yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (38)
  • medya (0)

  1. Eskiden trafik, motor ve ilk yardım ayrı ayrı hesaplanır her birinden 70 alınırsa direksiyon sınavına girilirdi. Şimdi sistem değişti. Üç dersin bir olduğu 50 soruluk bir sınav yapılıyor ve sonucunda 70 alınması isteniyor (15 soru yapmazsanız yine de geçiyorsunuz yani) ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Bu sistem eskisinden çok daha kolay. özellikle motor sınavı kadınların(genel olarak) korkulu rüyasıydı şimdi ise motoru hiç çözmeyip( ki mutlaka 2-3 motor sorusunu mantıkla çözebiliyorsunuz) diğerlerini doğru yaptınız mı rahatlıkla geçiyorsunuz. Ama işte her iyinin kötü yanı var hesabı eskiden direksiyon sınavı daha kolayken şimdilerde direksiyonda bayağı kasıyorlar. Eskiden Gözetmenler daha rahatken şimdi Müfettişler takip ettiği için ve haksız yere geçirirlerse gözetmen hakkında soruşturma açıldığından sizden de yarım saatlik eksiksiz sürüş istiyorlar. Direksiyon sınavında soğukkanlı olur heyecan yapmazsanız kuralları eksiksiz uygularsanız onu da kolaylıkla geçersiniz. Benim gibi aşırı heyecan yapıyorsanız elleriniz tir tir titriyorsa sınavdan önce "dideral" adlı bir ilaç var onu içerseniz heyecan falan kalmıyor (gizlinot: ilk yardıma bakmamazlık etmeyin ) (gizlinot: sorular karşısında bu ne lan diye kalırsınız sonra)

  4 ekim 2014 18:30 4 ekim 2014 18:33

  2. teorik sınavın kolaylaşması tam anlamıyla saçmalıktır. ama direksiyon sınavının zorlaşması çok yerindedir.

  benim direksiyon sınavım 2 dakika bile sürmemişti. 200-300 metre yol gidip, u dönüşü yapıp aynı yere geri dönmeyle bitmişti. bu kadar saçma direksiyon sınavı mı olur yahu? şimdi geri geri gitme, araba park etme vesaire de gelmiş ve sınavlar daha uzun sürüyormuş. çok güzel olmuş. çok iyi olmuş.

  5 ekim 2014 00:38

  3. daha yeni geçmiş ve az çok bir tecrübeye sahip olmuşken hakkında biraz bilgi verebileceğim sınav.

  öncelikle benim karar verme ve kursa kayıt olma sürecim çok hızlı gelişti. hiçbir şekilde bir araştırma yapmamışken ve çok çok az olan direksiyon bilgim yüzünden biraz tedirgin başladım.

  teorik sınav için motor derslerine girmenizi tavsiye ederim. hiçbirini yapmayıp da diğer alanlarda tam yaptığında geçiyorsun zaten ama garanti olsun derseniz ve 68de kalma riskini ortadan kaldırmak isterseniz girin derim. onun haricinde çok kolay bir sınav. kursun verdiği kitabı bir kere okusanız rahat rahat geçebilirsiniz.

  gelelim asıl problem ve gerginlik yaşatan kısım direksiyon kısmına.

  eğer önceden biliyorsanız zaten ehliyet cepte. sıfırdan öğrenecekseniz de hiç gerilmeyin öyle aman aman bir zorluğu yok. eğer amacınız yalnızca sınavı geçecek kadar öğrenmekse kursun verdiği eğitim yeterli diye düşünüyorum. iyi bir sürücü olmak için özel derslere ihtiyaç duyuluyor.

  teorik sınav ile direksiyon arasında 20 gün oluyor yaklaşık. yani kurs ile öğrenecekseniz yirmi gün içerisinde size sınavı geçecek kadar öğretiyorlar (benimki öyleydi en azından).

  ilk derste simülatördeki performansa göre ikinci derste direksiyona geçebilirsiniz. bu kısımda da ders randevusu alırken derslerin günleri arasında çok boşluk bırakmayıp, olabildiğince peş peşe alırsanız daha yararlı olabilir. hocanızı kendiniz seçme hakkına sahipsiniz, tavsiye edilen bir hoca yoksa bütün hocalarla trafiğe çıkın derim ben. hangisinin yanında rahat ediyorsanız onunla devam. edersiniz.

  sınavdan bir hafta önce sınav yeri eğitimi oluyor. sınava gireceğiniz yeri görmeniz ve tanımanız için. hocanızla birlikte sanki sınavdaymış gibi yarım saat kullanıyorsunuz. imkanınız varsa bir hafta içerisinde pratik yapmanız sınavda daha rahat hissettirebilir.

  sınav günü heyecanlanabilirsiniz (ya da "geçemezsem ikinci sınav için 125 lira vermek istemiyoruuum!!" diye benim gibi darlanabilirsiniz) ama heyecanlanacak hiçbir şey yokmuş bunu anladım. sınav esnasında hocanız zaten arkanızda oluyor, gerektiği yerde yardım yapıyor. değerlendirmeyi yapanlar bile yeri geldi mi yardım ediyorlar.

  sınav boyunca sizinle muhabbet ediyorlar dikkatinizi ölçmek için. bitimine doğru da bir soru sordular ehliyet almayı hak ettiğini düşünüyor musun diye. cevap sonucu etkiliyor mu bilmiyorum ama ben bayağı saçmalamıştım. sonuçta yarım saatlik bir süre içinde sınav bitiyor vee geçmiş olsun. eğer hala arabadaysanız büyük ihtimalle sınavı geçtiniz.

  not: stop ettirmekten de hiç korkmayın. benim başıma geldi, bir kere ile bırakmıyorlar. eğer stop ettirip 3 ve 4. denemede arabayı hala kaldıramadıysan indiriyorlar.

  şimdi böyle uzun uzun anlattım da belki çoğunuz bunları biliyorsunuz. ama ben sınav hakkında hiçbir şey bilmezken interneti açtığımda güncel ve ayrıntılı hiçbir bilgi bulamamıştım. belki benim gibilere biraz da olsa yardımcı olur.

  5 ekim 2014 01:38


  4. 2 sene önce geçtiğim, ama nasıl geçtiğimi bile bilmediğim sınav. bir gün önceden iki satır okuduğum şey ile yazılı sınavı geçtim. araba kullanmayı bilmiyorken, kalıcağımdan yüzde yüz eminken direksiyon sınavına girdim. Geçtim. hala araba kullanmayı bilmiyorum, ama gıcır gıcır ehliyetim var. Tam bir potansiyel trafik canavarıyım. frenle gazın yerini karıştıran bir tipim yani, o kadar iyiyim bu işte. Varın siz anlayın ne kadar dandik bir sınav olduğunu bunun. Devletimiz gerçekten çok önem veriyor böyle şeylere.

  5 ekim 2014 23:06

  5. gördüğüm kadarıyla artık geçmemesi imkansız olan sınav, 2003'te ehliyet almıştım ve kursa düzenli olarak devam edip sınava girip ardından da oldukça zorlayıcı bir direksiyon sınavından geçmiştim. Yazılı sınavlar ayrıydı şimdi ki gibi kıytırıktan toplama tek bir sınav değildi

  Yazılı sınav da zordu, direksiyon sınavı da. Şu anda herkese ehliyet verildiğini zaten trafiğe çıkınca görebiliyorsunuz, trafik işaretlerinden, trafik kurallarından bi haber sürüyle insan var bu ülkede. Hatta bu ne diye gösterip sorsam yanıt dahi veremezler trafik işaretleriyle ilgili ama altında araba trafiğe çıkmıştır bile.

  9 ekim 2014 04:16 9 ekim 2014 04:19

  6. valla hiç te kolay geçirdiklerini düşünmüyorum.

  yazılı sınav kısmı çok kolay 70 alan geçiyor artık, derslerde öyle motor sağlık çevre bilgisi diye ayrılmamış toplam soru sayısının içine dağıtılmış. ve motor en az çıkan soru sayısına sahip.

  direksiyona gelirsek hiç bilmediğim şekilde 5 gün derse katıldım.

  50 cm açık park etmeden bıraktılar beni!!

  ikinci sınava daha iyi çalıştım tecrübeler edindim. 2-3 hafta mı ne ertelenme oldu. o sürede tekrar hazırlandım çatır çatır geçtim.

  şimdi stajerlik dönemi diye bir şey gelecekmiş 2015 te. nedense bu kapsama girmeden ehliyetimi aldığım için mutluyum.

  9 ekim 2014 15:17

  7. Yazılı sınavı komik olan, direksiyon sınavı ondan daha komik olan sınav.

  Bu kısa mesafeyi geçtik diye ehliyet veriyorlar ya o daha daha komik.

  Uyarı: sakın ehliyeti alıp sokağa firlamayin zira kullanmayı bilmiyorsunuz. Ha önceden Kıdemliler söz meclisten dışarı

  9 ekim 2014 20:23


  8. "İlk defa ehliyet alacakların stajyerliğe kalmaması için 10 Eylül'e kadar sürücü kurslarına başvurmaları gerektiği bildirildi." bu burada dursun belki haberi olmayan vardır.

  ben de başvuracağım en yakın zamanda. inşallah sorunsuz bir şekilde ehliyetimi alabilirim. direksiyon sınavıyla ilgili ekşide yazılanları okudum biraz korkmadım değil.

  20 ağustos 2015 15:19

  9. uzun direnmelerim sonucunda yarın yazılısına gireceğim sınav.

  az çok hazır sayılırım. zaten etrafımdaki herkes çok takmamamı söylüyor ama yine de tedirginim. biraz da "üüfff nerden çıktı şimdi bu" diye buhran geçirmiyor değilim. pazar sabah da ilk direksiyon dersim var. bu haftasonu bana uyku yok anlayacağınız. en iyisi bana şans dileyin süslüler.

  28 ağustos 2015 15:45

  10. eski sınava göre gerçekten çok zor oldu direksiyon sınavı karşılaştırılamaz bile. geçen yıl 31 ağustos'ta girmiştim bu sınava komisyonumdakiler de şeker ötesi insanlardı şansıma. ama hatasız kullandım arabayı hakkımla aldım o ehliyeti. adamlar aslında 3 şey istiyor. paralel park, yokuşta kalkma ve geri geri düz gitme. en zoru ve bence en önemlisi yokuşta kalkma. o aşamayı yapamazsanız babasının oğlu olsanız geçirmezler çünkü bu aşamada müfettişler gözlem yapıyor. eğer hatalı adayı sınavdan geçirirlerse sonradan hesap vermek durumunda kalıyorlar. kimse de tanımadığı insan için böyle riske pek tabi ki girmez. böyle bir hata yapınca komisyon sizi geçirse bile müfettişler bırakır sınavdan.

  ben yokuşta arabayı kaldırırken debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekip kavrama noktasına geldiği an frenden ayağımı çekerdim gaza basmazdım araba kendiliğinden gidiyor zaten. bu dediğim fazla eğimli olan yokuşlarda olmuyor aman dikkat!!! öyle yokuşta gaza basmak zorundasınız. kavrama noktasına gelindiğinde direksiyon titriyor zaten anlıyorsunuz. sadece pedallardan ayağınızı birden çekmeyin yoksa araç stop eder.

  sistemin böyle olması çok daha iyi oldu. gerçekten hakeden insanlar geçiyor sınavı. eskisi gibi 100 metre düz gidebilen adama ehliyet vermiyorlar. bunu en çok trafik kazalarında yakınlarını kaybedenler anlar sanırım. tabi ki bu çare değil ama bir nebze azaltır belki kazaları. 1 kişi kurtulsa kardır. bir umut işte... trafik hiç bir şeye benzemiyor. hepimiz canlarımızı emanet ediyoruz o metal yığınlarının içine. adamların istediği şeyler belli yapamazsan yapamamışsındır.

  son olarak köprüyü geçene kadar bunlar... otomatik vites denilen şey yüzyılın en büyük icatlarından çok şükür. kendi aracım otomatik vites. geçenlerde manuel araba kullanmak zorunda kaldım. 1 yıl sonra ilk defa manuel araç kullandım. gerçekten çekilir dert değil.

  sonraki sınavlar için herkese bol şans. takılacağınız bir şey oldu mu bende seve seve yardımcı olabilirim iyi araba kullandığımı söylerler :)

  29 ağustos 2015 19:43 29 ağustos 2015 22:35