yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (97)
  • medya (0)

  1. Yaşlılara ve hamilelere o gün içinde bir rahatsızlığım yoksa olabildiğince yer vermeye çalışıyorum. Ama açıkçası etrafımda genç erkekler telefonlarıyla uğraşıyor ya da uyuyor numarası yapıyorlen kalkıp yer vermek koyuyor bana. Hatta ben oturuyorken bazıları kalk da ben oturayım diye bakıyor. Klavye başında ülkeyi kutarmaya çalışanlar bakıyorum da 10 dakika ayakta durmamak için türlü türlü şekillere giriyor. Bir de erkek derler kendilerine. Böyle erkek olmaz olsun.

  Edit: eşitlik diyoruz evet ama o kalabalıkta bir kadın olarak ayakta durmak istemem hepimizin yaşadığı taciz olaylarından ötürü. Bu sebeple bilinçli erkeklerin kadınları zor duruma sokmamak için kadınlardan önce yer vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yoksa bunun narin çiçek olmakla alakası yok, toplu taşımada uygunsuz durumlara düşmemekle alakası var.

  (yazar: skyfall ) uktesi.

  24 şubat 2016 19:07 24 şubat 2016 20:29

  2. çok kötü durumda değilsem her zaman yaptığım ve çok dikkat ettiğim bir eylem. yalnız geçenlerde yanımdaki adamı istemeden de olsa trolledim. otobüse yaşlı bir kadın bindi. ben cam kenarında oturuyordum, yanımda da genç bir adam vardı. kendisinde o an herhangi bir hareket yoktu kadına yer vermeye yönelik. ben yer vermek için ayaklandım. sonra o da ayaklanınca dedim yer verecek herhalde. belki de ben kalkacağım diye bana yol verdi anlamadım. "siz mi kalkıyorsunuz, peki" dedim oturdum. ahdshgdag.

  niyetim trollemek değildi, kusura bakma tontiş.

  24 şubat 2016 19:15

  3. haftada 3-4 kere otobüse biniyorum ve hepsi saat 5 gibi oluyor. otobüsün ilk durağı ise tam bizim fakültenin önü yani ilk binenlerden olma şansına sahibim. zaten tüm kampüs içinde dolması yermiyor gibi bir de tıp fakültesine sahip olduğumuzdan hastane çıkışıyla birlikte 15 dakika içinde adım atacak yer kalmıyor. eğer aç değilsem kendimi iyi hissediyorsam nenelere, dedelere hasta olduğu belli olan kimselere yer veririm. ama onun aksi bir durumda sağlıklı bir teyzeye, amcaya hiçbir şekilde yer verme teşebbüsünde bulunmuyorum. daha önce 50li yaşlarında bir teyzemize yer vermeye kalktığım da "ben yaşlı mıyım, annenden daha zindeyim" çemkirişine maruz kaldığımdan başımda bekleyip psikolojik baskı uygulamadıkları sürece kalkmıyorum. zaten bindiğim otobüs 500t gibi bir şey ve 20 dakikalık yol için binmek zorunda kalıyorum. inince isteyen otursun.

  birkaç arkadaşım ise bu işe ciddi ciddi strateji ile yaklaşıp en arkaya oturuyorlar çünkü yaşlılar çıkamaz diye düşünüyorlar.

  24 şubat 2016 19:26


  4. bir gün bir arkadaşımla otobüse bindik, elimizde 3847829kg yük ile.

  ama ayakta duracak halimiz yok bariz belli oluyor. arkada bir yer boşaldı tam oraya yöneldim genç bir çocuk oturdu. arkadaşa "işlerine gelince erkeğiz sizden güçlüyüz diye övünürler, halimizi görüyor yine de kapıyor koltuğu" şeklinde çemkirmemle birlikte çocuğun yer vermesi bir oldu(ybkz: swh)

  taktik değildi ama bundan sonra taktiğim olacak. adamların bugı belli.

  edit: beğenin beğenmeyin, "erkek kadından güçlüdür" diye övünen insanların ikiyüzlülüğünü suratlarına vurmakta bir sakınca görmüyorum. bunu söylememe gerek bile olmayacak şekilde bana yer verildiği de oldu, eksileyenlerin mantığına göre o koltuğa da oturmamam gerekiyor. yaşlı ya da zor durumda olan bir insan olduğunda da kalkıp kendim yer veriyorum zaten. normalde çok eksi aldığımda yazmam ama bu sefer cidden merak ettim neyi beğenmediğinizi.

  24 şubat 2016 19:38 24 şubat 2016 20:16

  5. bunun bende yarattığı iki his var biri eğer karşımdaki ayakta durmasını zorlaştıracak bir duruma sahipse ya da benden genç de olsa dershaneden çıkmış 1937489kilo çanta taşıyan yorgun bir öğrenciyse yer verebilirim (gizlinot: eğer ben o gün rahatsız değilsem veya yorgunluktan ölmüyorsam) bakınız bu birincisi ve en normali hani teşekkür falan beklemediğim insanlık hali

  diğeri ise kendi otuduğu halde ya da ayakta olup vık vık vık yeni nesil şöyle yeni nesil böyle diye nutuk atıp gençleri yer vermeye zorlayanlar ya hu kardeşim ayakta duramayacak olanı o da görüyor ne biliyorsun onun bi rahatsızlığı olup olmadığını ha varsa bi hamile ya da bir yaşlı rica edebilir oturan birinden ve zannetmiyorum o ricanın üstüne oturan kişi kalkıp yer vermesin ama o cık cıklayan kesim yüzünden bazen hiç kalkasım gelmiyor ama vicdan işte insana rahat vermiyor.

  birini cık cıklayınca ya da sesli bir biçimde herkesin içinde uyarınca, uyarmış değil hakaret etmiş oluyorsun egon tatmin oluyor mu ey yeryüzünün yürüyen erdemi?

  ay çok doluymuşum bu konuda ama yani kıl olduğum şeylerden biridir bu.

  bir de erkek illa yer versin diye de bi şey yok.bir erkek otururken gayet siz yer verebilirsiniz ve bunda onun utanmasını gerektirecek hiçbir şey yok.

  24 şubat 2016 19:58

  6. Şahsen ankara'da genellikle yapmadığım eylem. Eğer ayaktaki kişi çok yaşlıysa, hastaysa, çantası ağır bir öğrenciyse ve hamileyse yer veriyorum.

  Nedenini de açıklayayım. Efendim bizim ego'muzun 65 yaş diye bir uygulaması var. Bu 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar günün her saatinde otobüse beleş bindikleri için ekmek almaya, hava almaya, gaz almaya, moral dağıtmaya, gezmeye otobüsle çıkıyorlar. Benim beynim patlamış dersten, millet 173828 kilo çantayla okuldan, dershaneden, işten çıkmış, kusura bakmasın ama ben onun "gezme" fantazisi için kendime işkence edemem. Çok oturmak istiyorsa otobüsün yoğun olmadığı saatleri ezberlemişler, o saatlerde binsin. Mesai çıkışlarını taciz etmesin.

  Ben liseden beri hemen hemen her gün otobüs kullanıyorum, çantamın ağırlığından omzumun koptuğu günler oldu biri de gel çocuğum otur demeyi geç, çantamı alma zahmetinde bulunmadı. Ama biz otursak vay efendim sen nasıl oturursun ?! Adamlar artık otobüs kankası olmuş, "dün binmedin hayırdır bir şey mi oldu" diyor. "Kafam attı hanıma gezmeye çıktım" diyor. "Öğle namazına ulusa gidiyorum" diyor. "Aman beleş değil mi dolaşalım boşuna mı oy verdik" diyor. Bu insanlar hergün insanların hakkını gasp ediyor.

  Bir de kalkmazsan tepene dikilip cıkcıklayıp, laf sokup psikolojik baskı yapan modelleri var. Direk kulaklığımı takıp ilişkimi kesiyorum. Kaç kez böyle tartışmadan dönmüşlüğüm, çenemi saygımdan kapatmışlığım var. Birkaç kez sırf birkaç yaşlının bu tavrı yüzünden kalkıp inadına kendi yerime öğrenci oturtmuşluğum, tepesine de kaldırmasınlar diye dikilmişliğim var.

  Geçen gün, Küçücük çocuk, annesi ameliyatlıymış. Çocuğu Yan koltuğa oturttu diye kıyameti kopardılar. Kadın "kart bastım, ameliyatlıyım, kucağıma alamıyorum, otursun yanıma ayakta duramaz" diyor, başladılar yaşlılara saygı kalmamış, Küçücük çocuk oturuyor, kaldır şu çocuğu ayakta biz varız, ayakta gitsin ölmez, terbiyesiz, ahlaksız bilmem ne ?

  Babanızın malı mı canlar ? Melih üstünüze mi yaptı arabayı ? Ulusa gezmeye gelmeyi, kahvehane kahvehane dolaşmayı biliyosun, o enerji varsa ayakta duracak enerjin de vardır kusura bakma amcacım. Bunu bilerek biniyorsun o otobüse. Kimse sana yer garantisi vermedi. İnsanlar isterse zaten gönüllü olarak verir ama vermezse de kimseye bunu yapmaya hakları yok. Tüm insanlar gibi efendi efendi binip inecekler. Her gün yer kavgası her gün yer kavgası..

  Ha bakın mesela birkaç kez yer vermek istediğim teyzeler oldu. "Olmaz kızım, sen okuldan çıktın biz her gün geziyoruz, otur ben rahat edemem" diyenler de var.

  İşte buna da kültür ve görgü farkı diyorum.

  24 şubat 2016 20:10 24 şubat 2016 20:13

  7. Gerçekten ihtiyacı olan birine verince değiyor. Bilmiyorum ya da belki ben karmanın varlığına inandığım içindir. (gizlinot: sabahın 6sında metroda ayakta uyurken yer veren insanlar da var çünkü.)

  Yer vermek için belirli bir kriter var mı, emin değilim ama karşımdakinin durumuna göre değişen bişey bence. Ha bir de çirkeflik katsayısı sanırım. aslında mecbur olduğumuz bir şey değil çünkü kibarlık bu. Şöyle misal herhangi bir teyze misafirlikten dönmek için gidip milletin işten/okuldan döndüğü saati beklediyse, bir de söylene söylene benden ona yer vermemi bekliyosa kusura bakmasın yana bile kaykılmam.

  24 şubat 2016 20:20


  8. yaşlılara,hamilelere,çocuklu kadınlara özellikle yer veriyorum. yaşlılara her zaman vermiyorum ne yalan söyleyeyim. yani çok yaşlıysa tamamda orta yaşa vermeyebiliyorum.

  öncelikle hemen kalkmıyorum o kendilerini süper güç sanan erkeklerin kalkıp yer vermesini bekliyorum. veren olursa ne ala vermezlerse oturtuyorum.

  bir iki durumda hiç birine yer vermediğim oluyor o da şöyle. kızılay güven parkın oradaki dolmuş duraklarını bilen bilir. 6.30-7 arası baya sıra olur. o sırayı bekleyip dolmuşa binmişim çok çok yakınında tattaze,dönerci falan var oradayken biniyor mesela yaşlı biri yer vermem. 1 dk yürüyüp boş dolmuşa binebilir.

  sınava hazırlanırken o kitaplarla dolu çantayı sırtlanıp o yorgun argın kafayla o kadar yol gitmişsem ben ayakta ki gerçekten yaşlıdan bir farkınız olmuyor neredeyse. öylesine gezmeye çıkmış insanlar bir zahmet saatlerini de ona göre ayarlasınlar. şahsen benim ev hanımı olan akrabam iş saatlerinden önce evine ulaşmaya dikkat ederdi okuldan gelen çocuklar yer vermek zorunda kalmasınlar diye. bu kadar düşünebilmeli bence insanlar.

  24 şubat 2016 20:25

  9. Hamileler, kucuk cocuklu insanlar ve gercekten yaslilara karsi haric, benim de pek yapmadigim eylem. Birkac ay once yasadigim bir olay sonucu artik daha seyrek yapiyorum.

  okul cikisi bir arkadasimla metrobuse bindik, bir kisilik bos yer vardi, arkadasim da benden sonra epey durak daha gidecegi icin simdi sen otur sen kalkinca ben otururum esitleriz dedi ben de oturdum. Benim duragim gelince ben de kalktim, arkadasim hemen yanimdaydi, tam oturacakken bir kadin(!) Onundeki rahat on kisiyi yararak gecti, arkadasimi itti ve yerime oturdu. Ben de kadinin kulakliklarini kulagindan cektim ve ben size yer vermemistim dedim. Kadin da babamin metrobusu olmadigini, istedigi yere oturacagini soyledi, ve gencler de ne kadar terbiyesizlestiyi de soylevine ekledi. Kadin en fazla 40 yasindaydi. O olaydan sonra elinde bastonu olan kambur nenem dedem binmedikce kalkmiyorum.

  bir de soyle bir olay oldu. Otobuse elinde bastonu cidden yasli bir adam bindi. Elleri filan titriyor. Ben de direk kalktim. Amca gel otur dedim. Amca ise, okuldan ciktigimi, yorgun oldugumu, oturmamin da hakkim oldugunu, iyi tutundugunu soyledi, senin yasinda kizim var benim, ona kalkma derken seni mi kaldiriyim simdi dedi.ben de geri oturmadim. Ikimiz de oylece ayakta gittik, o koltuga da kimse oturmadi. Bu adam ise rahat 80 yasindaydi. Bazen de amcalarin teyzelerin aralarinda tartistiklarini duyuyorum. Gencler de ne kadar terbiyesizmis, cok bozulmuslar. Ama birkac kez en yaslilarinin "okuldan isten geliyor onlar, senin gibi gezmeden donmuyorlar" dediklerini isittim. Hep yasli insanlar oluyor genelde gencleri savunanlar. Gun teyzeleri ise teror estirmekle mesgul. Kalkmiyicigim teyzecim, hic yaslanma bana.

  24 şubat 2016 20:26

  10. Yaşlıların, hamilelerin ve bebekli kadınların kimse yer vermediği için ayakta durmalarına dayanamıyorum ve istisnasız yer veriyorum eğer oturmuyorsam bile oturan gençlerden rica ediyorum bi yer verseniz diye ne bileyim kıyamıyorum özellikle yaşlıların ayakta durmasına.

  Ancakk öyle insanlar özellikle teyzeler var ki deli oluyorum. Çok kez başıma geldi. Resmen yer versinler diye bile bile insanların üstüne çıkmalar mı dersin, yok efendim çantalarını önlerine alıp oturan kişinin bile bile üstüne üstüne itelemek mi dersin aman allahım deli oluyorum deli. Aklınca beni rahatsız edecek ben de yer vericem. Yok öyle dünya. Yer vermek sıkıntı değil veririm, veriyorum da ama bu tarz zorla rahatsız ederek insanları yer verdirmeye çalışanlara inat edip vermiyorum yer falan. Söylemek çok zor olmasa gerek ayakta duramıyorum ben oturayım de canımı ye kalkayım.

  24 şubat 2016 20:33 24 şubat 2016 20:34

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar