yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Bir diğer adı hususî pasaport olan, belirli ülkelere vizesiz seyahat etmeye yarayan pasaport türüdür. Kimler nasıl bu pasaportu alabilir diye merak edenler daha detaylı bir için (link: https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/pasaportlar.aspx tık tık)

  Ukte sahibi : (yazar: notalice )

  16 şubat 2016 03:28

  2. 25 yaşına kadar sahip olacağım pasaport tipi. (bkz: babam sağ olsun )

  16 şubat 2016 03:48

  3. belli bir kıdeme sahip kamu çalışanlarının ve çalışmaya başlayıncaya, 25 yaşına gelinceye yahut evleninceye kadar çocuklarının da yararlanabileceği kıyasen imtiyazlı pasaport çeşidi.

  çoğu ülke vize istemez bu pasaport sahiplerinden. kafanıza fikri, cebinize az bir parayı koyduğunuz anda yurt dışına hop diye çıkma imkanı sağlar. çok uygun bir mebla karşılığında sahip olursunuz. vize parası da vermediğiniz için uçak bileti paranız ve hatta belki fazlasını çıkarmış olursunuz. ama dediğim gibi en güzel yanı verdiği özgürlük. el alemin vereceği üç günlük vize için yağmur duasına çıkmamak.

  eğer almaya hakkınız varsa lütfen tadını çıkarın. tepe tepe kullanmış da olsanız günü gelip hakkınızı kaybedince fena koyuyor insana.

  16 şubat 2016 09:14 16 şubat 2016 09:17

  4. Annem sayesinde çok kısıtlı bir zaman dilimi için sahip Olmayı başardım. 25 YAŞ Sınırı ne allasen. Hala okuyorum ama artık yararlanamıyorum. Yazın ailecek Italya'ya gitme Planımız var ve benim pasaport çıkartmam ve vize almam gerekiyor. Bu tarz hengâmeleri o kadar sevmemki siz gidin ya ben beklerim evde diyesim var.

  16 şubat 2016 10:08

  5. devlet memurlarının 3'ün 1'ine düştükleri zaman almaya hak kazandıkları, avrupa ülkelerine giriş için vize istenmeyen pasaport çeşiti. eş ve çocuklar da (gizlinot: belli bir yaşa kadar) yararlanabiliyor.

  16 şubat 2016 10:09

  6. erasmus'a gitseniz de vize almanız gerektiği için shengen'e dahil bi avrupa ülkesinde bir şeye yaramamaktadır. çünkü erasmus için d tipi vize alıp geçici olarak ülkede oturma iznine sahip olursunuz. mesela fransa'da erasmus yapan bir öğrenci elini kolunu sallaya sallaya almanya'ya gidebilir. hatta yeşil pasaport bir irite edici unsur olduğu için pasaport kontrolünde, vizenizin olmasına rağmen okul kabul mektubunuz falan sorulabilir ve babam sağolsun iyi ki bavul yerine çantama atmışım belgeleri diyebilirsiniz.

  dediğim gibi yeşil pasaport çeşitli haklara sahip olsa da pasaport kontrolcü abiler tarafından zorbalığa uğramanıza neden olmuyor değil.

  (link: http://cadde.milliyet.com.tr/2016/01/13/YazarDetay/1627771/selcuk-yontem-e-polizei-ne-yapti- bu da) selçuk yöntem'in başına gelenler.

  16 şubat 2016 10:53 16 şubat 2016 14:29

  7. babam sayesinde 25 yaşıma kadar kullanabileceğim pasaport. sayesinde prag senin köln benim diye bayağı gezdim

  25 mayıs 2016 18:26

  8. Önce annemde sonra babamın üzerinden aldığımdır ikisinin de canları sağolsun. Bu yaz son kez 5 yıllık aldım, hedefim tüm sayfalarını doldurmak. Son zamanlarda izin alıp, belgeyi polise onaylatmak zorlasa da bu uygulamada kalkacakmış. Geçen yaz, yurtdışı çıkış yasağı vardı bize bir ara, tatil yakmıştık, en büyük yamuğu bu oldu pasaportun, ama 20 ülke gezdirdi bana canı sağolsun sjjssjshhd

  1 kasım 2017 22:35

  9. Eşitsizliğin diğer adı gibi bir şey. Kamu görevinde belirli bir dereceye erişenler ile onların eşleri ve çocuklarına verilmektedir. Eğer kamu görevi nedeniyle yurt dışına çıkılacak ise devlet bu durumlara özel pasaport tahsis edebilir. Yurt dışına tayin ve atama nedeniyle gidenler ve aileleri için de yine gerekli düzenlemeler yapılır ki örneğin diplomatik görevlilere diplomatik pasaport veriliyor. Lakin annesi,babasi,eşi kamu görevlisi diye neden hususi pasaporta sahip olunuyor anlamıyorum. Öğretmen, doktor, hakim çocukları ve eşleri ne alaka? Yurt dışı görevleri varsa alsınlar hususi pasaportlarıni tamam da durduk yere gezmeye tozmaya verilmesini eşitlik ilkesine aykırı buluyorum. Babam 1.dereceye geçen bir öğretmen ise tam olarak hangi gerekçe ile benim hususi pasaporta ihtiyacim olabilir? Yani diğer vatandaşlardan farklı olarak neden ihtiyacım olabilir? Kesinlikle kaldırılması gereken uygulamadır.

  2 kasım 2017 11:20

  10. Bende de var olandır. 5 aydır. Ama bilin bakalım neden kullanamıyorum ? (bkz: param yok)

  2 kasım 2017 13:20