sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (35)
 • medya (1)

1. korneanın yuvarlak değil, yumurta şeklinde olması durumudur. astigmat sahipleri uzak ve/veya yakını bulanık görürler. tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte de olabilir. gözlük, lens ve lazer tedavisi mevcuttur. baş ağrısını tetikler. (link: http://astigmatgunlugu.blogspot.com.tr/2014/01/astigmat-nedir-belirtileri-tedavi.html burada) daha detaylı bilgiler mevcut.

günlük astigmat rutinim: bu motion blur efektiyle migrenim sık sık dans ederken ben de "ne yazıyormuş orada??" diyerek gözlerim kısık bir halde televizyondaki dizinin ne olduğunu çözmeye çalışırım.

(yazar: ailurophile) uktesiydi, doldu.

30 ağustos 2015 23:04 30 ağustos 2015 23:04

2. Allah kahrı bela dedirten göz kusuru.

30 ağustos 2015 23:43

3. küçükken gözlüğe kafayı takmış bir manyaktım. zırt pırt göz doktoruna gider olmayan rahatsızlıklarımı söylerdim. baktım bana dinlendirici bile veren yok, vazgeçtim gözlük sevdamdan.

yıllaaar sonra öylesine bir kontrolde doktor bir yamukluk görüp, evi köyü yanasıca damlayla tekrar ölçüm ve muayene istedi. damla damlatıldı ilk 5 dk sorun yok. sonrası kalitesiz efektli film tadında. gözümün önünde rengarenk çizgiler var, sürekli gözlerimi kırpıp duruyorum. ortalık yanlış blur atılmış fotoğrafa döndü. delirecektim artık. bir yandan da annemin "aaa göz bebeklerin kafam kadar olduu" diyerek burnumun dibine girmesi.

allahım tekrar ölçüm yaptıramıyorum. açık tutamıyorum gözlerimi resmen. bir de tekrar göz tansiyonu istemiş. deli oluyorum o makineye de. her seferinde yerimden sıçrıyorum.

neyse doktorun yanına gittim. "damlanın kafası iyiymiş, eve alabilir miyiz? " demek isterdim ama... sağ gözümde 0.50, sol gözümde 0.25 astigmat çıktı. çocukken ettiğim duaların geç kabulü sanırım. gözlük almadım. son kontrolün üstünden de 3 sene geçti. sağ gözüm alarm vermeye başladı gibi. ışığa uzun süre maruz kalınca önce göz ağrısı, ışığa tahammülsüzlük. odayı kararttıktan sonra baş ağrısı, gözle beraber kafayı yarıdan bölme isteği. en sonunda da mide bulantısı ve kaçınılmaz son.

cesaret edebilirsem gideceğim kontrole bakalım. of küçükken salak salak şeyler istemeseydim keşke. şimdi gözlük verse bu dikkatsizlik ve sakarlıkla kaç tane değiştiririm bilmem. ama ağrıdan iyidir tabii.

30 ağustos 2015 23:45

4. Sol gözüm -3.5miyop ve önemsiz derecede astigmata sahip sag gözüm -3miyop ve 1derece astigmat. Gözlük ya da lens kullanmadan 1metre uzagimdaki insanin bile yüzünü net görmediğim için bunlarsiz yaşayamam zaten. E ben de kulkaniyorum tabi. Astigmat konusunda da pek sikinti yaşadığım söylenemez baş ağrısı filan yapmiyor bende.

31 ağustos 2015 00:44

5. yaptığı baş ağrısı hayattan soğutur, resmen gözü çıkarıp atma isteği uyandırır

9 ocak 2016 21:10

6. Iki gözümde 3 küsür miyop 1.5 astigmat.. Gözlük ve lenssiz tek bir adım atmiyorum heralde. Uyanir uyanmaz ilk is komidinden gözlüğü almak. Lensi de pek sevmiyorum takmayi daha çok gözlük kullanıyorum. Bazen sinir oluyorum niye bu kadar görmüyorum diye sonra tekrar buna şükür en azindan görüyoruz diyorum. Varsın gözlük takalim nolacak

9 ocak 2016 22:21

7. yaklaşık 2 hafta önce sahip olduğumu öğrendiğim göz kusuru.

meğer o baş ağrıları beyin tümörü değilmiş, bu da sana kapak olsun google. (gbkz: sana lanet olsun çünkü sen de annene lanet etmişsin)

şaka bi yana, ben miyop sanıyordum çünkü uzağı bulanık görürken yakını gayet iyi görebiliyorum. doktora gittim, harfler okuttu gözlükler taktı derken kağıda bi takım sayılar yazdı (gizlinot: doğru hatırlıyorsam birinde 0.75-0.25 birinde 0.50-0 yazıyordu) ve "gözlük kullansan iyi olur" dedi. ben hala miyobum sanıyorum, bakıyorum sayılar küçük "neyse iyi" diyorum gidiyorum gözlükçüye. veriyorum numaraları çerçeveyi seçiyorum, gözlükçü çok tatlı diye de çok pazarlık yapmıyorum kazıklanıyorum birazcık, gözlüğü almaya gittiğimde gözlükçü "astigmatın var" diyor ve bu şekilde öğreniyorum. astigmatım varmış. gözlüğü bi taktım baktım etrafıma, dünya çok daha net, gözlükçü çok daha tatlı, resmen uzağı 1080p görüyorum artık. derslerde de en arkaya oturabiliyorum tekrar, hayat varmış yaw.

ama hala astigmatla ilgili çok bilgim yok okuduğum bikaç şey dışında.

(gizlinot: gözlükçüyle ilgili de çok bilgim yok nerde çalıştığı dışında, stalkladım ama bulamadım :( )

21 ekim 2016 19:42 21 ekim 2016 22:02

8. sol gözümde az bir miktar olduğunu öğrendiğim sorun. henüz başlangıç seviyesindeyken gözlük takıp ilerlemesini önleyebilir miyim acaba diye düşündürendir ayrıca. fikir sahibi süslüleri mesaj kutuma fikirlerini paylaşmaya davet ediyorum.

21 ekim 2016 19:45

9. Aynen (yazar: regina phalange) gibi saçma sapan baş Ağrıların vardı, korkmuştum. Aynen sadece miyop olduğumu düşünürken astigmatımın olduğunu söyledi doktor. Yalnız bu astigmatın tanımı çok zor. Yani bulanıklık gibi değil sadece. Işıkların fazla gözümü alması gibi mi desem, harfleri biraz daha üstte görme mi desem gerçekten anlatamıyorum. Ama tek bildiğim gözlüğümü takınca full hd görünüme geçiyorum. Hatta ilk taktığımda kardeşimin çok derin göz altı morlukları olduğunu falan gördüm yani o kadar net.

22 ekim 2016 09:19

10. çocuklukta miyop 1.75, 0.75 astigmatla başladığım bı yolda astigmatım 1.75 oldu miyop sağ göz 4.50 sol göz 4.25, şimdi bu astigmat eskisi gibi problem değil annemin de astigmatı vardı lazerle ameliyat oldu ne miyop kaldı ne astigmat hem de teknoloji çok yeniyken oldu. şimdi toric lensler kolay bulunuyor, lazerle astigmatı çözebiliyorlar da. benim doktorumun görüşü şu yönde annemin ameliyatını yapan doktor aynı zamanda kendisi bu işlerin genetik olduğunu söylüyor, ne kadar büyüyeceği, olup olmayacağı hep genetik faktörler. işin komiği annemin de ameliyat olduğunda sol gözü 4.00 sağ gözü 4.25 ti astigmati da 1.25 ti.

22 ekim 2016 09:27

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar