yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  1. Hattınızı yurt dışına açtırın.

  20 temmuz 2016 22:17

  2. Yanınızda mutlaka harici şarj aleti olsun ne zaman lazım olacağı belli olmaz sonuçta.

  Eğer gittiğiniz ülkede araba kiralamayacaksanız gitmeden önce toplu taşıma sistemi hakkında bilgi edinin.

  Pasaportunuzu yanınızdan ayırmayın, kaybolursa tatiliniz zehir olabilir.

  Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe editlerim.

  20 temmuz 2016 22:44

  3. türk lirasını havaalanında veya yurt dışında çevirmeyin, değeri düşüyor. gitmeden önce türkiye'de çevirmeye çalışın. avrupa'ya gidecekseniz, ülke avrupa ülkesiyse ve aynı zamanda kendi para birimi varsa, euro götürüp orada çevirebilirsiniz.

  uzun süre gidecekseniz ve size para yollanacaksa yapı kredi/ unicredit'le kesintisiz para yollanabiliyor ama parayı ülkenin para biriminde çekiyorsunuz. mesela aileniz türk lirası yatırırsa siz zloty olarak çekiyorsunuz ama paranın değer biraz düşüyor çünkü parayı önce dolara çeviriyor, sonra ülkenin para birimine. o yüzden kaybetmem diyorsanız, yanınızda biraz toplu para götürmek iyidir.

  illa gideceğiniz şehire uçak bileti almak zorunda değilsiniz. mesela hırvatistan uçak biletleri belgrad'a göre pahalı oluyor, belgrad'a gidin gezin vakit geçirin, oradan geçersiniz trenle. veya ingiltere'ye gidecekseniz önce londra'ya gidin.

  uçak firmanızın bavul gerekliliklerini, boyutlarını ve kurallarını öğrenin. kabin bagajlarına dikkat edin, arıza yapabilirler.

  uzun bir rota planlıyorsanız saatleri güzel ayarlayın, uçağın kaçma ihtimalini, treni kaçırma ihtimalinizi dahil ederek hareket edin.

  bavulunuzu aşırı doldurmayın, kombinlerinizi planlayarak hazırlanın. 1 pantolonu 1 kez giyip atmak zorunda değilsiniz, sınırları zorlayın :D ayakkabılarınızın içini doldurun. kirlileriniz için bir poşet ayırın ki bavul karışmasın. pijamalarınızı bavulun en üstünde en ulaşılabilir yerine koyun çünkü büyük ihtimalle bavulu uyumadan önce açacaksınız.

  sorunuz olursa da bir mesaj uzaktayım, profesyonel değilim ama yardımcı olmaya çalışırım :D

  21 temmuz 2016 04:08


  4. yanınızda fazla para götürecekseniz pazarlarda falan satılan (link: http://www.mekkemedinepazari.com/upload/[0216370099856221]boyu%20ask%C4%B1l%C4%B1%20para%20c%C3%BCzdan%C4%B1.jpg hacı cüzdanı) gibi çantalardan alıp kıyafetinizin içine takın. günlük harcayacağınız küçük bir miktar parayı normal çantanıza, geri kalan çok paranızı buna koyun. Özellikle italya ve ispanyada yankesicilik yaygın ve çok profesyoneller.

  eğer bol gezmeli, otel değiştirmeli bir tatil olacaksa yanınıza alacaklarınızı az tutmanız çok önemli yoksa eziyete dönüşüyor.

  gideceğiniz yerin toplu taşıma sistemini araştırın. örneğin yunanistan'ın thassos, halkidiki gibi tatil beldelerinde çok fazla güzel plaj var ama arabasız gitmek aşırı zor. bu gibi durumları tripadvisor'ın forum kısmında daha önce sorulmuş soruların cevaplarından öğrenebilir ya da kendiniz soru sorabilirsiniz.

  ekleme: google maps'te çevrimdışı harita kaydetme özelliği var. belli bir bölgenin haritasını kaydedip daha sonra internetsiz olarak kullanabiliyorsunuz. iphone kullananlar appstore ayarlarını amerika olarak ayarlayıp google maps indirebilir.

  pasaportunuz kaybolursa vakit kaybetmeden Türk konsolosluğuna gidin.

  21 temmuz 2016 09:04 21 temmuz 2016 16:43

  5. Eğer istanbul'un kalabalık caddelerinde ve toplu taşımada hiçbir şeyinizi çaldırmadan hayatta kalabiliyorsanız, italya hariç hiçbir yerde tavsiyeye ihtiyacınız yok demektir. İtalya'da durum biraz farklı, siz farketmeden cüzdanınızı alıp nakit paranızı aldıktan sonra tekrar çantanıza koyuyor çoğu. Öyle bir profesyonellik yani.

  21 temmuz 2016 11:04

  6. pasaportunuzun fotokopisini yanınızda bulundurun, herhangi bir çalınma/kaybolma ihtimaline karşı.

  pasaportunuzu daima yanınızda bulundurun, otelde bırakmayın. Ne olacağı belli olmaz, dışarıda dolaşırken kimliğiniz sorgulanabilir.

  Sağlık sigortası yaptırın. Bazı ülkeler vize alma koşulu olarak sağlık sigortası yaptırmanızı zorunlu kılıyor. Durumun böyle olmadığı, vize gerekmeyen ülkeler de var. Ancak, ister gelişmiş ülke olsun ister 3. dünya ülkesi olsun acil bir durumda hastaneye gitmek zorunda kaldığınızda elinize verilecek fatura dudağınızı uçuklatabilir.

  Eğer yalnız başınıza seyahat edecekseniz hostel vb yerlerde kalmanızı tavsiye ederim. Bu tür yerlerde insanlarla tanışmak daha kolay oluyor. Sizin gibi gezmeye gelmiş insanlarla birlikte takılabilirsiniz. Bazı durumlarda bu, seyahatinizin ucuza gelmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde mesela havaalanından şehre taksiyle gitmeyi planlıyorsanız hiç çekinmeyin, başka turistlere yaklaşın ve taksiyi paylaşmayı teklif edin.

  21 temmuz 2016 11:43

  7. Tekrar geri gelmeyin. (:

  Mobil datanizi kapatmayi unutmayin eger yurt dişi internet paketiniz yoksa.

  21 temmuz 2016 11:45


  8. pasaport ve paranızı sürekli bir şeyler sokup çıkardığınız çantanızda tutmayın. benim tavsiyem ufak bir iç cüzdanınız olsun. ben mesela içimde minik bir cüzdanla gezerdim asdfad. sütyen bank :P.

  gittiğiniz ülkenin dilinde türkçe bir ihtiyaçlar sözlüğü olsun yanınızda. en azından kelime ile anlatabileceğiniz acil ihtiyaçlar için.

  tekinsiz sokaklarda çok dolaşmayın. bu tr için de geçerli :P.

  21 temmuz 2016 11:59

  9. change ofisleri yerine bankalarda para bozdurun. ofislerde fiyat farklılıkları biraz daha farklı. bankalarda standart.

  oteli eğer ayarlamadıysanız booking gibi uygulamalardan oda satın almadan önce resepsiyonla konuşun daha uygun fiyata kalabilirsiniz.

  21 temmuz 2016 12:04

  10. Yürümeli hostellerde kalmalı bir gezi olacaksa kışın çıkmayın. hasta olursunuz sonra gezi yalan oluyor. O soğukta gezdiğinizden de anlamıyorsunuz zaten.

  22 mayıs 03:45