yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (90)
  • medya (0)

  1. yıllar önce annemin varisleri için gittiği doktorun tavsiyesi üzerine benim de uyguladığım bir yöntem. ılık suyla duş aldıktan sonra, duştan çıkmaya yakın özellikle birkaç dakika bacaklarıma aşağıdan başlayarak yukarıya doğru soğuk su uygulamak genişleyen damarları daraltarak, kan dolaşımını hızlandırmaya yarıyor ki, bunun da o an için rahatlamaya neden olduğunu söylemişti doktor. burada en sık yapılan yanlış hastaların sıcak suyla duş aldıktan sonra, birden buz gibi suya geçiş yapması demişti hatta. çok sıcaktan birden soğuk suya geçişin damar sağlığı açısından doğru olmadığı söyleniyor hekimler tarafından. O yüzden vücut için ideali ılık suyla duş yapmak aslında. ardından dilerseniz kısa süreliğine soğuk duş uygulaması yapmak iyi gelebilir tabii ama anlık bir etkisi olduğundan, bunun uzun vadeli bir yararı var mı bilemem tabii.

  9 mayıs 2017 16:19

  2. Sağlık açısından çok faydalı vücudu dirileştiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, enerji ve dinçlik veriyor. Doktorlar kesinlikle sıcak suyla banyo yapmayı tavsiye etmiyor. Çok heves ediyorum buz gibi suyla duş yapmak ama yapamıyorum kalp atışlarım hızlanıyor nefes nefese kalıyorum nedense.

  9 mayıs 2017 18:11

  3. Bir yıldır yaz kış demeden duştan sonra yaptığım şey. Kışın soğuk suyla asla yıkanamam ama duştan çıkmadan önce mutlaka giriyorum. İlk zamanlar çok zor oluyordu ama alışınca bağımlılık yapıyor. O soğuk suyun altından çıkmak istemiyorsunuz resmen. Verdiği ferahlık çok güzel.

  9 mayıs 2017 19:58


  4. ayaklarını bile soğuk suyla yıkarken irkilen biri olarak asla deneyemeyeceğim şeydir maalesef. kan akışı vs için çok faydalı olsa da, ben kendimi yakacak kadar sıcak suyla yıkanmayı seviyorum maalesef. benim gibi sıcak suyla yıkanan ama daha ferah bir his isteyenler duştan çıkmadan suyu soğuğa çevirip ayaklarına soğuk su tutabilirler. insanı canlandırıyor gerçekten.

  10 mayıs 2017 02:42

  5. Eğer yazları çok sıcak bir şehirde yaşıyorsanız yaz mevsimlerinde kalmak kaydıyla çok güzel bir olgu. yazın genelde saat başı külotla duşakabine girip bacaklarımdan aşağı soğuk su tutuyorum, vücut ısım kendine geliyor resmen

  6 aralık 2017 16:40

  6. Sıcaktan nefret eden,çok terleyen,bunalan biri olmama rağmen yazın 50 derece de bile alamadığım duştur kendisi.

  Bir ara sağlıklı olduğu için kendimi alıştırmaya çalıştım ama yok olmuyor.

  Faydaları:

  -rutin haline getirildiğinde vücuda direnç sağlar.

  -selülit ve meme sarkmasına karşı önerilir.

  -cildi daha diri,taze tutar

  -kan akışını hızlandırır vs vs  

  Bir hocamızın dediğine gore almanlar her duştan sonra soğuk su kullanarak vücuda şok etkisi yaratmayı adet edinmişler. Güzel alışkanlık ancak benim vücudum alışamıyor.

  6 aralık 2017 16:59

  7. Isterse 150 yaşına kadar yaşamanın sırrı bunda olsun, hiç bir şey kışın foşur foşur akan kaynar suyun altında hayatın anlamını sorgulamanın yerini tutamaz

  6 aralık 2017 22:29


  8. Annemin önerisiyle 13 yaşından beri bacaklarımı her duşun sonunda buz gibi suya tutarım. Sonra anlık cesaretlerle çıkabildiğim kadar yukarı çıktım ve gelsin soğuk duşlar (tabi sadece yazları). Harika dinç hissettiriyor. 

  6 aralık 2017 23:55

  9. Yazın bile alamadığım duştur kendisi. Tenime o soğukluk değdiği an bir ürperti, bir kaçma hissi uyanıyor. Havanın kırk dereceyi aştığı antalya sıcağında bile sıcak denilecek bir suyla alıyorum duşumu.

  Birde denizden çıkıp o soğuk suyun altına girenleri izlikçe sanki o su bana vuruyormuşcasına ürperiyorum. Cidden nasıl o suyun altında durabiliyorsunuz? Yazarken bile üşüdüm...

  6 temmuz 2018 16:49 6 temmuz 2018 16:49

  10. yaz sıcaklarında evden dışarı çıkmam gerektiyse eğer, dışarıdaki işimi bitirip eve geldiğim gibi soyunup soğuk suyun altına giriyorum, o kadar sıcaklamış oluyorum ki soğuk su ilkten ılık gibi geliyor bana

  yine sıcak yaz sabahlarında sabah kalkar kalkmaz soğuk bir duş almak mükemmel oluyor *-*

  kışları da sıcağa yakın ılık suyla yıkanmam bitince başımı öne eğip soğuk suyla saçlarıma ve saç derime biraz masaj yapıyorum, saç dökülmesi üzeribde bir etkisi var mı diye hiç dikkat etmedim. bir de ayaklarıma ve dirsek içlerime soğuk su tutuyorum, dinç hissettiriyor.

  ben genel olarak soğuğu sıcaktan daha çok severim, o yüzden soğuk duşun altında hiç titreyemedim henüz :(

  6 temmuz 2018 17:01