yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. aslında hepimizin yapması gerektiğine inandığım eylem. bir düşünsenize ne çok şeyi atıp atıp içimizde bir yerlere iteliyoruz yaşadıkça. her sene sonunda yeni yıl planlarım arasına dahil ediyorum düzenli psikoloğa gitmeyi ama buna bütçe ayırmıyorum, zaman ayırmıyorum ve yalan olup gidiyor.

  en yakın arkadaşım bir dönem düzenli gidiyordu psikoloğa. yaklaşık 1 sene kadar sanırım, o kadar olumlu bir yönde gelişti ki karakteri, düşünce yapısı... birinin kendisiyle barışıp, daha mutlu oluşunu somut bir şekilde gözlemleme şansım oldu böylece. bence kendine yaptığı en büyük yatırımdı. darısı başıma.

  8 aralık 2015 23:00

  2. Türkiye'de lüks kaçan bir eylemdir. En uygun fiyatlı psikoloğun seansı yaklaşık 100 lira ve ne yazık ki bu nedenle gerçekten ihtiyacı olanların psikologtan yararlanma imkanları (türkiye'nin büyük bir kısmının gelir durumu belli) yok. Ancak şöyle bir şey var ki psikoloğa kısa bir süre gitmiş biri olarak bence ruhsal problemlerin çözümü kişinin kendisinde gizli. psikolog yol gösterir mi yani tabii ki ama iş, insanın kendisinde bitiyor. Ciddi anlamda depresyon ya da farklı ruhsal rahatsızlıklar yoksa insanın kendi kendisini iyileştirebileceğini inanıyorum yani neden mutsuzum yanıtını sizden başkası bilemez ve sizi neyin mutlu edebileceğini de. İhtiyacı olup da psikoloğa gitme imkanı olmayanlara dr. david burns'ün iyi hissetmek kitabını tavsiye ederim, hafif sıkıntılarla baş etmeyi sağlayabiliyor.

  8 aralık 2015 23:24 8 aralık 2015 23:32

  3. Iki kere yeltendim faydasi olur diye.onceki gttigimde 150 tlydi bu sene 180 tl olmus.yahu cok koyuyo insana ya.bi de hep kitaplarda okudugum ztn bildigim seyleri soyluyo maalesef.ama uygun olsa kesin surekli giderdim.uzun vadede ise yariycagini dusunuyorum.

  Gecenlerde ders konusunda tekrar kotu oldum canima tak etti ozel hastanede psikiyatri doktoruna gttim.yemin ediyorum 15 dakikada obur doktorun 1 saatte soyleyemediklerini soyledi bana.ustelik 40 tl.hehehe.

  Ama valla allah mecbur etmesin psikolog cok pahali.

  Buyuk sehirlerde daha pahalidir mutlaka.

  9 aralık 2015 11:15


  4. ben bir nevi yaşamı anlamlandıramama ve evlilik takıntısıyla gitmiştim iki seans. İki seansta ne anladın hemen de bu yargıya vardın diyenler olacaktır ama kendimi nedense iş görüşmesinde gibi hissedip sürekli güleryüzlü olmaya kasarak anlattım. Ha zaten zart diye sorununu anlatmıyorsun. Önce kendimi tanıtmamı istedi. Ben eğitimimle ilgili bir şeyler anlattığımda "ne kadar harika" "ooo ne kadar başarılısın", "vauvv demek bunu tek başına yaptın" gibi aşırı gaza getirici vay be ben neymişim hissi uyandıran tepkiler verdi bana. İlk seanstan çıkarken koltuklarım kabarmıştı ulan ben de ne süperim demiştim. İkinci seansta da zaten benim de bildiğim ama uygulayamadığım şeyler söyledi. Ben de bi daha gitmedim. Zaten seans sırasında verdiğim parayı düşünüyordum hep. Hiç tanımadığım birine de çok fazla açılamamıştım. Gel zaman git zaman tamamen tesadüfler eseri (ki hiçbir şey tesadüf değildir) reiki ile tanıştım. Hele bu tarz şeylere aşırı önyargım vardı. Amaaan beyazyaka zırvası derdim. 2 seans regresyon terapisi aldım. Yakında da Reiki 1. aşama eğitimini alacağım. Şu an o kadar huzurlu, rahat ve akışa bırakmış haldeyim ki kendimi çok da anlatılmaz yaşanır bir ruh haline büründüm. Tamamen kişisel tecrübem ve öznel bakış açımla diyorum ki psikolog değil ama uzakdoğu felsefesi beni kendime getirdi.

  9 aralık 2015 12:19 9 aralık 2015 12:21

  5. Yahu bu psikologların işi sadece 'dinlemek' ise 4 yıl boyunca ne okuyorlar diye düşünmek lazım değil mi? Öyle olsaydı "ben çok iyi dinleyiciyim cnm yhaa" diyen herkes bu işi yapardı, eğitim almaya da gerek kalmazdı?

  9 aralık 2015 12:21 9 aralık 2015 12:21

  6. o paraylan gider kendime içimde kalan güzel şeyleri alırım hem mutlu olurum hem ertesi gün de benimle olurlar.

  9 aralık 2015 12:22

  7. Dört sene eğitim alacağız, üstüne master yapacağız, bu da yetmeyecek ekstra bilmem kaç tane bakanlık onaylı eğitim alacağız (gizlinot: bunların maliyetinden bahsetmiyorum bile ) oturuyor dinliyor olacağız ehauhahaha öyle mi? Öyle dört sene okul bitirmekle klinik açılmaz arkadaşlar, açılıyorsa da yasal değildir. Olukça meşakatli bir iştir psikolog olabilmek hem maddi hem manevi anlamda. Devlet 12 kişilik dev kadro açmış zaten canımız burnumuzda.(gizlinot: yetheeerrrrrrr )

  9 aralık 2015 16:18 9 aralık 2015 16:18


  8. Hayatımda verdiğim en doğru karar. Neden mi? Meğer gereksiz yere o kadar üzmüş, hırpalamışım ki kendimi o yüzden. Halbuki azcık farklı baksam, bu kadar katı olmasam, olayları kendi kafamda büyütmesem her şey nasıl da farklı oluyormuş.

  Evet ücretler yüksek. Fakat sonuna kadar hak ettiğine inandığım bir psikoloğum var. Beni içinde bulunduğum kapandan kurtardı.

  20 seneyi yanlış yaşamış gibi hissediyorum. Sen değişirsen dünyan değişir sözü doğruymuş. Benim dünyam değişti. Umarım gönülden isteyen herkes yaşar bu duyguyu.

  20 mayıs 2017 20:25

  9. bir saatlik konuşmanın insanın üzerinden ne kadar çok yük alabildiğini tekrar hatırlattı bana dün. daha önce kötü psikolog deneyimlerim oldu, böyle böyle iyisini seçmeyi de öğreniyor insan. çok pahalı ve keşke her o parayı alan hakkını verse, çünkü doğru kişi tarafından yapılan psikoterapi insanın hayatını değiştiriyor. Tabi siz nekadar katkı saglarsanız terapiden o kadar cabuk sonuc alıyorsunuz.

  Benim kişisel tecrübem Cognitive Behavioral Therapy - bilişsel davranış terapisi diye geçiyor sanırım, konusunda uzmanlaşmış psikologlarla daha başarılı sonuç aldığım yönünde, kızkardeşim, eşim ve en yakın arkadaşım da bu terapi tipinden çok faydalandılar. Doktor seçerken eğitimlerini/sertifikalarını kontrol edebilirsiniz internetten.

  Kendi kendinize bir baslangıc yapıp, terapiye ihtiyacınız olup olmadıgını da gorebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linkteki kitapta testler var, test sonucunuza göre durumunuzun ciddiyetini değerlendirebilir ve terapiye baslasanız dahi kendi çabanızla daha çabuk sonuç alabilirsiniz kitabı takip ederek. (link: http://www.dr.com.tr/Kitap/Iyi-Hissetmek/David-Burns/Egitim-Basvuru/Psikoloji-Bilimi/urunno=0000000202710 Kitabın adı iyi hissetmek)

  24 ağustos 2017 11:26

  10. Ergenliğe girişim ve üniversite sınavının sonuna kadar verdiğim en doğru karardı. 1 psikolog 1 psikiyatrist olarak 2 deneyimim oldu.Açıkcası ilk psikologumu çok sevmiş olmama ve çok yol kat etmeme rağmen bir süre sonra kendimi idare edebilecek seviyeye gelince tabiki yollarımızı ayırdık. Ta ki üniverstie sınavına hazırlanmaya başlayana ve benim krizlerim artana kadar.Açıkcası ikiside benim ergenlik dönemimde yanlış kararlar vermemem konusunda çok güzel yönlendirmeler yaptı. E sarısiyah neden o kadar yıl gittin bir kaç seansta çözemediler mi ? diye düşünüyorsunuz.

  Bunu hep psikologların içinde çocukluk geçirip, büyümüş hemde çok uzun yıllar terapi almış biri olarak söylüyorum. İstikrar ve devamlılık bu seansların ana kuralı.Eğer güvenirseniz inanın size çok güzel yönlendirme ve tavsiyelerde bulunuyorlar.Sadece tavsiye olarak düşünmeyin yada siz yatacaksınız klasik bir koltuğa ve hayatınızı anlatacaksınız dünyası yok o sizin göremediğiniz bir açıyı önünüze koyuyor. İnanın benim büyüdüğüm ortam ve çevre konusunda inanılmaz kötü yerlerde şuan olabilirdim belki istemediğim bir hayatı yaşıyor olabilirdim. Ufkumu genişleten konuşmalar yapıldı benim için ve ben şuan bu karakterimde bu kararlarımda onlara çok şey borçluyum. Keza bazı zamanlar benim konuşmak istemediğim günler oldu bu zamanaları yüzümden anlayabiliyordu artık o kadar çok birbirimizi tanıyorduk ve bugünlerde beni kahve içmeye çıkarıyordu yada farklı şeylerden konuşuyorduk.2 haftada 1 sürekli kendinizden bahsedemezsiniz. Paralı kanka olarak bakmamanızı ve gerçekten bir rahatsızlığınız varsa size iyi geleceğinden emin olarak gidin ve gerçekten güvendiğiniz anda illaki çözüm yolu bulunacaktır.

  24 ağustos 2017 22:21