yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. insanların spor yapmaktan zevk aldığı keyif için yaşadıkları güvenli ve huzurlu bir ülke. bir kaç defa gitme fırsatı buldum inşallah tekrar gitmek kısmet olur minimum saatlik ücret oldukça yüksek olduğu için 60-70 yaşlarında kasiyerlik yapan kahve yapan pasaport kontrolünde çalışan pek çok teyze amca görebilirsiniz ayrıca bir öğrenci de garsonluk yaparak iyi para kazanıp harçlığını çıkarabilir zara mango vs gibi markalar türkiye ye göre oldukça pahalıdır ancak bu tamamen döviz kurundan kaynaklanmaktadır saatine 20 dolar kazanan bir çalışan için çok da uçuk fiyatlar değildir.

  insanlar genellikle güler yüzlüdür sokakta özellikle sahil bölgelerinde terliksiz ayakkabısız sırtına sörfünü atıp gezen pek cok insan görebilirsiniz yılın çoğu döneminde güneşli ve ılık bir iklimi vardır güneş korumasına kafayı takmışlardır çünkü güneş yüzünden çok fazla hastalık geçiren insan vardır en populer olan bölgeler NSW ve Queensland eyaletleridir ve bu bölgelerde çokça plaj bulunmaktadır.

  30 ocak 2019 18:12

  2. Geçen sene 1 ay bulunduğum ülke..

  Gitmeden önce gördüğüm ilginç haberler, tuvaletten yılan çıkan videolar vs. gittikten sonra anlamsız haberler haline geldi.

  Kuzenim yaklaşık 8 sene önce kendi şartlarını ve şanslarını yaratarak, bir dolu sınav ve başvuru sonrasında oraya yerleşti. Şimdi bakıyorum da, kendileri ve çocukları orada "insan" gibi yaşıyorlar.

  Dünya üzerinde bir çok ülke de bulundum, Avustralya kadar şahsına münhasır bir ülke görmedim açıkçası.

  Türkiye de şartlar her ne olursa olsun yaşamaktan mutlu olan bir insanım. Yurtdışında yaşayayım/yerleşeyim fikirleri bana göre değil.

  Fakat Avustralya'da bulunduğum süre içerisinde her gün söylediğim bir cümle vardı.

  "Buraya bakınca, biz gerçekten insan gibi yaşamıyoruz. Bu insanlar başka dünya da yaşıyorlar sanki.."

  Ve bu cümle bana her gün, bir gün olurda yurtdışında yaşama isteğim olursa, bunun sadece Avustralya olacağını anlamamı sağladı.

  Çok uzak biliyorum. Aktarmasız uçuş yok Türkiye'den. Ben olduğum konumdan, Sydney'e 30 saatte aktarmalı olarak gittim ki, aktarma saatlerimin arası o kadar uzun olmamasına rağmen.

  Şimdi gitme şansı verseler, 40 saat sürecek deseler, yine başka bir dünyada insan gibi yaşamak için giderdim.

  31 ocak 2019 10:25

  3. Sanırim sözlükte buradaki büyük yangın ile ilgili hiçbir girdi girilmedi ya da başlık açılmadi. 480 milyonun üzerinde hayvan öldü. Koalaların nüfusunun üçte biri yok oldu. Bir kıta yanıyor.

  Yüksek sıcaklıklar ve rüzgarlı havadan dolayı yangınlar kontrol altına alınamıyor.

  Medyamız buna çok uzak ve burası cehennemi yaşıyor. Yazık.

  6 ocak 2020 02:30


  4. ölen hayvanların sayısı dün itibariyle yarım milyarı geçti ve bir milyara ulaştı! akıl alır gibi değil korkunç bir sayı. 30'a yakın da ölü var, milyonlarca hektarlık alan kül olmuş durumda.

  yangın bugün kontrol altına alınsa bile, kurtarılan hayvanların yarısı açlıktan ölecek çünkü yaşam alanları yok oldu. koala nüfusunun 3'te 1'i yok olmuş!

  avustralyada ikamet eden bir kaç türkün paylaşımlarını gördüm gönüllü olarak itfaiye ekibine katılmışlar, yeni zelanda'da yaşayanların paylaştıkları dumanların oraya kadar ulaştığına dair videolar izledim.

  tüm bu felaket senaryosu senelerdir bilim insanlarının açıkladığı raporlarla, makalelerle anlatılmaya çalışıldı ama insanoğlu bildiğini okumaya devam ediyor. iklim değişiklikliğini, sıcaklık artışını reddettikçe daha büyük felaketler başımıza gelecek.

  insanların değil önlem alması, yerel ve ulusal medyada bile kendine çok az yer bulan aylardır kontrol altına alınamayan avustralya kıtasındaki yangınlardır.

  (link: https://www.cnnturk.com/dunya/nasa-uzaydan-boyle-goruntuledi-bir-kita-yaniyor?page=3 avustralya'nın nasa görüntüsü)

  6 ocak 2020 14:54 6 ocak 2020 14:54

  5. yanan kangru yavrusunu ve koalayı gördükten sonra gözyaşlarım pıtır pıtır indi aşağıya. O kadar masum ve çaresizler ki. çaresizlikleri de insanoğlu yüzünden üstelik. ekşide avustralyaya üzülmenin anlamsızlığı üzerine bir başlık açmış hödüğün teki. bazen kendi cinsimden aşırı derecede tiksiniyorum.

  6 ocak 2020 16:48

  6. yağmur yağmaya başladığı haberi ile gönüllere bir nebze de olsa su serpmiş ülke.

  edit: her şeyi eksileyin de yangından 1 milyara yakın canlı ölmüş bir ülkeye yağmur yağmasını nasıl eksileyebildiğinizi anlamıyorum gerçekten.

  6 ocak 2020 18:14 6 ocak 2020 20:33

  7. avustralya'ya yağmur yağdığı haberi asılsızmış. bugünkü video kasım 2019'a aitmiş. (link: https://www.9news.com.au/national/nsw-fires-volunteers-and-locals-dance-as-rain-falls-in-rollands-plains/49a28dce-0a78-4d38-8e92-2e11c5bc5905 haber linki) sevincim kursağımda kaldı. hayvanlar cayır cayır yanıyor ve çaresizce bakıyoruz. çok üzgünüm.

  6 ocak 2020 22:20


  8. kylie jenner hatta kardashian-jenner klanının olaya üzülür gibi yapıp üzerlerinden gerçek hayvan kürkü kıyafetlerini çıkarmamalarına kaç puan peki?(gizlinot: and the Oscar goes to...) kylie'ciğim paylaşım yaparken ayağındaki lv terliklerin vizon kürkünden yapılma olduğunu bulamayacaklarını mı sandın?

  6 ocak 2020 23:15

  9. (link: https://fundraise.redcross.org.au/drr Bağış Linki )

  Bu linkten yangın için bağış yapabilirsiniz.

  Paypal ile de yapılıyor.

  Miktarın önemi yok.

  edit: her şeyi eksileme timi bunu bile anında eksiliyor. ne diyelim, mesaiye başlamışsınız. Kolay gelsin.

  7 ocak 2020 10:24 7 ocak 2020 10:28

  10. söz konusu yangınlar hakkında kulak misafiri olduğum bir diyalogdan bahsetmek istiyorum. starbucksta ders çalışıyordum . kalkmak için eşyalarımı toplarken yan masadaki iki kişinin söylediklerine şahit oldum. konuşma duyduğum andan itibaren şöyleydi:

  kız: avustralya'daki yangınlarda bizim de payımız var. doğaya zarar veriyoruz.

  oğlan: ne alakası var, ben böyle düşünmüyorum. biz de doğanın parçasıyız. istediğimizi yapabiliriz.

  k: yaptıklarımız canlılara zarar veriyor ama.

  o: napalım.bir ayı da hayvana zarar veriyor , onu yiyor. biz zaten geçmişte de kendi türümüzden ırkları yokettik. olabilir bunlar.

  şok oldum ya. bu nasıl bir zihniyet? bu nasıl bir mantık? bu kadar mı ruhsuzsun? doğaya hiç zarar vermeden yaşadığını düşünen biri bile olsan o görüntüleri görünce hiç mi için sızlamıyor? milyonlarca can gidiyor, kalkmış, doğası gereği davranan ayıyı, yapılması insanlık suçu olan soykırımları örnek göstermek hangi vicdana sığar?

  belki herkes hayvansever olmak zorunda değil, hayvan sahiplenmek zorunda değil ama insanlığını kaybetmemiş her birey o koalaların durumunu içinde onların acısını az da olsa hissetmeli.

  tanım: aylardır süren yangınlarla milyonlarca can kaybıyla içimizi de yakan ada ülkesi.

  7 ocak 2020 10:38 7 ocak 2020 11:28