yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  1. Türkiye'nin suriye'ye girmesi olayıdır. askerlerimizin umarım kılına zarar gelmez demek istiyorum ama zor...

  9 ekim 2019 22:31

  2. Şehirlerimizde canlı bombalar patlamasın diye TSK'nin yaptığı fedakarlıktır.

  9 ekim 2019 23:13

  3. Yüreğimi titreten. Hiçbi ideolojik fikirden bahsetmicem. Tek endişem askerlerin anneleri/ çocukları. Belki askerlerden çok onları düşünüyorum. Giden gidiyor da ya kalanlar ? Umarım dilerim burnu kanamadan harekatı bitirir Türk askeri.

  9 ekim 2019 23:17


  4. Allah Türk askerinin yardımcısı olsun. Sağ salim dönerler umarım. Umarım diğer süslülerin de dediği gibi annelerin gözlerinden yaşlar akmaz, askerlerimizin burnu dahi kanamaz. Olayın diplomasi ve siyasal iletişim boyutuna gelirsek, bu gibi durumlarda yabancı basına göz atmak, liderlerin ve örgütlerin söylemlerine bakmak dünyayı analiz etmek için uygun bir periyod oluşturuyor. Özellikle yabancı basının gelişmeleri aktarırken, yayınlarken seçtiği bölge halkı fotoğrafları, "tsk sivilleri öldürüyor" mesajı vererek türkiye cumhuriyetine karşı gerçekleştirilen algı operasyonunu gözler önüne seriyor.

  9 ekim 2019 23:48

  5. Uluslararası ilişkilerde belli kavramlar vardır. Casus belli gibi sınır güvenliği gibi ulusal güvenlik gibi. Sınır güvenliğiniz tehlike altına girdiğinde ulusal güvenlik de tehlike altına girer. Ülkeler ulusal güvenliklerini korumak için belli caydırıcılık politikaları izlerler. Bu politikalara rağmen ulusal güvenlik tehlikesini yok edemezseniz orada savunma, çatışma gibi yöntemlere başvurursunuz. Bir mesele ulusal güvenliği tehdit ediyorsa bu milli meseledir. Milli meseleler partiler ve şahıslar üstüdür. Bizim sınır güvenliğimizin tehlike altına girmesi misak-ı millinin tehlike altına girmesi demektir. Bu partilerin ve şahısların üstündedir. Partiler kapanır, şahıslar ölür, devlet, millet, vatan baki kalır. İşte bu operasyon tam olarak bunun için yapılmıştır. Gayet tabii ve meşrudur.

   Eğer Fransa’da yapacağınız tatil Misak-ı milli sınırlarınızdan daha önemliyse bütün milli meselelerde en ufak ekonomik yaptırım sizi sindirebilir demektir. Avrupa’yı trenle gezmek askerin ve sivilin can güvenliğinden, Güney Doğu ve Doğu Anadolu’nun vatan toprağından, PKK zulmü yüzünden evinden çıkıp okuluna gidemeyen, ömrü travmalarla geçmiş vatan evladının geleceğinden ve güvenliğinden daha önemliyse siz ekonomik ve kültürel olarak manda himayesine girmişsinizdir çoktan, bağımsızlıktan ve Hürriyet’ten söz edemezsiniz. 

   Milli meseleniz de olmaz. Kutsal saydığımız ne varsa caydırıcı ekonomik politikalar bizi çok kolay yıldıracak demektir. Yani o saatten itibaren uluslararası sistem ne isterse ona boyun bükmeye başlarsınız. Bu Fırat’ın Doğusuyla başlar, Ankara ile biter. 

   Allah şanlı şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerinin her ferdine güç, kuvvet, uzun ömür versin, ayaklarına taş değdirmesin. 

  10 ekim 2019 11:43

  6. çok üzülerek söylüyorum ki gerekli bir harekattır. babaannesi iran asıllı bir kürt olarak söylüyorum bunu. sınırı tehlikeye girmişse hiçbir ülke oturup bekleyemez. tek temennim sivil, kadın, çocuk farketmez masum hiçbir insana zarar gelmemesi. bu bir savaş değil ayrıca. durduk yere yapılmış bir harekatta değil. izlenen yanlış politikaları bir kenara koyarak olaya bakmaya çalışıyorum ve dediğim gibi ne yazık ki olması gereken bu...

  11 ekim 2019 12:15

  7. ülke olarak içimizde siyasi olarak bu kadar bölünmüşken terör konusunda bu kadar hassas olmamızı,asla kabullenmemizi ve ortak hareket etmemizi çok seviyorum.

  hani aile içinde baban sana demediğini bırakmaz küser ama amcanın halanın yanında asla çaktırmaz, kendi ettiği lafı komşusu etse o lafı yedirir ona.aynı böyle bir aileyiz binlerce farklılığa rağmen.

  beni çıldırtan ise BBC'yi takip etmeyi zaten bıraktım bir süredir uluslararası basın için Al Jazeera English'i takip ediyorum.kanal yemeyi içmeyi geçti saat saat TR hakkında haber yapıyor. bugün öldürülen terörist sayısını terörist kelimesini tırnak içine alarak yaptı. altındaki yorumlar beni hayret içinde bırakıyor. filistin'i destekleyen insanlar bizi "monster" olarak niteliyor.

  sivil kürtleri öldürüyorlar diye servis eden medyaya da, türkiye'deki hiç bir bomba saldırısında pkk'yı geçirmeyen medyaya da, derdimiz sivil kürtleri öldürmek olsa bizim topraklarımızda yaşayan 20 milyon kürt vatandaşımız niye var diye bas bas bağıramayan politikacılarımıza da, bir tweetle çökebilen ekonomimize de lanet ediyorum.

  11 ekim 2019 13:47 11 ekim 2019 13:51


  8. mardin’de sınıra sıfır noktada yaşayan bir genç kızın birkaç gündür yaşadıkları, izi silinmeyecek travmalar: (link: https://twitter.com/yixinginbeni/status/1182677833237356544?s=21 link)

  poposunu yaydığı koltuktan savaş-şehit romantizmi, güzellemesi yapan insana tahammülüm yok.

  11 ekim 2019 18:58

  9. yurtdışında ciddi bir şekilde türkiye'ye karşı bir propoganda var. ne diyebilirim ki pkk yandaşları yine yapacağını yaptı.

  sivillerimizin ve askerlerimizin burnu bile kanamadan başarıya ulaşmasını ümit ediyorum. allah hepsinin yar ve yardımcısı olsun.

  11 ekim 2019 20:12

  10. Bu ülkede, ne iç ne dış siyasette feraset bırakmayıp aksine hamaset yaratan ve hata üstüne hatalar yapan bir yönetim var. Ama bomboş barış, hümanizm yaygarası yapılmasını da anlayamıyorum. Bu güzide toprakları kimse kara kaşımıza kara gözümüze vermedi bize. Nitekim ülkenin çoğu, yozgattan doğusuna geçmemişken oralarda barış,kardeşlik narası atacak kadar temiz bir ortam olmadığını söyleyebilirim. "Topraklarımız Kanla alındı" edebiyatı da yapmayacağım ama oturduğumuz yerden almadığımız da bir gerçek.

  Bir mustafa kemal vardı ki önce bir osmanlı subayı; imparatorluk yönetimine kızsa da, hataları görse de bir osmanlı askeri olarak çaba gösteren; Nitekim vatan toprağını savunmanın o orduyla olmayacağını gördüğünde, kuvay-i milliye ile başlayan harekatı bir ulus mücadelesine çevirerek bir cumhuriyet kuran. Osmanlı kötü, osmanlı hata etti diyerek çekilemezdi. Bugün zannediyor musunuz askerimiz,polisimiz akp ve dış siyasetindeki icraatlara bayılıyor.

  Ben boş milliyetçilikten haz etmeyen biriyim. Ancak şunu da biliyorum ki her ulus kendi sınırları içinde bir bütün ve bölünmek yahut dışarıdaki bir başka ulusa sırtını yaslayıp hareket etmek daima o ülkeye hata yaptırır. Her olayi "Türkün türkten başka dostu yoktur." sığlığı içinde değil; öncelikle "yurtta sulh, cihanda sulh" ve aksi şartlar mevcutsa " söz konusu vatansa gerisi teferruattir." Bakışıyla değerlendiriyorum.

  Akp gidecek, giderken kucağımıza bir bomba bırakacak. Şuan bu harekatı desteklemekle birlikte ana çözümün bu olmadığı çok açık ve ben harekattan sonrası için korkuyorum. İktidarın Suriye'ye karşı olmak için desteklemediği kim kaldı.

  Sentetik terör örgütü işid mi? Bu arada Ypg kamplarından çıkarınca hükümet alacak mi mesela bunları sınırdan içeri?

  Suriye'nin milli ordusuyuz diye kendini ortaya atan öso yu eğitmedik mi?

  "Büyük devletlerle ilişkiler ayıyla yatağa girmeye benzer." Diyen inönü'yü hatırlarım ben.

  Akp ayıyla yatağa girmeyi, sınır, ticaret ve itibar güvenliğinden değil kendi iktidarını uzatmak, kaybettiği gücü ve itibarı, milliyetçilik kisvesiyle ayakta tutmak için deniyor. Buna istinaden Yakın zamanda bir ohal daha bekliyorum.

  Ben ülkemde iç siyaset ve dış siyasete "kol kırılır yen içinde kalır." mantığıyla değil "Olan oldu, halledeceğiz ama yediğin boklarin hesabını da sana sandıkta soracağız." gözüyle bakıyorum.

  Oğulları askere bile gitmeyen neo islamcı yönetimin milliyetçilik zırvaları, benim umrumda bile değil. burada onlarca etnik kökeni,farklı dini,mezhebiyle bir ulus devlet var. Bu ulus devletin ordusuna, askerine başarı ve kolaylık diliyorum.

  12 ekim 2019 11:38