yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Merhaba süslüler. Ukteyi veren:(yazar: blackswan)

  Ameliyat sonrası daha doğrusu kısırlaştırma ameliyatı sonrası uyguladığımız temel bakımı erkek ve dişi kedi için ayrı olarak anlatacağım. Öncelikle erkek veya dişi hiç fark etmiyor, veteriner hekimin söylediği talimatlara kesinlikle uymanız gerekiyor. İşlemden önce insanlarda olduğu gibi 10-12 saat arasında açlıkta olmaları gerekiyor. Su da buna dahil. Kediniz her ne kadar size sırnaşsa da bu süreçte, kendi iyiliği için mama ve su kabını kaldırmanız gerekiyor. Aksi taktirde işlem sırasında istenmeyen durumlarla karşılaşabilir, minik dostunuza veda etmek zorunda bile kalabilirsiniz. Kediler üzgünken ve hastayken kendilerini temizlemek için yalamıyorlar bu sebepten ameliyattan önceki gün kedinizi yıkamakta da fayda var. 

  İşlem günü kedinizi taşıma kabıyla götürüp teslim ediyorsunuz hekime. Bekleme süreci en sancılı dönemlerden birisi olacak sizin için. bu süreç içerisinde veteriner hekiminiz size Temin etmeniz gereken ilaç ve boyunluk gibi malzemelerin listesini/reçetesini verebilir, bunları kediniz ameliyattan çıkmadan önce alırsanız daha rahat edersiniz. O gün yanınızda taşıma kabının içine (kedinizin altına) koyabileceğiniz bir polar/battaniye/örtü ne varsa elinizde götürün kedinizin rahat etmesi ve altına kaçırması durumunda temizleme işlemini daha kolay yapabilmek adına. Kesiniz ameliyatından sonra bir süre yoğun bakımda (uyanma/bekleme odasında) kalacak. Çıkacağını söyledikleri zaman örtüyü altına yerleştirmelerini rica edebilirsiniz. Kedinizi artık alabileceğiniz söylendiğinde mümkün olduğunca sakin olun ve kutusunu sarsmamaya özen gösterin evinize ulaşana kadar, bu durum onları rahatsız edebilir. Eve vardığınızda mümkünse sessiz ve ılık kedinizin sevdiği bir ortamda bir süre hiç ellemeden tamamen ayılmasını bekleyin. Bu süre içerisinde altına yaparsa sadece ıslak bir bezle işlem görmeyen bölgesini nazikçe silebilirsiniz. Ameliyat işi bitmiş olsa hekim size bir süre daha mama ve su tüketmemesini söyleyecek kesinlikle vermeyin. Birkaç gün yaş mama veya yeni doğmuş kediler için olan sütlerle beslemenizi önerebilirler( genelde dişi kediler için öneriyorlar) ona göre önceden alışverişinizi yapmanızı öneririm. İlk günler mümkün olduğunca kedinizin yanında durun. Yara bölgesine kesinlikle dokunmayın.

   Bunlara ek olarak cinsiyete göre bakımda;

  Erkek kediniz için kısırlaştırma işlemi dişi kediye nazaran daha kolay bir süreç. Ancak tamamen kendisine geldikten sonra bile yamuk yumuk yürümeye devam edebilir(ortada büyük bir boşluk hissettiklerindenmiş) bu durumda korkmayın. Bir süre sonra alışıyorlar ve yürüme şekilleri düzeliyor. Sık sık pipisini yalamak isteyebilir, iyileşme süreci boyunca yanında olmadığınız zamanlarda boyunluğunu boynunu kesmeyecek ama kafasından da çıkaramayacağı şekilde takın. Boyunluğu takınca abuk subuk hareketler yapıp geri geri yürümeye başlayabilir, zamanla alışacaktır ama her zaman takmanızı tavsiye etmiyorum. Yanındaysanız ve her yalamak isteyişinde kendisini engelleyebilirsiniz. 1 hafta sonra hekimin kontrolünü alarak kedinizi banyo yaptırabilirsiniz ancak yine göbek bölgesine dokunmayın. Uzun bir süre oradan huylanacak ve sinirlenecektir.

  Dişi kediler için; 

  Bizim minik kızımız hem kısırlaştırma hem bağırsak probleminden dolayı iki ameliyatı birlikte geçirdi. Ameliyat bölgesi erkek olandan ziyade tamamen gazlı bez ve plaster ile kapatılmıştı. Hekim iki-üç cm uzunluğunda bir dikişi olduğunu söylemişti. Kızlarımızın ayılma süreci erkeklere nazaran biraz daha uzun sürüyor. Uzunca bir süre de ayağa kalkmak istemiyorlar. Bizimki tam bir gün yattı. Bu süreçte kedinizi şırıngalarla besleyebilirsiniz. Dişi kediler genellikle daha hareketli, ameliyat bölgesinde bir deformasyon olmaması için kedinizi en azından bir hafta atlayıp zıplayamayacağı bir odada tutun. Dikişi patlayabilir, iç organları zarar görebilir. Kedinizin sırtını, bacaklarını ve kafasını okşamak (tabi isterse) dışında dokunmayın. Kaldırmaya çalışmayın. Siz uyuduğunuzda tehlikeli hareketler yapmaması adına kutusuna kapatabilirsiniz. Kedinizi söylenen süre kadar yaş mamayla besleyin bu süre bitiminde kuru mamayı isterse yemesine izin verin. Ancak her öğünde vermeyin. Günün bir öğününde az miktar yemesi yeterli olacaktır. Bu süreç boyunca antibiyotik kullanacak kediniz. Şırıngayla ağzına sıkacaksınız. Bu işlemi yaparken kendisini zorlamayın. Birisi kedinizi tutarken nazikçe patilerini, çene altındaki deriyi aşağı çektiğinizde ağzını açacaktır o ara sıkıverin ağzına. Dozunu aşmayın veya az doz vermeyin. Kaç milim dışarıya tükürdüyse o kadar çekip tekrar içirin. Yarasının üzerindeki bandajı çıkaramayacağı şekilde yapacaklar ama siz de dikkat edin oynamasın. Yarası için bir kez pansumana, bir kez de dikiş alımına gideceksiniz.  dikişleri alındıktan sonra hekim yalamasında bir sakınca olmadığını hatta iyileşmeyi hızlandıracağını söylemişti ama size farklı bir şey söylerse ona uyun. 

  Yapmanız gereken her şeyi hekiminiz size detaylıca anlatacak. Ameliyat sonrası süreçte kontrole kadar sizden yediği miktarı veya tuvalete çıkma sayısını not almanızı isteyebilir. Değerlendirerek sürecin ne kadar iyileştiğini size bildirir. 

  Biz iki kedimizde de başarılı ve sonu güzel olan süreçler yaşadık. Zorlansak da şu an ikisi de sağlıklı ve onlarla yaşadığımız için mutluyuz. Umarım onlar da bizimle oldukları için mutludurlar. Bu süreci geçirecek her kediye ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım hepiniz rahat ve sonucu iyi olan süreçler geçirirsiniz. Konu hakkında bana sormak istediğiniz bir şey olursa mesaj kutuma beklerim. Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

  28 haziran 2019 03:30 14 temmuz 2019 23:15