girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (72)
  • medya (1)

72. Spoiler olabilir!!

İlk sezonu surekli hannah'ya acıyarak geçirdim. Sürekli diğer çocuklara mükemmel hayat yaşıyorsunuz Allah'ın belaları o kızın ne suçu günahı var diye izledim ama 2.sezonda diğer çocuklara çok haksızlık etmişim. Özellikle Justin'ime. Ana-baba yokluğu nerelere sürükledi çocuğu. Yardım ediyorum ayağına çocuğa her dediğini yaptırmaya çalışan Bruce puştuna ayrı bir sinirim zaten o hiç geçmeyecek gibi. Evlat olsa sevilmez o Bruce. Heh iste anası da sevmiyor bence. Clay desen ayrı salak. Hele o son bölüme hiçbir şey diyemiyorum, oha ya nasıl yapabildin bunu oldum ve 3.sezonda o fotoğrafçı çocuk başrolde olacak gibi duruyor.

14 ağustos 15:32

71. ikinci sezonunun ilk yarısı geçmek bilmedi. izle allah izle bitmiyor dakika sayıyorum bitmesi için. ama ikinci yarısından sonra işler değişti. o yüzden sıkılıp bırakmamanızı tavsiye ediyorum. 

dizi hakkında söyleyenecek birçok şey söylenmiş zaten. ama, şunun daha iyi farkına vardım. ister amerika olsun ister türkiye ya da isterse japonya. her kadın hayatında tacize uğruyor en az bir defa. tüylerim diken diken izledim son bölümlerini.

çok üzgünüm. tacizlerin bu kadar yaygınlaşmasına, erkeklerin bunu hiç ciddiye almamasına, yüzsüzlüklerine... gerçekten çok üzgünüm. kadın her yerde kadın ve nerede olursak olalım sonuç değişmiyor. 

ve susuyoruz... çoğu zaman susuyoruz. sesini yükseltmeye çalışanlar ise toplum tarafından ayıplanıyor çoğu zaman. twitterda dahi bir erkek tanımadığı bir kadına cinsel organının fotoğrafını attığı zaman, “engelleseymiş o da” diyorlar kadın sesini çıkardığı vakit.

üçüncü sezonunun konusu da az çok belli bence. ikinci sezonu izleyenler için de anahtar kelimeyi veriyorum. izlemeyenler bakmasın.

(gizlinot: Colombine massacre) 

(gizlinot: son senelerde de artan okullardaki silahlı saldırılar üzerinden yürüyeceklerini düşünüyorum.) 

14 ağustos 00:52

70. ----SPOİLER-----

Çerez dizi izlemek istediğim bir dönemde izlediğimden 2. Sezonunu da severek izledim. Karakterlerin psikolojileri üzerine yoğunlaşmaları hikayenin içini biraz doldurdu bana göre. Jessica'ya izlerken hem çok kızdım hem çok üzüldüm. chloe en çok acıdığım karakterlerden biri oldu aptallıktan değil çaresizlikten bryce'a inanmayı seçti çünkü. Justin'den belki jessica'dan daha çok nefret ediyordum ama o masum bakışlarına dayanamadım üzüldüm haline. Gerçekten pişman olduğunu hissettirebildi bana. Şu fotoğrafçı çocuk Tyler'a son bölümde olanları izlemek, her şeyden iğrenmeyen biri olarak zor geldi. Tuvalette yaşanan sahnede ve evde annesine her şey iyi gibisinden yalan söylerken içimi titretti. Zaten ekrana bakamadım kimi yerde. Zorbalığın bu kadarı gerçekten yaşanıyor mu Amerika'da merak ediyorum. Ve zach sen nasıl güzel birisin öyle? Hannah'a zararından çok yararının olduğunu düşünüyorum. Belki düşünmemişsindir arkadaşlarından ilişkinizi saklamanın hannah'ı bu kadar yaralayabileceğini. Alex justin'i sevdiğini bile bile jessica ile olmak istemeni anlayamıyorum yapma kendine bunu çok tatlı çocuksun sen de. 3. Sezon da gelecek sanırım tyler üzerinden işleneceğini düşünüyorum ama 2 sezon yeterliydi bana göre.

27 haziran 18:37


69. 2. sezonun son bölümünde yer alan bir sahneyi  atlayarak gectim o kadar rahatsız etti.

21 haziran 03:02

68. 2. Sezonunda tamam şimdi oldu dedirten dizi. 

İlk sezonun havada kalmışlığı, mantıksız gelen yerleri tam oturdu kafamda. 2 günde bitirdim. Son bölümüyle beni ağlatmış olması çok da şaşırtmadı, en sevdiğim kısmı baloda o malum şarkı çalınca herkesin clayı arayıp yanına gidip sarılmalarıydı. Ayrıca herkese bir tony gibi dost gerek.2. Sezon Mantık hataları elbette vardı ama netflixte karakterlerle, senarist, yapımcı gibi kişilerle konuşulan bi bölüm var orada çoğu karakter ve sahnenin üzerinden çok güzel geçiliyor. İzlenmenizi tavsiye ederim. 

3. Sezonu nasıl bağlarlar bende bilemedim ama tabiki gelsin onu da izlerim. 

Ayrıca zach, boyuna posuna tü tü maşşalllahhhh

20 haziran 15:16

67. ikinci sezonunu beğenmedim. zar zor bitirdim, hatırları kalmasın diye. başladım bitsin, sonunda nasıl saçmalamışlar diye. çok absürt olmuş. gerçekçi asla değil. bu kadar yankı uyandıracak, mahkemelere taşınacak olaylar ama kız babaları sanki bir şey olmamış gibi davranacak. jüri de tecavüzcüyü haklı bulacak. peki. hemde amerika'nın şu an bulunduğu durumu göze alırsak. inanmam.

20 haziran 14:34

66. 2. Sezon çok kötü ya. İzleyemiyorum resmen.

20 haziran 12:48


65. Netflixin ebeveynlere ve yetişkinlere yönelik bir dizisi olduğunu düşünüyorum. Bence ergenlik dönemindeki bireyler bu tarz dizileri izlememeli. Kendimden biliyorum ki okuduğum kitaplarla, izlediğim dizilerle filmlerle oldukça bütünleşen bir insanım. Ergenlik döneminde böyle bir şeye denk gelsem ve haleti ruhiyem şaşmış olsa mazallah yani. Özenilmeye çok açık olaylar var kıssadan hisse. (gizlinot: yalnızca intiharı kastetmiyorum. Tecavüzler, alkol, eroin, silah kullanımı vsvs )

1.sezonun konu akışı birbirleriyle bağlantılı ve akıcı olsa da bölümler gereksiz uzundu. Bazı yerlerde gerçekten içlerim daralarak izledim. Yani şöyle tek solukta izlenebilecek bölüm var mıydı hatırlayamıyorum bile. Ki 2.sezona baktığınızda 1.sezonun çok eksik, sanki aceleye geldiğini düşünebilirsiniz. Çünkü havada kalan çok fazla olay oldu.

-spoiler-

 

2.sezonda ise temel nokta kesinlikle “paran kadar konuş bilader”dir. O bryce puştunu önüme alıp etlerini didik didik edesim geldi ve parası sayesinde başına hiççççbir bok gelmemesini kendime yediremiyorum. Sanırım dizilerdeki ve filmlerdeki toz pembe dünyaya öylesine alışmışız ki bu dizide de aynısını bekledik. Oysa bryce rolüne verilen ceza ve davayı okulun kazanmış olması, gerçek dünyada olanları yansıtmıyor mu ? Karısını döven, önüne gelen kişiye veya nesneye tecavüz eden, hatta öldüren  sapıklar 1-2 saat içinde salınıverilmiyor mu ? Rızası vardı diyip kaç olayın üzeri örtüldü ve örtülmeye devam ediliyor ? her gün bu olayları okuyup izlemiyor muyuz ? Ama Gerçek hayattan o kadar ümidimizi kestik ki dizilerdeki profillere ve olaylara bile tahammülümüz yok. Bari orda mutlu son olsun diye bekliyoruz. Böylece olaylarda mantık hatası var diyip geçiyoruz. Hayır, yok. Olayların hepsi gerçek hayattan kesitler. Maalesef ki böyle. 

Ben 2.sezonu beğendim. Hatta 1.sezondan daha çok beğedim desem taşlanır mıyım acaba ? Nedenine gelecek olursam, evet bazı kısımları amatörce sergilense de kesinlikle harika alt mesajlar vardı. Kadınların susmaması gerektiğini savunup şikayette bulunan jessica, tecavüzcüsünün yanında olan ve susan hatta ve hatta tecavüzvüsünden hamile kalan chole, itibarının sarsılmaması için delil niteliği taşıyan fotoğrafları yakan nina, taşıdığı yük ağır geldiği için intihr eden hannah, kendi adaletini sağlamak isteyen tyler ve kürsüde başlarına gelen taciz olaylarını anlatıp yıllarca susan onlarca kadın... hepsi o kadar hayatın içinden ve bizlerden ki. 1.sezon hannah üzerinde odaklanıldığı ve 2.sezonun pek çok karaktere yedirilmiş olması bu nedenle daha iyi geldi bana. Ama 2.sezon 13.bölüm... nedeeeeen diye bağırmak istedim. Fazlasıyla dramatik ve gereksiz sahneler vardı.

Justin, bok içinde büyümüş olabilirsin ama neden sürekli ayağına gelen fırsatları tepiyorsun allahın salağı. Clay, en en ama en nefret ettiğim karaktersin. Ruh hastası herif. Her dakika hannah ile konuştun ve kimse de dönüp kardeş sen ne ayaksın, ne yapıyorsun demedi sana. Değişik herif, bir anı diğer anını o kadar tutmuyor ki acilen psikolojik tedavi görmeli. Chole, para için sustun ya diğer sezon başına gelecek her şeyi şimdiden hak ettin bence. Umarım jess sana hamilelik olaylarında yardım etmez. Jessica, seni her iki sezonda da sevemedim ve justinin gerçekten pişman olduğuna ben de inandım senin gibi. İnşallah yanılmayız güzel kız. Ama hem alexi hem justini götürmen hiç oldu mu ? Ayıp ayıp. Tyler, senden nefret etsem de son bölümde başına gelenlere o kadar üzüldüm ki bir an hem kalp krizi geçiricem hem de kusucam zannettim. Umarım kimse, hayatının hiçbir döneminde böyle bir işkenceye maruz kalmaz. Allah bizi böyle psikopatlardan korusun. Tony, çok sevdiğim bir karakter kesinlikle. gerçek hayatta sahip olmak istediğim dost olabilirsin. Ama hannahnın “bana borçlusun” olayını polislerden saklaması gibi basit bir bahaneyle geçiştirilmemeliydi. Keşke orada daha yaratıcı olunsaydı. Alex, zache bir daha sesini yükseltirsen o bastonu kafana indiririm beni deli etme. Zach... ay parçam, endamına kurban olduğum, merhametini sevdiğim seni her gördüğümde arka fonda “call me baby” çalıyor bebeyim. Dizideki en aklı başında ve en normal insan. Hannahnın intiharında en az payı olduğunu düşündüğüm insan. (gizlinot: diğeri ise clay ) Ne diyebilirim ki. Umarım bir gün evleniriz ahahjskd <3

-spoiler-

3.Sezonu nasıl olabilir hiç bilmiyorum çünkü çok saçma bitti diye düşünüyorum. Umarım 3.sezonu da harika bir kurguyla döner. Beklemedeyiz...

Bence iZlenmesi gereken bir dizi. Aşırı uzattım ya neden böyle oldu bilmiyorum ama izleyin süslülerim :d

15 haziran 02:24

64. amerikalıların erkek güzelliği algısının küçük renkli göz olduğunu bu dizi sayesinde öğrendim.

8 haziran 04:41

63. Dizinin analizini daha sonra yapacağım. Ancak düşüncelerimi söylemek gerekirse dizideki cinsel istismar dışında hepsini lisede yaşadım. Zorbalık, dışlanma, erkekler tarafından yalnızca cinsel obje olarak görülme, rehber öğretmenle konuşmaya gittiğimde favori öğrencileriyle odasında çay içmesi ama benimle konuşmak için müsait olmadığını söylemesi. Daha sonra ise odasında bir türlü bulamadım. Sınıfta saçıma kağıt atıldı, ders esnasında üstü kapalı bana göndermeli laflar söylendi öğrenciler tarafından. Dirsek yedim koridorda yürürken. Dışlandım. Kötü bakışlara maruz kaldım. Köşelerde sıkıştırıldım. Yurtta kalıyordum lisenin kendi yurduydu. Çatıya çıkıp saatlerce ağladığımı hatırlıyorum. Yalnız giderdim okula. Yemekleri hep tek başıma yerdim. Tenefüslerimi kızlar tuvaletinde geçirirdim. Haftasonu olsun da evime gidiyim diye gün değil saat sayardım. Daha 2 saat geçmiş vs diye. Yapayalnızdım. Okul sıralarına girmezdim istiklal marşı okunurken ya da sabahları. İnsanlar arkadaşlarıyla sırada kikirerken kendimi bok gibi hissediyordum çünkü. Sınıfta bir laf söylediğimde kıkırdamalar duyuyordum. Her gün ağlıyordum. Hem yapayalnız, hem kendine güvensizdim, hem de kötü davranışlara maruz kalıyordum. O (gizlinot: Orospu) rehberlik hocası anca favori öğrencileriyle çay içip edebiyat hocasıyla dedikodu yapıyordu. Beni dinlememişti bile. Sonra son yıl yani 4. Yılımda lisemi değiştirdim ve hayatım değişti. Kendime tamamen farklı bir imaj yarattım. Beni seven insanlar buldum. Eğlenceli yanımı ortaya çıkardım. Tamamen kendi imkanlarımla kendime güvenimi kazandım, şuanda insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahibim çünkü lisedeki mallar sevgili peşindeyken ben kişisel gelişim kitapları, psikolojik kitaplar falan okurdum. Şuanda meyvelerini topluyorum. Bazılarıyla aynı üniversitedeyim bahsettiğim ilk lisemden. Şuanda inanın çevremde yer almak isteyen dahi var aralarında. Hepsiyle nazikçe selamlaşıyorum sadece. Lavuklar lisedeyken ben yalnız yemek yerken, yurtta yalnız takılırken nerdeydiniz? Hikayedeki Hannah karakterini çok iyi anlıyorum. 2 sezonu da izledim. Bundan sonrası spoiler olabilir izlemeyen okumasın. 2. Sezonda Hannah ın yalnızlık hissinden kurtulmak için belki de yapmaması gereken şeyler yaptığını görüyorum. Bunu da anlıyorum. Çünkü eski sevgilimden ayrıldığımda o lisedeki hislerimi tekrar hissetmeye başladım. Kısacası depresyon. Kafamı dağıtmam gerektiğini düşündüğüm için ya da üzgünlüğümü anlık olarak hafifletmek için kötü, çocukça şeyler yaptım. Ama yıne de yalnızdım. Bu nedenle Hannah karakterini yargılayamıyorum 2. Sezonda. Ha beni Clay kadar seven biri var mı şuan bilmiyorum ama beni Hannah ın yaptığı şeyden (gizlinot: İntihar) uzak tutan tek şey ailem oldu.

2. Sezonda 1. Sezondaki karakterlerin kendi bakış açılarını görüyoruz. Ve kimsenin tamamen masum olmadığını. (gbkz: Ama tabi hiç ama hiç kimse tecavüzü haketmiyor. Tecavüz meclisten dışarı) 2. Sezon da ilk sezon kadar tatmin edici ve gizemli.

2. Sezon finalinde 38-39.30 saniyelerini psikolojisi sağlam olmayan ya da hassas bünyeli kişiler izlemesin çünkü çok çok rahatsız edici.

8 haziran 04:35 8 haziran 04:49