yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. Annemde olan bir hastalık maalesef. Bolca kafa derisinde, dirseklerinde, dizlerinde ve tek tük üst bacaklarında bulunuyor. Annem dönem dönem aldığı kremleri kullanmasına karşın maalesef hiçbir şekilde kesin çözüm bulamadı. Sadece dönemsel kaşıntıları azaldı belki ama bir kere aksattığında o kaşıntı da geri dönüyor.

  Şöyle bir kısa süreli çözüm var; annem yazın sadece 1 hafta kadar denize giriyor (gizlinot: deniz tuzunun nasıl bir etkisi olduğunu bilmiyorum maalesef ) ve yaklaşık 2 ay kadar o sedef dökülüyor. (gizlinot: tam tabir bu mu bilmiyorum ama ) Annemde o 2 aylık sürede epey rahatlıyor.

  Süslüler ya da süslülerin yakınlarında bu hastalık mevcutsa, ne gibi tedavi yöntemleri kullanıldığı ve o tedavinin etkisi paylaşılırsa belki birbirimize fayda sağlamış oluruz.

  Ukte sahibi: (yazar: frezya )

  7 şubat 2017 23:32

  2. Annemin yillardir cektigi ciledir. Bu sene yeni bir doktorla tanistik. Doktorun tarzi biraz farkli. Anneme igne verdi her hafta duzenli bir sekilde igne yaptiriyor. Onun disinda bir kac tane deri ustune uygulamak icin kremler verdi. 1. Ayda gozle gorulur bicimde annemin sedefinde azalma oldu. Tabiki stresli donemlerde artabiliyor ama simdilik kontrol altina alindi. Izmirde olup doktoru merak edenler olursa mesaj atabilir.

  8 şubat 2017 01:05

  3. Ciddi anlamda sabır gerektirir.Genelde bir ortaya çıktı mı stresli ve üzgün olduğunuz anlarda hep kendini gösterir.Doktora gitmekte fayda var.Ayrıca aloe vera da yatıştırır,iyi gelir.

  9 şubat 2017 00:04


  4. Ben de aynı hastalıkla uğraşıyorum 7 -8 yaşımdan beri, ancak benim sadece saç derimde var vücuduma hiç atmadı . Doktorlar da bunun sedefin bir türü olduğunu vücuda atma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyorlar. Saç derim için alternatif tıp da dahil olmak üzere kortizonlu losyon tedavileri de uyguladım ancak her şey geçiriyor daha sonra tekrar çıkıyor bu kullandıklarımı bırakınca.

  3 senedir zigavusun medicade medical şampuanını kullanıyorum. Bu tür şampuanlar başka markalarda da var ama en uygun fiyatlısı bu sanırım. Şampuanin görevi saç derisine peeling yapmak ölü deriyi almak ve gözenekleri açmak. ilk kullanmaya başladığında 15 gün ( 15 yikama) sadece zigavus kullandim. Daha sonra da 1 banyomda zigavus diğer banyomda kendi şampuanimi (herhangi bir sampuan) dönüşümlu olarak kullandim.sadece banyo günüm 2 günde 1 ben bu süreyi sarkittigimda 3. Gün de yapmazsam tekrar kabuk tutuyor saç derim.

  16 mart 2017 01:51

  5. Eşimde var ama yaygın değil sadece bacağında bir bölgede 4-5 sene önce 10 kurusluk madeni para büyüklüğünde belirdi. Biz o zamanlar mantar-egzamaya yormuştuk kendisinin doktora gitme huyu olmadigi icin ancak bu yılbaşında ikna edebildim. Doktor ilk önce mantar testi yaptı sonuç negatif çıktı bu sefer biopsi istedi o da temiz çıkınca sedef teşhisi koydu. Tedavi olarak iki yol gösterdi ya krem ya da hap. Hapın karaciğere ciddi yanetki yapabilme riskinden ötürü kabul etmedik. Şuan krem kullanıyor kaşıntısı azaldı fakat boyutunda bir küçülme olmadı (son bir senedir beşi birlik altın ölçüsünde) geçeceğini sanmıyorum en azından kaşıntı-döküntü azalsın diyorum. Ayrıca sedef ilerleyen zamanlarda romatizmal hastalıklara neden olabiliyor ve babadan çocuğa geçme durumu da oluyor. Bence sedefi oluşturan değil ama azdıran düzensiz yaşam, stres, kötü beslenme ve alkol.

  16 mart 2017 02:29

  6. İlk 8 yaşında ve daha sonra ara ara strese bağlı öss hazırlanma döneminde iş arama döneminde yoğun bir şekilde geçirdim. Tek verilen ilaç krem şampuan bu illeti geçirmiyor maalesef. İlk olduğunda bandırmada Ömer Saatçi'ye gitmiştim. Verdiği ilaç birsürü ilaç ve ekstra şeylerin karışımıydı vücudumda yoğun bir şekilde vardı kısa sürede iyileştim. Öss döneminde Bursa'da Hüseyin Durmuşlar'a gittim. O da aynı ilacı ve ona ilave olarak yine özel reçeteli farklı karışık ilaçlar verdi. Zaten ikiside aynı dönem üniversiteden arkadaşlarmış. Doktorlarımı özellikle paylaştım. Bu hastalığı tedavi edebilen doktor sayısı gerçekten çok az kendilerini bulana kadar bir çok doktor gezdim ama gerçekten bu tedavilerle iyileştim.

  16 mart 2017 17:25 16 mart 2017 17:27

  7. Babamda çözümü deniz olan cilt hastalığı,deniz ve güneşte yok oluyor artık kendisine neyin iyi neyin kötü geldiğini yıllardır deneyimleriyle öğrendi,doktoru kendisi oldu.Uludağ üniversitesinde baya araştırma yapılmıştı,ilaç verip denendi ama az kalsın karaciğeri gidiyordu hemen bıraktı altınolukta yazlığımız var 3 4 ay nerdeyse hergün denize gidiyor yüzüyor yazın,kışın da tek tük çıkıyor.İlaç krem hepsini bıraktı vücuduna iyi gelen sabunları kullanıyor,şuan keçi sütü sabunundan memnun.

  17 mart 2017 01:01


  8. saç derimde senelerdir varlığını sürdüren hastalığım. çocuk yaşlarımda tanışınca bu hastalıkla haliyle bir sürü ürün kullandım. fakat sonunda saç derim için olan rutini buldum. şöyle ki:

  bir miktar sarı kantaron yağının(gizlinot: soğuk sıkım olmalı. varsa çevrenizde evde kendisi yapan ondan kullanın mutlaka. ) içine 2 adet aspirini ezip karıştırıyorsunuz. karışımın tümünü (gizlinot: karışım tek seferlik hazırlanacak. kafa derinizin büyüklüğüne göre hazırlayabilirsiniz.) masaj yaparak derinize uyguluyorsunuz. streçleyip yatıyorsunuz. uyanınca da head & shoulders clinical strength ile yıkıyorsunuz (gizlinot: head & shoulders clinical strength hepsi buradan sipariş verebilirsiniz. ) dikkat edin şampuanı avucunuza doldurmayın, az miktar kullanın ve masaj yaparak köpürtün. köpük kafanızda en az 3 dakika kalsın. sonra güzelce durulayın. sonrasında mutlaka kurutma makinesi ile kurutun. bu işlemi aralıksız 1 hafta boyunca her gün yapın. sonra sizi uzunca bir süre rahat ettirecektir. eğer kafa derinizdeki kabuklar çok sertse 2 haftaya da çıkarabilirsiniz. kısacası kabuklar tamamen temizlenene kadar min. 1 hafta her gün uygulamanız gerekiyor. tekrarlayan bir hastalık olduğu için tekrar çıktığında yine bu rutini uygulayabilirsiniz.

  bu arada hazır yaz mevsimi gelmişken deniz tedavisini de mutlaka uygulamaya çalışın. deniz+güneş en kuvvetli kortizonlu merhemden bile daha çok işe yarıyor.

  17 mayıs 2018 10:36

  9. 4yaşımdayken babamın elinden tutup hastane koridorlarında yürüdüğümü hatırlıyorum. sanırım hastanelere ait ilk anım bu. çocuk yaşta saç diplerimde ve sağ koltuk altımda başlamıştı. koltuk altımdakinin kocaman olduğu ve çok canımı yaktığı zamanları bilirim. ama ortaokulda falan tamamen gitti ordaki. aynı dönem sol dizimde ve 2 dirseğimde başladı. saç diplerimdekiler uzun yıllar kaldı kimi zaman az kimi zaman çok. lise2deydim galiba kulaklarımın içinde başladı. lise ve üniversite yıllarımda kulaklarımın içinde, dirseklerimde ve sol dizimdeki yine zaman zaman az, zaman zaman çok, bazen geçici süre ile tamamen geçtiği de oldu. üniden sonra işsiz kaldığım dönemde saçlarımda yoktu ama dizim ve dirseklerimdekiler geçmek bilmiyordu. iş bulup çalışmaya başlayınca hepsi geçti. ama son birkaç aydır kulak içlerimdekiler yine çıktı.

  bu rahatsızlık için genetik diyenler var. stresle bağlantı kuranlar var. bizim ailede sadece dayımda var bu. sanırım kötü huylu olanlar genetiğe biraz daha bağlı. benimkiler kötü huylu değildi o yüzden hayatımın stresli ve stressiz dönemine göre azalıp arttı. ben de oldum olası hep aşırı stresli bi yapıya sahibim. 4yaşında ne stresi diye soranlar oluyor haliyle. küçücük evde annemle babam gözümüzün önünde kavga ederlerdi hep. bacak kadar boyumuzla hepimiz birden babamın bacaklarına sarılıp anneme vurmasını engellediğimiz çok olmuştu iki kardeşimle. klasik bi sav ama kesinlikle doğru: her hastalığın temelinde, kökeninde hatta tedavisinde stresin büyük etkisi var.

  17 mayıs 2018 11:23

  10. Annemde 20 dedemde 15 senedir var. Dedeminki annemden sonra çıktı. Yıllardır gitmedikleri doktor kalmadı fakat tamamen sonuç alamadılar. Şebeke suları, deterjanlar, sabunlar, parfümler vs tetikliyor. Annemin el, ayak ve dirseklerinde var.insanların ‘’aaa ellerin mi yandı? Bulaşıcı mı? Vah vah çok yazık’’ gibi tepkileri ve tuhaf bakışları yüzünden gençliğinde çok takarmış kafasına, ayaklarını kimse görmesin diye yazın terlik giymezmiş, kalabalık yerlerde bulunmazmış. bunları aştı fakat hâlâ fotoğraflarda ellerini saklıyor. Sedef bulaşıcı değil stres ve üzüntünün tetiklediği kalıtsal bir hastalıktır.

  17 mayıs 2018 17:00