yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1. Aşırı özgüven de özgüven eksikliğinin bir belirtisidir.

  4 temmuz 2014 07:08

  2. bazılarının burnunu havaya kaldırıp baktıklarında olduklarını sandıkları şey.

  4 temmuz 2014 13:29

  3. İnsan kontrolünde bir şey olsaydı, özgüvensiz olmaktansa, aşırı özgüvenli olmayı tercih ederdim. Hayatımın hikayesi, tam olarak da bu aslında. Orijininde "mükemmeliyetçiliğin" yattığını düşünüyorum özgüvensizliğin. Özgüvensiz insanlar, kendilerini farkında insanlardır, neler yaptıklarının ve yapabileceklerinin bilincinde insanlardır. Uğraştığı konularda her zaman en iyilerin ürünlerini merak ederler, dolayısıyla en iyileriyle çok yüksek ihtimal aynı ortamda bulunmuş ve ya bir şekilde onların ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmuşlardır. Kendilerini o en iyi seviyesine getirmek için çabalarını da göstermiş, ve hedefte "en iyi" belirlendiğinden ortalamanın çok üzerinde bir yere kendileri de gelmiştir. Bunu mantıken bilirler bu özgüvensiz kişiler. Ama kendilerini o "ortalamanın çok üzeri"ne getirirken devamlı en iyi ile kıyas ettiklerinden, kendilerine ve ortaya çıkardıkları oldukça başarılı ürüne hak ettikleri güveni duymazlar.

  Öte yandan, daha yüzeysel kişiler, baktıkları yüzeysel bakış açısının sağlayabildiği genişlikte bir vizyona sahiptir ve kendilerini o ölçüde geliştirebilirler. Kendi görgüleri nispetinde iyi bir yere gelirler ve özgüvenleri tavan yapar. Kendilerinden çok daha üstün, bilgili ve ya yetenekli birinden daha aktif ve atılgan olurlar bu yüzden toplumda hak etmedikleri demeyeceğim ama, o modellediğim "özgüvensiz" kişiye kıyasla hak etmedikleri yerlere gelirler. Çevrelerinde onlarla aynı görüş olanağına sahip bir hayran kitlesi toplarlar ve evet maalesef eğilimleri yönlendirirler. Bunun sebebi de "eğilim"in çoğunluk hareketi olması ve çoğunluğun da vizyonunun belirli bir yere kadar gelişmiş olmasından kaynaklanır.

  Özgüvenli olmak ve olmamak bana göre bir seçim değildir. Kişi çok güzel bir şekilde "özgüvenli, aşırı özgüvenli" taklidi yapabilir. Ama gerçeklikte kişiliğinde nasıl oturmuşsa bu özellik, hayatı boyunca onu kovalar bu durumun getirdikleri. Kendini özgüvensiz hissettiren unsurlardan uzaklaştığında kendini daha iyi hissedip güvenini arttırabilir belki, çevresel etkenlerin değişmesiyle uğranılan değişik, ne kadar kalıcıdır bilemiyorum.

  İşi biraz sözlük konularıyla bağdaştırmam gerekirse, yabancı youtuberları örnek verebilirim hemen. Hepsi "Olduğunuz gibi güzelsiniz, olduğunuz gibi ne kadar harika olduğunuzu unutmayın (böyle çevirince saçma oldu "do not forget that you're perfect just the way you are" tripleri, ayrıca - Bruno Mars sana selam olsun), özgüven her şeyin anahtarı.." gibi şeyleri derler ve kendi geçmiş özgüvensizliklerinden bahsederler. Geçmişte ne kadar utangaç olduklarından, ortamlara girdiklerinde sosyalleşmekte nasıl zorlandıklarından falan bahsederler. "İşte youtube'u açtım ve bunu aştım, özgüvenim tavan yaptı, artık öyle biri değilim.." gibi söylemlerde bulunurlar, fakat gerçekliğe bakarsak kendilerini milyonların önüne atıyorlar bir anda doğru, ama sanal milyonlar bunlar. "seni çok seviyoruz bla bla.." gibi yorumlarla ego tavan yapışı ve "ay sen nasıl bir sinirsin vs vs" gibi yorumlara karşı "uyuşuk" hale gelmenin bir sonucu yaşadıkları. Yani çok uzattım kısaca söylemem gerekirse "Özgüvenli olun" beyanatı dünyanın en az işe yarayan söylemidir. Söylemekle özgüvenli olunsaydı..

  4 temmuz 2014 22:01 5 temmuz 2014 00:44


  4. özgüvensizlik kadar iticidir. kadın erkek farketmez, b.kunu çıkarmayın.

  8 temmuz 2014 21:07

  5. (bkz: narcissism)

  (bkz: dark triad)

  Eğer lisede bu ne böyle herkes psikolog oluyor diye düşünüp yanaşmamazlık yapmasaydım ve zevkine psikoloji okuyacak imkanım olsaydı muhtemelen uzmanlık alanlarımdan biri yapardım.

  Ve evet televizyonda çok net bir örneği var dark triad'ın.

  O değil de çok zevkli be şu konular hakkında okumak ve araştırmak.

  21 ağustos 2014 18:19

  6. Kesinlikle (yazar: beaucoup ) a katılıyorum. Farkında oldukları bazı eksikliklerini bu şekilde kapatmaya çalıştıklarına inanmışımdır hep.

  Ayrıca bu tiplerin kafasını duvarlara sürtüp ateş çıkarmak istediğimi de belirtmek isterim. DENCIRIS!!!!

  21 ağustos 2014 23:34

  7. Buna sahip insanlarla ilk tanıştığınızda hayranlık duyarsınız. Vay be ne kadar özgüvenli, işte hep böyle olmak lazım hayata karşı bıdı bıdı...fakat zaman geçirilmeye başlanınca anlarsınız ki dünyanın geçinmesi en zor insanları aşırı özvene sahiptir. Hep kendi yaptıkları doğrudur hep onların tercihleri en iyi tercihlerdir. Hata kabul etmezler sözlüklerinde özür dilemek diye bir şey henüz yoktur.

  Yani aslında aşırı özgüven en çok insanın kendisine zarar verir. Ha iş hayatında başarı getirir mi? Kritik anlarda evet ama özel yaşantıda çekilmesi çook zor insanlar .(gizlinot: zorunda mıyız)

  24 eylül 2014 00:19 ed.24 eylül 2014 06:23


  8. (bkz: başkaları adına utanmak)

  15 ekim 2014 16:50

  9. kişinin hem kendisine hem de çevresine zarardır. buna sahip birisi varsa hayatınızda kesinlikle kaçmanız gerektiğine katılıyorum.

  bu insanlar mükemmeldir. asla hata yapmazlar. her zaman karşılarındaki haksızdır. ve tabii ki en doğrusunu onlar biliyordur.

  bakın sakın 1-2 katlanayım demeyin süslüler. kimseyi değiştiremezsiniz. sinirleriniz yıpranır. (gizlinot: ben yandım eller yanmasın)

  2 eylül 2015 02:35

  10. Cahil insanlarda daha baskındır.

  7 ekim 2015 16:13