yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  1. Hem zamandan tasarruf etmek hem de bir çok ürüne aynı anda ulaşabilmek için yaygınlığı artık çok fazla olan,bilgisayar başı alışveriş aktivitesine yarayan e-ticaret siteleridir. Fakat güvenilir olanı bulmak büyük bir handikaptir. Türkiye içinden gönderim yapan siteler kadar yurtdışından da gönderim yapan uluslarası firmalar mevcuttur. fakat aynı güvenililirlik handikapı burada da karşımıza çıkar, ne yazık ki. kişisel deneyime göre en son alışveriş yaptığım siteyi yorumlamam gerekirse;

  (gbkz: glorika)

  26 mart 2014 15:02 ed.26 mart 2014 15:08

  2. (bkz: online alışveriş)

  26 mayıs 2014 11:06

  3. feci halde bizi dolandırmaya başlayan sitelerdir kendileri.

  türkiye'de ilk online alışveriş sitesi internet hayatına gözlerini açtığında, şu şekilde pazarlandılar: "mağaza yok, dolayısıyla kira ödemesi yok. çalışan eleman yok, dolayısıyla çalışan masrafı yok. elimize gelen her ürün bu tür giderler hesaplanmadan ücretlendirildiği için inanılmaz uygun fiyata alıcıya ulaşıyor!"

  evet, cidden başlarda öyleydi. 1 tişörtün maliyeti 1 tl ise, dükkan giderlerinin eklendiği ücretten pazarlanmasına gerek kalmıyordu. çok daha uygun bir fiyata ürünü alabiliyordunuz.

  öyle kârlıydı ki, online satış yapan şirketlerin mağazaları zarar etmeye başladı. kimse nette 10 liraya alabileceği tişörte mağazada 50 lira vermek istemiyordu. bunun üzerine markalar uyandılar ve fiyatlar değişti. sanal marketteki ürünler, mağazadaki fiyata satılmaya başlandı. masrafın minimum olduğu bu siteler, giderleri olmadan mağazalarla aynı miktarda gelir elde etmeye başladılar. kârı görebiliyor musunuz? hatta bazı uyanık online alışveriş siteleri ise aynı ürüne zam yapıp, şişirilen fiyatın üstünü çizip indirim yapmış gibi görünerek müşteri dolandırmaktalar.

  müşterilerse fiyatlar şişse de ihtiyaçları olmadığı halde alışveriş etmeye devam ediyorlar. (insanların neden alışverişe yöneldiğini (gbkz: gösterişçi tüketim) ve (gbkz: tüketim toplumu) gibi başlıklarda incelemiştim.) bir noktadan sonra "dur" demeyi öğrenemezseniz, bunun sonu olmayacak.

  (gbkz: moda), (gbkz: güzellik algısı) gibi yalanlarla sizi uyutan birilerinin cebini yeterince doldurmadınız mı?

  düzenleme: yine konudan sapmışım. konu gereksiz harcamaya gelince hep konudan sapıyorum böyle.

  28 ekim 2014 16:11 28 ekim 2014 16:12


  4. morhipoyu tek geçerim bir de en güzel ürünler hemen tükenmese iyi olacak

  28 ekim 2014 16:46

  5. indirim değil aksine bindirim yapıp indirim varmış gibi görünen sitelerdir (gizlinot: özellikle ülkemizdekiler bahsediyorum, yoksa milletin black friday olsun, christmas olsun cillop gibi indirim dönemleri var). 30 tl olan tişörtü 50 tl'den 30 tl'ye düşmüş gibi gösterip indirim yapmışçasına pazarlamayı prensip haline getirmiş durumdalar. fahiş kargo fiyatları da çabası.

  bazen indirimleri gerçekten yaptıklarında, gidip mağazada denemey üşendiğim şeyleri aldığım oluyor tabii ki ama kargo parasını bölüşmek için kurban bayramında danaya girer gibi ortak aradığım da yalan değil (:

  31 ekim 2014 10:14

  6. emin olduğum bir ürün varsa siteler arası fiyat taraması yaparım.fiyatlar uygunsa kargolama süresi ve dandik ürün yollama olasılığını araştırmak lazım.zira 10 günde göndereceklerse kalsın yani.

  31 ekim 2014 13:23

  7. eğer sağlamını bulursanız çok avantajlı alışveriş yapabileceğiniz sitelerdir.dizaynır parfüm alacaksam kesinlikle tekin acar boyner sevil gibi yerlerden değil de aynı ürünleri çok daha ucuza alabileceğim güvenilirliğini ıspatlamış firmaları tercih ediyorum mesela misspera,mizu,trendyol,limango gibi.Bu sitelerden gözünüz kapalı alışveriş yapabilirsiniz hele yurtdışı menşeili bellamola.com vardı ki creed parfümlerini bile çok ucuz fiyata alabiliyorduk maalesef şuan da site deaktif durumda.birde işin uyanıklığına kaçıp tester parfüm adı altında çakma parfümleri müşterilere orjinal diye satanlar var,onlardan örnek vermem gerekirse tomfordturkiye.com,modaritim ilk aklıma gelenler tom ford'un 800-900 tl lerde gezen private blend serisi parfümlerini orjinal tester diye 150 lira gibi çok komik bir fiyata satıyorlar yani bu parfümlerin fiyatını bilip hala böyle sitelerden alanlar varsa onlar kazıklanmaya müstahaktır diye düşünüyorum.

  31 ekim 2014 14:39


  8. Yerli olanlarının çoğu kötü. Güvenilir ve sağlam bir imaj yaratmaları için üçkağıtçılığı bırakıp dürüst olmaları, adam gibi bir satış stratejisi izlemeleri lazım. Bir ürünü piyasadaki satış fiyatından daha fazla gösterip üzerine çizik atıp altına piyasadaki normal fiyatını yazmayı indirim adı altında sunarak zekamızla alay etme cüretini göstermelerinin yasal yaptırımı da olmalı bence. Yabancı alışveriş sitelerini tercih etmeye devam edeceğim, herkese de bunu öneririm. Son kullanma tarihi ya geçmiş olan ya da geçmek üzere olan ürünleri kakalayacak enayi arayan, sözde kampanya yaparak bizi kandırmaya çalışan, kendini alemin en akıllısı sanan bu pazarlama virüslerinden uzak durmanızı tavsiye ederim.

  31 ekim 2014 17:40

  9. hala kargo parası alan siteler var.

  çok saçma bence

  31 ekim 2014 18:01

  10. kozmetik alışverişimi en çok yaptığım 3 site.

  trendyol / markafoni / limango.

  bu 3 sitede özellikle high end ürünlerde ciddi manada çok büyük indirimler yapıyorlar. ürünler tarihi geçmiş vs ürünler de değil arkadaşlar, daha çıkalı 1-2 ay olmuş lancome miracle cushion piyasada 145TL, burada 99TL mesela. kez yeni çıkan black opium %40 indirimli yine, ysl couture far bazıda 105TL yerine 84TL.

  maybelline color tattoo'lar, affinitone'lar, benefit'ler, l'oreal'ler hepsinde indirim oluyor.

  telefonunuza bu app'ları indirin ve her gün yenilenen kampanyalara bakın derim. ben piyasanın çok daha altına pek çok kozmetik ürünümü burdan aldım ve hiçbir kalite problemi yaşamadım. tarihleri kontrol ettiğimde de son kullanıma daha uzun süre olduğunu gördüm.

  kısacası baya kara geçiyorsunuz.

  21 mart 2015 07:27