu sıkınca 5 elmalık meyve şekerini de vücuda sokmuş oluyoruz. bu açıdan bakınca aslında zararlı.

ama sebze suyu sıkıp içine tatlandırıcı niyetine 1 elma ya da 1 havuç katınca fena olmuyor. hem faydalı, hem de daha az şekerli. lifleri yine alamıyoruz ama vitaminlerini alıyoruz hiç olmazsa.

5 nisan 2016 00:03

3. %100 olarak satılanlarında herhangi bir katkı maddesi olmayan içecektir.(gizlinot: bildiğin meyve konsantresi +) (gizlinot: konsantre olduğu için su)

illa hazır meyve suyu tercih edilecekse meyve nektarı ya da meyve aromalı içecekler yerine %100 olanları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

5 nisan 2016 01:03