yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. geçtiğimiz yıl içerisinde en yakın arkadaşım orada okuduğu için sık sık gittiğim yer oldu. insanları iyidir. konuşmaları bazen sizi gülümsetir aksandan dolayı. toplu taşıma yoktur. eğer bir aracınız ve kıbrıs'ı gerçekten bilen bir arkadaşınız varsa gerçekten güzeldir. yakın arkadaşımın bi arkadaşı sayesinde gezmediğimiz yer kalmadı. kıbrıs harekatının izlerini taşıyan gazimağusa'da çok farklıdır. emekli olduğumda yaşamak isteyebileceğim yer.

  28 ocak 2018 02:09

  2. Oldukça bir önyargıya sahip,küçük fakat çok kültürlü bir ada.Neredeyse 5.yılımı doldurmak üzereyim,fakat hala "bir su 5 lira mı???" , "bira sudan ucuzmus", "orada euro mu kullanılıyor?" gibi şeyler duyuyorum. Burası uygun bir yer mi bilmiyorum ama Kıbrısı tüm gerçekliğiyle anlatmak istedim. Belki tercih zamanı kıbrıs düşünen arkadaşlarımız için yardımcı bir yazı olur.

  Ben mağusada yaşıyorum,o yüzden ağırlıklı olarak mağusadan bahsedeceğim.

  Gıda: Sanırım en çok önyargıya sahip olan şey,"pahalı" sanılması. Biraz genel konuşacağım;mesela markete gidip Turkiye markalı bir ürün alırsanız biraz daha pahalı olması tabi kii çok normal. Ama Kıbrısın da kendisine has markaları var. Oldukça da güzeller. Ben Kıbrısın kendi yerli markalarını kullanıyorum.

  Yeme-içme: Yeme-içmenin pahalı olup olmaması biraz yemek yediğiniz yere bağlı. Mesela Girne şehri kıbrısın en turistlik yerlerinden biri olduğu için pahalı,Türkiyenin Bodrum u gibi düşünebilirsiniz. Mağusa-Lefkoşa gibi yerler daha mütevazidir.Okulların kampusu de dışarıya göre biraz daha pahalıdır ama,10 liraya da sağlıklı ev yemekleri yapan yerler de vardır. Burada hiçbir yerde 5 liraya tavuk doner-ayran tarzı yerler bulamazsınız ama.(gizlinot: hehe)

  Giyim/Kozmetik:İşte bundan kaçın. Kıbrısta gratis,sephora vb gibi kozmetik storelar olmadığı için kozmetik ürünleri oldukça çeşitliliği az ve pahalı. Tabi kii flormar/note/mac... vs gibi markanın kendi store ları var fakat oldukça pahalı. Ben neredeyse hiçbir kozmetik ürününü zorunda kalmadıkça Kıbrıstan almıyorum. Giyim olarak ta burada öyle pull&bear,zara,bershka... hiçbiri yoktur :) Hatta AVM bile yoktur,sadece mağusa ve lefkoşada 1 tane vardır. Genelde burada çoğunluk olarak butikler bulunur. Hem ürünleri çok kalitesizdir hem de fiyatları pahalıdır. Terranova gibi türkiye de bulunmayan avrupa markaları da vardır fakat fiyatları euro dan hesaplandığı için pahalıya gelebilir.

  Ev/yurt : Burada biraz Mağusaya göre konuşacağım.Burası tam bir öğrenci şehri olduğu için çok fazla sayıda özel yurt vardır ve her sene mutlaka yeni bir yurt açılır. Çeşitlilik fazla olsa da maalesef çoğu yurt dolarla ödeme alıyor. Fakat yurtlar hem yeni hem de uygun fiyatlı(gizlinot: dolar kuru arttıkça ücreti düşürebiliyorlar ve ya kuru sabitleyebiliyorlar); Istanbuldaki bu kalitedeki çoğu yurt çok daha pahalı. Evler ise yine Istanbul vs gibi büyükşehirlere kıyasla daha ucuz. Ve genellikle öğrenciye hitap ettiği için içleri eşyalıdır.

  Eğlence:Şüphesiz Kıbrısı yapan en güzel şey eğlence hayatı! Neredeyse hergün karaoke geceleri vardır. Konserler,festivaller vs gibi sosyal bir hayatı vardır. Kültürlü bir ortama sahiptir,çok fazla yabancı öğrenci vardır.O yüzden okul içinde "nijerya gecesi" "mısır gecesi" gibi eğlenceli etkinlikleri vardır. Gece klupleride çok fazladır fakat turistten çok öğrencilere yöneliktir,hatta organizatörlerde öğrencilerden oluşur.(gizlinot: mağusa için konusuyorum tabii)

  Umarım yararlı olmuştur. Aklıma geldikçe edit yaparım :)

  aylar sonra gelen edit: sakın gelmeyin aşırı pahalanmış. Patatesin kilosu 25,1 paket bademin fiyatı 32 tl. Gelmeyin hatta koşarak kaçın

  9 ağustos 2018 14:01 23 kasım 2018 23:44

  3. 4 sene boyunca afrikalı,rus komşularımın olduğu ilk adımımı attığımda uzatılmış bir pardon bağğğyannnn sözcüğüne maruz kaldığım ve şok geçirdiğim ada. İnsanları iyidir kötüdür diyemeyeceğim insan her yerde insan iyisi de var kötüsü de sonuçta. Benim evin denize 300 metre uzaklıktaydı her hafta sonu yakınımdaki at çiftliğinden hocalar atlarla birlikte evimin 4 metre ilerisinden geçerek beş parmak dağlarına doğru  gezintiye çıkarlardı. Bende ilk gittiğim sene o at çiftliğinde binicilik dersleri almıştım ve orda birde hongkonglu arkadaş edinmiştim beraber cumartesi günleri akşam üzeri at binip sonrada çiftlikteki şöminenin başında kahve içerdik. Evimin hemen aşağısındaki sahilde gün batımları çok güzel olurdu gerçi kıbrıs da genel olarak güzel gökyüzü mor, pembe, turuncu karışımı oluyordu pamuk şekeri gibi. Canımız sıkılınca marketten rekorderling meyveli biralarını,çerezleri alıp sahilde otururduk , deniz taşı toplardık. Girnedeki deniz kızı otelde hep nisanın 15'i 18'i gibi deniz ve havuz sezonunu açardık, biraz huzur istiyorsak lefkoşadaki gloria kitap kafeye gider o muhteşem müziklerle ve kitapların arasında bizim için dünyadaki en iyi white  mochaları içerdik, turistlerin kaybolmaması için yere çizilmiş mavi çizgileri takip ederek bütün müzeleri gezerdik, carettaların olduğu alagadi beach'e gidip deniz kenarında yine içip gün batımını izlerdik kıyıya vurmuş deniz yıldızlarını toplayıp denize geri koyardık,  kıbrısa özgü sebzelerle yaratıcı yemekler yapmayı denerdik. Bazen tiyatro günleri oluyordu üniversitelerin biletleride türkiyeye göre ucuzdu en çok emre kınay geliyordu hiçbir oyunu kaçırmamaya çalışıyordum bu bile bizim icin eğlence ve heyecandı salon o akşamlar genciyle yaşlısıyla doluyordu adanın heryerinden gelen oluyordu. Akşamları sokağa çıkarken tek korkum yapılmayan sokak ışıkları ve köpekler oluyordu, kimse kimseye bulaşmıyordu çevreni düzgün seçtiğin sürece kaç kere eve gece 3 te 4 te gittiğimi bilirim yürüyerek sarhoşların olduğu yerlerden geçerek kimsede dönüp birşey demezdi. Yayaya da öncelik vardır karşıdan karşıya geçmek için kaldırımda olduğumu gören yerliler 100 metre ötede durup geçmemi beklerlerdi bu yüzden ne zaman türkiyeye gelsem yola atlamaya alıştığımdan hep bir kaza riski atlatmışımdır. Direksiyonlar ve şeritler ters yöndedir yön,yol bilginiz ilk gittiğinizde error verebilir. Kıbrıs güzeldir ancak nerde durmasını nerde yaşamasını bilene ve dozunu kaçırmayana.

  20 ocak 2019 00:09


  4. Kuzeyi için konuşuyorum, fiyatlar korkunç, hem de korkunç... Çeşit az. Güneye geçişler şu anda kapalı, daha doğrusu çok elverişsiz ve pahalı şartlara tabi (ücretli pcr zorunluluğu + covid riski). Türkiye'de online satış yapan hemen hemen hiçbir mağaza, özellikle kozmetik ve türevlerinin bol çeşitle uygun fiyata bulunabileceği yerler, "yurt dışı" olduğu gerekçesiyle normalde buraya gönderimde bulunmuyor; şu an ise yine covid dolayısıyla kargolar kapanmış, arkadaşım basit bir zarfı bile postalayamadı bana.

  Buradan türkiye'ye çoğu şeyin gönderimi ise (yiyecek maddesi, alkollü sıvı vb.) oradan buraya normalde serbest olmasına rağmen yasak...

  Çok dertliyim, yüzüme sürecek, normal fiyatlı, adam gibi bir krem bile bulamaz hale geldim.

  Marketlerde asla indirim diye bir kavram yok. Drugstore yok.

  25 ekim 2020 22:05

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar