sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. ülkemizde ne yazık ki gerektiği kadar 'yahu bana ne, ben mi doğuruyorum' bakış açısıyla yaklaşılamayan olgu.

istenmeyen hamileliklerde evlilik içi veya dışı bir çözüm yolu var (gizlinot: evet ülkemizde sıkıntılı bir süreç ama var).

hamile kalıp aldırmak istemediği için, güncel planları arasında olmasa bile evlenmek zorunda kalanlar da var tabii ki. çok stresli bir süreç olduğunu tahmin ediyorum. tarih yetiştirme süreci, etraftaki niye apar topar evleniyorsunuz gibi gereksiz sorularla karşılaşma süreci, evlilikten sonra hamileliğin açıklanması ve doğum tarihine göre yine gereksiz yorumlarla karşılaşma süreci...

benim tanık olduğum kadarıyla bu konuda en kararlı olan kadınlar, belirli bir yaşa ulaşmış, kendi ayakları üzerinde durabilen ve gerçekten bir çocuk sahibi olmak isteyen ama evlenmek istemeyen kadınlar. etrafının ne diyeceğini düşünmeden, çevresini zaten kendi kafa yapısına göre oluşturmanın önemi burada biraz daha öne çıkıyor sanırım.

gördüğüm ve üzüldüğüm bir diğer konu ise, cinselliğin yaşanması konusunda çok açık fikirli insanların bile bu duruma tuhaf, olmaması gereken bir şey ya da yorum yapabileceği bir şey gibi yaklaşması. örneğin, kadınların cinselliklerini yaşamasının en az erkeklerin cinselliklerini yaşaması kadar doğal ve olması gereken bir şey olduğunu savunan bir erkek arkadaşım, başka bir kadından bahsederken çocuğu var ama evli değil gibi bir şey söyledi. 'ee yani' dediğimde 'tuhaf yani babası belli değil kimse bilmiyo' gibi saçma bir cevap verdi. 'tuhaf bi şey yok, babasından bize ne, çocuk istemiş ve doğurmuş işte' dediğimde hala kendi içinde tuhaf bence algısını sürdürüyordu.

evlenmiş, çocuk sahibi olmuş ve boşanmış, çocuğunu kendi başına büyüten kadından ne gibi bir farkı var ve bizi neden ilgilendiriyor anlayamadığım kadındır bakabileceği bir çocuğu evlilik dışı doğuran kadın.

sonuç olarak keşke üzerimize vazife olmayan konulara karışmaktan bir vazgeçsekte, herkes gönül rahatlığıyla seçimleri doğrultusunda özgürce yaşayabilse.

7 mart 2016 18:26

2. türkiye'de aile ve toplum baskısı nedeniyle çoğu çocuğu aldırmakla sonuçlanır. kadın belki o çocuğu istiyordur ama baskı yüzünden aldırmak zorundadır. bence toplum baskısının en kötü sonuçlarından biridir.

25 mart 2018 15:13

3. Eğer kadın doğurmak istiyorsa da bir sürü etken vardır bu konuda. çocuk bakmak kolay bir şey değil , maddi olarak da çok ağır bir yük. allah rızkını verir diyerek doğurmayı da doğru bulmuyorum. eğer partneri, ailesi (ki türkiye'de bunu yapacak aileler çok nadirdir diye düşünüyorum) destek olursa evlenmeden çocuk büyütülebilir bence. Yabancı bir arkadaşım 19 yaşında erkek arkadaşından hamile kaldı ve doğurmak istediğini çocuğa söyleyince ben baba falan olamam daha çok gencim cevabını alıp terkedildi. kızın ailesi ise doğurmak istiyorsan biz sana destek çıkarız üzülme dediler , çocuk şu an 2 yaşında ve mutlu bir ailesi var.

Ben aynı şeyin başıma geldiğini hayal ettim de , ne yapardım bilmiyorum .

25 mart 2018 16:51

4. Bir türkiye klasiği olarak sadece kadının üzerine yıkılan durum. Türkiye’de evlilik öncesi cinsel hayatın varlığı bile çoğu insana günah ve yasak gelirken bir de üstüne evlilik dışı çocuk olunca maalesef hamile olan kadına iyi gözle bakılmıyor. Bundan mütevellit türkiye’de bu durumu yaşamak oldukça zordur. Buna karar veren kadının her türlü bakışa, cık cıklamaya ve mahalle baskısına hazırlıklı olması gerekir. 

25 mart 2018 22:04

5. Bazen düşünüyorum böyle bir toplumda değil de daha açık görüşlü bir yerde yaşıyor olsaydık kim bilir kaç tane kadın istemediği halde kürtaj yaptırmak zorunda kalmayacaktı.korkuyla doktor gezmek yerine hamilelik sevinci yaşayacaktı.evlilik dışı olduğu için değil hazır olmadığı için kürtaj yaptıracaktı sadece belki de.çoğu zaman seçim şansı bile verilmeyen durumdur.ne acı.belki yanlış ama düşünsenize çocuğunuzu bile elinizden almaya çalışıyolar ya empoze ettikleri baskıyla.elbette direnen var gün geçtikçe de artıyor ama bu ülkede kadın olmak hala çok zor.tabiki hazır olmadığı için aldıranları tenzih ediyorum.o kısmı beni ilgilendirmiyor zaten.

25 mart 2018 23:22

6. yüzde doksan kürtajla sonlandırılan. yok bir sonraki aşama olan (bkz: evlenmeden çocuk sahibi olmak) diyorsanız, bunu o konu altında detaylandırmak daha doğru olabilir.

26 mart 2018 03:04

7. Kadın tecavüze uğrar doğurmak istemez "günah" derler, kadın kendi isteği ile hamile kalır doğurur "orospu" derler. Bütün sıflatlar,hakaretler değişir ama bir şey değişmez o da ne yazık ki bu zihniyetteki canlıların hâlâ aramızda nefes alıp, her konuda olduğu gibi bu konuda da "kadın" bedeni hakkında kadından daha çok fikir sahibi oluşudur.

26 mart 2018 04:18 26 mart 2018 14:17

8. ben dogdugum gun annemin yaninda bir genc kizda dogum yapmis. kizin annesi odada olan herkese hatta neredeyse hastanedeki cogu kisiye “cocuk ister misiniz?” diye sormus. cocugu yetistirme yurduna almak icin gorevliler gelmis en son.

bu benim ailemde oyle bir etki birakmis ki, ne zaman bebekligimden soz acilsa annem, halamlar, teyzemler hep o cocugu soylerler. 19 sene gecmis ustunden hepsinin aklinin bir kosesinde hep o cocuk iyi mi sorusu vardir. 

umarim iyidir. 

26 mart 2018 16:10 26 mart 2018 16:12

9. One night stand’in sonu kotu bitmis ve hamile kalmis bir tanidigim var. alkolun verdigi cesaretle gece kulubunde tanistigi bir adamla birlikte oluyor ve o gece korunmuyor. Yasi baya gencmis o zaman ertesi gun hapindan da falan bir habermis. Hamile kaliyor ve hamile oldugunu ogrendiginde kurtaj yaptirmaktan olesiye korkuyor. Yeniden adamla iletisime falan geciyor tabi ama kapilar duvar oluyor suratina. Guclu kalip bebegini dunyaya getirmeye karar veriyor, ailesi evden kovuyor ilk etapta. Arkadaslarinda falan idare ediyor bir zaman. Sonra ailesi eger evlenirse adamla onu affedeceklerini soyluyor ama adam her seferinde cocugu aldirmasindan baska birsey soylemiyor. Butun bu hangamede zaten sanirim kurtaj icin yasal surede doluyor. Ailesi hamileliginin son aylarina dogru yeniden arayi buluyor ve evine geri donuyor. Kizini kucagina saglikli bir sekilde almis, kendi ayaklari uzerinde bir yasam kurmus ama butun o yasadigi zorluklari dusundukce kalbim sıkışıyor cidden. Hala daha bitmiş değil sancıları. Çünkü her seferinde insanlara bekar anne oldugunu acıkladıgında o keskin imalı bakışlarla baş etmek zorunda kalıyor. Ya da saklamaya çalıştığında her seferinde yalan ustune yalan soyleyen bir anne oldugu için bin kez daha perişan oluyor. Belki Hiç bir zaman normal olmayacak hayatı için ( umarım istediği hayal ettiği hayat onun olur), kızı için öyle çabalıyorki tanıdığım en güçlü kadınlardan bir tAnesi. Yaptığı doğru ya da yanlış yargılamak, sorgulamak kimseye düşmez cunku o kadar kendisiyle alakalı bir karar ki ancak devamında verdiği kararın arkasında durup daha şimdiden insana, doğaya, her canlıya saygılı bir tatlı kız çocugu yetiştirdiği bilmek ve ona her baktığınızda geleceğe karşı ümitlenmek... bilmiyorum sadece diyebileceğim tek şey birbirlerinden hiç ayrılmasın ve başlarına hep en en en güzel şeyler gelsin umarım.

26 mart 2018 20:41