yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (49)
  • medya (1)

  1. Stres baya tetikliyor. Özellikle sınav haftalarımda 3-4 tane çıkar.

  Kirli yastık kılıfı. Ben artık her hafta yastık kılıfımı yıkıyorum ve cidden farkedilir sonuçlar var.

  Sivilceleri sıkmak. Sivilceye sebep olan bakterileri sıkarak yayarsınız bu yüzden de sivilceleriniz artar, bide üstüne üstlük iz bırakırsınız.

  Çok sık peeling yapmak. Suratı çok irrite ediyor ve bu sebeple cildi akneye meyilli hale geliyor.

  Cildinizi havluyla kurulamak. Bunu yapmanızı önermem zira havlu tek kullanımlık birşey olmadığı için kirli oluyor. Onun yerine kağıt havlu kullanın.

  Suratı çok sık yıkamak. İlk başta suratınız kurur ama nemlendirmezseniz cildiniz sebum (yağ) üreterek daha da çok yağlanır. Yağlanınca da gözenekler tıkanır ve sonuç olarak akne oluşur.

  Suratı nemlendirmemek. Az önceki maddede bahsetmiştim. Yani suratınızın daha çok yağlanmasını engellemek için nemlendirici kullanmalısınız ki cildiniz yağ üretmesin.

  Cilde abuk sabuk şeyler sürmek. Limon, karbonat, dış macunu vs.. bu tür şeyler suratınızı irrite eder ve sivilce oluşmasına zemin hazırlar.

  Cilde bir sürü ürün uygulamak. Sadece yıkamak, nemlendirmek ve akne ilaçlarını uygulamak benim için yeterli ama 10 dan fazla ürün kullanmak çok ağır olur.

  Hormonlar. pms, polikistik over sendromu vs.. Ben ne zaman pms döneminde olsam çenem birsürü kistik akneye dolar.

  Cilt tipine uygun ürünler kullanmamak.

  Suratı yeteri kadar yıkamamak. Günde 1 kere mutlaka yıkayıp nemlendiriyorum ve eskisi kadar aknem kalmadı.

  Vee tabiki doktara gitmemek en büyük hatalardan birisi. Çok ciddi sivilce problemleriniz varsa hormonlarınıza baktırın derim, zira ben pcos sayesinde bu kadar sivilcem olduğumu öğrenmiştim. Sonra da cildiyeye gidin.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir süslüler :)

  26 mayıs 2020 03:23 1 ağustos 2021 14:59

  2. içeriğinde komedojenik maddeler(gizlinot: listeyi medyaya ekliyorum) bulunan cilt bakım ürünlerini tercih etmek de bunlardan biridir. komedojenik maddeler her kişide akneye sebep olur diyemeyiz, cilt tipine göre ve o üründe ne miktarlarda kullanıldığına göre bu değişir. örneğin hali hazırda çok kuru ciltli olan biri bu maddelerin bulunduğu nemlendiriciyi kullanıp "bana iyi geldi, sivilce yapmadı" diyebilir. çünkü bu maddeler o kişinin cildinde hali hazırda bulunmayan sebum gibi davranıp cildin kuruluğunu giderir.

  önemli bir not: ürün üzerinde komedojenik değildir yazması o ürünün bu maddeleri içermediği ve gerçekten komedojenik olmadığı anlamına gelmez. bunun bir standardı olmadığı için çoğu marka genelde ürünlere bu cümleyi yazıyor. ürünün içerik listesine bakarak siz kendiniz karar vermeniz en doğrusu olur.

  ilgili medya:
  1
  26 mayıs 2020 03:43

  3. Uzun süre maske taktığımda çenemde sivilcelenme olmaya başladığını farkettim.

  26 mayıs 2020 19:26


  4. Ne yazık ki benim için tüm nemlendiriciler.akne rozasea hastalığım var roaccutane kullanıyorum.tam yüzüm çok iyi derken akşam nemlendirici sürdüm ve sabah iki yanakta sivilceler.ne denesem olmuyor.

  26 mayıs 2020 20:24

  5. şekerli besin tüketimi. Ne zaman 2-3 gün rafine şekerli,karbonhidrat ağırlıklı beslensem sivilceler çıkarıyorum. Sebebi hakkında bilgi verebilecek kardeşlerime bir mesaj uzaktayım.

  27 mayıs 2020 00:30

  6. Belli başlı şeyler zaten yazılmış, onların haricinde sebep olan şeylerden biri de aşırı süt ve süt ürünü tüketmek(miş).

  Bu bilgiye birkaç yerde denk gelmiştim fakat çok aklıma yatmamış herhalde ki deli gibi tüketmeye devam ettim. Süt, her çeşit peynir, kefir, yoğurt.. Hepsini çok severim ama en son doktorum da kesmemi söyledi.

  İlk tamamen kestim 5 ay kadar, şimdilerde çok az tüketiyorum. Etkisi ne kadar oldu tam kestiremiyorum başka bakımlar da yapıyorum çünkü ama denemek isteyen en az 2 hafta kadar kesip etkisine bakabilir.

  27 mayıs 2020 01:25

  7. ah ahh bu konuda çok dertliyim. suratımda sivilce yapmayan şeyleri yazsam daha kısa bir liste olur heralde. aşırı akneye eğilimli karma bir cildim var çok zor durumdayım. ama karantina sürecinde anladım ki cildimde en çok sivilce yapan şey kirli havaymış. evde kaldığım süre boyunda sivilcelerimin yüzde 80'i geçti yaklaşık. stres seviyemde ya da yediklerimde köklü değişiklikler de olmadı. bende en çok sivilce yapan şeylere bir kaç örnek verecek olursam;

  - ay çekirdeği: 1 avuç yemem yeterli. avuç başına 1 sivilce çıkar en az.

  - sınav/ödev teslimi: her biri min. 2 sivilce bahşeder.

  - makyaj: zaten günlük makyaj kesinlikle yapamıyorum. hayatımın hiçbir döneminde her gün makyaj yapamadım 1 haftalığına bile olsa. ayda yılda bir makyaj yapıyorum. o makyajdan önce "ay sivilcem çıkacak mı" diye yaptığım stresten 2-3 sivilcem çıkıyor. Sonra makyaj yüzümde 3-4 saat anca kalıyor zaten onu da kesinlikle temizleyip yatıyorum. sonraki gün 2-3 sivilce daha.

  - regl: her regl en az 2-3 sivilceyle gelir. onlar geçene kadar da döngü tamamlanır ve yeni 2-3 çıkar.

  - nemlendirici: sivilcenin en büyük sebeplerinden biri nemsizlik biliyorum fakat nemlendirici sürünce de (cilt tipime uygun olsa bile) yine başka sivilce çıkıyor. şu an sivilce yapmayan bi nemlendirici buldum ama kullandığım herhangi bir cilt ürünü yüzde 90 sivilce yapıyor bende. sivilceli ciltlere özel ürünler bile.

  - güneş kremi: nemlendiriyle aynı şekilde... onun sivilce yapmayanını bulamadım bile hala. yazın 3 4 kat fazla sivilceyle geziyorum. cildim güneşten yanmıyor ama sivilcelerden yanıyor maalesef.

  - spor: spor yaptığım dönemlerde güzelce duşumu alıp tenimi temizlememe rağmen sivilcelerimde artış oluyor. terden kaynaklı gözenekler tıkanıyor, ben de iyi temizleyemiyorum diye düşünüyorum ama kendimi çitileye çitileye yıkanıyorum n'apabilirim bilmiyorum artık.

  Liste uzar gider burada bitireyim en iyisi...

  27 mayıs 2020 02:09


  8. akneye sebep olan şeylerin başında stres geliyor bence. onun dışında ben cips yediğimde çok sıkıntı yaşıyorum. sanki içeride durup 'kaos var dediler geldim cips yesin de çıkayım' diyor gibiler. yüzümdeki aknelere çok güzel çözümlerim var ancak sırtımdaki sivilcelerin ne sebebini biliyorum ne de çözümünü.

  27 mayıs 2020 02:16

  9. Nenlendiriciler ve uygun fiyatlı fondötenler. Cilt tipim karmadan yağlıya doğru. Banyodan çıktığımda yüzüm çok gerildiği için nemlendirici sürmek istiyorum ve şu zamana kadar denediğim tüm nemlendiriciler de yüzüm sivilce kustu. (Özellikle la roche posay in 2 nemlendiricisini de denedim yüzüm de ağrılı akneler çıktı. Hala da izleri duruyor) bildiğiniz sivilce çıkartmayan ürün varsa fiyat farketmeksizin mesaj kutuma yazarsanız mutlu olurum. 

  Uygun fiyatlı fondötenlerin içeriğinden midir bilemem ama mac kullandığımda sivilce çıkmazken maybelline loreal vs kullandığımda hep sivilce çıkarıyorum. Herkesin ayıla bayıla kullandığı  fit me bile yüzümü sivilcelendiriyor. 

  27 mayıs 2020 03:26

  10. süt ürünü, gluten, yüksek glisemik indeksli kalitesiz karbonhidrat, rafine/doğal şeker

  sebep olabilir

  27 mayıs 2020 03:43