yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. Öyle ki yaz tatilini zehir eder. 50 faktör güneş koruması, güneşin yoğun olduğu saatlerde gölgede takılmak bile çare değil. O kaşıntı sabaha kadar uyutmaz kaşınan yerler kıpkırmızı olur. Yüzmek en sevdiğim şeylerden biri olmasına rağmen sırf bu nedenden tatile gitmeye korkuyorum. Yok mudur bunun bir çaresi?

  26 ocak 2015 18:05

  2. Yiyecek içecek mevsimsel hatta hamamböceğine kadar allerjim olarak doktorların dediği 'vampir gibi yaşayacaksın yoksa teninde daha çok yara oluşacak naparsın keşke beyaz olmasaydın' yani tatil olayına tek çözümüm şu herşey güneş etkisi azaldığında yada kış tatili gibi birşey. 50 faktör ve üzeri güneş koruma kremi bize farz onlarsız ne yapardım bilemiyorum.

  26 ocak 2015 20:04

  3. güneş alerjisi olanlara önerebileceğim tek marka esthederm ürünleridir.yetkili eczanelerde bulabilirsiniz.düzenli kullanım sonucunda kesinlikle işini yapan ürünleri mevcut.deneyin derim ;)

  28 ocak 2015 12:23


  4. Cilt güneşle yaşamaya alışana dek tarifsiz kaşıntılar yaşatır. 50 spf sun block sürmeyi unutmuşsanız kulak içlerinizden tırnak aralarınıza kadar kaşınırsınız. Elleriniz kaşımaktan yara berelerle dolar. Bakımsızmış gibi durur. Güneşe maruz kaldığınızın akşamı yüzünüzde kaşıntılı al al lekeler olur, göz aklarınız bile kızarıp kanlanmıştır ve o görüntüyle doğru düzgün makyaj yapamazsınız. Kaşıntılar öyle beterdir ki bir kere bulaşık süngerinin yeşil sert kısmıyla bacaklarımı kanatana kadar kaşıdığımı bilirim. Çaresi güneşten mümkün mertebe kaçmak, iyi bir sunblock kullanmaktır. Bu şartlar yerine getirilmemişse kaşınan yerlere yeşil çay uygulamak, yeşil çay içmek ya da allerji hapı almak epey etkili bir yoldur.

  24 nisan 2015 20:21 24 nisan 2015 20:22

  5. kaşınma+hapşırık. bir yandan hapşırıyorum bir yandan kaşınıyorum. kıpkırmızı bir surat, kollar, bacaklar. kaşımaktan nokta nokta kanayan yerler. sonuç olarak yara bere içinde olan bir vücut.

  (gizlinot: zordur vesselam )

  8 temmuz 2017 19:46 11 temmuz 2017 08:19

  6. Evde blackout perdeleri kapatıp oturmama, balkona çıktığımda yüzümde yaralar oluşmasına, tatilde vücudumun freddy cooper‘a dönüşmesine neden olan şey. Gerçi kışın da soğuk ısırmasından cildim aynı şekilde oluyor. Bazı sitelerde çinko hapı kullanımının iyileştirebileceğini okudum, bir haftadır kullanıyorum. Henüz işe yaramadı. Evet 50spf kullanıyorum.

  15 temmuz 2019 23:46

  7. Bu alerji bende gözlerde yanma ve sulanma şeklinde gösteriyor kendini. Bu sene ilk defa karşılaştım, sanırım gözlerimin bozulması oluşmasına zemin hazırladı. Eskiden güneş alerjisi nasıl olabilir diye garipserdim, bal gibi de oluyormuş. Güneşte gözlüksüz kaldığımda (gizlinot: Hatta çoğu zaman gözlük bile varken)resmen şapır şapır ağlayıp olabildiğine hapşırıyorum, akşam eve gidince de suni gözyaşı damlası olmadan gözümü dahi kapatamıyorum. Nasıl bir meret bu anlamadım. Cilt ile ilgili bir şey de değil ki koruyasın, engelleyesin. Bir bunun alerjisi eksikti.

  16 temmuz 2019 02:36


  8. Yıllarca yazlıkta kapkara olana kadar kalmamıza rağmen bende 22-23 yaşından sonra çıkan alerji türü. Benim hapşırma, kaşıntı şeklinde değil de ürtiker olmuş gibi kabarıklık, kabarıklığın eklem yerlerine yayılınca şişmesi ve yürüyememe şeklinde oluyor. 1 hafta sabah akşam avil ve dekort enjeksiyon, bir takım jel kremler ve antihistaminik kullanımı şeklinde geçiyor. En başından önlem almazsam küçük dilim bile şişip, nefes yolumu tıkıyor. 

  İlk başlarda ben de tatile gitmeyerek, güneşten sakınarak bulmuştum çaresini ama nereye kadar böyle dedim. Tatile gittiğimde -alerji başlamadan- her sabah doktorun verdiği bir antihistaminik, vücut için kalın katman sürülmüş hamilton alerjen ciltler için güneş kremi, yüz için de daylong ya da hamilton spf 50 güneş kremi  uyguluyorum. Her Sudan çıkışımda tekrarlıyorum üşenmeden ve beyaz peynir renginde geri dönüyorum:d 

  Araba kullanırken de ince ama ipince hırkamsı şeyler aldım, onları giyiyorum. Genelde bu şekilde ağır güneş alerjileri 6. Ay anne sütü emmeyen bebeklerin yetişkinliklerinde görülüyor demişti bana sevgili agop kotağyan. Ne derece doğrudur bilemiyorum ama annem ameliyat olmak zorunda kaldığı için 3 gün emmişim gerçekten.

  16 temmuz 2019 19:08 16 temmuz 2019 19:09

  9. ben de yıllarca güneşin altında saatlerce durmama rağmen, ilk 23 yaşında başıma gelen alerji türü. inanılmaz bir kaşıntı yaratıyor, kaşımayı asla durduramıyorsunuz ve kollarım bacaklarım inanılmaz kabarmıştı bunun sonunca. eczaneden aldığım bir hap ve kremle birlikte geçti. 6 senedir de aynı kaşınmaları, kızarıklıkları yaşamamıştım. uzun bir aradan sonra çok fazla güneş altından durmamama ve yüksek faktörlü güneş kremi kullanmama rağmen nedense bu sene nüksetti tekrardan. zaman zaman hayatı dar eden, bazen de güneş altında durmanıza rağmen hiçbişey olmayan değişik bir alerji türü.

  19 ağustos 2019 15:39