yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (52)
  • medya (2)

  1. genellikle market ürünlerinden çok daha etkili, fahiş fiyatlı ürünlerle ise aşağı yukarı aynı etkiye sahip olduğunu düşündüğüm maske türleri. en severek yaptıklarımdan biri:<br>1 kahve fincanı hindistan cevizi yağı<br>1 kahve fincanı çiğ zeytinyağı<br>2 tatlı kaşığı buğday ve/veya susam yağı<br>varsa biraz badem yağı ve avokado yağını karıştırıp, saçıma bulayıp 1-2 saat bekleyip yıkadığım maskemdir. saçı besler, parlatır.

  30 temmuz 2012 09:01

  2. (bkz: ev yapımı saç maskeleri )

  18 şubat 2013 23:44

  3. kıvırcık saçlı olmam sebebiyle, herhangi bir saç maskesinin ne derece faydalı olduğu konusunda kesin bir fikrim olmamakla birlikte, evde yapılan saç maskesinin uygulama safhasının bütçe sarsan saç maskelerine oranla çok daha eğlenceli olduğu söylenebilir. bilindiği gibi, kıvırcık saçlar normalde pek de parlak olmaz. saç dökülmesiyse, mevcut saç miktarı çok fazla olduğundan genellikle kıvırcık saçlılar için öyle listede ilk ona yerleşecek bir sorun değildir.

  ancak, ben saçlarımın parlak olmasını, en azından yumuşak olmasını isterim. bunun için de dönemsel olarak çeşitli girişimlerde bulunurum. tabi, küçükken annemle evde türlü maskeler yapmanın verdiği bir alışkanlık da var.

  ben küçücükken ve annemin henüz upuzun saçları varken, birer e vitamini ampulü kırıp yoğurt ve zeytinyağıyla karıştırıp saçlarımıza sürerdik. sonra annem saçlarını kestirdi ve ben bunu yapayı bıraktım. yıllar sonra halamla çıktığım bir tatilde e vitamini ampulü tekrar hayatıma girdi ve deniz kenarında güneşlenirken ampullerimizi kırıp saçımıza sürmek ve güneş altında kafa derimizin vitamini emmesini bekleyip sonra da denizde yıkamak gibi saçma hareketlerimiz oldu. ne derece işe yaradığını bilemiyorum.

  fakat geçen gün (dün) (gbkz: fifiri)'nin tarifini denemek istedim ve kendimce birtakım eklemeler yaptım. işin aslı, nasıl değerlendireceğimi bilemediğim bir kutu hindistan cevizi yağım ve oldukça boş vaktim var. ben de bu hindistan cevizi yağının içine zeytinyağı, aloe vera yağı, gül yağı, gliserin, yoğurt ve bal kattım. emine beder gibi ölçülü tarif veremiyorum. anne stili söylüyorum, her şey göz kararı. ha bir de watsons'ın biralı saç maskesinden azıcık ekledim. bence ev yapımı maskenin doğallığına halel getirmez bu. son zamanlarda, haftada üç ya da dört gün, normal saç kremi yerine watsons'ın biralı saç maskesini kullanıyorum. çok popüler bir ürün. herhangi bir etkisi var mı yok mu bilmiyorum ama kokusu hoşuma gidiyor.

  karışımı bir buçuk saat kadar saçımda bekletip yıkadım. söylemeliyim ki, sandığımdan çok daha kolay temizlendi ve herhangi kötü bir koku da bırakmadı. kolay temizlenmesini yoğurda bağladım ama bu sadece benim inancım. başka inançlara saygılıyım.

  itiraf etmeliyim ki, herhangi bir saç maskesinden çok yüksek beklentilerim yok. saçlarımın tamamı aniden dökülmediği sürece maskeyi başarılı addetmeye hazırım. ama bu maske neticesinde saçlarımın daha parlak olduğunu söyleyebilirim. bir de jöleyi ve fön makinesini bıraktığım şu günlerde saçımın bu kadar güzel bir şekil aldığını hiç görmemiştim. duştan sonra lülelerim çok üzel oldu. tabi, maskenin gerçek yüzünü görmek için düzenli bir şekilde uygulamak gerekiyor. ben de en azından on beş günde bir bunu yapmayı planlıyorum.

  bence saçları dökme ihtimali olmadığı sürece buzdolabındaki her şey karıştırılarak şahane maskeler yapılabilir. yalnız malzemeleri iyi karıştırın, her yere eşit yayılsın, saçlarınız dökülecekse tamamı dökülsün.

  14 nisan 2013 18:29


  4. Öyle çok aham şaham maskeler yapmaktan hoşlanmıyorum. Ancak saç derim çok kuru olduğundan ve zaman zaman dökülmeler yaşadığımdan ötürü haftada bir kez has zeytinyağı sürüyorum saç diplerime. oluşabilecek kepeklenmeyi tamamen ortadan kaldırıyor. Deneyin derim.

  2 ağustos 2013 13:00

  5. evde yapılabilen maskelerdir.. mesela badem yağı zeytinyağı argan yağı ve hindistan cevizi yağını alıp bir güzel karıştırırsınız saçlarınıza diplerine yoğun olmak üzere sürersiniz ve ilk kullanışta ipek gibi olduğunu görürsünüz :)

  2 ağustos 2013 16:07

  6. en çok kullanılanlarından biri hindistan cevizi yağıdır.

  6 ağustos 2013 18:48

  7. Bir gün aklıma esip de aktara gittiğimde bana;

  ylang ylang

  Jojoba

  acı badem

  sarımsak

  yılan

  argan

  zeytin

  ... gibi yağlar önermişti. Elimde de fazla nakit yok, ylang ylang, jojoba ve acı badem yağını alıp çıktım. Evde küçük bir kavanoza boşalttım hepsini, üstüne de zeytin yağını dayadım, kapağını kapatıp bir güzel çalkaladım.

  Hafta sonu tabi, vakit bol, yağı avuçlayıp avuçlayıp hem saçıma hem saç derime masaj yaparak sürdüm. Saçım katılaştı birden, böyle yukarı doğru çekiyorum saç yukarda kalıyor dümdüz.

  (link: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTEvXioI4BymFaI2WbEBZO6cpoItdnRL6cloJShqPUTElx1H9DgRw Yani aynen şöyle oynayıp durdum saçımla bir süre..)

  Yaklaşık 2 saat, saçıma da bir tülbent bağladım, o yağ karışımını saçımda tuttuktan sonra bir güzel yıkadım saçlarımı, kuruttum sonra tabi. İlk bakışta bir değişiklik yok, zaten ipek gibi yumuşak, lüle lüle saçlarım var.

  bir ay geçti, ben tekrar uygulayayım dedim, yağdan zarar gelmez. Tekrar uyguladım. Görünürde bir yararı yok tabi bence.

  Dip boyası zamanım gelince kuaförüme gittim, rutin. Daha saçımı boyamadan çocuk dedi ki, "abla yeni saçların çıkıyor..."

  ŞOK!

  saçım zaten az değildi ve tekrar bir sürü saçım çıkıyordu! Hem de ne saç, çok sağlıklılar!

  Sonra taşındım ve kuaför değiştirdim, yeni kuaförümden gelen yorum "abla sende saç bitmez, boya boya bitmiyor".

  19 ağustos 2013 09:41


  8. En basit içeriklisinin bile saça piyasada satılan kimyasal bombası balm / serum / maskelerden daha iyi geldiği maske türleri.

  24 ağustos 2013 23:11

  9. birçoğunu uygularken, son aşamada sıcak nemli bir havlu ile saçı kapatmak alacağınız sonucu daha da iyileştirir.

  25 ağustos 2013 12:29

  10. eğer saç uzatma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ya da tipik kuaför mağduru olduysanız sinemaki kürünü deneyin derim, kullandığım dönem öyle hızlı uzattı ki saçımı.. ve şimdi fark ediyorumda o zamanlar saçım daha bir gürdü.

  şimdi malzemelerimiz:

  -sinemaki otu

  -tatlı badem yağı

  -bemiks ampül

  hazırlanışı: bir tutam sinemakiyi 1 çay bardağı suda kaynatın(aslında yarım çay bardağı ama cezvede yarısı buharlaşıyor o yüzden 1 alın siz) ılıdıktan sonra 1 bemiks ampülü kırın ve dökün(burda dikkat! elimle kırmaya çalışırken parmağımı kesmiştim siz siz olun kağıtla ya da havluyla kırmayı tercih edin) ve son alarak da 1 tatlı kaşığı badem yağını ekleyin.

  kürümüz hazır olunca saç diplerimize sürüyoruz burası cidden çok sıkıcı sür sür bitmiyor bu yüzden karışımı bir spreyin içersine koyup da saçınıza fıs fıs sıkabilirsiniz. en az 30 dakika saçınızda tutmanız gerekiyor ama ben 3-4 saat tuttuğumu bile hatırlıyorum. haftada 1 gün yapılıyor. bir de bu arada kokusu berbattır hatta işkence gibi gelebilir size uygularken, ben uyarayım da.

  31 ağustos 2013 19:01