yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. insanların spor yapmaktan zevk aldığı keyif için yaşadıkları güvenli ve huzurlu bir ülke. bir kaç defa gitme fırsatı buldum inşallah tekrar gitmek kısmet olur minimum saatlik ücret oldukça yüksek olduğu için 60-70 yaşlarında kasiyerlik yapan kahve yapan pasaport kontrolünde çalışan pek çok teyze amca görebilirsiniz ayrıca bir öğrenci de garsonluk yaparak iyi para kazanıp harçlığını çıkarabilir zara mango vs gibi markalar türkiye ye göre oldukça pahalıdır ancak bu tamamen döviz kurundan kaynaklanmaktadır saatine 20 dolar kazanan bir çalışan için çok da uçuk fiyatlar değildir.

  insanlar genellikle güler yüzlüdür sokakta özellikle sahil bölgelerinde terliksiz ayakkabısız sırtına sörfünü atıp gezen pek cok insan görebilirsiniz yılın çoğu döneminde güneşli ve ılık bir iklimi vardır güneş korumasına kafayı takmışlardır çünkü güneş yüzünden çok fazla hastalık geçiren insan vardır en populer olan bölgeler NSW ve Queensland eyaletleridir ve bu bölgelerde çokça plaj bulunmaktadır.

  30 ocak 2019 18:12

  2. Geçen sene 1 ay bulunduğum ülke..

  Gitmeden önce gördüğüm ilginç haberler, tuvaletten yılan çıkan videolar vs. gittikten sonra anlamsız haberler haline geldi.

  Kuzenim yaklaşık 8 sene önce kendi şartlarını ve şanslarını yaratarak, bir dolu sınav ve başvuru sonrasında oraya yerleşti. Şimdi bakıyorum da, kendileri ve çocukları orada "insan" gibi yaşıyorlar.

  Dünya üzerinde bir çok ülke de bulundum, Avustralya kadar şahsına münhasır bir ülke görmedim açıkçası.

  Türkiye de şartlar her ne olursa olsun yaşamaktan mutlu olan bir insanım. Yurtdışında yaşayayım/yerleşeyim fikirleri bana göre değil.

  Fakat Avustralya'da bulunduğum süre içerisinde her gün söylediğim bir cümle vardı.

  "Buraya bakınca, biz gerçekten insan gibi yaşamıyoruz. Bu insanlar başka dünya da yaşıyorlar sanki.."

  Ve bu cümle bana her gün, bir gün olurda yurtdışında yaşama isteğim olursa, bunun sadece Avustralya olacağını anlamamı sağladı.

  Çok uzak biliyorum. Aktarmasız uçuş yok Türkiye'den. Ben olduğum konumdan, Sydney'e 30 saatte aktarmalı olarak gittim ki, aktarma saatlerimin arası o kadar uzun olmamasına rağmen.

  Şimdi gitme şansı verseler, 40 saat sürecek deseler, yine başka bir dünyada insan gibi yaşamak için giderdim.

  31 ocak 2019 10:25

  3. Sanırim sözlükte buradaki büyük yangın ile ilgili hiçbir girdi girilmedi ya da başlık açılmadi. 480 milyonun üzerinde hayvan öldü. Koalaların nüfusunun üçte biri yok oldu. Bir kıta yanıyor.

  Yüksek sıcaklıklar ve rüzgarlı havadan dolayı yangınlar kontrol altına alınamıyor.

  Medyamız buna çok uzak ve burası cehennemi yaşıyor. Yazık.

  6 ocak 02:30


  4. ölen hayvanların sayısı dün itibariyle yarım milyarı geçti ve bir milyara ulaştı! akıl alır gibi değil korkunç bir sayı. 30'a yakın da ölü var, milyonlarca hektarlık alan kül olmuş durumda.

  yangın bugün kontrol altına alınsa bile, kurtarılan hayvanların yarısı açlıktan ölecek çünkü yaşam alanları yok oldu. koala nüfusunun 3'te 1'i yok olmuş!

  avustralyada ikamet eden bir kaç türkün paylaşımlarını gördüm gönüllü olarak itfaiye ekibine katılmışlar, yeni zelanda'da yaşayanların paylaştıkları dumanların oraya kadar ulaştığına dair videolar izledim.

  tüm bu felaket senaryosu senelerdir bilim insanlarının açıkladığı raporlarla, makalelerle anlatılmaya çalışıldı ama insanoğlu bildiğini okumaya devam ediyor. iklim değişiklikliğini, sıcaklık artışını reddettikçe daha büyük felaketler başımıza gelecek.

  insanların değil önlem alması, yerel ve ulusal medyada bile kendine çok az yer bulan aylardır kontrol altına alınamayan avustralya kıtasındaki yangınlardır.

  (link: https://www.cnnturk.com/dunya/nasa-uzaydan-boyle-goruntuledi-bir-kita-yaniyor?page=3 avustralya'nın nasa görüntüsü)

  6 ocak 14:54 6 ocak 14:54

  5. yanan kangru yavrusunu ve koalayı gördükten sonra gözyaşlarım pıtır pıtır indi aşağıya. O kadar masum ve çaresizler ki. çaresizlikleri de insanoğlu yüzünden üstelik. ekşide avustralyaya üzülmenin anlamsızlığı üzerine bir başlık açmış hödüğün teki. bazen kendi cinsimden aşırı derecede tiksiniyorum.

  6 ocak 16:48

  6. yağmur yağmaya başladığı haberi ile gönüllere bir nebze de olsa su serpmiş ülke.

  edit: her şeyi eksileyin de yangından 1 milyara yakın canlı ölmüş bir ülkeye yağmur yağmasını nasıl eksileyebildiğinizi anlamıyorum gerçekten.

  6 ocak 18:14 6 ocak 20:33

  7. avustralya'ya yağmur yağdığı haberi asılsızmış. bugünkü video kasım 2019'a aitmiş. (link: https://www.9news.com.au/national/nsw-fires-volunteers-and-locals-dance-as-rain-falls-in-rollands-plains/49a28dce-0a78-4d38-8e92-2e11c5bc5905 haber linki) sevincim kursağımda kaldı. hayvanlar cayır cayır yanıyor ve çaresizce bakıyoruz. çok üzgünüm.

  6 ocak 22:20


  8. kylie jenner hatta kardashian-jenner klanının olaya üzülür gibi yapıp üzerlerinden gerçek hayvan kürkü kıyafetlerini çıkarmamalarına kaç puan peki?(gizlinot: and the Oscar goes to...) kylie'ciğim paylaşım yaparken ayağındaki lv terliklerin vizon kürkünden yapılma olduğunu bulamayacaklarını mı sandın?

  6 ocak 23:15

  9. son zamanlarda büyük bir felaketle boğuşan ada ülkesi. ülkedeki canlıların bir bölümü yok oldu. :(

  avustralya başbakanı, itfaiyeciler yangınları söndüremediği için askerleri de göreve çağırmış.

  az önce instagram'da itfaiyecilerden birine sarılan koala fotoğrafı ile kurtarılan bir kangurunun ağlayacakmış gibi bir yüz ifadesiyle etrafına bakarken çekilmiş videosunu gördüm. :(

  biz insanlar çok benciliz. dünyayı kirlettik; diğer canlıların hayatını mahvettik.

  inşallah avustralya'daki felaket kısa sürede biter.

  bunu bile eksileyenler var sözlükte.

  6 ocak 23:24 7 ocak 16:01

  10. (link: https://fundraise.redcross.org.au/drr Bağış Linki )

  Bu linkten yangın için bağış yapabilirsiniz.

  Paypal ile de yapılıyor.

  Miktarın önemi yok.

  edit: her şeyi eksileme timi bunu bile anında eksiliyor. ne diyelim, mesaiye başlamışsınız. Kolay gelsin.

  7 ocak 10:24 7 ocak 10:28