5.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (110)
  • oylar ()
  • medya (1)

1. soru-cevap aparatında kapanmayan yaralar için öneri sorduğumda sevgili (yazar: okyanus)'un önerdiği, önermekle kalmayıp gönderdiği yağ(gizlinot: annesinin ve kendisinin ellerinden öperim). kantaron çiçeğinin zeytinyağında bekletilmesi ile elde ediliyormuş.

bendekinin rengi pembece, daha koyu da olabiliyormuş. bunun dışında bir de (gbkz: sarı kantaron yağı) olduğunu biliyorum.

yara kapanması için kullanamadım, fakat yeni oluşmuş sivilce izlerinde gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim. cildimde 4-5 aydan önce geçmiyor sivilce izleri. 10 günde çok soldu bu yağı üst üste 3 gün sürünce. tavsiye ederim.

25 şubat 2014 16:59

2. sarıyı bilmiyordum lakin (gbkz: kırmızı kantaron yağı) yanık izlerini tamamen siliyor. olayın akabinde hemen uygulamaya başlamak lazım. o yüzden yüzyıllık izleri yok edeceğini sanmam.

25 şubat 2014 17:37

3. yaptığım yağ karışımının için eser miktarda koyduğum diğer tabirle "koklattığım" yağ. bizde yaralara yanıklara falan sürülür, çabuk iyileşsin diye. diz ağrılarına da kullanan var. sivilce izlerinde de gerçekten etkildir. akrabadan falan geleni makbuldur, doğallık açısından.

26 şubat 2014 11:47


4. kantaron bitkisinin (kırmızı-pembe renkteki yağ da sarı (link: http://www.kanserdesifresi.com/wp-content/uploads/sari-kantaron-.jpg kantaron çiçeği) ile yapılır) 1 yıl boyunca cam bir kavanozda hakiki zeytinyağının içerisinde bekletilmesi ile yapılır. bu kavanoz yağ ile doldurulup içerisine kantaron çiçekleri atılır ve ağzı sıkıca kapatılarak güneş gören bir yere, pencere kenarı gibi, koyulur. 1 yıl boyunca hiç ağzının açılmaması gerekir. tek önemli noktası çiçekler özünü verdikçe yağın üst kısmında farklı bir faz oluşmaya başlar; ayda bir falan bu kavanoz hafifçe çalkalanıp fazın homojenize edilmesi sağlanır. 1 yılın sonuna doğru da içindeki çiçekler özünü tamamen yağa saldığı için yağın rengi pembemsi-kırmızımsı bir renge dönmüş olur.

Aslında zeytinyağının bile tek başına cilde faydası varken bu çiçeğin hücre yenilenmesini hızlandırıyor olması nedeniyle kantaron yağı yara izleri, yanıklar, vs gibi durumlarda iyileştirici etki gösterir. aslında yukarıda anlattığım şekilde herkes kendi evinde yapabilir, bu çiçek park bahçe çayır heryerde karşımıza çıkabilen bir çiçek. öyle aman aman nadir bulunmuyor. yapımının uzun sürede tamamlanması ve zeytinyağının da tek başına yeterince pahalı olması nedeniyle çok yüksek fiyatlara satılıyor sadece. çevrenizdeki çiçeklere bahar aylarında bir de bu gözle bakıp sarı kantaronları tespit edebilirsiniz.

bir pamuk yardımıyla hafifçe değdirerek uygularsanız çok hızlı bir şekilde emildiğini görürsünüz. aynı pamuğu steril bir şekilde saklayıp gün içerisinde tekrar tekrar kullanabilirsiniz. dolayısıyla acayip bereketlidir, ufak bir miktarı bile aylarca gidebilir. ben neredeyse 30 kişiye evde yaptığımız minicik kavanozdan yağ dağıtmışımdır; sevgili (yazar: nylon)'un da izlerine iyi gelmesine çok sevindim. keşke daha fazla olsaydı herkese gönderirdim :)

dip not: bu arada kırmızı kantaron çiçeği aslında böbrek, karaciğer sorunları, kansızlık vs için faydalı bir kantaron çiçeği olup bu yağın renginin kırmızı olması sebebiyle kırmızı kantarondan yapıldığı sanısı yanlışlık. sarı kantaron çiçeğinde bulunan Hypericin maddesi sayesinde zeytinyağının rengi kırmızıya döner.

26 şubat 2014 12:27

5. tüyleri azaltıcı ve yara kapatıcı etkisi olduğunu duyduğum yağ. tüyleri azaltıcı etkisini bir kaç kadın blogunda gördüm, yabancı sitelerden araştırdım (kantaron antidepresan olarak kullanılıyor daha çok),saçları döktüğünü söylemiş bir çok insan. denemekte fayda var.

19 ağustos 2014 07:46

6. sivilce izlerine çare olursa başımın üstünde taşıyacağım yağdır. hatta banyosunu bile yaparım o derece.

8 ekim 2014 20:12

7. Bitkilere çok meraklı olan halam, kurtuluş savaşında askerlerin yaralarının kantaron yağı ile tedavi edildiğini duyduğunu söylemişti.

Gerçekten oldukça işe yarar. Zeytinyağının içine konan taze kantaronlar, 6 ay karanlık bir yerde bekletilerek elde edilir. 6 ay sonra o yeşil zeytinyağı kızıl bir hal alır.

Bir yığın kimyasal kullanmak yerine kantaron yağı kullanmak daha akıllıca. Hele bir de köyünüzden, yaylanızdan kendi ellerinizle topladığınız kantarondan yaparsanız muhteşem olur.

8 ekim 2014 21:48


8. Yüzüme sürüp sürmeme konusunda kararsız kaldığım yağdır. Yaraları iyileştirme konusunda süperdir. Her Eve lazım.

8 ekim 2014 22:33

9. Kırmızı kantaron yağı taze olan yanıklara iyi gelir, iz bırakmadan hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ancak yeni oluşmuş olan yanığa iyi gelir, yıllanmış yanık izine bir faydası olmaz.

8 ekim 2014 22:39

10. annemin hakkında yazılan şeyleri görse mutluluktan öleceği yağ. evimizde espri konusudur. annem her derda deva olduğunu iddia eder. elimize sıcak su dökülür kantaron yağı, kocaman sivilcemiz çıkar kantaron yağı, güneş yanığı oluruz kantaron yağı, çocuğu pişik olanlara önerdiği şey direkt kantaron yağı, yaraya bereye her şeye kısaca... yalnız anneler her zaman haklı olduğu gibi burada da haklı, yukarıda saydığım her durumda kullandık ve daha işe yaramadığını hiç görmedim. böyle doğal şeyler işe yarayınca çok mutlu oluyorum ben.

benim annem evde kendisi yapıyor, zaten çiçek bulunursa yapması oldukça kolay. ben de annesinin kızı olarak tavsiye ederim.

9 ekim 2014 10:21 9 ekim 2014 10:24