yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (22)
  • medya (0)

  22. Aslında herkes çok güzel özetlemiş burada konuyu, hatta benim vereceğim püf noktasını da vermişler ama kuaför fobim pik yaparken ben de kendi deneyimimi bir de burada paylaşayım da bir kişi daha kuaförlerden kurtulursa kardır diye düşündüm. daha önce kalıcı manikür başlığına da yazmıştım bu konuyla ilgili ama konunun heyecanından herhalde ne kadar yazsam az gibi geliyor.

  Ben artık etleri, kütikülleri kesinlikle kesmiyorum. Manikürün iyi görünmesi ve gerçekten işe yaraması için en önemli şey tırnak etlerinin iyi nemlendirilmesi. Shea butter gibi katı formdaki yağ ve nenlendiricilerdense sıvı yağ formundaki kütikül nemlendiricileri bu konuda en işe yarayan şeyler. Flormar'in kütikül nemlendirici yağını kullandım ancak o bu kadar işe yaramamıştı. Zamanında body shop'un bademli kütikül kremini kullanmıştım, iyiydi. Şu an l'occitane'in shea'lı kütikül yağını kullanıyorum ve umarım uzuun uzun dayanır çünkü epey pahalanmış. Bu fiyatlar böyle artmaya devam ederse dümdüz zeytinyağı kullanmaya başlayacağım galiba, bakalım.

  Kütikül yağını günde en az 3 kere kullandığımda ve her kullanışımda tırnak etlerimi nazikçe yerinden iteklediğimde kütiküller uzamadan derli toplu durmaya başlıyor. En azından haftada bir de kütikül temizleyici bir şeyler sürüp bekleterek, bu sefer metal kütikül iticiyle tırnak etlerini itip, tırnak üstünde kalan kısım varsa kazıyarak çıkarıyorum. Bu aşamada biraz daha sert davranıp daha derine girerek tırnak etlerini temizliyorum. Sonra üstüne tekrar tırnak yağı sürüyorum ve ellerim neredeyse kusursuz bir şekilde manikürlü görünüyor. Ama bir gün meşgul olup da kütikül yağını sürmeyeyim, ertesi gün tırnak etleri kurumaya başlıyor, üzücü. Devamlılığını sağlamak için düzenli ilgilenmeniz gerekiyor.

  Aşırı kırılgan tırnaklarıma da tırnak güçlendirici artı oje, artı inci tozu ve seche vite'yle sedefli harika renkler sürüyorum, bu yöntem de tırnaklarımın dayanıklılığını baya artırdı ve tırnaklarımın ilk defa bu kadar kırılmadan uzamasını sağladı hayatım boyunca. Hele işaret parmağının tırnakları hep kısadır normalde, çıtır çıtır kırılırlardı. Ama şu sıra neredeyse kalıcı oje yaptırmışım gibi sağlamlar, çok seviyorum. Ama güçlendirici ve seche vite sürmediğimde hemen kırılmalar başlıyor tekrar, düzenli kullanım gerektiriyor.

  Hepimize manikürcülerin elinden kurtuluş diliyorum. Bir de pedikürü çözsem harika olacak ama o konu daha zor gibi. :(

  10 temmuz 00:15 10 temmuz 00:28

  21. Suda bekletmekten hoşlanmayanlar için kendi hazırladığım peeling tarifini paylaşacağım, etleri çok güzel yumuşatıyor, elleri bebek gibi yapıyor ve tırnakları beyazlatıyor, tırnak kırılmalarını azaltıyor. Hazırladığınız karışımı bitene kadar saklayıp kullanabilirsiniz.

  Küçük bir kavonozun içine,1-2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 çay kaşığı karbonat, badem yağı, opsiyonel lavanta yağı, portakal yada limon yağı, 5-10 damla limon, opsiyonel gliserin, 1 çay kaşığı sevdiğiniz bir nemlendirici koyup karıştırıyorsunuz hepsini, karışımdan sonra hazırladığınız sıvıyı dolduracak kadar bol miktarda tuz ekliyorsunuz bir kere daha karıştırıyorsunuz ve peelinginiz hazır. Kullanırken karışımdan elinize alıp tuz taneleriyle birlikte tırnak etlerinize tek tek masaj yapıyorsunuz, ben 10-15 dk kadar masajdan sonra tüm elimi ovuşturuyorum bu karışımla ve sade suyla durulayıp kurutup etleri ittirmeye geçiyorum, etler bundan sonra çok kolay itiliyor ve tırnakları güzel beyazlatıyor, hatta ellerde bile güzel bi beyazlık sağlıyor, yağları elinizde olana göre kullanabilirsiniz, ben karışım bittiğinde elimde saydıklarımdan hangisi varsa onu kullanıyorum. Para verip aldığım hiçbir tırnak eti peelingi, temizleyicisi bu kadar etkili olmadı.

  14 mart 2021 12:28

  20. Böyle şeyler için kuaföre para vermeye hiç gerek yok gerçektende.

  (link: https://www.gratis.com/kalyon-tirnak-eti-temizleyici/urun/10000242 Kalyon tırnak eti yumuşatıcı) sürüp 2 dakika yumuşamasını bekleyin, portakal çubuğu ile kalıntıları ittirin, kesmek gereken ufak tefek yerler zaten ortaya çıkacaktır. Onları pensle kesebilirsiniz. Törpü, tırnak kesme vs zaten herkes yapabilir.

  Birde manikürün uzun gitmesini sağlayan en önemli şey ellerin düzenli nemlendirilmesi. Jojoba yağı olur, shea yağı olur, hametan merhem olur, hatta vazelin bile olur. Geceleri tırnak etlerine ve tırnaklara sürmek lazım. Elleri gerçekten çok bakımlı gösteriyor.

  16 kasım 2020 17:30


  19. Kesinlikle ama kesinlikle herkesin yapabileceğini hatta evde kendisi yapması gerektiğini düşünüyorum. Ben ayda bir dışarıda yaptırıyordum. Sonra fiyatlar öyle bir çıktı ki tutamadık. Kendimi şimdi bu paraya bir kazak alırdım falan derken buluyordum her seferinde. Üstelik tırnak etlerim çok acıyordu, tırnak şeklimi hiç beğenmiyordum falan. Dedim bu böyle olmayacak Gittim kendime tırnak eti makası, el maskesi falan aldım. Sonuç ilk bir iki sefer kötü olsa da şimdi dışarıdakilerden on kat daha iyi yapıyorum. 

  -solingen marka tırnak eti makası kullanıyorum ben mutlaka indirim falan kovalayın bunu alın. Çok iyi. 

  - önce tırnaklarımı kesip törpülüyorum. 

  - sonra sıcak su (suyun içine bazen badem yağı falan koyuyorum, koymasam da oluyor ama) içinde 3-5 dakika bekletiyorum. 

  - suda beklettikten sonra kulak pamuğu ile vazelin sürüyorum tırnak etlerime. (Vazelin çok önemli. İnanılmaz güzel yumuşatıyor. Yağlı yapısına dayanabilsem haftada bir iki uyumadan önce sürünce kuru tırnak eti görüntüsü hiç olmuyor. Hatta tırnak etlerinizi çok kesmiyorsanoz haftada bir vazelin sürüp ittirerek de manikürsüz bir hayat sürebilirsiniz. )  

  - vazelini de sürüp tırnak etlerni iyice yumuşattıktan sonra tırnak etlerini itiyoruz. (Benim törpümün arka kısmını itici gibi yapmışlar. Bunun için ayrı iticiler de var. Bir ara rossmandan falan alıp onları da kullandım. Onlar da başarılı.) 

  - ittirdikten sonra kesme aşaması. Valla burada biraz alışmak önemli. Zamanla insanın eli alışıyor. Benim maşallah bütün tırnaklarımda et uzuyor baya. Eğer tırnağınızdaki görüntü rahatsız etmiyorsa boşuna kesmeyin. Tek seferde yapmak önemli diyorlar ama ben et makasını öyle dönderemiyorum. O yüzden uçtan başlayıp ortaya, sonra diğer uçtan ortaya tekrar kesiyorum. Orta kısmı da tek seferde alıyorum. Hiç olmadı böyle yazınca ama.... siz deneye deneye bulursunuz. Çok derine girmeyin ve bir sefer kesin. Özellikle o şeytan tırnağı denilen kısımları keserken insan bir gaza geliyor ama ne kadar derin keserseniz sonra uzarken o kadar rahatsız ediyor, unutmayın. 

  - sonrasında alkol mendilleri var. Onlarla silmek en iyisi. Ben direk kolonyayla hem ellerimi hem de kullandığım aletleri siliyorum. 

  - ben manikürden sonra oje sürmüyorum. El kremi/vazelinle falan nemlensin istiyorum, oje sürebilmek için el kremini silmem gerekir çünkü. Akşam veya bir gün sonra falan sürüyorum ojeyi. 

  16 kasım 2020 00:01

  18. Herkesin, hele de bu hastalık döneminde, şans vermesini tavsiye ettiğim uygulamadır.

  Kuaförde yapılan manikürü hijyenik bulmuyorum. Üniversiteye ilk başladığım zamanlarda kendime bir manikür seti aldım bir süre kendi setimle manikür yaptırdım.  Tabii her gidişimde "ay buna da hiç elim alışkın değil" "rahat kullanamıyorum" "biz yeterince iyi temizliyoruz her şeyimizi aslında..." konuşmalarını dinlemekten bıktım bir süre sonra. Bir de o dönem haftada en az bir kere gidiyordum, sonra baktım ki kaşlarım yay olmuş, her manikürde aynı konuşmalar... kendimi iyi hissetmek için yaptığım bir aktivite aslında beni sıkıyor, bir anda hepsini kendim yapmaya karar verdim. Hatta sonra hızımı alamadım ve etlerimi kesmeden manikür yapmaya başladım. O kadar mutluyum ki... hem daha hijyenik, hem kendime ayırdığım bir vakit, hem de param cebimde kalıyor. 

  Haftada bir kez şu şekilde yapıyorum:

  Önce ellerimi güzelce ılık suyla yıkıyorum, temiz -ojesiz- tırnaklarımın kütiküklerini ahşap bir manikür çubuğuyla itip, Mavala kütikül temizleyici sürüp 1.5 dk bekliyorum. sonra kulak çubuğuyla hafifçe bastırarak etlerimi geriye doğru iterek temizliyorum. Üstüne törpü vs ile bitiriyorum.

  Buna ek olarak aklıma geldikçe el kremi, haftada 1-2 kere Yves Rocher el peelingi ve haftada 1 kere de (tercihen 2 manikür arasındaki süreyi ortalayacak şekilde) Mara quick manikür&pedikür peelingi kullandığım bir rutin oluşturdum. Eğer aksatmazsam tırnaklarım gerçekten güzel görünüyor. Çok derin bir manikür görüntüsü olmuyor evet ama yeterince güzel, ojeli ya da ojesiz, bakımlı görünen ellerim oluyor bence. 

  Eğer kuaförde düzenli manikür yaptırıyorsanız ilk haftadan aynı görüntüyü beklememenizi öneririm. Sonuçta bambaşka iki uygulama ama özellikle birkaç kez yaptıktan sonra her yapışınızda ellerinizin daha çok alıştığını göreceksiniz.

  15 kasım 2020 23:25

  17. kanayan tırnak etlerimle kimseyi yüz göz etmek istemediğimden yaptığım iştir. sadece tırnaklarımı uzatmaya karar verdiysem yaparım, yoksa tırnaklarım kısayken aklıma bile gelmez anca rahatsız eden kenarları falan keserim. tırnaklarım uzunsa sadece duştan sonra tırnak etlerimi ittirip makasla kesip yanları ve üstü törpüleyip en son da krem sürerim. yani doğuştan sağlam ve düzgün tırnaklarınız varsa kendi kendine yapılması çok kolay bir eylemdir.

  15 kasım 2020 22:33

  16. haftada bir veyahut aklıma ne zaman eserse yaptığım eylem.

  önceleri tırnak etlerime badem yağı yedirip yapardım ancak o zamanlar oje kullanıyordum, şu sıralar oje sürmeyi de bıraktığım için yeterli nem verdiğini düşündüğüm herhangi bir el kremini tırnaklarıma yedirmekle başlıyorum, kremi tırnaklarıma yedirip, tırnak etlerini yumuşattıktan sonra ise tırnak eti itici olarak ahşap çubuklar kullanıyorum bu çubukları çoğu kişi biliyordur zaten, ittiğim etleri kesmiyorum nedeni ise itilen etler kesilince bence daha çabuk uzuyorlar ve etleri kestiğimiz için oje direkt temas ediyor o tırnak diplerine ve bu bende güzel düşünceler uyandırmıyor. tabi ki de herkesin kendi tercihi, ben kesmeyi tercih etmiyorum. tırnak törpüleme ise benim en çok vakit harcadığım kısım, daha önce bu adımı yaptığımda tırnaklarım asla birbirine eşit, muntazam olmuyordu ve ben de ne kadar denersem deneyeyim her zaman bir yeri yamuk veya fazla törpülüyordum. sonrasında bir instagram blogunda gördüğüm yöntemi denemeye başladım. bu yöntemde tırnak yatağınızın tam ortasından kurşun kalemle bir çizgi çekiyorsunuz ve her iki tarafı da eşit yapabilirsiniz bu sayede. benim gibi törpüleme özürlüleri için bayağı iyi taktik. törpü olarak da benim önerim cam veya kağıt törpü ancak ben metal törpü kullanıyorum çünkü elimde küçük kağıt törpü yok. tüüm bu adımlar sonrasında yumuşak ve parlak tırnaklara sahip oluyorum. the end.

  15 kasım 2020 13:09


  15. dışarıda en bilinen tırnak salonları dahil sanırım hiçbirine güvenmediğimden tercih ettiğin yöntem.  enfeksiyon uzmanına sorduğumda zaten manikürden bulaşıcı hastalık bulaşının oldukça kolay olduğunu desteklemişti. ürünler bilmem kaç derecede kişiye özel dezenfekte edilirse bir sorun olmayacağını ama yüzde yüz bulaşmaz diyemeyeceğini de belirtmişti ki ülkemizde covidi geçtim hiv, hepatit gibi hastalıklar da çok yaygın. geçenlerde bir yere kalıcı oje için gittiğimde tırnağımı torpülediler ve kanadı sonra ne mi yaptılar, torpüye kolonya sıkıp dezenfekte edilmiş gibi paketlediler ve burası oldukça güvenilir bilinen bir yer. en iyisi evde duştan sonra önce kenarları ittirmek, daha sonra kenarları pensi ile kesmek. bir de aliexpressten sanırım aldığım kuru manikür makinesi var o da oldukça işe yarıyor. hatta manikürcüler de yaptığımı beğeniyordu görünce. hem de eğlenceli bence evde yapmak kafa dağıtıcı bir yöntem.

  15 kasım 2020 02:47

  14. Ben daha herhangi bir yere gidip manikür pedikür yaptırmadım, hep kendim yaptım. Alışınca artık çok daha rahat ve hızlı bir şekilde yapmaya başlıyorsunuz. İlk başlarda kanatabiliyorken artık hiç kanatmıyorum. Üstelik onca alet edevata gerek dahi duymamaya başlıyorsunuz, sadece bir tırnak makası ve bir törpü amacınızı karşılamaya yetiyor. Özellikle pandemi sürecinde hiç denememiş olan arkadaşlar denemeye başlayabilir. Eliniz zamanla alışacaktır hem sağlığınız için endişe duymamış olursunuz.

  14 kasım 2020 13:04

  13. son iki manikürümü pandemi dolayısıyla zorunlu olarak kendim yaptım ve o kadar iyi oldu ki, kuaförden çıkmışım gibi hisettim.

  prosedürü anlatmam gerekirse;

  ilk önce sıcak suyun içine biraz limon damlatıyorum, tırnaklarımı törpülerken de biraz ılımasını bekliyorum. limon tırnaktaki sararmalara iyi geliyormuş bebek yağı veya limon yağı kullananlar da var. ben manikür tası almıştım sachaneden, bir kase de iş görür.

  tırnaklarımı törpülerken aynı yönde törpülemeye dikkat ediyorum kırılmaması için.

  sırasıyla ellerimi etler yumuşayana suda kadar bekletiyorum. bir tırnak etici iticiyle etleri iyice itiyorum ki kesmem kolaylaşsın. daha sonra dikkatlice etlerimi kesiyorum, henüz yeni başladığım için illa bir tırnağımı kanatıyorum siz dikkatli olun çok derine girmeyin.

  etleri de temizledikten sonra bir kat kalyonun tırnak eti güçlendiricisini sürüyorum, daha sonra rimmelin gel oje serisinden venüs rengini uyguluyorum çok güzel bir koyu kırmızı, en son da yine rimmelin top coatını sürüyorum. bu şekilde hiç bozulmadan 3-4 gün ojem dayanıyor.

  tırnak etlerimi kesmek için kullandığım alet promani'nin tırnak eti makası. sollingen'e falan yatırım yapamadım açıkcası bunu da indirimden 40 tl gibi bir fiyata almıştım gayet güzel iş görüyor.

  13 kasım 2020 19:53 13 kasım 2020 19:54