yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  1. öncelikle yazacaklarım iş deneyimi olan büyüklerimden derlediklerim ve kendi minik 2 yıllık özgeçmişimden ders aldıklarımdan ibarettir:

  evet çalışmak ve kendi paranı kazanmak çok güzel bir duygu, fakat benim için önemli olan birkaç şey var; 1. yaptığım işi sevmek, çalışırken zevk almak, 2. çalışanlar arasında iletişim ağının kuvvetli olması ve huzurlu çalışmak, 3. patron, yönetici, lider artık başınızdaki her kim ise işin en başında bu kişi ile oturup iş yerindeki görev ve sorumluluklarınızı netleştirmek.

  Şu 3 madde ilk işimde eksik olduğu için benim çok çabuk çökmeme sebep oldu ve çalışma motivasyonumu kaybettim sonuç olarak ilk işimden ayrıldım, elbette maddiyat önemli fakat iş hayatı dediğimiz süreç de malesef bir üniversite gibi 4-5 yılda sona erecek bir hadise değil, bu nedenle iş hayatını artık yaşamımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor ve hayatımdan memnun olmayı, maddiyattan bir tık önde tutuyorum, saygı ve sevgiler :)

  8 mart 2018 21:30

  2. Yaklaşık 18 senelik iş deneyimimle basit iki kural söyleyebilirim, birincisi herkese herşeyinizi anlatmayın, inanın böylede arkadaş olurlar sizinle. İkincisi kimseyi satmayın, gün gelir sizi de satışa getirirler. Ve bilgi, malzeme, fikir vb. her ne olursa çalmayın, yolunuz açık olsun.

  8 mart 2018 22:14

  3. İş hayatında üstünüz ile mesafenizi daima siz belirleyin.

  Üst yüzünüze gülüp daima çok iyi de davransa, sizi her an yerin dibine de soksa aradaki mesafe sizin belirlediğiniz kadar olsun.

  Hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

  8 mart 2018 22:42

  4. baştan şartları iki tarafın da ileride sorun yaşamaması açısından konuşmaktan çekinmeyin. uygun bir dille yeri geldi mi maddi konuları dahi konuşmakta yarar var. yeniyim diye her şeyi kabullenici olmayın. uyumlu ve anlayışlı bir çalışan olmak başka, haklarınızı ve işin konumu nedeniyle altına gireceğiniz borçları bilerek çalışmak çok daha başka bir konu çünkü.

  altında imzanız bulunan belgeleri mutlaka detaylı bir şekilde okuyun. prensip gereği o kişi patronunuz bile olsa boş kağıt altına imza atmamaya çalışın.

  4857 sayılı iş kanununu yani iş ilişkisi nasıl kurulur, haklarınız nelerdir ve tabii beraberinde çıkan torba yasa ve bu bağlamda kanun kapsamında yapılan değişiklikleri bilmenizde yarar var. gündemi takip etmekten çekinmeyin. bir işe girdin diye iş adamı mı oldun sanki hemen havalara girme diyenler her zaman olur, siz kimseye aldırmayın.

  e-devlet şifreniz ve tc kimlik numaranız yardımıyla ara ara, yani birkaç aylık dönemler halinde işe giriş tarihinizle birlikte hizmet dökümünüzü ve genel sağlık sigortası kapsamında sağlık provizyon aktivasyon sisteminizi(gizlinot: yani kısaca spas) de sorgulatmanızda yarar var. tabii işe girdikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, spas sistemine giriş yaparak sistemi aktif hale getirmeniz gerek ilk etapta.

  9 mart 2018 01:11

  5. en önemli tavsiyeyi açıklıyorum. 'hayır' demeyi bilin. Gerçi bu hayatınızın her alanında geçerli olmalı ama, İş hayatında daha bir gereksinim duyulduğunu, yaşadığım tecrübelere dayanarak söyleyebilirim. Zor değil inanın. tek kelime... Hayır!..

  9 mart 2018 14:50

  6. Saldırgan değil, ama pasifize de olmayın.

  İlk izlenimleri zaten silemezsiniz, ama silinmeyecek tek yer iş hayatıdır.

  Biraz sakin, uyumlu olunca direkt kafadan elerler seni, o yüzden uyumlu ama dominant da olmalısın.

  Soru sorun, nerede olursanız olun.

  Soğuknevale değil, ama ciddiyetli durun. Ben de isterdim çalışırken öğrenci hayatı gibi kahkaha atmayı, ama türkiye de bu enayi zannedilmesine yol açıyor.

  Yaptığınız iş yapılmamış gibi gösteriliyorsa yüzleşmeyi talep edin.

  Biraz üzerinize gelindiği anda "Size demiştim ya zaten" gibi salak yerine koymaya çalışıyorlarsa, tam olarak neyi kast ettiğinizi biraz daha yüksek sesle tekrarlayın geri adım atıyorlar.

  Tam anlatabildim mi bilemiyorum, yani şöyle ki siz başka bir şey soruyorsunuz, ama onlar başka anlayıp bir de aptal muamelesi yaparak cevap veriyor işte tam bu nokta.

  Yani içine ettiğimin yerinde kurt olmak zorunda kaldık cidden başka bir ülkede doğduğundan beri sömürüldüğün başka yer var mı yaa. Yazdıklarıma üzüldüm ama oyunun kuralı bu maalesef.

  Ezdirmeyin kendinizi ve ne kadar karşılığını alamadığınızı hissetseniz de adil olmaktan vazgeçmeyin.

  Muhbirlik yapmayın, gerekirse yüz yüze kavga edin.

  Yazdıklarım negatiflik değil, gerçekleri içeriyor. Herkese kendi hayatında başarılar dilerim.

  Yılmayın, bazen yılasım geliyor ama devam ediyorum..

  9 mart 2018 20:25 9 mart 2018 22:11

  7. 1. patronlar aba altından sopa göstermeyi çok sever. hep o piyasa küçüktür, hep oradan çıksan iş bulamazsındır vesaire... kanmayın.

  2. sözleşme yapın ve sözleşmenize sadık kalın, kaldırtın. getirdiğin proje başına prim vereceğini iddia ediyorsa işvereniniz, yazılı ve imzalı olarak saklayın bu sözü. yoksa getirdiğin o projeler "ay benim arkadaşımın zaten", "ay ben halletmiştim onu zaten" diye bir bir elinden alınır sen de lafını açarsan "amma paragöz insan" olarak köşede kalırsın.

  3. iş tanımı! ne kadar bahsetsem az. sorumlu olduğunuz şey nedir kesin olarak söylesinler. yazılı ve imzalı, unutmayın. başka bir işe de bulaşmayın. o "biraz inisiyatif alın" lafları var ya gün gelir ilk sizin aleyhinize kullanılır.

  4. patron, patrondur. arkadaş değildir. iş ortamı aile ortamı değildir. "biz aile gibiyiz" diyen bir ofis, iyi bir ofis değildir. bol bol manipülasyon, emek sömürme ve kaçakçılık vardır.

  5. sizden evvel işe başlamış ve ayrılmış son arkadaşın halini hatrını sorun. niye işten çıkmış? ne zaman girmiş ne zaman çıkmış? ondan beklentileri neymiş? bunu sık sık laf arasında sorun. inanın cevaplar arada çok değişiyor.

  6. hak ettiğinizi düşündüğünüz miktarı istemekten çekinmeyin. "ilk işim, deneyim olsun" diye parasız çalışmayın. asla ama asla deneme sürelerindeki maaşlarınız, normal maaşlarınızın 100 tl altında bile olmasın.

  7. google' dan araştırın şirketi. adam gibi bir siteleri yok ise, etrafta adamları tanıyan kimse yok ise çekinin.

  8. ilanlardaki gramer hatalarına dikkat edin. çok gramer hatası varsa başvurmayın bile.

  9. iş arkadaşın ile konuşmandan rahatsız olan patrondan huylan! ikinizi birbirinize düşürerek iş yürütmeye çalışıyordur. insan, çalışanlarının seviyeli muhabbet kurmasına sevinir, odasına çağırıp iki saat "neden bununla konuşmamalısın" sunumu yapmaz.

  10. istifa etmekten çekinmeyin. dünyanın sonu değil. gerçekten değil. içine sinmiyorsa bas gitsin. unutmayın, siz onların lütfuna değil, onlar sizin emeğinize muhtaç. siz iş yapmazsanız kaybeden onlar olur.

  15 nisan 2018 01:30

  8. Aslında bu diyeceklerim stajyerler için. Zorunlu olanlardan değil de gönüllü olanlardan bahsediyorum.

  "aman bana nasılsa bir şey ödemiyorlar" diye bir şey kazanmadığınızı düşünmeyin ve işe asılın. Kapabildiğiniz kadar şey kapmaya bakın. Buraya para kazanmak için değil, ileride daha fazla kazanmak için geldiniz. Öğrendiğiniz her şey ve edindiğiniz her tecrübe ileride sizin lehinize olacak.

  Soru sormaktan çekinmeyin ama cevabını google'da bulabileceğiniz şeyleri sormayın.

  Sadece kendi üstünüzden değil, boş kaldıkça farklı insanlardan da iş isteyin. Bulunduğunuz sektörün farklı yönlerini de öğrenmeye çalışın. Belki de farklı bir pozisyonu kendinize daha uygun göreceksiniz, kim bilir?

  Bol bol araştırın. Meraklı olun. Sektörle ve yapılan işlerle alakalı fikirleriniz olsun.

  Feedback isteyin.

  İşten kaçmayın. Daha ilk haftadan "benlik bir şey yoksa ben çıkıyorum" moduna girmeyin.

  Fikirlerinizi belirtmekten korkmayın ama üstlerinizin fikirlerine saygı duyun. Ukalalık yapmayın.

  "anlamıyorum, yapamıyorum" demeyin. Buraya zaten öğrenmeye geldiniz ve 5+ sene deneyimi olan biri kadar hızlı olamayabilirsiniz. Kendinize gereksiz yüklenmeyin. Adım adım olacak.

  Bunlar benim işe yaradığını gördüğüm şeyler. Bu şekilde Üç ayın sonunda beklediğimden daha hızlı bir şekilde, daha üst bir pozisyonda işe alındım.

  28 temmuz 2018 22:16

  9. > Aman patronlarımın gözüne gireyim diye kendinden çok ödün verme, sonra iyi niyetle senin görevin olmadan yaptığın şeyleri senin görevin olarak görüyorlar

  > Abi, abla deme.

  > İş (arkadaşı) diye bir şey kesinlikle yoktur. Bu tuzağa kanma.

  > Önce kendini düşüneceksin, yoksa kimse kalkıp da seni düşünmüyor

  > Kimseden de kendin için bir şey isteyip gebe kalma

  > İşten daima zamanında ayrılmaya özen göster ve bu konuda tavrını koy. İş hayatı bitmek bilmeyen bir döngüdür ve sen sınır koymazsan ve özel hayatında aile,sevgili,çocuk vs. tökezlediğinde kimse kalkıp sana destek olmaz.

  > Her ne şartta olursa olsun ama ne olursa olsun iş yeri içinde çalışan birine bir başkasının dedikodusunu yapma ve yanında yapmalarına müsade etme.

  > Açık sözlü dobra ol, mesafeni koru ki sendne çekinsinler sınırlarını bilsinler.

  > Bilmediğin bir şeyi biliyormuşsun da unutmuşsun falan gibi kıvırmaya çalışma. Açık ve net ol bilmiyorsan bilmiyorum de, ama o bilmediğin şeyi de öğrenebilme imkanın varsa öğren.

  > Özel hayatını vs kimseye yakınlık hissedip anlatma.

  > Hatan varsa kabul et, aman ben söylemezsem nereden duycaklar deme duyulur bir şekilde.

  > Verilen işi küçümseme ve ne olursa olsun en iyi şekilde yap her zaman hata yapılabilir çünkü robot değiliz insanız unutma.

  >Son olarak sevgili arkadaşım, Saygı verilmiyor kazanılıyor ve bunu da kendin kazanacaksın unutma

  20 şubat 19:22 20 şubat 19:22

  10. Kimseyi sosyal medyanizdaki hesabiniza eklemeyin, gereksiz.

  20 şubat 19:38