sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (11)
 • medya (0)

1. kendimden yola çıkarak;

boğa burcuyum ve iştahım inanılmazdır. kendi başıma "hıh bugün bırakıyorum, bir daha içmiycem bak, söz valla" cümlelerimin ardından, sigaranın yarattığı eksikliğin sesine kulak vermeyi kesmedim. yemek sonrası hatırladım,sabah uyanınca hatırladım. severek ayrılmak gibi bişeydi. duygusal açlık çeken biri olarak tabi ki yemeklere, abur cubura daha doğrusu allah ne verdiyse saldırdım. duramadım. Sonuç: kilo aldım,sigarayı bırakamadım.

sonra doktora gittim,tahlillerimi oldum, mis gibi ilaç tedavimi düzenli uyguladım. zamanla aklıma sigaranın gelmediğini farkettim. yok 1 gün boyunca gelmiyordu,ben normal yaşantıma devam ediyordum. 2-3 gün aklımın köşesinden bile geçmiyordu. derken kurtuldum. duygusal eksiklik hiç hissetmedim,kendimi yemeğe hiç vermedim. ilk ay 1-2 kilo almıştım, şimdi 2.ayın sonundayım o kilolar da gitti.

demem o ki,uzman bir yardım alın. şimdi boş yere eziyet çektiğimi düşünüyorum bırakma denemelerim için. tahlillerinizi inceleyin,görmezden geldiğiniz zararların farkına varın.

emin olun, o 1-2 kilo için ömrünüzü sigara içerek geçirmeye değmez.

28 mart 2016 20:47

2. sigaranın kan şekerini düşürüp daha fazla tatlı tüketilmesine neden olduğunu okumuştum bir yerlerde doğruluğunu bilemiyorum ama şundan eminim (kendim yaşıyorum) ki sigara içtikten sonra ağzımdan tadı silinsin diye başka birşeyler atıyorum ağzıma, zaten daha çok birşeyler yedikten sonra içtiğimi düşünürsek bu beni bir yeme döngüsüne sokuyor sanki :/ not: kilo takıntılı bir insanımdır ve her türlü şeyi düşünürüm bu konuyla ilgili ama sigara hiçbir zaman motivasyonum olmadı bu konuda bilakis içemediğim zamanlar (grip, ameliyat gibi nedenlerle 7-10 gün hiç içmediğim oluyor) iştahım bile kesildiği için bu durumu algılayamıyorum ben. not2: ilk başlamamda bağırsakları hızlı çalıştırdığını çevremden duymam çok etkili olmuştu ama bu konuda da hiçbir faydasını görmedim diyebilirim tabii bu bendeki etkileri, sonuç olarak benim kadim dostlarım yine laksatifler

28 mart 2016 21:08

3. İlk denememde 12 ikinci ve inşallah son bırakışımda 8 kilo almış biri olarak bu konuda uzman sayılırım. Ama yine de sigarayı bırakmak herşeye değer. En iyisi hiç başlamamak. Bünyeniz kilo almaya zaten müsaitse alıyorsunuz kaçarı yok.

28 mart 2016 21:33

4. Ekim 2015 de bıraktım sigarayı. Şimdiye kadar 1 2 kilo belki almışımdır. Tamamen zihinsel bir olay olduğunu düşünüyorum. Kendinizi bir şeye bağımlı olduğunuz hissine inandırırsanız eğer o sigara boşluğunu yemekle doldurursunuz. Çok şanslıydım bu konuda bir anda sigara kokusundan iğrendim ve bir daha içmek istemedim o şekilde koktuğumu düşünerek. Üstelik hiç sigarayı bırakmayı isteyen düşünen bir insan da değildim. Belki de zihinsel olarak boşluk hissetmediğim için onu yemekle doldurma ihtiyacı hissetmedim. Dolayısıyla kilomda büyük bir fark yaratmadı bu durum. Düşününce 5 kilo da alsaydım 10 kilo da alsaydım bırakırdım başlamazdım yine.

Kadın güzel kokmalı , güzel gülmeli bence.

28 mart 2016 21:34

5. 14 martta sigarayı bıraktım.bıraktıktan sonra kilo verdim.çünkü o tadı bastırsın diye yedikçe yiyorsunuz.şimdi günde 3 kez üst değiştirmek zorunda değilim.siz de bırakabilirsiniz.

gerçekten yapabilirsiniz. bir maddeye iradenizi teslim etmeyin.benim çıkış noktam buydu...

29 mart 2016 00:48

6. doğru olmayan önerme. kullandığım markadan farklı bir marka sigara yaktım ve o tattan o kadar tiksindim ki bir anda sigarayı bıraktım, bir daha da içmedim. bence yapılması gereken en önemli şey insanın kendine ve iradesine inanması. sigarayı bıraktıktan sonraki üç sene kilomda hiçbir artış olmadı. tabii bunda genel olarak temiz beslenmemin de çok büyük etkisi var. sigaranın zehrini vücudumdan en kısa sürede atmak için neredeyse iki katı su içtim, vs. bu üç sene sonrasında düzenli spora başlamamla ve kas sayımda bayağı bir artış olmasıyla birlikte 3 kg aldım ve iki yıldır 47 - 48 arasındayım ama 44 olduğum zamandan çok daha sıkı ve fit görünüyorum. sigarayı bırakın, spora başlayın. çok daha mutlu olacağınızın garantisini veriyorum. evet yine para harcayacaksınız ama bu sefer sizi her geçen gün daha güzel, sağlıklı ve fit yapan bir amaç uğruna harcayacaksınız. kendimden biliyorum, hiç de zor değil.

29 mart 2016 11:26 ed.31 mart 2016 08:18

7. tatlı, hamur işi ve et tüketmiyorsanız korkmanıza hiç gerek yok. bunlarsız yapamıyorsanız da yaz sıcağında bırakmaya çalışın. 34-38 derece sıcakta kebap, börek, baklava yenmiyor çünkü.

kuruyemişten de uzak durmalı.

yazın bırakın, canınız her çektiğinde fındık fıstık yemek yerine 2-3 yudum su için. inat edip iradenize güvendiğiniz sürece kilo almazsınız, sigaraya da dönmezsiniz.

2 haftayı atlattıktan sonra kurtuldunuz. 14 günlük sigara parasıyla da kendinizi ödüllendirin.

ekleme: sanırım herkes abur cubur yemekten şikayetçi. tüketmediğimden düşünemedim. badem salatalık ve karpuz yiyebilirsiniz. işin özü sürekli mideyi düşünmemekten geçiyor. meşguliyet şart.

29 mart 2016 17:27 29 mart 2016 17:35

8. Evet son günlerde başıma gelen şey. Sürekli yiyorum ve sürekli canım sigara çekiyo. İçmek istemiyorum dedikce de yiyorum tam yaz öncesi bırakmam pek iyi olmadı sanırım :))

29 mart 2016 19:05

9. Yemek yerine sakız çiğneyerek önüne geçilebilecek hadisedir.

Güzel görünmemek vs kanser karşılaşmasında açık ara güzel görünmemeyi de tercih ederim.

Bir de bunun zayıflamak için sigaraya başlayan tipleri var...

30 mart 2016 00:45

10. İlk önce sigaranın dış görünüşe etkisini düşünün... Cilt kara - sarı bir tona doğru gidiyor. Lekeler belirginleşiyor. Yeri geliyor sivilce oluyor. Bir de erken kırışık oluyor. (herkes gibi zararlarını sayarak itici olmak istemiyorum)

Sigara bırakan kişilerde bariz bir ten rengi açılması ve pembe yanaklar görüyorum.

Şimdi güzel bir cilt mi, fazla birkaç kilo mu derseniz ben kilo almayı tercih ederim. Kilo alınır verilir. Ama o cilt kolay kolay düzelmez.

Ayrıca kilo aldıran olayın çok yemekten ziyade değişen metabolizmadan olduğunu düşünüyorum. Normal yediği halde kilo alanlar var. Sanırım bu durumda en yapılması gereken vücudu hızlandıran faaliyetlerde bulunmak olur.

30 mart 2016 01:02 30 mart 2016 01:03