yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (46)
  • medya (0)

  1. Aslında bunun şişmanlık ve zayıflıkla alakalı olduğunu sanmıyorum. İlla ki tetikliyordur ama bence bu biraz huy ve karakter meselesi. İçinde sırf başkası zayıf diye ona karşı kin güden insan zayıf olsa da aynı şekilde şişmanlara karşı kin güdüp aşağılar bence. Aşırı şişmanlık da aşırı zayıflık da iyi bir şey değil bunu herkes biliyor zaten. İkisi de bir süre sonra sizi çok daha büyük hastalıklara sürükleyebilir. Elbette eğer bir hastalığınız varsa bundan dolayı kilo alıp veriyorsanız bu bir istisna ama deli gibi yiyip hiç spor yapmadan kilo alan insanlar (gizlinot: bir zamanlar ben de böyleydim ve durup dururken kilo alıyordum ama fazla ilerlemeden aklım başıma geldi) lütfen zayıflara kin güdeceği enerjiyi sağlığına kavuşmak için harcasın. Aynı şekilde anoreksiya derecesindeki zayıflar da öyle.

  28 temmuz 2018 14:12

  2. sevgili (yazar: bunubegendi)'nin yine gercekleri konusuyorum bahanesiyle polemik yaratmak icin actigi bir baslik, ama ben bu vesileyle birkac sey soyleyecegim. kilolu insanlarin zayiflara acimasizligi, kadinlarin erkeklere yaptigi seksizm, (bkz: reverse racism), (bkz: all lives matter) gibi ilk bakista mantikli gibi gorunen argumanlar, cesitli somuru ve baski sistemlerini bireylere indirgedigi icin sacmaliktir, yok hukmundedir arkadaslar. Bu gibi konularda degerlendirme yapilirken dominant diskur ve pratikler tarafindan empoze edilenin ne olduguna, ve bunlarin hangi gruplari hedef aldigina bakilir. siyahlarin beyazlara karsi irkciligi diye bir sey genellenemez mesela, olsa olsa bir siyahin irkci soylemi/davranisindan bahsedilebilir ama bu irkciligin sistematik olarak siyahlari hedef aldigi gercegini degistirmez. beden olumlama hareketi de sismanliga ovgu olarak degil, kadinlara surekli nasil gorunmeleri gerektigini empoze eden, kadini tektiplestirmeye calisan patriyarkal duzene karsi tepki olarak dogmustur. bize ideal olarak neyin dayatildigini da nasil 34 beden olunur tarzi sorulardan anlasildigi uzere hepimiz biliyoruz zaten, burada anlatmama gerek yok. o nedenle size acimasiz davranan sisman arkadaslarinizdan bahsedebilirsiniz elbette; ancak bunu bir normmus, zayiflik da sismanlik kadar hor goruluyormus, toplumda sanki iki taraf da esitmis gibi genelleyemezsiniz.

  28 temmuz 2018 20:17

  3. Gerçekten var bu. Kendimi bildim bileli de bununla savaşıyorum ama kilolu değil genel olarak her insanın zayıflara karşı bir acımasızlığı var. “Ahhaha annen sana yemek vermiyor mu?” Dediklerinde mesela “evet beşinci boyuttaki gibi masada şuh kahkahalar atıp benim önüme de kuru ekmek atıyorlar” demek istesem de yapmacık bir ehehhe çok komiksiniz demekten öteye geçemiyorum. Bir şey giyiyorum mesela, vücudumu da beğeniyorum hani problemim yok. Biri çıkıp diyor ki “ay tabii giyersin canım sen dikkat çekmiyorsun çocuk gibi vücudun zaten. Ben hiç giyemiyorum dikkat çekiyor.” Öyle ölmedim ya taş atsaydın? Demek istiyorum.  

  Hele bir de şey var “ya sen hasta mısın? Anoreksiya falan musın?” Değilim ama ya olsaydım? O nasıl bir cümle? Öyle pat diye kurulabilen bir cümle mi bu? İnsanlar savaşıyor hastalıkla, savaşıyor. Bir de böyle acır tonda sorarlar genelde bu soruyu. Çünkü eminlerdir, gördükleri her zayıf kız mutlaka hastadır. Yazıktır. Neden zayıf insanlara karşı bu acımasızlığın ılduğunu çözemiyorum çünkü tüm bu kurulan cümleler 20 yıllık hayatımda beynim bir şeyleri algılamaya başladığından beri duyduğum ve canımı yakan sözler oldu. Ama kimse hiç kimse bunu umursamadı. Mesela kıyafet arayışına çıkıyorsun yok allah olmuyor kıyafetler. Hepsi bol, hepsi büyük. Diyemiyorsun çevrendeki insanlara çünkü “ay şımarık, ay derde bak.” Diyorlar. Halbuki yemin ederim üzülüyorum ya. Vallahi üzülüyorum bulamadığım için. Şükürler olsun sağlıklıyım ama kendimi bildim bileli yapım böyle ne yapayım ki? Herkes kilolu insanlara karşı lafını seçiyor ama kimse zayıf insanlara karşı dilini ayarlaması gerektiğini bilmiyor.

  Hayır anlamadım birileri tüm insanlığa zayıf insanların duyguları yoktur falan mı dedi de herkes ego mastürbasyonunu zayıflar üzerinde denemeye başladı? Gerçekten bıktım artık saçma sapan cümle ögeleri duymaktan ve eminim bunu bir duyan da ben değilim şu başlığa bakılırsa. Aranızda bunu fark etmeden yapan, bu cümleleri komik olduğunu düşünerek kuran varsa size bir haberim var; hiçbiri komik gelmiyor. Lütfen kurmayın artık. 

  29 temmuz 2018 01:34


  4. şaka yollu bile olsa, zayıflardan nefret ediyorum tarzı cümle kurabilmeleri buna örnektir. ayrıca kompleksli insanların elinde, aslında iyi bir amaca hizmet eden, benim de desteklediğim beden olumlama hareketi, zayıflara karşı bir hakaret aracına dönüşebiliyor.

  29 temmuz 2018 02:03

  5. bence yersiz bir başlık. bende hipo, kuzenimde hipertroid var. ben hayatım boyunca çok şişman, o hayatı boyunca anoreksia hastası kadar zayıftı. benim kilodan gıdım çıkıktı, onun da zayıflıktan gözleri pörtlemişti. ben hep ''keşke kilo verebilsem, bir deri bir kemik kalsam'' derdim, o da hep ''keşke kilo alabilsem, bu kadar zayıf olmaktansa kilolu olmayı tercih ederim'' derdi. evet kedinin uzanamadığı ciğer diye bir gerçek var. ama hayatta her zaman kilolu insanlar da, zayıf insanlar da haksızlığa uğruyor. ben daha çok uğruyorum sen daha az uğruyorsun diye bir şey yok. zayıflarsın, ''ıyyy popon dümdüz kemiklerin sayılıyor'' derler, kilo alırsın ''bu ne böyle löp löp etin sallanıyor şort giymeyi bırak'' derler. iki taraf da her zaman zorbalığa maruz kalır. iki taraf da her zaman mağdurdur. bunun için savaş açmaya gerek yok. aksine kilolu insan da zayıf insan da birbirini desteklemelidir. iki taraf birbirini anlamazsa kim onları anlayacak? neden bu çatışma? bırakın şu ben daha mağdurum muhabbetlerini. sarılın hgfjkd ortalık karıştıran bunubeğendinin oyununa gelmeyin kardeşlerim.

  29 temmuz 2018 03:20

  6. Ben lisede buna mağruz kaldığım için her gün cips yiyiyordum. Sadece alnım sivilce dolmuştu, kilo falan alamamıştım. Kilolu musun? Kendini iyi hissetmiyorsan zayıflayabiliyorsan zayıfla. Olmadı bırak konuşsunlar. Zayıf mısın? Bırak onlar kendine baksın, sağlıksız yollara girme ve kendini sev.

  Tanım; var olan sinir bozucu olay.

  29 temmuz 2018 10:23

  7. Bi tanesi gözümün içine baka baka şey demişti; zayıfların tuvaleti daha fazla kokuyo, iğrenç ya.(gizlinot: Sanki onun ki gül kokulu) Madem o kadar kötü bi şey zayıf olmak bu kız niye sabah akşam diyet yapıp spor salonuna gidiyodu bilmiyorum. Bende napiyodum ekmek arası baklava yiyodum kilo alıyım diye. Suan bakıyorum aşırı bi zayıflığım da yokmuş. Birde bu kiz sürekli kemik torbasisin filan diyodu...

  29 temmuz 2018 11:35 29 temmuz 2018 11:37


  8. ben de bunu kilo ile alakalı yorum yapanların kötülüğüne bağlıyorum, kendilerinin de kilolu ya da zayıf olmasına değil. bu tarz insanlar başka biri de kilo alsın bunu direkt fark eder moralini bozmaya çalışır. hiç şaşmaz hepsi aynıdır.

  bir de toplumda zayıflık=güzellik algısı o kadar empoze edildi ki birisine aşırı zayıf olduğunu söylemenin ya da anoreksik demenin kırıcı olabileceği kimsenin aklına gelmiyor. bir kez çok zayıfsın dedi diyelim, kırıldığını belli edince tekrar tekrar dile getiriyorsa bariz kötülüktür bu. ben kırılgan görünmek isteyen bir insan değilim ama aşırı zayıfsın bünyen de kesin zayıftır ağır kaldıramazsın dediklerinde sinirden ağlıyorum. bütün kış insanlar hasta olur bana bir şey olmaz, ben hapşırınca işte hep zayıflıktan... zayıf bir arkadaşım da artık dayanamadı ihtiyacı olmadığı halde psikiyatrik ilaçlar kullanarak bir iki kilo aldı. fazla kilosu olan birine yapılanlarla ne kadar benzer değil mi? aynı acımasızlık.

  29 temmuz 2018 14:41

  9. 'Sana ekmek vermiyorlar mı' 'bir gün bizde kal bak 10 kilo alırsın' gibi saygısız ve kırıcı laflarla söze başlarlar. ah bir bilseniz sizden daha çok yediğimi(gizlinot: swh)

  29 temmuz 2018 16:14

  10. Tam tersi daha çok yaşanan önerme. "Ay senin kilon var bebeğin de zor olur" "nasıl bu hale geldin? " "bu kadar terlemek hep kilodan. " "sen bu aralar şiştin mi yine? " "bu kilo seni zorlamıyor mu? " evet tüm bunları duydum ben. Çünkü o kadar zayıftım ki. Ne yapayım yani? Elimden geleni yapıyorum. Hatta o kadar az yiyorum ki aklınız durur. Ama olmayınca bu bedeni sevmekten başka da çareniz kalmıyor. Kendimi parçalayacak halim yok. Bende oversize bir kadınım. Keşke tüy gibi kalsaydım ya da birazcık daha az kilolu olsaydım. Bizler üzülmüyor muyuz tıkandığımızda? Veya kiloyla ilgili sağlık sorunu yaşadığımızda? Lanet yağdırıyoruz belkide içimizden birçoğumuz. İnsanların zayıf ya da kilolu, beyaz ya da siyahi, kıllı ya da kılsızı değil;insanın "insan" olanı makbuldür bana kalırsa. Kalbinizi iyi tutun. Kirletmeyin. Gerisi boş.

  Bu arada bazı girdilerimi neden sunay akın edasıyla yazdığımı çözemiyorum skdjwkdjej.

  29 temmuz 2018 16:24 31 temmuz 2018 11:53