sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (57)
 • medya (1)

1. diş fırçası ve diş macunu ile birlikte ağız bakımının demirbaşlarından olması gereken ip. reklamlarda farklı uzunluktaki kıllarla oluşturulmuş ve diş aralarına da girdiği iddia edilen en pahalı diş fırçaları bile diş ipinin işlevselliğine sahip değil maalesef. çok uygun fiyatlara alacağınız bir kutu diş ipi sizi hem masraflı tedavilerden hem de dişçi koltuğunda uzun süreler oturma derdinden kurtarır inanın bana.

diş aralarında oluşabilecek çürüklerden ve diş taşından korunmanın yolu sadece düzenli olarak diş ipi kullanmak. zor bir şey değil; kutusundan çekip kopardığınız ipi iki el parmakları arasında gerip diş aralarına sokup nazikçe diş etine doğru hareket ettiriyoruz. zaten bu sırada iple beraber hareket eden dişl arası kalıntılarını görünce insan bi şok geçiriyor "iki saniye önce fırçaladığım dişler mi bunlar" diye.

ben ip (floss) biçiminde olanları değil de şerit (tape) biçiminde olanların daha kullanışlı olduklarını düşünüyorum. hem de ipin verdiği "diş etlerimi rendeliycem şimdi" tedirginliğini yaşatmıyorlar insana.

26 ocak 2014 15:00

2. hayat kurtarıcı ip. Kurdanın ulaşamadığı yaptığı baskıdan baş ağrıtan parçacıkları dişin arasından söker alır(gizlinot: reklam yaptım resmen)

27 ocak 2014 05:45

3. diş temizliğinde kullanılması elzem olan ip. diş hekimi olan kuzenim diş ipi kullanılmadan diş temizliğinin yüzde yetmişinin yapılmadığını söylediği günden beri eksik etmem. uygun fiyatlıları için (gbkz: rossmann)a bakılabilir.

27 ocak 2014 12:00


4. hastasıyız.

bir gece kullanmayınca diş etlerim karıncalanmaya başlıyor. dişlerimin arasında kalan yemek artıkları halay çekiyorlar. ilk başlarda önyargılıydım bir de ben buna. diş hekimim tavsiye ettiğinde, diş etlerim kanıyor diye kullanımından kaytarıyordum. diş ipini diş arasına çat diye sokmaktan ziyade, ileri geri yaparak diş aralarından geçirmem gerektiğini, zamanla kanamaların dineceğini belirtti ve şu an gerçekten öyle. iki yıldır sürekli kullanıyorum ve diş taşı denen lanet şey oluşma teşebbüsünde bile bulunamadı.

genelde diş fırçalamadan önce mi sonra mı kullanılması gerektiğine dair tereddütler vardır. fırçalamadan önce kullanmak daha mantıklıdır. sonra kullanırsanız çıkardığınız bakteriler ağız içinde kalacaktır.

diş ipi kullanımı, fırçalama ve ardından ağız gargarası. oh mis.

25 mart 2014 22:44

5. aşırı keyif alarak kullanıyorum bende mi bi sorun var acaba. O dişetlerine hafif zarar vermesi ve kaşındırması, garip mazoşist bi duygu katıyor, hayırdır inşallah. Dişetleri rahatsızsa olabilirmiş bu durum , öğrendim, ama yapcak bişey yok . Fırçalamaya iplemeye devam. Başka hiçbişeyi iplemez oldum son zamanlarda, belki ondan.

27 mart 2014 18:40

6. bununla yüzündeki tüyleri alanı gördüm öncesinde de dişini temizledi. iple işi bittiğinde kendisini de çöpe atması gerekenlerin kullanmasa da olacağı şey

3 nisan 2014 00:31

7. sözlükçülerin bu kadar sevdiğini görünce 'acaba bende mi bir anormallik var?' dedirten ip. arka dişleri temizlerken çok zorlanılır, kolay bir yolu var mı diye merak edilir.

21 temmuz 2014 05:07


8. diş doktorlarının düzenli diş fırçalanmasından sonra en sevdiği, hastası olduğu temizliğin baş rol oyuncusu. onlara göre her gün diş ipi kullanmayan biri dişlerini temizlemiyordur. diş ipi küçük bir mucizedir.

çubuklu olanları, parçalar halinde olanları, köprü/implant temizlemek için olanları, mumlusu, şeridi derken çok çeşidi bulunur. en iyisi diş doktorunuzdan size uygun diş ipi önermesini istemektir. mesela benim dişlerim çok sıkı olduğu için normal ipler benim diş aralarıma girmiyor, mumlu ve şerit halinde olan diş iplerini kullanıyorum. (bkz: oral-b satin tape diş ipi)

nasıl kullanılacağını burada anlatmak zor ama bir vidyo ile kolayca öğrenilip uygulanabilir. özetle 50 cm kadar koparıp bir elinizin orta parmağına ucunu, uygun boşluk bıraktıktan sonra diğer elinizin orta parmağına da geri kalanını dolayın. ön dişleriniz için baş parmaklarınızla, arka dişleriniz için işaret parmaklarınızla ipi dişlerinizin arasına yerleştirin ve diş-diş eti arasını ileri geri hareket ettirerek temizleyin. sonra kullanılan kısmı diğer parmağınıza dolayın ve ellerinizin arasına yeni kısmı getirerek işlemi tekrar edin. ben hep üşensem de alıştıktan sonra 3-4 dakikadan fazla sürmeyen bir işlem aslında.

ben önce dişlerimi fırçalayıp sonra diş ipiyle temizleyip son olarak da gargara kullanmayı tercih ediyorum. gargara diş etlerimdeki kaşıntıyı hafifletip kanamayı durduruyor, iple temizlerken ortalığa saçılan bakterileri de bir nebze öldürüyor. evet kanatıyor çoğu zaman ama azıcık kandan bir şey olmaz, zaten diş etleri zamanla alışıyor, güçleniyor.

21 temmuz 2014 10:54 22 temmuz 2014 00:25

9. ben korkuyorum bu üründen. diş etlerim kendimi bildim bileli çok kanar. diş fırçasını bile yavaş kullanıyorum. hiç cesaret edemiyorum bu diş ipini pasta kesmek için kullananları duymuştum. yaratıcılık da sınır tanımamak ne diyeyim.

21 temmuz 2014 23:36

10. diş taşı nedeniyle diş eti çekilmesi yaşayan ve diş etleri hassas olan biri olmam sebebiyle benim de diş etlerimi kanatan şey. diş hekimine sorduğumda düzenli olarak kullan dedi (diş fırçalamak da diş etlerimi kanatıyor benim, o derece hassas). ama şimdi telli olduğum için arayüz fırçası aldım (colgate) ama o da kalın geldi ve bir işe yaramıyor, 12 liram boşa gitti. ince bir arayüz fırçasına ihtiyacım var.

bu arada eğer diş ipi kullanırsanız, diş fırçalamanın hiç de yeterli olmadığını acı bir gerçekle öğrenmiş olursunuz...

22 temmuz 2014 00:14