yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (6)

  21. Küçükken çok kız olmak istemeyen bir kız çocuğuydum. Kendimi güçsüz hissettirirdi kız olmak nedenini bilmiyorum. Bilinçaltımda neden böyle bir algı oluştu hâlâ düşünüyorum ama bulamıyorum. Ben kucuklukten beri kendime kızlık konusunda hep baskı yaptım pembe rengi basit bulur kucumserdim mesela. Simdi üzülüyorum küçük bir kız oluşumun tadını çıkaramadığım için ve acısını çıkarıyorum. Kadin olarak dünyaya geldiğim için çok mutluyum. Ama bir keresinde bilmem kaç önceki evimizin binasında ortaokuldayken bir kız arkadaşımla bina boşluğunda örtülerimizi küçük çaydanlıklarla bardaklarla ve barbielerimizle oyun oynamıştık. O anıda annelik rolü yaparkenki hislerim hâlâ aklımda. Ben küçükken hep üniversiteyi bitirip orda tanıştığım kişiyle evlenecegim 24 yaşımda anne olacağım hayali kurardim. Boylece çocuğumla aramda çok yaş farkı olmayacaktı. Şimdi ise 25'ime sayılı günler kaldı, uzun iliskimden ayrılalı 4 ay oldu. Hayallerimin gerceklesmedigini hayatımın çok farklı şekillendiğini bana hatırlatıyor o "barbie anısı".

  9 şubat 19:57

  20. yanda üç girdi yazıldığını görünce mutlu oldum içten içe zira bugün oturup izledim eski günleri hatırlayarak. 22 yaşına gelmeme rağmen hala replikleri ezbere biliyorum. gitti güzelim rapunzelin saçları diye üzülüyorum her seferinde de.

  17 ocak 19:54

  19. geçenlerde d&r da gezerken gördüm, önceki yazarın dediği gibi eskiden çok çok daha kalitelilerdi. İflah olmaz bir barbie tutkunuydum, onlarca barbie'm ve barbie evim onların ayrı ayrı mutfakları, salonları, arabaları, kıyafetlerine sahiptim. En son babam apartmanı çıksın ondan alalım sana hem evden daha büyük olur o diyordu. Bebek arabalı ve bisikletli barbieler yıllar önce şuankinden kat ve kat güzeldi. Bir kere barbieler böyle sert plastik değil et barbie dediğimiz cinstendi, dizleri bükülüyordu, saçları daha kaliteliydi nitekim çok daha pahalıydı. Gördüğüm kadarıyla şuan fiyatlar baya uygun hale gelmiş ama bir kızım olsa ona bu barbielerden almam daha güzellerini ararım veya kendi evlerimle barbielerimi veririm. Evet hepsi duruyor, çok isteyen oldu ama kimseye vermedim aramızda duygusal bir bağ var.

  17 ocak 15:01


  18. Kendimi bildim bileli en sevdiğim oyuncak. Barbie ile tanışmamız ben henüz 6 yasındayken oldu. O zamanlar türkiye'ye yeni gelmiş ama haberim yok. Annem,(gizlinot: Nasıl olduysa) bir gün beni oyuncakçıya götürdü. Oyuncak bebek alalım sana dedi. Barbie'lerin olduğu rafları görür görmez gözlerim kamaştı. Çeşit çeşit barbie'lerden hangisi seçeceğimi şaşırmışken annem de beni lahana bebek tarzı bebeklerden almam konusunda ikna etmeye çalışıyordu. Her ne kadar koca kutulu barbie-ken çiftinin olduğu pembe arabayı almak istemis olsam da makul bir seçim yapmak zorunda kalıp balo elbiseli barbie'yi aldım. O zamanın parasıyla 500 bin lira fiyatı vardı(gizlinot: Hiç unutmam annem kartına beş taksit yaptırmıştı). Artık barbie'ler oldukça ucuz. Migrostan 25 liraya bile alınabiliyor ama eski kalite ile alakaları yok. Tabi böyle olması daha iyi çünkü daha ulaşılabilir hale geldi. Son 4 senedir kızıma barbie koleksiyonu oluşturuyorum ama kendisi onları çırılçıplak soyup kenara fırlatıyor(gizlinot: Swh)

  Edit;imla.

  17 ocak 06:25 17 ocak 07:14

  17. onlarca barbie bebeğim oldu.kiminin saçını kestim,elbiseler yaptım,kimini bir yerlerde unuttum. kendimde zaten barbie gibiyim.uzun sarı saçlar,bembeyaz bir ten.yeşil gözler ileride kötü yola düşersem adım da barbie serena olur kesin :)

  16 ocak 23:32

  16. 30'umdan sonra dün itibariyle sipariş verip çılgınlığına kendimi kaptırmayı düşündüğüm oyuncak bebek markası. içimde uktedir, başka markalardan bir iki tane manken bebeğim olmuştu, zaman içinde çeşitli nedenlerden kaybettik gitti hepsini. oyuncak mağazalarını yeğenlerime bir şeyler alayım diye gezerken kendimi hep barbie reyonunda oyalanırken buduğum için dedim kendime heves ediyorsan al gitsin bir tane. Yeni yeni bir sürü serisi de çıkmış, kendim gibi hafif kalçalardan dolgun bi tanesini seçtim, yarın da elime geçer, çok hevesliyim! kıyafetler dikicem ona, ayakkabılar alıcam, oh mis. (link: https://www.doganoyuncak.com/productimages/103509/big/barbie-sonsuz-hareket-bebekleri-dogan-oyuncak-dunyasi-1.jpg görsel)

  16 ocak 18:20

  15. Benim için nostaljinin de ötesinde, çok seviyorum. 100 küsür barbiem var, çocukken çok titiz oynardım, hepsi yeni duruyor. 23 yaşımdayım hala da satın alıyorum özellikle koleksiyon serilerinden. İleride camekan yaptırıp hepsini güzelce sergileyeceğim evin bir odasında.

  ilgili medya:
  5
  13 nisan 2018 22:19


  14. benim çocukluğumda ulaşılması kolay olmayan bebekti. 1994 yılında 7 yaşımdayken 1 yıl boyunca bir mağazaya her girdiğimizde annemden izin alıp oyuncak reyonuna gider ve (link: http://www.toyzzshop.com/oyuncak-bebekler/barbie-barbie-ve-güzel-atı-tawny/a5ec61094cd7f0c78183c137af6556d9/ şu) bebeği izlerdim. Bilmiyorum atı çok beğenmiştim benimkinin yeleleri daha uzundu sanki. Annem de söz vermişti ilk karnen hepsi 5 ise alacağım diye, hepsi 5 geldi, gitti alındı karne günü annemle. Babam eve geldi ben o kadar mutluyum ki zıplıyorum. Bak dedim babama bugün bunu aldık. Hala kartonuyla duran bebeği babam aldı eline fiyatını gördü kutuda bağırmaya, küfretmeye başladı ama öyle böyle değil, bir yandan da o kadar korkuyorum ki, ağlıyorum,dövecek sanıyorum, o yaşta ne anam kaldı ne avradım tabiki 5 olacakmış, hediye için mi yapmışım, ona o kadar para verilir miymiş. Fiyatı da 500.000 idi, hani şu morumsu rengi olan para. 2 memur maaşıydı ev giren belki ondandı bilmiyorum. O gün çok ağladım iade etsek paramızı geri alabilir miyiz diye yalvardım anneme, kartona sarılıp uyudum ve o bebekle hiç oynamadım. Hatta uzun süre kartonlu durdu, Arkadaşlarım arasında barbiesiyle oynatmayan bencil, cimri çocuktum. Şimdi 29 yaşımdayım 2-3 yıl kadar önce annemlerin evine gelen bir çocuğa vermiş annem oyna diye çocukta oynamış ama ne oynamak atın yeleleri yolunmuş, kırılmış, paramparça, onu öyle görünce elimde olmadan ağlamaya başladım. 500.000 e almıştık hatırlıyor musun anne diye sordum gözleri doldu annemin. benim barbie hatta oyuncak kültürüm bu kadarla kaldı, hiç bir bebeğe oyuncağa bakıp imrenmedim sonrasında, o oyuncağa verilen parayla evin mutfak masraflarının karşılanacağını hesaplıyordum çünkü kafamdan ki gerçekten çok maddi sıkıntısı olan bir aile değildik.

  cocuk kalbi cok hassas, kirmamak gerek.

  28 temmuz 2016 09:57

  13. Ünlü markalar barbie icin bir koleksiyon hazırlamışlar. Asil amaci bu mudur bilemem ama bakar bakmaz bu markalar hakkinda genel bir goruse sahip olabiliyor insan. Bu nedenle yetiskinler icin faydali buldum.

  (link: https://giyimodasi.wordpress.com lüks icinde barbie)

  25 ocak 2016 08:39 25 ocak 2016 08:39

  12. çoçukken en sevdiğim oyuncaktı, bayram harçlıklarımı biriktirip alırdım. aralarından en sevdiğim belinde walkmani olan patenli, kısa şortlu, saçları tostlu barbiemdi.

  ayrıca içimde ukteydi bir zamana kadar barbie evi. çok pahalı olduğu için alamamıştık.

  23 temmuz 2015 14:53