sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (27)
 • medya (0)

1. ukte bana paslanmış ama geç kalmışım; femme'nin ellerine sağlık

"yaprak dökümü'nün kitabı çıkmış" cümlesinin kurulduğu topraklardan bahsediyoruz arkadaşlar; kuran'ın 8 sezon 110'ar dakikadan dizisini çeksin ay yapım bak nasıl izleniyor!

istanbul fatih'te kaç tane ayrı tarikat şeyhi var sayısı bilinmiyor, bu hacı hoca tayfasının müritleri de kuran'ı okumuyor, (gizlinot: ilk emre rağmen!) onun yerine şeyhleri anlatıyor bunlar denileni yapıyor. bu kadar kolay, günahı da hocanın boynuna!

hal buyken bir din nasıl bu kadar yanlış anlaşılır diye sorgulamanın da bir anlamı kalmıyor.

okumuyoruz arkadaşım, ben de okumadım. okuyamadım. kayın validemden en çarpıtılmamış tefsirini istedim ama ne mümkün, okuyamadım.. okuması da kolay değil ki, geçtim doğru anlamasını.

10 ağustos 2016 14:37

2. deistim; lisede kuran'ı, fakültede din felsefesi kapsamında merak salıp incil'i okudum çünkü okumadan deist olmak talihsiz bir tercih olurdu. "kafir" sayıldığım bir kategoride olmama rağmen hala ilgim devam etmekte...

tüm akıllı süslü yazarlarımız yazmış; bugün ülkenin bok çukuruna dönmesinin sebebi, dini hayatının tam ortasına oturtmuş, tüm yaşamını dini farzlar, sünnetler üzerinden yürüten insanların kulaktan dolma din bilgileriyle etraflarına "müslümanlık" satmaları. özellikle ramazan ayında, kandillerde veya dini anlamda özel olan günlerde televizyona çıkan hoca kılıklı şarlatanların anlattıkları ve insanların o anlatılanlara verdikleri tepkiler her şeyi özetliyor. kuran'ı anlamadan, sadece arapça okumanın sevap olduğuna inanan bir güruhtan ve o güruhu destekleyen sözde ilahiyatçılardan bahsediyoruz. nerede bunlar? elbette türkiye'de!

okumuyorlar; itaat ediyorlar. düşünmüyorlar; söyleneni uyguluyorlar. eleştirel bakmıyorlar çünkü o zaten günah! ee ne oldu kuran'ın ilk emri olan "oku"?

farklı dinlere, mezheplere, inanışlara olan saygısızlıkların yegane sebebi de bu cahillik... bu yüzden, "müslümanım" diye yapılan tüm kötülüklerden önce, insan olmayı, insan olmanın gerekliliklerini öğrenmek gerek...

10 ağustos 2016 14:55 10 ağustos 2016 16:32

3. Az önce bu başlığa belki 3 sayfa yazı yazdım. Sonra hepsini sildim. Ama şunu demeden geçemeyeceğim. Arapçasını değil Türkçesini okuyun. Tarafsız olsun ama. Gerekirse de farklı farklı kaynaklardan okuyun. Sonra böyle bir aydınlanma. Neyse yine uzatmadan gittim.

10 ağustos 2016 15:08

4. Hiç şaşırmadığım bir yüzde.. Biz millet olarak bilmeden, okumadan herşeye fikir sahibi olduğumuz için, maalesef kuran konusunda da böyle olması bana gayet normal geldi.

Ben okumaya başladım, ancak bitiremedim. Ailemde arapça bilen, kurani arapça ve türkçe okuyan, hatta etrafımda kuran okumuş hristiyanlar var ve ben yarısını bile okuyamamış bir müslümanım en azından müslümanım diye geçiniyorum.. Türkiye'nin %92 sı dinleri hakkında yazılmış kitabı okumadan müslüman diye geçiniyor. İnanırmısınız, okurum diye Kindledan indirdim Kuran, türkçesi olmadığı için ingilizce. Ne oldu? Okumadım. Utanç verici. Bence burada yazılar eksileneceğine, al sende bir tane okumaya başla. Ayyyy bana müslüman gibi geçiniyooooo diyip eksiyi çakma, bu konuyu bir düşün ve oku. Sor kendine ben okudum mu? İlkokulda verilen din eğitimiyle, 3 tane dua bilmekle, çağrı filmini izlemekle olunmuyor o işler.. Tarafsızca oku kendi anlamını çıkart.

10 ağustos 2016 15:34

5. okuyacaksanız türkçe okuyun da bir anlamı olsun.

gerçi okuyanlar ateist oluyor ama siz bilirsiniz.

10 ağustos 2016 15:35

6. (yazar: xesim)'i görüyorum ve arttırıyorum: türkiye'de hem türkçe, hem arapça kuran okuma oranı %8dir.

mevlütlerde (yazar: femme) gibi birinin ortaya seçilip geriye kalanların %70-80inin cüzü eline alması ve parmak takibiyle iç rahatlatıyor olması konunun özünü değiştirmiyor ne yazık ki. geriye kalan yüzdelik dilimde

"ay ben örtünemem şekerim"ciler (mutfak ekibinde yer almayı tercih ederler),

ortama dindar görünüp sonunda okunacak duada ateşli "aminnnn" diyecekler,

meşaleyi eline alıp koşturmaya başlayan atletin meşale değiştirmesi misali yasin'den sonra okunacak amme tebareke'yi ele alacaklar, (nebe suresi özellikle kısa ayetli ve zordur çünkü)

kuran okumayı bilip tecvidi olmayanlar (aha bu da ben oluyorum, cami kursunda tecvid dersi <kuran'ı sesli ve güzel okumak için 'ileri kuran okuma teknikleri'> erkek çocuklara verilirdi; kendimi ne kadar paralarsam paralayayım hoca beni o gruba "sen kızsın, böyle okumana lüzum yok" deyip katmadı) var.

yani kuran'ı arapça okuma yetisine sahip az insan var ve evet yüzbinlerce kurs açsanız da bu acı gerçek değişmeyecek.

Kuran dili arapçadan daha farklı, herekeler harflerin okunmasını nispeten kolaylaştırıyor diyebilirim. arapça'da bildiğim kadarıyla bu işaretler yok (yanlış biliyorsam uyarın). ancak eski tip basım ve küçük kuran'larda o kadar kargacık burgacık bir yerleşim var ki insan okurken "ya yanlış okuyorsam" diye strese giriyor gereksiz yere. yeni ve geniş kuranlar daha iyi bu açıdan.

kuran'a ve cüzlere abdestsiz dokunmanın yasak olması, regl günlerinde okunamaması, saygısızlık edilmemesi için hep belli bir hizadan yukarda tutma zorunluluğu sebepleriyle kuran "gözden ırak olan, gönülden de ırak olur" modunda erişilemeyecek, belirli özel günlerde (kandil, mevlüt, dua okutma belki bayram) göz önüne getirilecek bir kitap haline dönüştürülüyor büyük bir kesim tarafından.

şimdi gel gelelim kuran'ın türkçe okunması kısmına. benim kanayan yaram ve deist olma nedenim.

ortaokulda 3 yaz kendi isteğimle kuran kursuna gittim ve 3 kez hatim indirdim. evde dedemin kara kaplı tarihi ilmihal kitabından (dini bilgiler ve uygulamalar kitabı) başka kitap olmadığı için bize gelen hocaları sorularımla bunaltırdım. çünkü öğrendikçe daha derine inmek istiyordum.

camiye gelen şafii bir kızla

ben: parmağın kanıyor, abdestin bozulmuş.

o:hayır bizde bozulmaz.

veya

o:saç telin görünüyor, abdestin bozuldu.

ben: hayır bozulmadı.

gibi muhabbetlerimizden sonra mezhepleri de yine bu dönemde sorgulamaya başladım.

(not: bu konuşmalarda kaynaklarımız ailemizden edindiğimiz bilgilerdi, gelip hanefi mezhebinde şöyle olur, şafii mezhebinde böyle olur demeyin)

uzunca yıllar ilmihal bilgileri okumak ve kuran'ı arapça'sıyla okumak bana yeterli geldi. daha sonra içinde aslında ne anlattığını bilmiyor olmak beni kemirmeye başladı. türkçesini okumaya başladıkça anlam veremediğim, kafamda toparlayamadığım, saçma gelen çok konuyla karşılaştım. bunların birazını sözlükte yazmışımdır, buraya yinelemek yerine referans vereyim, merak eden açıp okusun:

(not 2: yalnız başlık/@yazar referansı çalışmadığı için isteyen açar tümden başlığı okur, isteyen sadece o konudaki girdiyi okur)

(bkz: islama dair akla takılan sorular) (no:(no:161125))

(bkz: kuran) (no: (no:201670))

(bkz: huri) (no: (no:200901))

(bkz: deist) (no: (no:305491))

(bkz: allah) (no: (no:193732))

bu girdimi şu siteyi örnek vererek bağlamam gerektiğini hissediyorum.

(link: http://www.kuranmeali.org/ http://www.kuranmeali.org/)

sitede her bir ayet için 40 farklı alimin çevirisi/yorumlamasına ulaşabiliyorsunuz. işte bana anlamsız gelen kısım bu yorumlama kısmı. bazı ayetlerin çevirisi aynı rengin tonları gibi ahenkli ve uyumluyken ( uslüp farkı diyip geçebiliriz) bazı ayetlerin çevirisi gece ve gündüz kadar zıt birbirine. özellikle "kadın dövme" ve "cihad" gibi tartışmalı konularda.

ortalama bir insan kuran'ı türkçesiyle bile okuyup algılayamayacağını düşündüğünde, bu işin alimi olduğuna inandığı hacı/hoca tayfasının eline düşüyor, cemaatler böyle çıkıyor ortaya.

mesela yıllarca "kuran'ın ilk emri 'ikra-oku'dur" diye duyduk, öğrendik, bildik. şimdi yeni yeni siteler türedi hayır "ikra"nın anlamı başka diyen.

(link: https://cembey.wordpress.com/2014/08/06/ikra-nin-saklanan-gercek-anlami/ ikranın saklanan gerçek anlamı)

linke tıklamanıza çok da gerek yok, şu haliyle okuduğumda bile gülünç buluyorum, oradaki "saklanan" kelimesini. yav he he yıllarca bunu bizden gizlediler.

girdi değil, tez yazdım. daha da bahsetmek istediğim çok çelişki var aslında. mesela ayetlerin iniş sırası. deniyor ki "şu-şu-şu olayları bilmeden bu ayeti yorumlayamazsınız/yanlış yorumlamış olursunuz" hem islam'da ruhban sınıfı yok diye islam övülüyor, hem de "bu ayetleri anlamak için alimlere muhtaçsınız" havası yaratılıyor.

bilemiyorum altan..

10 ağustos 2016 16:25

7. Ülkemizde din yani islam, insanlarımıza sevap günah point üzerinden etki oluşturduğu için ya da sevap günahtan başka bir şey ifade etmediği için pek de sasirmadigim orandır. Herkes üstüne alinmasin. Yarası olan gocunabilir.

Kuran okuyan kesmin büyük bir çoğunluğu kuran okumak Sevap mantığıyla açıp okuyor oh iyi biraz da surama sevap biraz da burama sevap diyerek kapatıyor kapağı. Ee ne anlattı sana bu diye sorsan "ne manaagg" dercesine bir tepkiyle karşılaşmanız ya da konunun bir anda çarpitilip değiştirilmesi kaçınılmaz. Denendi onaylandı. Bir eylem var ama içi boş işte. Ben "görevimi" yapayım da gerisi mühim değil. Allah Türkçe okuyun dememiş nasilsa?!?!

Kendinize şu soruyu sorun "eğer Müslüman bir ailede değil de başka dine inanan bir ailede dünyaya gelmiş olsaydım inanacagim din İslam olur muydu?" Zaten bu sorunun cevabı yukarıdaki meseleyi de dine bakış acimizi da çok güzel açıklıyor.

Hayatı ezbere yaşamaktan vazgeçmemiz gerek.

10 ağustos 2016 17:04

8. ikra (gizlinot: tam türkçe karşılığı olmadığından ingilizcesini yazıyorum) recite demektir read değil. bu da yazılı bi şeyi oku değil zihninden tekrar et,bildiğinden oku demektir. okuma yazması olmayan muhammede yazılı metni oku denmemiştir heralde zaten değil mi? seni başkasının yazdığını okumaya değil içinden bildiğini söylemeye yönlendirme var. dünyanın bir yerlerinde okuma yazması olmadan müslüman olmuş insan vardır ona tek sözüm yok zira muhammet de ümmiydi 'mümin' yani inanan değil miydi?bu başka şey. tabi türkiye'de böyle tanrıyı kendi içinde bulmuş kaç tane insan var bilemiyorum.

benim anlam veremediğim ben sadece inanıyorum kurandan başka herhangi bir hadis veya tefsir takip etmiyorum bakın okumuyorum değil haa tamam öylemiymiş deyip kabul etmiyorum ve belki dışarıdan görüntüm 'ideal' müslüman değil ama içeride sorgulamayla,aradığım ilimle,bildiğim ve öğrenmeye çalıştığım her şeyle kuranın müslüman tarifiyim insan denen varlık biraz sığ ve şekilci olduğundan en güzel kapaklı kuranı alır da başının üstüne asar başına da en parlak renkli ipekten şalı sarar ama sorgulamaz mısınız? /aklınızı kullanmaz mısınız?/düşünmez misiniz? kısmını bilmez. duyduğu yalan yanlış şeye inanır kuranı en şiirsel ben okuyacağım diye gecesini gündüzüne katar ama miras paylaşımıyla ilgili kısım okunurken ağlar rabbim ne güzel demiş diye.

ben herkes kuran okusun demiyorum kimse islamı bilmek,yaşamak,inanmak durumunda değil ama ona buna müslüman ayağı çekecekseniz allah şunu istiyor, gerçek islam budur diyecekseniz okuyacaksın zira çalıkuşunu okumadan kamrana sövebilir misin?

kuranın lanetlediği cahillikle yaşayıp 'ahlaksız ve dinsiz' atayizler tarafından aşağılanmanın reva olduğu bu insanlar islam'ın başına gelebilecek en kötü şey.

en iyi ihtimalle tecavüzü ve cinayeti şeytana uydum diyerek bertaraf etmeye çalışan adam kendisinin kuranda ne derece aşağılık görüldüğünün ve lanetlendiğinin farkında olmasa gerek.zira ölümden sonra yaşama inanıyorsa öbür tarafta sıçtı. ya da zalim yöneticinin başına geleceklere imanı olan adamın o adamın yanında olmaya destekçisi olmaya nasıl elinin gitmeyeceğini de bilmek için alim olmak gerekmez.

ayrıca türkiye'deki müslüman oranı %99 değil ve hiçbir zaman da olmadı.hatta komşusu açken tok yatan muhammetten değilse komple ülkece 0 çekme ihtimalimiz yüksek.

aydınlık ilim ve fendedir sen dini ilim oku diğeri beşeri ilim okusun bir diğer doğanın ilmini okusun ama artık yüce isa mı dersin, ümmeti muhammet mi dersin, tanrı thor'un aşkına mı dersin ama okunsun artık.

okuması olmayandan değil okuması olduğu halde bilmeyen cahilden ve hatta bildiğini iddia eden cahillerin azalmadan bir anda ölüp gitmelerini istiyorum. - narcisse ortaylı

10 ağustos 2016 17:09 10 ağustos 2016 17:22

9. okuma oranı yüzde 8 ise okuduğunu anlama oranı kaç bak bunu merak ettim şimdi.

11 ağustos 2016 02:34

10. oku emriyle başlayan bir kitabı, adetlisin bırak kirletme, abdestin yok sakın eline alma, koltukta roman okur gibi okuma denen bir ülkede yaşıyorsanız şaşılmaması gereken, hatta sahiden %8 ise hiç de fena değil denilen bir durum. bizde kutsal denilince her ne kadar inkar etsek de, hala bir putlaştırma figürü var maalesef.

Evet kuranın orijinali arapça, Arapça okuyalım, okudum diyelim ama ne kadar anladım, onu da geçtim ne kadar özümsedim bir de burası var. Ben bir Arap değilim, onlar kadar da o dile hakim değilim ama namazı arapça surelerle kılacaksın diyor birileri ısrarla. Tamam onu da yaptım diyelim ama telaffuz kısımlarında varsayalım ki hata yaptım ki o zaman ne olacak? benim ana dilim türkçe, arapça okumak da benim için bir yere kadar. ama ben bunun üstüne bir de türkçe okuyorum, oradan aklıma takılan bir yeri açıp bakıyorum diye olmaz, katiyen yanlıştır bu deniyorsa bu ülkede kuran okuma oranı diye bir şey zaten olamaz. allah'ın kelamı üzerinden yeni bir din yaratma çabası taşıyanların olduğu bir toplumda, hala Ramazan ayında oruç tutmayı kaç saat aç kalacağım hesabı yapan ya da hocam eşimin kolu koluma değdi, denize girdim su yuttum orucum bozuldu mu acaba diye sorular soran sözde müslüman insanların olduğu bir ülkede, bu oran artsa ne yazar artmasa ne yazar. biz daha işin en basiti okuduğumuzu anlama kısmını başaramadıktan sonra.

23 mayıs 2017 03:21