yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (22)
  • medya (0)

  1. herkes için olmasa bile genel olarak saçların boyanamaması, epilasyon yapılamaması, denize girilememesi, sevişilememesi ve fakat buna rağmen bol ağrı/sancı, ruh durumu dalgalanması ve değişen şiddetlerde kan kaybı şeklinde kendini gösteren lanettir.

  13 temmuz 2015 10:15

  2. bana hamur tutulmaz, yoğurulmaz demişlerdi.ama hatırladığım olumsuz bir tecrübem yok

  14 temmuz 2015 07:44

  3. Adet döneminde kendilerini pis hisseden bu yüzden namazını kılmayan, orucunu tutmayan zihniyetin uydurmaları. Kuşaktan kuşağa da kulaktan dolma aktarılmaya devam etmiş. Turşu kurulmaz ve hamur açılmaz ise en güzelleriymiş itiraf ediyorum. Bilinç Altının oyunları bunlar. Ben gayette saçımı boyattım, kıllarımdan kurtuldum bişey olmuyor, bence. En fazla hormonların etkisiyle daha kırılgan olunuyordur.

  14 temmuz 2015 08:00 14 temmuz 2015 08:05


  4. Adet döneminde bir arkadaşımızın yazdığı gibi banyo yapmayan kızlar var, vücuttan giden kıl, saç, tırnak gibi şeylerin abdestsiz gittiği düşüncesiyle...

  Biz ortaokuldayken bir arkadaşımın babaannesi banyonun sonunda adet döneminde dökülen saçlarımızı sağ ayağımızın altına koyup gusül abdesti alındığında vücuttan dökülen tüylerin zaten abdestli gittiğini söylemişti. Uyguladığımı söyleyemem ama içi böyle rahat ediyorsa insanın tabi ki yapsın, inanç ruhu rahatlatmaya dairdir bence zaten.

  Bunun yan ısıra ailemde de bazı kadınlar adet dönemlerinde kıl tüy alma işi yapacaklarsa genelde duşta boy abdesti alıp sonra her türlü kıl temizleme işini yaparlar.

  Bu uygulamalar sadece adet dönemine ait değil, gusül abdestli olunmayan her zaman için kadın için de erkek için de aynı, bir erkek de gusül abdestsiz kıl tüyden arınma işine girmemelidir bu düşünceye göre.

  Farklı farklı fikirler ve dolayısıyla farklı farklı yöntemler var.

  Adetliyken namaz ve orucun terk edilmesi olayı benim de düşündüğüm yakın zamanda da çözüme kavuşacağına inandığım bir konu. Benim ailemden bana anlatılan adet döneminde zaten yeterince bitkin olan kadının bir de oruçla ekstra yorulmamasıdır (düşünüyorum adet sancısı çok şiddetli bir insanım bir de oruç tutsam artık bayılır kalırdım herhalde), namaz kısmına gelince ,eğer normalde namaz kılan bir insansanız, Allah'ın adetliyken kılamadığımız bir haftanın sevabını o hafta da namaz kılmışız gibi fazlasıyla verdiğine inanırız biz çünkü adı üstünde zorunluluk halidir adet olmak tercihe bağlı bir şey değildir.

  Adetliyken oruç tutabilen de tutsundur bence, tutamayan da benim gibi sonradan tamamlasındır.

  Sonuç olarak benim bu konulara bakışım, adet bir pislik hali değildir olsa olsa her ay sancı ağrı ve kusmayla imtihan edilen bir kadına kolaylık sağlama halidir. İnanç da kendi verdiği adet kanaması için kadına "sen katılma oyuna" diyen bir sığ düşünce değildir olsa olsa "sen dinlen zaten kanaman var kendini iyi hissedince oyna" diyor olabilir. Bu durumda da oynayıp oynamamak (yani orucunu tutmak ya da tutmamak) kadına kalmış bir şeydir, inanç gereken kolaylığı sağlamıştır, tutmama ve sonrasında tutma gibi.

  Ekleme: Adet dönemiyle ilgili bir çok başlık var ben de genel bir yorum yaptığım için hangi başlığa yazmalı bilemedin. Umarım doğru yerdedir girdim. :)

  14 temmuz 2015 11:13 14 temmuz 2015 11:23

  5. Tamamen başka bir konu olduğu için girdimi ikiye böldüm, adet döneminde saça uygulanan boyayı saçın tutmadığı gibi bir durum duymuştum. Burada da bazı yazarlarımız boyanın tutmadığına dair ya da tam tersi tuttuğuna dair bir şeyler yazmış. Demek ki bu konu kişiden kişiye değişebilen bir şey...

  Turşuya el sürmeme olayını ilk kez duydum, yorum yapmadan önce bir dahaki adet dönemime deneyebilirim diye düşünüyorum. :)

  14 temmuz 2015 11:16

  6. Varsa bana uğramayan lanet. Bana olan laneti sadece bu havada orkid ile oturmak. O da 3 aylık.

  14 temmuz 2015 12:08

  7. bana regl olmaya "hastalanmak" diyen, kadını bu dönemde pis ve aciz gören, regl olmayı saklanması gereken anormal bir şeymiş gibi sunan, hatta bu yüzden birbirinden ped isteyen kadınların fısıldamasına, marketten ped alırken kadın kasiyer kollanmasına neden olan zihniyetin ürünü bir hurafe gibi geliyor bu.

  neden kanama döneminde ve hemen sonrasında cildimizin ne kadar güzelleştiğinden, yeme ataklarına kapılmazsak bu dönemde ne kadar güzel kilo verildiğinden, vücudun kendini nasıl yenileyip yaraları hemen iyileştirdiğinden bahsetmiyoruz?

  14 temmuz 2015 13:53


  8. beyaz pantolondur.

  düzensiz regl sorunu yaşayan biri olarak bugün beyaz pantolon giydim ve regl oldum eve gitmeme 5 saat var, alın size lanet, kabus...

  hamur, turşu gibi şeylerin bozulduğuna inanmıyorum saç boyasının tutmaması da inandırıcı gelmedi. benim bildiğim bir tek, adet döneminde ağda yapılmaz çünkü cilt daha hassas olduğundan daha fazla acı hissedilir.

  15 temmuz 2015 12:07

  9. Adet dönemi lanet olur mu hiç yaa? Asıl lanet adet öncesi dönemdir (bkz: pms). Pms çok sıkıntılı geçtiği için Adet dönemi huzura eriştir benim için.

  15 temmuz 2015 18:17

  10. meksika'da bir şarkıcının sahnede pedi düşmüş.

  (link: http://mashable.com/2015/07/16/mexican-singer-patricia-navidad-menstrual-pad/?utm_cid=mash-com-fb-main-link video)

  en azından böyle dertlerim yok diye avunuyorum.

  17 temmuz 2015 01:34 17 temmuz 2015 01:35