yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  1. diğer adı tartardır.

  besin kalıntılarının ve bakteri fosillerinin sertleşmesi sonucu diş üzerinde oluşan sert tabakaya verilen addır.

  bildiğim kadarıyla diş taşı oluştuysa evde geçirmek imkansız illaki diş hekimine gitmek gerekir. diş ipi kullanmayı ihmal etmeyiniz.

  (yazar: ohmondiyo) uktesi.

  12 mart 2016 01:41

  2. bugün diş hekimine gidip temizlettiğim oluşum. baya bi korkutmuşlardı beni, diş taşı temizletmesinde kan gövdeyi götürüyor, çok acıyor falan diye ama toplamda benim ki on dk sürmedi sadece çok az kan tükürdüm. o kadar güzel bi hissiyat ki dilim dişlerimin üstünde yağ gibi kayıyor (gizlinot: swh). diş eti iltihaplarına neden oluyormuş. bu nedenle temizletmekte fayda var.

  12 mart 2016 02:25

  3. Genelde diş hekimleri 6 ayda bir mutlaka temizlenmesi gerektiğini söyler. Diş eti yapısına ve durumuna göre kanama az veya çok olabilir. Çok hassas veya enfeksiyon gibi bi durum varsa fena kanar. Ama o kanama öyle bir rahatlatırki ağzı anlatamam. Dişlerin üstü böyke mermer gibi olur devamında. Müthiş bir histir. Yapın. Yaptırın.

  12 mart 2016 04:09


  4. Fazlaca çay ve kahve tüketiminin de diş taşı oluşumunda etkili olduğu söylenir. Haftada bir kaç kez tuzlu suyla gargara yapmanın diş taşı oluşumunu geciktireceğini okumuştum. Ayrıca diş hekimi arkadaşlar daha iyi bilirler maalesef kesin çözümü yok, oluştukça temizletmekten başka. Ve Bir kez oluştuysa maalesef devamı gelecektir temizletseniz de oluşmaya devam edecektir.

  12 mart 2016 11:06 12 mart 2016 11:06

  5. Günde 3 kere diş fırçaladığınız halde bile oluşabilen ve söylenildiği gibi bir kere oluştuktan sonra temizletseniz de tekrarlayan diş sorunu. Özellikle dişlerinizde yamulma gibi bir problem varsa çok daha kolay oluşuyor ve can sıkıcı bir hale geliyor. Hafifletmek ve diş etini biraz olsun rahatlatmak amacıyla karbonatla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Gerçekten fayda sağlıyor. Ama tabii ki profesyonel şekilde temizletmek çok daha garanti bir yöntem.

  12 mart 2016 14:45

  6. şimdiye kadar gittiğim bütün diş hekimlerinden (4 ayrı doktor) asıl sebebinin diş macunu kalıntıları, dişleri fırçaladıktan sonra ağız içini iyi durulayamamak olduğunu öğrendiğim, bende de bulunan ama temizletmeye üşendiğim bişeyler.

  12 mart 2016 15:48

  7. Bende bir şeyler yerken dişeti kanamasına sebep veren oluşumlar. Nasıl korkmuştum anlatamam. Bir kaç farklı dişçiye gittim diş taşı için ikisi bir şey yok dedi üçüncüsü sağolsun gülerek merak etme hemen hallederiz dedi ve temizledi güzelce. Ben de ekşide diş taşı temizliğini okuyunca fena tırsmıştım yok kanlar fışkırıyor yok şöyle acıyor falan... Bende hiç öyle olmadı ha böyle dişi kazıyorlar gibiydi korkmadım değil yine de abartılacak bir ağrı acısı yoktu. Sonra kanamalar da durdu zaten.

  Bir de o günden sonra düzenli diş ipi kullanmaya başladım ve çok memnunum. Kesinlikle diş ipi olmadan diş temizliği tam olarak sağlanmıyormuş.

  12 mart 2016 16:03


  8. dişlerimizi yeterince fırçalamadığımız için diş yüzeyinde önce plak şeklinde olan besin artıkları tükürüğümüzün yapısındaki mineraller yardımıyla taşlaşırlar. bu durum da diş eti iltihabına, diş eti çekilmesine, kötü kokuya, dişlerin kaybedilmesine kadar uzanan bir çok duruma yol açar. diş taşları bol miktarda bakteri içerir. bunlar dişlerin tutunduğu kemiğin erimesine, dişlerinizin sallanmasına ve görünüşte "sapasağlam" dişinizi kaybetmenize sebep olur. çoğunlukla 15-30 saniye arası dişler fırçalanıp yeterli olduğu zannedildiği için bir çok bireyde diş taşı vardır. o kısa sürede sadece ağzınızdaki besin artıklarını sağdan sola, üsten alta geçirir, herhangi bir temizleme yapmadan geçmiş gitmiş olursunuz. diş taşlarının oluşmaması tamamen bizim elimizdedir. ancak bir çok sebepten fırçalama illaki aksar, atlanır. eğer diş eti hastalığınız yok ise 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeli, diş taşlarınız var ise temizletmelisiniz. diş taşı temizliği sırasında kanama oluyorsa sebebi diş eti iltihabıdır. diş taşlarınız temizlenirken dayanılmayacak gibi bir ağrı duymazsınız. bu iş yapılırken anestezi yapılmaz, bütün ağzı uyuşturmak sonrasında sizin sıkıntı çekmenize sebep olur. diş eti altına uzanmış taşlar çıkarken acır (gizlinot: çok, çok dayanılmayacak bir acı olmayabilir, kişiden kişiye değişir bu durum) ve kanar. kürete etmek gerekirse de hekimizin bölgeyi uyuşturur ve diş eti altına inerek taşları uzaklaştırır. ancak bu kadar derin bir detayı diş hekimi değil de periodontolog yapmalıdır. periodontolog diş eti hastalıkları uzmanıdır. doktordur yani.

  diş taşlarına diş macunu sebep olmaz, diş taşlarınızı bir kere temizletirseniz bir daha hep oluşur diye bir durum yoktur. siz iyi temizlemediğiniz için diş taşları oluşmaya devam eder.

  karbonatla dişlerinizi fırçalarsanız aşındırırsınız, mineyi çizersiniz. bu durum alttaki sarı dentinin çıkmasına ve hassasiyete sebep olur.

  günde 2 kere, 2-3 dakika boyunca çok fazla bastırmadan, fırçayı dişlerinizin üstüne, diş etinin başladığı yere (gizlinot: üst çeneden, sol arkadan başlayabilirsiniz, dişlerinizin yanağa bakan tarafına) 45 derece açı ile koyup küçük yuvarlak titreşim yapar gibi hareketlerle fırçalamalısınız. fırçayı yukarı değil de aşağı doğru süpürür gibi de yapabilirsiniz. alt ve üst çeneyi ayrı ayrı, iç yüzeyleri atlamadan ve en son bastırarak çiğneyici yüzeyleri de fırçalayarak düzgün bir fırçalama yapmış olursunuz. diş ipi elzemdir. olmazsa olmazdır. günde bir kere kafidir. gece yatmadan evvel yapılmalıdır. diş ipi yaparken kanamaması gerekir. eğer kanıyorsa bilin ki yanlış yapıyorsunuz. hekiminize gittiğinde ondan nasıl yapmanız gerektiğini göstermesini isteyin.

  günde iki kere, 2-3 dakika düzenli fırçalama, düzenli hekim kontrolü ile uzun süre dişlerimizle taşsız sırıtabiliriz.

  beyle: (:

  12 mart 2016 18:44

  9. Temizletirken böyle içteeen gıcıııık bi acıya sebep oluyor sonrasında 2 hafta falan hassasiyet oluyor ama iyi oluyor tabii bi aydınlanma ,aynı böbrek taşı gibi tükrük yapısı nedeniyle bazı insanlar daha meyilli oluyormuş diş taşına için o münasebetle temizletmek şart tabii

  12 mart 2016 23:13

  10. Temizlendiği sırada 'Acaba bu koltuktan kalkınca ağzımda diş olcak mı?' diye düşündürür. Çok ağrılı, en azından benimki öyle oluyor. Bir kaç gün sıcak, soğuk bir şeyler içerken sızlatır. Diş minesini çizdiği söylenir ama temizlenmezsede dişlerde çürük oluşturabileceğide söylenir. O yüzden çürüktense çizik tercih edildiği için temizlenmesi gerekir. Dişler cidden daha hoş gözükür ve eğer dişinizin üstünde ki lekeler çok derin değilse kaybolur. 6 ayda bir tekrarlanmasında fayla vardır.

  13 mart 2016 03:53 27 mayıs 2016 22:54