yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. hazır ilacını içmiş, kremini sürmüşken bir sözlüğe bakayım dedim ki ukteyi gördüm.

  sebebi tam olarak bilinmemekle beraber stres kaynaklı çıkan, stres yapmanın, parfümlü kozmetik ürünleri kullanmanın şiddetlendirdiği, pul pul kırmızı lekeler şeklinde çıkan daha çok vücudun üst bölgelerinde görülen bir hastalık.

  2-3 hafta önce büyük bir leke şeklinde çıktı(gizlinot: genelde ilk madalyon şeklinde büyük bir şekilde çıkıp sonra yayılırmış. örn:ben), ben hemen farkedip doktora gittim, doktor da yayılmayabilir diyerek bir krem verdi fakat bütün üst bölgeme yayıldı; bunun üzerine bahsettiğim üzere iç ve dış tedavi görüyorum. umudum daha fazla yayılmaması, aksi takdirde kortizonlu ilaç kullanmam gerekebilirmiş. body empowerment falan eyvallah da lekeler çok sinir bozucu.

  18 nisan 2018 23:46

  2. halkalar halinde sıcağa maruz kaldığında kırmızılığı artarak kendini belli eden bölgesel pütür pütür bir cilt hastalığı. ilk çıkan halka en büyük olurmuş. kendisi bende ara ara çıkan ilk çıktığında tedirgin olduğum ama artık umursamadığım bir rahatsızlık. kendi haline bırakınca ilaç kullananlara göre daha geç düzeliyor. görüntü haricinde bir sorun oluşturduğunu görmedim.

  19 nisan 2018 00:07

  3. (bkz: Rosacea)

  19 nisan 2018 00:10

  4. Bende de var olan bir hastalık bu. Tıptaki ismi pitriazis rosea.

  Fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılamamış olsa da viruslarla ilişkili immunreaktif bir hastalık olduğu düşünülüyor. Genetik geçişi mevcut değil ve uveit (gizlinot: Bir göz hastalığı ) ile birlikteliği sık.

  Gelelim nasıl göründüğüne; ayağınızdan kafanıza kadar her yer sivrisinek ısırığı gibi lezyonlarla kaplanır. İlk çıktığında kırmızı renklidir, zamanla solar ve kahverengileşir. Çok fazla kaşıntı yapar ve kaşıdığınız yerlerde yeni lezyonlar ortaya çıkar. Genelde gövdede sınırlıdır, yüze yayılmaz. Lekeler uzun zaman içinde geçer ama sonuçta geçer, kalıcı iz kalmaz.

  Bu hastalık vücudunuzda aktif olduğunda kese, lif gibi yeni lezyon çıkaracak travmalardan derinizi uzak tutmalısınız. Kaşıntınız için antihistaminik alabilirsiniz. Bir de kortikostreoid içeren losyonlar/kremler kullanılabilir.

  Bende bu hastalık şimdiye kadar 2 kere çıktı; birinde öss'ye hazırlanıyordum, diğeri de üniversitede sınav zamanı çıkmıştı. Yani stresi çok sever.

  Ayrıca bu hastalık yüzde çıkan (bkz: Rosacea) hastalığından tamamen farklıdır.

  19 nisan 2018 00:14 19 nisan 2018 00:17

  5. Offf bende bundan 6.sınıftayken olmuştu korkuunnçtu hatırlayınca bile kaşındım ve ekşi pis bi koku geldi (gizlinot: Doktor yıkanmamı yasakladı 2.5 ay yıkanamadım, bezlerle silindim 😂😂)

  Bir akşam banyodayken kasığımda kırmızımsı birkaç leke fark ettim çığlık attım ağlayarak annemi çağırdım doktora gittik.. ertesi günlerde o birkaç şey onlarca şey oldu ve bir süre sonra bütün gövdeme, bacaklarıma yayıldı, yüze çıkmadılar.

  Deli gibi ama deli gibi kaşınıyordumm ağlıyordum kaşıntıdan, doktor bana hem banyo yapmayı hem de çorap etek vs giymeyi yasakladı okula müdürün özel izniyle eşofmanla gittim birkaç ay

  Böyle pul pul her yere yayılan benek benek gıcık şeylerdi ıyhhh inşallah bir daha çıkmaz Allah düşmanıma vermesin

  19 nisan 2018 00:24

  6. Vücutta kırmızı-pembe renkli, kaşıntılı ve döküntülü beneklerin çıkması. İlk olarak üst gövdede madolyon büyüklüğünde bir leke çıkıyor ve zamanla vücudun yüz hariç her yerine yayılıyor. Stres ve üzüntüyü pek bir seven bir virüsün sebep olduğu düşünülüyor. Kaşıntıyı ve benekleri arttırmamak için sıcak su, duş jeli ve liften uzunca bir süre uzak kalmak gerekiyor. Normal seyrine bırakılırsa 2-3 ay gibi bir sürede iz kalmadan geçiyormuş.

  Ben 3 hafta önce sol göğsümün altında bir leke farkettim ama pek umursamadım açıkçası. Tahriş olmuştur diye düşündüm. Sıcak suyla derimi yırtarcasına bir duş aldım aynı gün. Sonra ertesi sabah bir baktım bütün göğüs altıma yayılmış. Doktora gittim nemlendirici bir krem verdi ve bunu her duştan sonra sürmemi söyledi. Ne kadar dikkat etsem de son 3-4 güne kadar yeni küçük benekler çıktı. Kaşınmıyordum da hiç. Bu hafta başında sadece bir gecede tüm boynum, kollarım sırtım, göbeğim göğsüm ve kasıklarım bununla doldu. Bir de kaşınıyorlardı ki sormayın. Başka bir doktora gittim bu kez. Kortizonlu bir iğne, hap ve krem verdi. 1 günde etkisini gösterdi. İlk çıkan lekeler hafifledi, var mı yok mu belli değil. Diğerleri de yavaş yavaş geçiyor gibi. Kaşıntım bitti tamamen. Ben bu süreçte soğuk suyla duş aldım. Kesinlikle lif ve duş jeli kullanmadım. Bunların yerine saçımı ve vücudumu saf zeytinyağlı sabunla temizledim. Dar kıyafetler giymemeye dikkat ettim. Bunları yapmasam çok çok daha kötü olurdu eminim.

  16 şubat 21:29

  7. Sebebi bilinmiyor denmesine rağmen, sinir ve stresin birarada tetiklediğini düşündüğüm cilt rahatsızlığı. Çok sıkıntılı bir dönemimde bu rahatsızlığı yaşadım. Vücutta farklı büyüklüklerde pembe renklerde lekeler beliriyor ve çok kaşınıyorlar. Bu rahatsızlığın tek iyi yanı yüzde çıkmaması, sadece vücutta görülmesi. Bu sayede ben saklayabilmiştim o izleri ve rahatsızlığımı. Lekeler gerçekten insanın moralini bozuyor, ancak doktorun verdiği ilaç sayesinde iki hafta gibi kısa bir sürede benim lekelerim geçtiler. Hiç iz de kalmadı. Bu süreçte sabunla yıkanmamak ve kese yapmamak gerekiyor. Benim için bu rahatsızlık tam bir uyarı niteliğindeydi. Kafama taktığım şeylerden bir bir kurtuldum. Rahatlamanın, bazı şeyleri akışına bırakmanın zamanı olabilir, sinir ve stres yaşamamaya gayret gösterin.

  17 şubat 18:46

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar