yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Yakın bir zamanda edineceğim alet.

  Bu işe girişmek istediğimden epeydir araştırma yapıyorum, bildiklerimi paylaşayım.

  Öncelikle bobinli ve rotary olmak üzere 2 çeşit makine var. İkisinin de çalışışını dikiş makinesi hareketi gibi düşünürsek, bu hareket rotary makinelerde bir motorun dairesel hareket yapmasıyla, bobinli makinelerde ise bobinlerin oluşturduğu manyetik alanla iğnenin kalkması ve sonra üstteki engele çarpıp geri dönmesi ve sonra tekrar kalkması şeklinde devam ediyor.

  Rotary makineler bobinlilere göre daha sessiz ve daha hafif. Ama sanırım makinenin üstünde hakimiyetiniz daha az. Bobinlilye daha fazla ayar yapabiliyorsunuz, iyi dövmeciler de çok iyi rotary makineler kullanmadığı sürece bobinli kullanıyor hep.

  Liner (çizgi) ve shader (gölge) olarak 2 tür makine var. Her makinenin aralığı farklı ve sınırlı, o yüzden bir makine ile her kalınlıkta çizgi çekmek mümkün değil.

  Rl (round liner) türünde iğnelerle çizgi çekilebilir. 3-13 arası çok ideal bir çalışma aralığı bence bir makine için. 1-7 fine liner, 3-9 medium, 9-15 power liner olarak geçiyor. Hazır makinelerde genelde bu üç aralıkta satış var. Özel yapımlarda çok abes bir şey istemediğiniz sürece aralık size göre ayarlanabilir (1-15 istemeyin mesela).

  Dolum iğneleri magnum. Aynı şekilde sayı büyüdükçe minik iğnelerin sayısı artıyor falan filan.

  Çin malı olanların alınmayacağını söylememe gerek yok sanırım.

  Türkiye'de özel makine üreten burak uçuk ve vitalis var. Burak uçuk'tan herkes çok memnun ama vitalisle ilgili pek bilgi yok.

  Bunun dışında dragonfly, sao paolino gibi markalar gayet iyi. Fakat ömür boyu garantili olmasına rağmen yurtdışına git gel yapması çok zor makinenin. Bizim el yapımcılar da ömür boyu garanti veriyor.

  Burak uçuk'a baya bi güvensem de makineleri biraz pahalı kaçıyor. Pahalı değil aslında ama bir set-up kurmaya çalışan kişinin bir sürü masrafı var zaten, bari makine biraz ucuz olsun diye düşünüyor insan ister istemez. Mürekkepten, clipcorddan kısmak gibi bir şans yok ki, bunların ucuzu hayatta iş yapmıyor çünkü. Ama makinenin ucuzu da iş yapabiliyor bir yere kadar, pahalısı çok iyi iş yapıyor.

  Bir aksilik çıkmazsa vitalis'ten bir f liner edinip macerama başlayacağım yakında. Hadi bakalım.

  Edit: yahu sanki satıcı benim, niye fiyatlardan bahsetmedim ki? Burak uçuk yaptığı makine satın alınmayınca 1250 liradan satışa çıkarmıştı geçen gün. Ama bir taraftan da bir videoda 2 makineli (çizgi ve gölge makineli) bir set-up'ın (2 makine, clipcord ve güç kaynağı) minimum 2500 gibi bir fiyata yapabileceğini söylüyordu. Bi türlü orantı kuramadım ben. Güç kaynağı da ucuz bir şey değil, 2 makine alana bedava gibi oluyor neredeyse. Gerçi 1250'ye sattığı makineler biraz süslü püslü, işçiliği azaltıp kaynağın parasını çıkartıyor olabilir.

  İşçilik farkının en iyi örneği vitalis'te belli oluyor. F liner 500 lira, v liner 900. Girdim okudum ikisinde de aynı şey yazıyor. Anlamayınca mail attım bi fark yok mu yani bunlar arasında diye. Temel olarak aynı makineler, f liner 2. Dünya savaşından kalmış gibi duruyor dökme demir bildiğin, v liner şekil şükül. Tabi ufak kaplama farkları, kullanılan kablonun inceliği gibi farklar da varmış ama gerçekten o 400 lira farkın rahat bi 200 lirası işçilik parası. Öyle işte. Bu arada başlayan pek çok kişi özel makine yaptırtmıyor, ben taktım niyeyse. 300 liraya çin malı alacağıma 500 liraya ömür boyu garantili mal alayım diyorum. Kötü çalışırsa da muhattabım burda en azından.

  Edit 2: vitalis'ten 3-13 arası f liner yaptırıp aldım. İlk makinem olduğu için kıyas yapmam, bir şey söylemem ne kadar doğru bilmiyorum. Şimdilik bir falsosunu görmedim, memnunum gayet. Ömer bey kesinlikle işini iyi yapan ve disiplinli biri. Türkiye sınırları içerisinde gecenin 2'sinde attığım maile 20 dakika sonra gayet tatlı bir dille dönebilecek başka satıcı yok bence. 3-13 gibi abes bir aralık istediğimde "ebenin şeyi" demek yerine kibarca makinelerin her aralıkta olabileceğini, ama temel olarak 3 aralığı daha yüksek verimle çalıştırdığını ve ana aralıktan uzaklaştıkça verimin düştüğünü söyledi. Bana mesela en çok kullandığım iğneyi sordu. 9 dedim. O zaman senin makinen en verimli 7 9 11 aralığında çalışacak, bunun dışında da çalışır ama uçlara gittikçe verim düşer dedi. Daha fazla sorsam da muhabbet ederdi kesin ama benim ilk makinemdi bu ve çok gerilmiştim niyeyse kısa kestim o yüzden, bilmediğim anlaşılmasın diye sanırım shajzjqsjqjsk. Bence vitalis'ten seve seve kullanacağınız bir makine edinebilirsiniz. Konuyla hiçbir alakanız olmasa bile ömer bey'den çekinmenize gerek yok, anlamayanı kazıklamaya çalışacak bir insan değil.

  19 haziran 2019 10:55 14 ağustos 2019 20:03