yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (35)
  • medya (0)

  1. elde mumlar, saç yakmamaya dikkat edilir. o gece artık misafirsindir. ağlatılacaksın. başka çaresi yok. ayıptır, gelinlerin gülmesi. ne o öyle gülerek gidilir mi. haberlerde bi gelin düğün günü damat çok oynadı diye kendisini beklettiği gerekçesiyle damatı bıçaklamış mıydı. bişi olmuştu. neyse, bu ne azgınlık derler. ağlayın o gece.

  18 ekim 2014 16:26

  2. benim kendi kina gecem olmamasina ragmen aglama faslinda cok duygulandigim evlilik öncesi bekarliga vedadan cok, bir cesit ana baba evine veda töreni.

  evet, o fasil disinda gece boyunca hoppidik oynaniyor ve bu durum, o icli olan kismi iyice tuhaf, anlamsiz gösterebiliyor ama fazla empatiden ve ana kuzulugundan o yönü göremeyebiliyor bünye bazen.

  13 şubat 2015 20:22 13 şubat 2015 20:23

  3. anlam veremediğim adetlerimizden biri.

  kırmızı kurdele, kına gecesi, halay vs.. bana çok uzak şeyler gibi geliyor.

  14 şubat 2015 00:01


  4. En en en en.....en nefret ettiğim, yapılmasını son derece gereksiz bulduğum, sıkıcı, mecburiyetler dışında gitmeyi tercih etmediğim, gereksiz masraf kapısı olan, evlilik öncesi düzenlenen eğlence çeşidi. Hele bir de hep ama hep aynı türkü eşliğinde gelini ağlatma çalışmaları yok mu, aman aman :S

  14 şubat 2015 02:25

  5. uygulamayı reddettiğim fakat gelenek görenek baskısına yenik düşerek kabul ettiğim adet. gelin niye ağlatılıyor, acıdan zevk mi alıyoruz, nasıl bir adet biz nasıl bir toplumuz, niye herşeyimiz acı odaklı, niye yabancılar herşeyi eğlenceye çevirirken biz olayların içine mutlaka acı katıyoruz... bu konu hakkındaki sorularım yüksek lisans tezi yazmaya yetecek kadar çok fekat cevaplar hep aynı ''e adet kızım!!!!''

  15 şubat 2015 01:06

  6. tiksindiğim gelenek göreneklerden biri. yani gerçi beni pek bir ciddiye almamak gerek, ben bizim adetlerin net yüzde 99'undan falan tiksiniyorum zaten, geriye kalan %1 de evrensel olaylardır muhtemelen. ha pek sevgili kültürümüze neden böyle bir gıcığım var, herhalde fazlasıyla ağlak, kadını aşağılayıcı ve genel olarak bireysellik karşıtı ve vıcık vıcık bulduğumdan.

  gecenin kendisine gelince "asla yapmayacağım" diyemem zira muhtemelen evlenmeyeceğim de. ama bir gün evlenmek durumunda kalırsam ne şart altında olursa olsun bana yaptırılamayacağını, denenmeye kalkılırsa deneyenlerin planlanmış nikahtan da olacağını çok iyi biliyorum. daha önce bu gibi şeylere engel olmadığımda, "ya onun da istediği olsun" deyip kendi doğrularımdan taviz verdiğimde başıma gelenleri gördüm çünkü. yerine başka şeyler koyabilirim, kendimce bir eğlence, tören düzenleyebilirim ama bunu yapmam. adeti, geleneği de çok da umrumda değil açıkçası. birey olarak toplumdaki yanlışların hayatımıza girmesine engel olabilecek bağımsızlığa ve olgunluğa erişmeden evlenmenin, daha da kötüsü çocuk yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. bunları yapabilecek güçte değilseniz henüz "olgun" bir birey değilsiniz demektir. topluma göbeğinden bağlı ve kendi kurallarını ön plana almayan insanların çocuk sahibi olduğunda o çocukları da topluma ezdirdiğini görüyorum çünkü. olan çocuğa oluyor. bir anne baba olarak bireysel olgunluğa erişmemişseniz ve çocuğunuzu her şart ve şerait altında toplumdaki aksaklıklardan koruyamayacaksınız kırmızı kuşak, kına, tektaş pırlanta, çırağan'da düğün, hepsi aynı kapıya çıkıyor.

  15 şubat 2015 15:54

  7. Sevmeye başladığım gelenek göreneklerimizden biri. Aileci bir yapım var ama çeyiz vb gibi pek çok adet bana çok terstir ve hep karşı gelirim. Ama kına gecesi, sadece kızların kendi arasında bir eğlence olması sebebi ile hoşuma gidiyor. Hatırlayacağı güzel bir anı arkadaşları, kardeşleri ile. Müzikten ve müzikli ortamdan haz etmem ama kına gecesinde, özgürce eğlenmek, çılgınlık yapmak çok hoş. Kırmızı duvaklar, bellerde ziller, kopkop zamanı. Hayatımda kaç kere saç baş yapılı, şık, özgürce eğleneceğim bir ortam olur ki. Seviyorum ben. Ağlatma faslında da hep ağlarım. Daha dün kundakta şimdi duvakla karşında. Çok duygusal anlar. Güzel ve kesinlikle sahip çıkmak istediğim bir adetimiz

  15 şubat 2015 20:49


  8. bugüne kadar katıldığım hiç birinin ağlak geçmediği, kadınların doya doya eğlendiği bir geleneğimiz. kına yakılıp göbek atılıyor bir nevi kadınların bekarlığa veda gecesi gibi bir olay. burada kadınlara nerede aşağılama söz konusu anlamış değilim. ben seviyorum evleneceğim zaman çatır çatır da yapacağım.

  16 şubat 2015 00:11

  9. Geçen kış arkadaşımın kınasına gitmem kına gecesi olayına bakışımı tamamen değiştirdi.

  Bi gittik ki aman yareppi dedim çünkü mekan tarihiydi ve Işıklarla o kadar güzel bi ambiyans oluşmuştu. Kız yanında cariye kıyafetli kızlarla girdi, tahta oturdu falan ahahahha. Yani o gece kız kendisini özel hissetsin diye her şey yapılmıştı. Hatta hint kınası yapan biri bile vardı. ikramlar, müzik falan güzel bi gece geçirdik.

  Yani ben onun "mal" olduğunu düşünmedim. Tamamen bakış açısına bağlı bir yorum. Ha ben de kırmızı kuşak olayını sevmem ama kına gecesi eğlence yahu geleneksel bir şey istemiyorsan farklı alternatifler de mevcut. Mesela ben cahide'de drag queenlerle yapmak istiyorum kına gecesini(gizlinot: swh).

  10 ağustos 2015 17:11

  10. Ne zaman kına gecesi yapmam ben desem herkes bir ağızdan karşı çıkıp bana kızıyor. Trip atıp atarlananları bile gördüm. Millet çok meraklı göbek atmaya yahu bu işler gelin için olmuyor bunu anladım. Bir de sadece kız arkadaşlarımı çağıracam diyenlere çok özeniyorum. Ben kına gecesi yapacam da teyzemi çağırmayacam, teyzemi çağıracam dedikoducu halamı çağırmayacam, onu çağıracam da yobaz yengemin haberi olmayacak, babamın amcasının kızının kızını çağıracam da annemin amcasının torununu çağırmayacam... Sonra konu komşu duyacak görecek ama gelemeyecek... Sonra bir de bu gelenlerin kocaları var onları da kapının önüne koyacak halimiz yok. Hahaha burnumdan getirirler ayol kırk yıl! Nerede bizim ailede sadece kız kıza eğlence düzenlemek... Pehhh! En temizi hiç yapmamak diyorum dinletemiyorum.. .

  10 ağustos 2015 19:10