yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Benim.

  Kedim Şapşik 2 aylıkken (şuan 6 yaşına girdi (bkz: Tahtaya vur)benim görmediğim bir anda balkona çıkmış oynarken düşmüş.Evde kedi arıyoruz ses yok aşağıdan bir miyav duyduk koşa koşa veterinere neyseki incinmeyle atlattı.

  Bir sefer pencerenin sinekligini koparmış düşmüş. Gene kedi ortalikta yok. Bu sefer direkt aşağı koştuk, yumuşak toprağa düşmüş.

  Iki ay önce de gardrobun üstüne çıkmış, inerken düşmüş (eşim anlatıyor) koş koş veteriner 15 gün seke seke dolaştı. (Adını hak ediyor)

  Hala 6 canı var (Allah korusun) şaka bir yana kediler her zaman 4ayak üstüne düşmez. Denge sağlayamazsa yan düşebilir ve iç organ kanamasından ölebilir.

  Edit: gecen gün uyurken ordan oraya dönerken koltuktan yuvarlandı. (Benim ki kedi değil mi acaba?:) )

  18 ağustos 2018 16:00 19 ağustos 2018 11:35

  2. 2.5 aylık kedim feci hareketli bir şey.yanlışlıkla onun olduğu odada cam açık bırakıcam diye ödüm kopuyor.çok ani hareketlerle atlayıp zıplayıp tırmanıyor çünkü.

  19 ağustos 2018 03:02

  3. yaklaşık 2 ay önce kedimiz balkon kapısını açık unutmamızın sonucu olarak 8. kattaki evimizin balkonundan atlamıştı.kendisi genelde uyumak için saklanır ama evin altını üstüne getirmemize,tüm binadaki katları tek tek dolaşıp aramamıza rağmen bulamadık sonra bahçeye indim havada kararmaya başlamıştı artık pek birşey görünmüyordu ama seslenince çalıların arasında bizimkinin miyavlama sesini duydum.eve çıkardığımda hemen sakladı kendini ama ön patisine dokununca çekiyordu korktuk bizde gece olmuş götürebileceğimiz bir veteriner de yoktu artık dedik bu geceyi atlatırsa iç kanaması yoktur ki atlattı ertesi gün patisi için veterinere götürdük yerinden çıkmış patisi.yaklaşık 1 hafta sekerek yürüdü yemeğini tuvaletini hep yanında tuttuk.şimdi durumu gayet iyi sargıları çıktı muzurluklarına devam ediyor.umarım hiçbir kedi sahibinin başına gelmez dediğim bir durumdur çünkü gerçekten çok kaygılanıyorsunuz.

  19 ağustos 2018 11:02


  4. (yazar: therossatron) baya eksilenmiş olmasına rağmen düşüncelerine birebir katıldığım konudur. İlk kedimi aldığımda henüz 15 yaşında bir çocuktum buna rağmen pencereden balkondan düşebileceğini düşünmüştüm. Önlem almak çok basit. Çelik sineklik taktırabilirsiniz, daha uygun bir yöntem isterseniz sanayide çok çok uygun fiyata balıkçı ağları satılıyor bunlarla tüm pencereleri ve kullandığımız balkonu kaplamak sadece 100 liraya mal oldu. Bu süreçte üç kez ev değiştirdik hepsinde de taşınmadan önce yeni evin filelerini yaptık arkadaşlar lütfen birazcık dikkat edelim. Çocuğumuz olsa 5 dakika yalnız bırakmayız başına bir şey gelir diye. Bilmem neyin kedisi 8. kattan düşmüş burnu bile kanamamış diyenleri görünce hayret ediyorum, çünkü tanıdığımızın ''13 yaşındaki'' kedisi ''13'' yıldır yaşadığı ve düşmediği evin balkonundan düşerek öldü. ayrıca bir kez düştü akıllandı argümanı var ki dillere destan, evet korkabilir yaklaşmayabilir ama kuş görür böcek görür bir hamle yapar ve dengesini kaybeder ne gerek var böyle aksiyonlara. Veteriner hekim olan arkadaşımla sohbet ettiğimde en çok düşme vakasının yazın geldiğini ve önlem alınsa 100-200 tl tutacak durumun önlem alınmadığı için 1.000-2.000 tl tuttuğunu söylemişti. Kedinin o halini görüp de çekilen vicdan azabı ise paha biçilemez.

  19 ağustos 2018 16:18

  5. Üst katların birinde oturan komşumuzun kedisi belki 10 kere düşmüştür. Kediye hiçbir şey olmuyordu. Bizim balkona geliyordu tanıdık geliyordu herhalde balkon. Bende içeri alıp onu arkadaşımın evine götürüyordum. Bazen kedinin atladığından haberi olmuyordu. Aa evde değil mi vs diyordu.. sonra bu kedi bir düşmüş.. Gece vakti bir miyavlama ama ara tara kediyi bulamadım. Daha sonra haftasonu girdi araya ve biz evde yoktuk. Ertesi gün gecesi kedi miyavlaması/ ağlaması duydum. Yok artık dedim. Gittim baktım bu sefer buldum kediyi ama kıpırdatmadım çünkü her yeri kırılmıştı. Haber verdiğimde ise yaa kaç gündür kayıp biz de arıyorduk dedi. Herkesten borç alarak kediyi tedavi ettirdi çünkü dünya zengini babası (gizlinot: trilyonluk şirketleri var) 1800 lira ameliyat parasını duyarsa hayatta tedavi ettirmezmiş ve o kediyi evden atarmış. Neyse bu kediyi bilmem kaç yaşında olmasına rağmen kısırlaştırmadılar. Sorsak “aykırıyım ben böyle şeylere yiaaa, hayvanın doğasına ters doğasına” gibi şaçma sapan şeyler derdi. (gizlinot: cimri babam para vermez demiyor da) Sonra bu kedicik bebek yaptı. Bu yavruları da evden kaçmaya ve düşmeye devam etti. En son hepsi ölmüş. Geçen ay da bu anne kedi ölmüş. Sebebi bilinmiyormuş veterinere gitmiş ve ölmüş?? kendileri zaten eve kedi alır alır besleyemez sokağa salarlardı. Kedi de tanıdık balkon diye bize gelirdi. Neyse en sonki vukuatları yavru bir kediyi tenha bir yerden almak olmuş. 1 ay besleyip aldıkları yere bırakacaklarmış çünkü çok savunmasızmış şuan?? Kedinin önüne hazır yemeği ver. Ev ortamına alıştır. Sonra dışarı sal?? Ve hayvana iyilik yaptım say! Gerçekten şok üzerine şok oluyorum. Sahiplendirin bari dedim ve “ yaa işte evet aslındaa, bakıcaz” dedi ama tabiki sahiplendirmeyecekler. Neyse sözün özü; Kedinin balkondan düşmesi kusura bakmayın ama sorumsuzluktur. Bu gibi çeşitli sorumsuzlukları da beraberinde getirebilir..

  Edit: sinirden kelimeleri yanlış yazmışım, düzelttim

  19 ağustos 2018 17:05 19 ağustos 2018 17:06

  6. kedim yok ama başlığı okumak bile içimi cız ettirdi. Girdileri okumaya yüreğim dayanmaz sanırım. hayvanlara zarar gelmese keşke hiç. Kıyamam hiçbirine.

  19 ağustos 2018 17:13

  7. Her evcil kedinin başına en az 1 kez gelmiş eylemdir. Dilerim hiçbiri dev yükseklikteki binalardan düşmez. Benim kedim bir kez kendi isteğiyle atlamıştı 1.kattan. Birinde de kısırlık ameliyatı sonrası biraz hastayken düşmüştü. Çok şükür ikisinde de sorun yaşamadı. Aaa dişi kırılmıştı hatırlıyorum. Sorun yaşamış yani, unutmuşum. Yazarken hatırlıyorum. Kedim 19 yaşında bu arada, bir maşallah alırım. Kız ve tekir, damağı damgalilardan.

  19 ağustos 2018 18:27


  8. bu olayla ilgili hafiften tatlı bir anım var onu anlatayım.o zamanlar yaz ayıydı ve ramazandı .sanırım o gece ramazan davulcusunun sesinden korkup balkondan düşmüş kedim,sabah oldu herkes işe gitmek için uyandı kediyi arıyor yok hiçbir yerde.en son ablam balkondan bakmış ve tam balkonun altında yatıyormuş.(balkonun yüksekliği ben düşsem en fazla kolum kırılır cinsinden)evdekiler tabi telaşla hayvana bir şey oldu can çekişiyor heralde sanıp koşmuşlar veterinere götürülmüş falan.sadece ayağı hafiften burkulmuş ama o süreçte hayvana inanılmaz ilgi gösteriliyor,babam şırıngayla besliyor bacağını ovuyorlar falan.haliyle hayvanda bu ilgiden memnun.ilk başta hafif yürürken topallıyordu veterineri bir kaç güne geçer dedi.

  normalde iyileşmesi gerek artık ama hayvan hala hasta gibi takılıyor topallıyor falan bizde korkuyoruz ne oluyor acaba diye,en son farkettim ki hayvan bizim yanımızda topallıyor sadece biz yokken gayet normal yürüyen kedi bizi gördüğü an birden topallamaya başlıyor. :/

  20 ağustos 2018 08:18

  9. benim de başıma gelmişti bu. o zamanlar kedilerim sadece iki taneydi. küçük olan çılgın derecede yaramaz bir kızdı. evimin balkonu yüksek değildir, yani biz de atlasak bir şey olmaz o derece, fakat balkonun altındaki bahçemizde köpeğimiz var.

  her neyse bir akşam eşimle mutfakta çay içiyoruz, lap diye bir ses geldi. bilirsiniz, hayvan beslenen evde "lap" diye sesler gelince herkes bir anda koşuşturmaya başlar bir şey oldu diye :) o lap sesinin arkasından da köpeğimiz deli gibi havladı ve sonra her şey sustu. kedinin aşağı düştüğünü tahmin ettik, hemen koştuk bahçeye manzara şu : kedi köşeye geçmiş ağlıyor, köpek onu koklayıp ağlıyor. ikisi de ne olduğunu anlamamış. düşünsenize kopeksiniz ve kafanıza bir anda gökten kedi iniyor :) aldık kediyi eve geldik, fiziksel olarak hiçbir şeyi yok zaten, çok alçak bir yerden toprağın üstüne düştü sonuçta, ama bir iki gün değil balkona, salona bile girmedi.

  sonraki günlerde baktım bizimki balkona çıkıyor, köpeğimizle bakışıyor orada. köpek bakmayınca da miyavlayıp çağırıyor falan :) bir daha da hiç böyle bir şey olmadı.

  o akşam için köpeğime minnettarım. kızımın tipini ve ebatını gören herkes ondan korkar, ama dünyanın en sakin, en kimseye kıyamayan köpeğidir. o böyle olmasaydı, olaylar daha travmatik bir boyut kazanabilirdi. Canım kızım benim ❤

  20 ağustos 2018 16:36

  10. kaza değildir. sorumsuzluktur. 12. kattan düşüp ölen kediyi duydu bu kulaklar. O kadar yüksekte oturup koruma olmadan nasıl bu kadar rahat kapı pencere açabiliyorsun? Sadece yükseklik önemli değil bu arada. Giriş kattan bile dışarı atlasa, araba çarpma, hastalık kapma, köpek veya insan saldırısıyla karşılaşma gibi riskleri çok büyük. Benim kedim asla atlamaz demeyin. Bir sinek veya kuş görmesine bakar.

  Lütfen riske atmayın. İşinizi sağlama alın, sizin içiniz rahat etsin, kedinizin de hayatı tehlikeye girmesin. Pencere ve balkonlarda koruma yoksa mutlaka yaptırın. Çok pahalı değil, set halinde yüksek fiyata satılan filelerden almanıza gerek yok, nalburdan kümes teli alıp kendiniz de yapabilirsiniz. Suzionline blogunda detaylı bir yazı var, okumanızı tavsiye ederim. Umarım her kedi sahibi bu konuda bilinçli olur :)

  1 mart 2021 00:43