yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (0)

  1. genelde mahalle aralarını kapatarak, plastik sandalye, ışık ve balon süslemeleriyle düğün alanı yaratılarak gerçekleştirilen düğün çeşiti..

  sözlük yazarlarının bir kısmının iki yüzlülüğü burada nasıl da güzel ortaya çıkıyor!

  (gbkz: düğün salonunda düğün yapmak)la ilgili olumsuz yazanları linç ekibi karşılarken, maddi durum yetersizliğinden duyarlılık kasılırken, o kadar bile parası olmayıp evinin önünde düğün yapmak isteyen tü kaka oluveriyor. duyar timi burada da devrede; hastası olan var, ertesi gün işi olan var! e ama yazık parası yok, düğün en büyük hayali, evlenmesin mi, sizin istediğiniz şekillerde mi düğün yapsın, ne yapsın o zavallı çift!?!? kır düğünü yapamadığı için salonda yapana duyar, hiç parası olmadığı için sokakta düğün yapmak zorunda olana linç timi! adaletini öpeyim sözlük!

  sokakta düğün hayali olan bir allahın kulu duydunuz mu acaba?! sağdan soldan tanımadığı insanların gözetimi altında, polisi başlarına tebelleş ederek ya da kendini özel hissedebileceği tek bir ayrıntı dahi olmayan bir düğünde evlenmeyi kim ister?!

  adaletli olun adaletli, yaşadığımız coğrafyada her türlüsüne açız, kimine duyar kasıp kimini sopayla kovalamayın! tercihini yazanla bu aynı olmuyo zira.

  ps. benim de zerrece haz etmediğim, sesinden gürültüsünden rahatsız olduğum düğün şekli.. başlığı açmamdaki tek amaç yukarıda belirttiğim iki yüzlülüğü fark ettirmek ;)

  31 ağustos 2016 09:46 31 ağustos 2016 10:30

  2. Hic sevmedigim dugun cesidi. Cunku kimsenin "maddi durumum yetmiyor o zaman bu aksam bu mahallenin agzina sicayim" demeye hakki yok. Ses seviyesi normal duzeyde olur, belki anlayabilirim ama daha oylesini gormedim. Birde yaz gelince her aksam oluyor allaaaaaaaaaaaaaaah tam jiletlik. Hatta gecen bi aksam 2 tane vardi. Salonda ailecek kafayi yedik. Yani 2 mahalle assagida ama o roman havasi salonda cigerlerimi titretiyor, oyle guclu bir ses. Parasi yoksa ne yapsin konusuna bir cozum getiremeyip, bu konuda uzulmekle beraber yinede bu cileyi cekmek istemiyorum.

  31 ağustos 2016 10:07

  3. ciddi anlamda nefret ettiğim düğün çeşidi.gerçekten maddi imkanları olmadığı için yapıyorlar tamam bunu anlıyorum ama o ses seviyesi o kadar yüksek ki 3 sokak ötedeki düğün benim evimde oluyor sanki.bana göre resmen saygısızlık.geçenlerde bir sınavım vardı kütüphaneye gitmeye üşendim evde çalışayım dedim abartmıyorum sabah 9 dan akşam 10-11'e kadar düğün yaptılar.kimse kusura bakmasın ama kimsenin saatlerce hastası,cenazasi,sınavı olan insanlara bunu yapmaya hakkı yok.durumun mu müsait değil müziği daha insancıl seviyede tutarsın düğünde 2 saati geçmez.insanların maddi imkansızlıklarını da anlıyorum benim aklıma bu durumda gelen tek çözüm de bu ne yazık ki.ha şu an düşünüyorum kendi adıma durumum olmadığı bir durumda muhtemelen çalışır bekler para biriktirirdim yine de bunu yapmazdım.

  31 ağustos 2016 10:24


  4. Bana garip gelen düğün çeşidi. Ben mutluyum diye tanımadığım adamın başı neden ağrısın?

  Herkesin durumu iyi olacak müthiş bir düğün yapacak diye bir kural tabi ki yok ama günümüzde her şey için daha uygun seçenekler hep var. Evliliğini kutlamak istiyorsan gidersin müzikli herhangi bir yere herkes cebinden yedini içtiğini öder, eğlenir. Sen de evliliğini kutlarsın.

  Böylece ne millet senin yüzünden uykusuz kalır ne de sen düğünden mahrum kalırsın.

  31 ağustos 2016 10:48

  5. Ülkede düğün yapmak istemeyen, maddi koşullarının bilincinde bir çift olsanız dahi aile ve çevre baskısıyla "düğün illa yapılmalı" kafasında yapılmış da olabilir ayrıca.

  İstisnalar mutlaka vardir, bazi yerlerde bu bir kültür oluyor çünkü sokakta düğün olmasa dahi sokakta kına gecesi yapmak, İnsanlarda düğünsüz olur mu aaa algısı olmasa günümüzde pek sokak düğünü olacağını da sanmıyorum açıkcası

  31 ağustos 2016 11:01

  6. Komple düğün sevmem o ayrı sokak düğünü saygısızlıktır.daha açık ve net ifade edemem sanırım.salon düğünü saygısızlık değil düğün sahibi için zorlayıcı bi etkendir o kadar.sokak düğününe ya napalım imkanları bı kadarmış diyemiyorum düğününe gelmeyen insanları bile dahil ediyorsun öyle saçmalık olur mu?iş güç,hasta,bebek de değil mesele ben sapasağlam bi kadınım tatildeyim çocuğum da yok yine de gelip ben huzur içinde film izlememe engel olamazsın.bu mı duyar kasmak,ayrıca ne çirkin bi söz öbeği bu hiç sevmiyorum.

  Sokak düğününün temeli meydanda yapılan köy düğünüdür onda da yakın zamanda bi cenaze kalmışsa köyden o ara düğün yapılmaz şehirde aynı apartmanda bi evde cenaze bi evde davullu zurnalı düğün gördüm ben öyle bencil insanların kurduğu yuvadan bi bok olmaz evlenmeseler daha iyiydi.

  31 ağustos 2016 11:15

  7. dugunun olayi misafiri eglendirebilmek oldugundan biraz da, nerede en cok egleneceklerse orada yapilsa iyi olur. gecen bir facebook videosunda yeldegirmeninde sokak dugunu gordum. trombonlar, saksafonlar, vals yapan sokaktan gecen insanlar, biraz hip, biraz farklilik cabasi, biraz kendi zevkini katma, baya eglenmis gorunuyodu herkes.

  komsulari davet etmek zaruri bu durumda.

  31 ağustos 2016 12:14


  8. Tam bir köylülüktür. Hakaret anlamında kullanmıyorum bu 'köylülük' lafını çünkü sokak düğünü dediğimiz şey köyde müstakil evinin bahçesinde veya yukarda bi süslümüzün bahsettiği gibi köy meydanında yapılan bir şeydir. Onda da zaten tüm köy sakinleri birbirini tanıdığı için herkes kalkıp gelir beraber kutlama yapılır. Annem köylü ordan biliyorum swh. Ama bunu şehirde yapamazsınız, şehir yaşamının dinamiği, gerektirdikleri farklıdır. Köyde müstakil evinin bahçesinde yaparsın etraftaki müzik sesinden etkilenen taş çatlasa 4-5 ev de komşundur bizzat düğününde göbek atıyordur zaten o sırada. Ama apartman yaşamının olduğu bir yerde bunu yapmak saygısızlıktır, düşüncesizliktir, ortamına göre davranmayı öğrenme yetisinin gelişmemesinden ötürü de çomarlıktır bence. Nasıl ki köye gidip şehir yaşamını devam ettirmeye çalışırsan komik duruma düşersin, aynı şekilde köy kültürünü de şehirde yaşamaya çalışırsan tepki görürsün 'köylü' dendiği zaman tepki göstermek istersin. Ama köylülüktür yani yapacak bir şey yok swh

  19 ağustos 2017 01:58

  9. geçen sene gaziantep'te yaşanan kına gecesi esnasında düzenlenen canlı bomba saldırısı sonrasında, aralarında izmir'in de bulunduğu birçok ilde valilik kararıyla yasaklanan etkinlik. yapacak olanların da önceden polise gidip haber vererek bir nevi izin almaları zorunlu. yoksa para cezası olduğunu hatırlatmakta yarar var dedikten sonra, keşke bakın biz evlendik diye yeri göğü inleterek sokaktan kornaya deli gibi basarak geçmek de yasak olsa diyorum. görgüsüzlüğün alası değil de nedir bu yani?

  şimdi eğri oturup doğru konuşalım siz buna düğün diyorsunuz da, biz de buna kafa diyoruz yani. sen halay çekip tepinirken, ben başıma tülbent bağlayıp, kendi evimde hapis vaziyette kapı pencere kapalı oturuyorsam, nerede seninkinin bittiği yerde başlayan benim özgürlüğüm, nerede bu devlet nerede bu millet diye sormazlar mı adama? (gizlinot: bkz ben gayet de güzel soruyorum )(gizlinot: swh )hatta direkt bu gürültü kirliliğidir, hak hukuk tanımamaktır, dahası bencilliktir. ha dersen ki hadi gel köyümüze geri dönelim fadime'nin düğününde halay çekelim bak ona varım işte. her şey yerinde güzel çünkü. köyde, kırsal alanda yapılan usulüne uygun şeyler kabulüm, ama şehrin orta yerinde sokak ortasında olmuyor be böyle güzel kardeşim. her şeyin hakkını vermek diye bir şey var yani. ben gelsem köy meydanında açsam müziğimi bir güzel müzik eşliğinde spor yapsam, ne yapıyor bu böyle kafam şişti kapat şu zımbırtıyı demez misiniz? al işte ben de tam bunu diyorum ya zaten.

  19 ağustos 2017 02:58

  10. hayatta en nefret ettiğim şeyler listesinde ilk 10 a girer.

  öyle bir semtte yaşıyorum ki, yazları (bu sene hariç, çok mutluyum) her gün, istisnasız her gün birileri evleniyor mahallede. o gürültüyü çeken benim. kaçıncı yüzyıldayız ya, düpedüz terbiyesizlik.

  19 ağustos 2017 03:21