sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (1)

1. Sevgili (yazar: pallua) nın uktesidir.

Saçlarım kalın telli, gür ve kabarıktır aslında ama naturals by watsons serisindeki olive hair serumu kullanarak saçlarımın kabarmasını önlüyorum (gizlinot: daha önce ambalajı farklıydı, geçen sene değişti.). Saç diplerine uygulamamak gerekiyor yalnız..

21 nisan 2018 12:09 22 nisan 2018 20:07

2. saçlarım orta boy. otacı ısırgan otlu şampuanı kullanıyorum, aslında kepek için ama sanırım içinde sls olmadığından saçları yumuşak yapıyor. sabah banyo yap çık pek mümkün olmuyor bu saç tipiyle, o yüzden akşamları yıkıyorum saçımı. migren-sinüzit kombosuna sahip olduğum için mutlaka saçlarımı kurutmam gerekiyor, kurutmadan önce body shop üzüm çekirdekli serumu sürüyorum, kalın dişli tarak veya bir wet brush ile taradıktan sonra kurutma makinasını yukardan aşağ tutarak elimle düzelterek kurutuyorum kabarmasın diye ama tabii ki yine kabarıyor. sabah uyanınca inmiş oluyor, iki yana ayırıp yine saç serumundan biraz sürüp böyle sanki saçlarımı sıkıştırıyor gibi (ama yani hiç anlatamadım bu eylemi) düzeltiyorum.

eğer çok kabarıksa veya sabah yıkamam gerekiyorsa saçları aynı rutinle kurutup, serumu sürüp enseden at kuyruğu topluyorum, ensedeki tokayla arasında 10 cm falan bırakarak bir lastik tokayla daha topluyorum. 10 dk falan bekleyip açıyorum. tokalar saçı sıkıştırdığı için yatıştırıyor biraz ve iki tokayla enseden topladığım için bıraktığı o "dent" dalga gibi duruyor.

medya ekledim, bulabildiğim en uygun örnek foto. resimdeki kadar sık aralıklarla toplamıyorum ben, maksimum üç toka ile yapıyorum. 

ilgili medya:
1
21 nisan 2018 13:54

3. Saçlarım gür ve kabarık aynı zamanda kalın telli onları dizginlemek gerçekten çok zor. Hayatımın ürününü buldum onları dizginliyorum diyemem ama kabarmayı minimuma indirdim. Şampuan reklamlarındaki kızlar gibi ıssız şekilde o görüntüye daha kovuşturamadım.

Bir çok blog ve youtuberdan edindiğim bilgi doğrultusunda uyguladıklarımı aşağıya sıralıyorum.

Nemsiz saç kabarır bilgisinden yola çıkarak saç bakım rutinim de saçımı nemlendirebileceğim ürünleri kullanıyorum.

Saçları her gün yıkamamak. Saçları her gün yıkamak saçın kendi salgıladığı yağı (yani ona bakım yapacak, uzamasını sağlayacak yağı) fayda sağlamasına izin vermeden arındırma işlemi. Saçı 2 günde bir yıkamak.

İçeriği temiz şampuan kullanmak. (nem vaadi olan şampuan seçimi)

Nemlendirici özellikli saç kremi.

Banyo sonrası saç nemliyken nem veren saç serumu.( ben arkasında yazıldığı gibi 1-2 pompa ile yetinmiyorum. Saçlarım kuru olduğu için 8 pompa uyguladığımda bile yağlı görüntü olmuyor)

Serum işleminden sonra saçımı havlu ile sarıp kendiliğinden kurumasını bekliyorum.

Ahşap saplı tarak kullanılması kabarmayı önlüyor.

Saçların banyo sonrası kolay taranması için kullanılan İsana markasının anti frizz saç açıcı spreyini saçlarımın kabarmaması için kullanıyorum.

Ayrıca co-wash yöntemi diye bir şey var; banyo esnasında şampuan yerine köpürmeyen saç kremi formunda olan ürünle saçın diplerinde ucuna uygulayarak yapılan işlem. Bu işlem sadece kuru saçlar için önerile bilinir. Bu işlem yağlı ve normal saçları hızlı yağlanmasına sebep olabilir. Co- wash yönteminde banyo esnasında sadece köpürmeyen şampuan uygulanıyor onun yanında saç kremi veya maske uygulanmıyor. Belki banyo sonrası saç boylarına serum uygulanabilir.

21 nisan 2018 14:13

4. argan yağlı şampuan(çok sevdiğim bir marka bulamadım henüz) sonrasında toni&guy shine gloss serum veya organix extra argan yağı

22 nisan 2018 19:33

5. Saçlarımı yıkadıktan sonra eğer havluyla sarıp bekletmeden kurutursam saçlarım çok kabarır. O yüzden bir süre havluda beklettikten sonra saçlarımı kuruturum. Saçlarım şekilsiz durursa naturals by watsons markasının saç serumunu saç uçlarıma uygularım. Ama son zamanlarda spor yaptığım için saçlarım genelde toplu oluyor ve topluyken güzel durması açısından tek kat düzleştiriyorum.

22 nisan 2018 19:45

6. duştan sonra bir süre havluya sarıp bekletiyorum sonra tarıyorum ve nemli nemli saç kremi uygulayıp kendi kendine kurumaya bırakıyorum bu süre zarfında biraz kabarabilir onu önlemek için örüyorum bu şekilde mutlu mesut yaşıyoruz

22 nisan 2018 19:55

7. Boyalı, gür, kabarık ve kalın telli ve dalgalı saçlarıma lorealin krem şampuanlarını kullanıyorum, çıkınca suyunu azcık havluyla alıp urban care shake n repair kullanıyorum pembe olanından. Sonrasında viggo ile saçımı kurutup ya da viggo olmayan bi yerdeysem elim viggoymuş gibi davranarak kurutuyorum. Kuruyunca da marjinal diye bi markanın arganlı keratinli saç serumunu kullanıyorum, kuaför vermişti. Çok az yine kabarık ama güzel kabarık oluyor.  Bir de üstüne yatıp uyursam sabah sakin oluyor saçım.  Aslında kurutmazsam daha güzel oluyor kendiliğinden kuruyunca ama kronik sinüzit nedeniyle yapamıyorum.

22 nisan 2018 20:05

8. bir kere banyoda saçımı yıkarken haldır huldur girmiyorum saçıma, karıştırmıyorum fazlaca.nazik ve sakin bi şekilde yıkıyorum :D sonrasında çıkınca krem sürüyorum tarıyorum güzelce. ardından biraz dalgalı istiyosam saçımı kurutmuyorum. eğer istemiyosam saçımı kurutuyorum. böylece kabarıklığı gitmiş oluyor biraz

22 nisan 2018 22:52

9. çok gür değil ama kabarık saçlara sahibim, gratislerde satılan hask markasının saç serumlarını yanımda taşıyorum,(gizlinot: bilmeyenler için küçücük bir şey) özellikle deniz kenarında bir yere gideceksem yada hava yağmurluysa kesin çantama atıyorum baya yatıştırıp parlatıyor.

23 nisan 2018 16:16 23 nisan 2018 16:16

10. Kalın telli, kabarık, dalgalı ve gür saçlarım var. Bahsedeceğim rutini uygulamazsam benim için saçlarımı ısıyla şekillendirmeden kullanmak mümkün değil.

Benim fazlasıyla elektriklenen saçlarımı yatıştırmak için neme ihtiyacım var. Zaten üç günde bir yağlanır saçlarım. Markası ne olursa olsun üzerinde kuru saçlar için diye belirtilen şampuan kullanıyorum duşta.

Ben saç kremi sevmiyorum. Durulaması falan çok uğraştırıyor bence. O yüzden saçlarımı kolay tarayabilmek için sıvı saç kremleri kullanıyorum fısfıslı olanlardan. Gliss ve urban care kullandım, hepsi aynı geliyor bana. Tüm saçıma sıkıp saçlarımı tarıyorum.

Saçlarımı mutlaka kurutmak zorundayım çünkü migrenim var, kafam üşüyor sonra. Taradığım saçlarımın uçlarına yağ sürüyorum. (bende argan yağı, hindistan cevizi yağı, loreal elseve mucizevi yağ, pantene saç yağı ve isana saç sütü var. Dönüşümlü kullanıyorum.) sonra vigoyla kurutuyorum.

Saçlarımı kuruttuktan sonra kurutma sonrası elektriklenmeyi yatıştırsın diye anti frizz özellikli bir serum sürüyorum tüm saça. Şu an avon smooth as silk frizz control Hair serum var elimde, işini yapıyor.

Bu kadar. Bunlar sayesinde saçlarımı illa düzleştirmek zorunda kalmadan dışarı çıkabiliyorum.

Bu arada evde elli tane saç bakım ürünü olmasının sebebi iki kız kardeşimin olması. Hepimiz almışız bir şeyler, hep beraber sürüsürüveriyoruz.

24 nisan 2018 11:48 24 nisan 2018 11:51