yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. tercih, hastalık veya mutasyon olmayan, doğuştan gelen cinsel yönelim.

  buradaki cinselden kasıt erotizm değil, eşcinsel olarak tanımlanan kişiyle 'eş' olan 'cins'tir.

  belki de seksin tabulaştığı ülkemizde sadece içinde 'cinsellik' kelimesi geçmesi bile insanlarda antipati uyandırıyor. farklılık algısının bile farklılaşmasını sağlayan bir toplumdayız.

  belki de farklı olanı farklı olduğu için değil, nihayetinde insan olduğu için kabul etmeliyiz. burada lgbtq+'a karşı çıkmayan bazı insanların farklılığı kabul edişi bilinçsiz bir ötekileştirmeye dönüşebiliyor.

  yaradılanı sevelim, yaradandan ötürü.

  yaradılanı sevelim, yaradılışımızdan ötürü.

  hangisi size uygunsa. nihayetinde hepimiz birer insan ve hepsinden önce bir bireyiz. toplumun ayrı tutulduğu için ayrılmayanı değil, milyonlarca parçasından yalnızca biriyiz.

  'bir'iyiz. farklı değil, eşsiziz.

  (ukte sahibi: (yazar: bulanti))

  3 şubat 2020 00:16

  2. Doğuştan geldiğini düşünmüyorum. Doğuştan gelseydi, günümüzde bu kadar yargılanmayıp diğer cinsiyetler gibi kabul edilirdi bence. Tamamen tercih meselesi. Nasıl ki çikolatayı sevmek, sigara içmek, saçı kısa kestirip öyle kullanmak doğuştan gelmiyorsa bu da öyle. Ben erkekleri seviyorum, beğeniyorum, ilgi duyuyorum, x kişisi(erkek şahıs) o da erkekleri ilgi çekici bulabilir. Tamamen tercih. Bence.

  3 şubat 2020 01:26

  3. kişinin hemcinsine cinsel (ya da bazı tanımlara göre romantik) çekim duymasına denir. doğuştan da gelebilir, tercih de olabilir. kimi radikal feministler daha etik buldukları için lezbiyenliği tercih etmekte mesela. ya da yaşanan deneyimler kişinin cinsel kimliğini etkileyebilir, daha önce heteroseksüel olduğunu düşünen birisi hayatının başka bir noktasında eşcinsel ilişkilerden de zevk aldığını fark edebilir. eşcinselliğin doğuştan geldiğinin vurgulanması genelde eşcinselliğin tedavi edilmesi gereken bir sapkınlık olduğu argümanına karşı kullanılıyor ("bakın doğuştan, değiştiremeyiz yani"). ancak eksik ve tehlikeli olabilecek bir pozisyon bu bence, doğuştan yönelim olmayan durumlara saldırılabileceği imasını taşıyor çünkü. rıza dahilinde gerçekleşen cinsel ve romantik aktiviteler sadece dahil olan kişileri bağlar, bağlamalıdır (modern hukuka, insan haklarına, bilime göre).

  3 şubat 2020 03:20


  4. Sıklıkla cinsel kimlikle karıştırılan durumdur, ben özellikle bu kısmına değinmek istiyorum.

  Eşcinsellik veya heteroseksüellik "cinsel yönelim" sınıfına girer, kişinin kendisini tanımladığı veya ait hissettiği "cinsel kimlikten" bağımsızdır. Mesela biyolojik erkek bedeninde doğmuş birisi kadın kimliğine sahip olabilir, ve bu durumda kadınlardan hoşlanabilir.

  Buna rağmen genelde (Özellikle ülkemizde) eşcinsellik ve transeksüellik (hatta interseks) aynı anlamda kullanılıyor. Çoğu zaman da biyolojik erkek yapısında olan kişiler için kullanılıyor ve çoğu kişi lezbiyenlere eşcinsel demiyor. Bu durumun yol açtığı birçok yanılsama var. Mesela bazı erkekler maskülen oldukları için eşcinsel olduklarına inanılmıyor. "Erkek adamsın sen, ne farkın var ki?" Gibi söylemlerle eşcinsellikleri azımsanıyor. Ya da eşcinsel bir erkek feminen olduğu için "kadın olduğu" gibi yanlış bir algı var. Halbu ki feminen olmak veya erkeklerden hoşlanmak, kadın kimliğine sahip olmakla aynı şey değil.

  Bunun dışında cinsel yönelim ve cinsel kimliğin kesiştiği ve belirli şekillerde alakalı oldukları yönler de olabilir. Mesela biseksüellik neden kadınlarda daha sıklıkla görülüyor? Toplum baskısından daha az etkilendikleri için mi, yoksa kadınlık ve bi olmak arasında bir kesişim mi var? Cevabını bilmiyorum, fakat merak ettiğim bir soru...

  Eşcinselliğin kaynağına gelecek olursak, ben doğuştan kaynaklandığını düşünüyorum. Şu ana kadar elde ettiğimiz teorilerden en mantıklısı bu. Ayrıca ben eşcinselliğin hayvanlarda popülasyon kontrolu sağlamak için evrilmiş bir gen olabileceğini düşünüyorum. Tabii bunu "fikir" aşamasından çıkaracak bilimsel bir yetkim yok.

  Eşcinselliğin doğuştan geldiğine insansam da alttaki yazara bir konuda katılıyorum. Homofobik birine karşı eşcinselliği savunurken "ama doğuştaaan" demek her ne kadar doğru olsa da oldukça zayıf bir argüman. Doğuştan gelen herşey "iyi" değildir, sırf tercih meselesi değil diye birşeyi aklayamayız. Doğuştan olması yerine "Kimseye zarar vermemesi, bu insanların topluma katılabilmesi, özentilikle gerçekleşebilecek birşey olmaması" gibi daha toplumsal veya psikolojik perspektifler kullanmak daha faydalı olur.

  3 şubat 2020 11:31

  5. Doğuştan gelmediği hala dışlanıyor olduklarıyla açıklanabilirmiş. Bu durumda siyahilik ve diğer bütün azınlıklar da tercih, doğuştan olsaydı hala dışlanıyor olmazlardı doğru ya. Yani "hala" dedim ama kıt bilgimle en başından beri dışlanıyor olduklarını varsayıyorum, çünkü canım öyle istedi. Bir mantık yürütme bile nelere kadir tıp da neymiş, saçmalık. Bence

  20 aralık 2020 21:40