yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (79)
  • medya (1)

  1. diziyi bitireli çok oldu ama ön yargıların, insanlara söylediğiniz sözlerin onları nasıl etkileyebileceğini, yaptığınız hataların başka birine nasıl yansıyabileceni gösteren bir dizi. bir solukta izleniyor. clay biraz kasetleri yavaş dinliyor. o an çıldırabilirsiniz bitir artık diye. bundan sonra yazacaklarım spoiler'a giriyor.

  ---spoiler----

  dizi, diğer karakterlere ne olduğunu göremeden bitti. bryce ceza aldı mı? mahkeme nasıl sonuçlandı? jessica'nın babasının tepkisi nasıl oldu? tyler niye o kadar silah depolamış? daha bir sürü soru kaldı aklımda. ikinci sezon çekilir mi diye düşünüyorum ama bu dizi hannah ve kasetleriyle alakalı ve onlar da bitti. kafamda deli sorular.

  ---spoiler---

  14 nisan 2017 08:33

  2. Pazartesi 5 bölüm, salı da 8 bölüm izleyerek bir çırpıda bitirdiğim dizidir. (Evet tam bir binge watcherım.)

  Ben bu diziyi izlerken çok etkilendim. Özellikle sosyal medyayla birlikte insanları linç etmeye çok alıştık. Bir dedikodu yayılıyor ve insanlar karşıdaki kişiyi nasıl etkileyeceğini, yaralayacağını düşünmeden bir tekme de ben vurayım moduna giriyorlar.

  Kendimi sorguladım izlerken acaba ben de birilerini farkında olmadan kırdım mı diye. Söylediğim bir söz ya da attığım bir bakış bile belki birilerinde iz bıraktı. Doğrudan sebep olmamışımdır belki ama önyargılı yaklaşmışımdır ve birilerinin kötü hissetmesine sebep olmuşumdur.

  Ergenlik çağındaki çocuklara ve hatta herkese izletilmesi gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum. Evet intihar var ama bunun intihara yönlendireceğini düşünmüyorum. Aksine izleyenin kendini sorgulamasına ve hissettirdikleri açısından empati kurmasına yardımcı oluyor bence.

  Dizinin sonunda ben açık kapı bırakıldı diye düşünüyorum. Olaylar hem sonlandı gibi hem de 2. sezonun çekilmesine olanak sağlayacak biçimde bitirildi. 2. sezonu gelse izlerim.

  14 nisan 2017 14:02 14 nisan 2017 14:16

  3. diziyi izlerken hannah'nın kaçırdığı geleceği, şansları, aşkları, hayatı düşünüp üzüldüm. belki o lise dönemini atlatabilse yeni bir başlangıç yapabilecek, o karanlık zamanlarını unutturacak derecede muhteşem bir hayat yaşayacaktı. ha belki de daha kötü olacaktı, kimse bilemez ama yine de o bunları hiç göremeyecek.

  --spoiler--

  (gizlinot: clay'i çok sevdim o kadar sevdim ki o ağlarken benim ciğerim yandı)(gizlinot: ama hissettiklerini aksiyona geçirememesi -parti hariç- şimdi yaptığı şeyleri hannah hayattayken onu korumak için yapmaması...)(gizlinot: clay ile ilgili canımı acıtan en önemli detay da buydu)(gizlinot: son pişmanlığın gerçekten de hiçbir işe yaramaması)(gizlinot: kaçırdığı öpücükler, söyleyemediği sözler, gösteremediği hisleri)

  15 nisan 2017 09:54


  4. Ben de başladıktan sonra bir solukta bitirenlerdenim. Hannah'ya, Clay'e, Zac'e, Justin'e ve Alex'e öyle çok üzüldüm ki, her biri ayrı ayrı kayıp birer hayattı. Hepsi eksik, hepsi yarım. Babaannem hep "öksüze, yetime, evsize ve sevgisize çok acırım" derdi. Bana her gün her saniye hatırlamamız gereken dünyanın en vurucu gerçeklerini her bölümde tekrar tekrar hatırlattı bu dizi. Birinin sizi sevmesi ve sizi gerçekten seven birinin desteğini yanınızda hissetmeniz dünyadaki her şeye bedeldir. Huzur bulduğunuz bir omzu parayla satın alamazsınız. Veeee en kötüsü de, yitirmeden anlamazsınız..

  15 nisan 2017 15:47

  5. 7. bölümdeyim, şimdilik benim için salak amerikan gençliğinin birinci dünya problemlerini işleyen gereksiz bir gençlik dizisi görünümünde. başroldeki çocuk ne yapmış merak ettiğim için sonuna kadar izleyeceğim. dizi merak unsurunu hep canlı tutmak bakımından çok başarılı. anlattığı hikaye ile özdeşleşmek, empati kurmak ise benim için pek mümkün olmadı, kızın intihar sebepleri de şu ana kadar "ya de get" tepkisi verdirdi.

  bitince editlerim.

  edit: bitti. neyse intihar sebebini daha elle tutulur bir şeye bağlamışlar ama gene olmamış. sanki amerikan eğitim sistemine mesaj vermek için çekilmiş, mesajı da sonda açıkça kör göze parmak şeklinde söylemiş gibi. ayrıca ben kızda intihar edecek havayı hiç hissedemedim. intihar sahnesi çok iyi deniyordu, normal intihar sahnesi işte ifadesiz bir şekilde seyrettim. bu dizi imdb'de 9 puanı nasıl amış hayretler içerisindeyim, birazdan ortalamayı düşürmek için adım atacağımdır. bence en fazla 7.

  20 nisan 2017 10:30 21 nisan 2017 10:09

  6. bu aralar kafam çok yoğun diye çerez bi şey izleyeyim dedim ve 2 günde bitirdim beni baya sardı. ben standart gençlik dizisi diye başladım ve uzun bir film gibi bi şey çıktı insanda arka arkaya izleme isteği uyandırıyor. bir de insanlar ee niye intihar etti ki şimdi ne var bundan herkesin başına geliyor gibi düşünmüş ama ben katılmıyorum bu fikre insanlar dramatik sonlar ve travmalar sonucu intihara karar vermiyor bunun çok iyi yansıtıldığını düşünüyorum. herkes illa depresif ve intihara meyilli imaj çizen insanların intihar etmesini bekliyor ama öyle değil aslında işten eve dönerken yemeğin yanında yemek için yoğurt alıp sonra onu masanın üstünde kapağı açık bırakıp kendini asan insan var. küçük görünen şeylerin insanlar üzerindeki etkisinin büyüklüğünü anlatan güzel bi hikayeydi. hikayenin sonu da bana gayet yeterli geldi devamı çekilmezse boşluk hissetmem.

  ben 7,5'tan 8 veririm.

  22 nisan 2017 22:35

  7. dikkat dikkat agir spoiler icerir!

  ikinci sezonun gelecegini dusunuyorum. sonu cok acik birakilmis.

  bence ya tyler'in neden okula silah ile gidip insanlari taradigini onlarca kisinin olmesine sebep oldugunu isleyecekler 13 reasons why seklinde.. ki amerika'da bu tarz olaylar ayda bir oluyor artik.. ya da neden alex intihar etti, islenecek.. gibime geliyor.

  26 nisan 2017 15:36 27 nisan 2017 04:01


  8. 2 günde saatlerimi verip bitirdiğim dizi. keşke hiç bitmeseydi dedim her bölümü ayrı ayrı içine çekti resmen. ancak sonunu hiç beğenmedim umarım 2.sezonu gelir çünkü en çok şerefsiz bryce'a ne olduğunu merak ediyorum.

  26 nisan 2017 15:42

  9. benim de 2 günde izlediğim, akıcı, güzel dizi. oyunculuklar, olaylar çok gerçekçi. hepimizin hayatından bir şeyler bulabileceği olaylar yaşanıyor. fakat intihar süreci gerçekçi işlenmemiş diye düşünüyorum. 2. sezonunu çok merak ediyorum ben de.

  26 nisan 2017 18:32

  10. Kendini izlettiriyor ama bence 13 neden yok.

  -----Spoiler-----

  Yok bana yan baktın, mektubumu çaldın, şiirimi yayınladın bunlarla ve bullyingle alakası yok bence. Arkadaşını tecavüze uğrarken gördün ve sana tecavüz edildi. Bu kadar.

  Hatta ryan'la olan sahneleri perks of being a wallflower'dan fırlamış gibiydi. Başka bi dizide olsa ryan'ın onun şiirini yayınlaması hayatının dönüm noktası falan olurdu, onu şiir yazmaya iten güç olurdu. O zaman zach de desin sen bana kafeteryada herkesin ortasında bağırdın al ben de intihar edicem, ryan da desin ben iyilik yapıyodum sen beni arkadaşlıktan çıkardın intihar edicem diye.

  Liste yaptın beni hedef haline getirdin denmesi de çok iğrenç bence. Tecavüzcüye neden veriyor.

  Böyle tecavüze falan girmeden bullyinge uğrayıp intihar etseydi çok daha iyi bir mesaj verirdi. Hannah hiç mücadeleci biri değil ve böyle birisi de intihar etmez bence, jessica gibi alkole falan başlardı. İntiharı konusunda hiç empati kuramadım.

  Gerizekalı clay'in de kasetleri günlerce dinlememesi mantıksız. İlk kasette gecenin körü hannah'nın işaret ettiği yerlere gidince "salak mısın başına iş alcaksın" demiştim bi an. Sonra düşündüm bana verilseydi kasetler her şeyi hemen dinlerdim, yapardım. "Etkileniyoom :(((( dinleyemiyooom :((((" diyip okul yolunda şarkı dinlermiş gibi dinlemek nedir mal clay?

  -----spoiler-----

  26 nisan 2017 18:54