sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (24)
 • medya (0)

1. Şu an tatlısın ama kilo versen yakışıklı/güzel olursun cümlesi

Mr a sığmamak

Uçakta rahat oturamamak(ekonomide)

Ukte: (yazar: makeupfor)

28 mayıs 2016 17:56

2. toplum içinde yemek yemek. bu kadar hayati bir şey, şişman biri için sosyal hayatta problem oluyor. acelem olduğu vakit yürürken bir şeyler yemek zorunda kalıyorum, sandviç tarzı haliyle. sanki günün her dakikası yemek yiyormuşum gibi kınayan bakışlarla karşılaşıyorum. canınız kırk yılın başı cips ister, yine aynı bakışlar sanki hep öyle besleniyorsunuz gibi. ulan gider salata istersiniz yazın sıcağı, bu defa da diyet mi yapıyorsun olur. olum bırakın nefes almak, yemek yemek, tuvalete gitmek temel üçlüsünden birini rahat yapalım ya hu! hayır kemiklerim iri muhabbeti yapmayacağım ama pek çok insandan daha sağlıklı beslenen biri olmama rağmen şişmanım, yeme düzenim böyle oturaklıyken bu bakışlarla karşılaşmak epey sıkıntı veriyor bana.

28 mayıs 2016 18:59

3. Alanım olduğu için empati kurmak adına çok şey yaptım fazla kilo noktasında. Benim aksine 41 kiloyla 1 sene kaldığım oldu, isteyerek değildi ve arkadaşların yazdığına benzer şeyleri yaşadım.

Söylemek istediğim birkaç şey var bu konuyla ilgili. Öncelikle fazla kilo çevrenizdeki kimseyi bağlayan veya rahatsız edebilecek bir şey olmadığı gibi ne sebeple olursa olsun yargılama hakkına sahip oldukları bir özelliğiniz de değil. Estetik olmayan bir olay olarak bahsedilmesinin, geçenlerde karşılaştığım "pedikürsüz ayağa sandalet giyme" başlığındaki hadsizlikten farkı da yok. Varsa fazla kilonuz sadece sizi ilgilendirir. Benim bu anlamda karşılaştığım en iyi örnek yakın bir arkadaşım. Kilosu özellikle alt bedende fazla olduğu halde giyindikleriyle, sosyal ilişkileri ve özgüveniyle o kendiyle barışık olma halini ve pozitif enerjiyi gerçekten hissediyorsunuz. Bir ara ortamda bir hastalıktan mı kaynaklandığını sormak isteyen ve bunu baya ağzında geveleyen meraklı arkadaşa kahkahayla karışık "yoo inan çok yemekten" dediğinde de çok hoşuma gitmişti. Daha sonra aynı kişi sadece sağlık boyutunu ve yaşının getirisini düşünüp diyet yapıp hatrı sayılır şekilde kilo verdi.

Burda söylemek istediğim kilonuzla barışıp öyle yaşayın değil. Kendiniz için, ileride belli metabolik hastalıklarla boğuşmamak adına ama sadece kendiniz için ideal kilonuza yaklaşmaya çalışın. Bunu yaparken sakın ha ilaçlara veya mucizevi formüllere güvenmeyin. Diyet ve sporla gayet sağlıklı yapabileceğiniz bir şeyi aceleye getirip sağlığınızdan olmayın. Ama o arada en yakınınızın bile sadece sizi ilgilendiren bu konuda konuşmasına izin vermeyin. Fazla kilolarınızın çözümü kolaydır ancak o özgüven sorununun psikolojinizdeki yikimlarini toparlamak daha zordur.

28 mayıs 2016 19:41 21 temmuz 2016 16:47

4. dışarıda yemek yemek. salata yerken "sen salata yesen nolur" bakışları, fast food yerken "zaten bunu yiye yiye böyle olmuşsun" bakışları üstünüzde olur.

bi de arkanızdan "o kiloyla ne giymiş öyle" diyen insanlar vardır muhakkak.

28 mayıs 2016 21:59

5. bir zamanlar 80 kiloya kadar çıkmıştım. o zamanlar en çok duyduğum şeyler ''sana yakışıyor bence ama biraz versen iyi olur, balık etlisin çok takma, o kıyafet seni daha kilolu gösterir, kısa giymemelisin bacakların çok kalın'' sözleriydi. sokaktaki küçük çocuklar arada şişko diye laf bile atarlardı. mağazada denediğim kıyafetlerin hep en büyük bedenini denerdim ki onların bile olmadığı zamanlar oluyordu. bir süre sonra bu yüzden depresyona girdim, sevdiğim kişi de epey zayıf biriyle çıkmaya başlamıştı. çok kötü zamanlardı ve depresyon sonucu 23 kilo verdim. ama o kadar sağlıksız verdim ki hala etkilerini görüyorum. bazen hiç uyumuyor bazxen çok uyuyor genelde hiçbir şey yemeyip kahve sigara ile idare ediyordum. sonuç olarak zayıfladım ama sağlıksız zayıfladım ve kahve sigara depresyon sonucu kalp ve psikolojik problemler peşimi bırakmadı. yani diyeceğim o ki, kesinlikle kilolu olmayı dert edip kendinizi üzmeyin. yaşadığınız sorunları sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışarak atlatabilirsiniz. görünüş için ise hiç uğraşmayın bile, her halinizle güzelsiniz ve size şişko diyenleri de yiyin!

28 mayıs 2016 22:03

6. Bacak bacak üstüne atamamak

İnsanların, siz yemek yerken onları da yiyecekmişsiniz gibi bakmaları, tam da o an yemelisiniz aslında.

İnsanların dalga geçmesi ve bunu duymanız (bkz. Kilolu kişiler kimseyi dış görünüşüyle yargılamaz)

28 mayıs 2016 22:11

7. Metrobüste 1.5 kişilik yere tek başıma oturduğumda yanıma sıkışmaya çalışan ancak poposunun yarısını bile sokamayınca attığı bakışlar en büyük sorunum allah başka dert vermesin banada yani

29 mayıs 2016 02:28

8. kilomun güzelliğimin önüne geçmesi! valla çirkin değilim ya, sadece şişmanım :(

17 ağustos 2016 10:54

9. "çekici değilim" psikolojisi. çok abartı bir kilo sorunum olmasa da bunu yaşadım. ortamda zayıf arkadaşlarımın beğenilmesi üzerdi. ama insan önce kendi kendini beğenmeli. beğenemiyorsa -altını sizerek söylüyorum- kendisi için kilo vermeli. kendi özgüvenini yerine getirecekse kilo vermeli, başkası beğensin diye değil. kendini beğendikçe başkaları da beğeniyor. bizzat yaşadım bunu.

17 ağustos 2016 11:53

10. kendimi bildim bileli balık etliyim ve insülin direncim de olduğundan zor kilo veriyorum fakat bu olayı insanlara anlatmak için artık kendimi yormuyorum. Fakat beni her yıl yoran bir muhabbet var ki şöyle yılda bir görüştüğüm akrabalarla konuşacak başka muhabbetimiz olmadığından;

-kilo mu aldın sen?

-...

-güzel olmuş yüzün böyle dolmuş vsvsvs(sonrasını duymazsın)

arkadaş yıllardır aynı kilodayım balık etliyim bacaklarım popom tombik ama anlatamazsın, anlamazlar. he bir de insülin direncinden dolayı beslenmeme dikkat ettiğimde diyet yapıyorum sanılıp paso diyetten, gördükleri zayıf insanlardan, nasıl o insanların zapzayıf olduğundan, bahsedip verirsin ya sen de istersen inşallah filan diye lomlom konuşan akrabalarım var ki. evlere şenlik :)

benim karşılaştığım sorunların çoğu psikolojik yani anlayacağınız :)

17 ağustos 2016 12:00 17 ağustos 2016 12:01