yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Protein içermeyen ve düşük gözenekli saçlara uygun daha çok nemlendirmeye yönelik saç ürünleridir. (bkz: low porosity saç)

  Eğer method'u uygulamaya yeni başladıysanız, farkedebilirsiniz ki saçınıza yanlış ürünler kullanmışsınız. Mesela ben bunu farketmiştim, methodu uygulamadan önce saçlarım çok nemsiz ve yıpranmış olduğu için üstünde onarıcı yazan herşeyi atardım sepete. (gizlinot: swh)

  Sonuç olarak methoda başlayınca saçımın low porosity olduğunu (gizlinot: kuruması en az 1 saat sürer, havuza girip çıktıktan sonrası tam bir işkenceydi.), ve saçımta aynı zamanda protein fazlalığı olduğunu farkettim (gizlinot: protein build up) (gizlinot: Bunu saçınızın esnekliği ile anlarsınız. Benim saçım esnemiyor, çat diye hemen kopuyor mesela.). Bundan kurtulmak çok zor, özellikle low porosity saçta. Çok iyi nemlendirmeniz, proteinden VE BELLİ BAZI ŞEYLERDEN DE kaçınmanız lazım. Ben şuan bu protein fazlalığından kurtulmaya çalışıyorum. Bunun için, kullandığım ürünlerin içlerinde protein türleri, ve hindistan cevizi yağı olmamasına dikkat ediyorum (gizlinot: çünkü hindistancevizi yağı protein kaybını önler. protein fazlalığı olmayan veya high porosity saçınız varsa iyi gelecektir.) (gizlinot: protein nem dengesi önemli swh). Siz de böyle yapabilirsiniz. Ürün önerilerinize açığım.

  26 eylül 2020 16:25 21 ekim 2020 08:46

  2. ben yıllarca saç bakımından habersiz ve bilgisiz yaşadım. saçlarım boyasızdı ve low porositydi. ama en tabi ki farkında değildim bu kavramları da bilmiyorum.

  hindistan cevizi ve proteinli, keratinli ürünler kullandığım için saçlarımın neden bu kadar sert cansız ve yıpranık olduğunu merak ediyordum. çünkü dediğim gibi saçımda boya yoktu. bu kavramları öğreniğ kendi saçımın ne olduğunu fark edince ve bilinçlenince yaptığım hatalar yüzüme çarptı resmen. ben protein yüklü saçıma yine protein dayıyordum ve güzel olmasını bekliyordum. sonuç sert ve cansız yıpranık görünen saçlar oldu tabi ki. bilinçlenince kendimi uygun bir rutin oluşturmaya çalıştım ve elimdeki çoğu ürünü başkalarına verdim. cgm uygulamaya da başladım. tamamen her adımına uyarak değil ama yine de kendiömce uyguluyorum. ürün önerilerine gelecek olursam; nature box badem yağlı şampuan: eğer yurtdışına çıkıyorsanız ve low porosity iseniz kesin olarak bakın. hem cgmye uygun, hem de bizim saç tipimize. saçlarım en son beology şampuanı bu kadar sevmişti yokluğuna üzülüyordum ilaç gibi geldi artık bunu her gidişimde alıyorum.

  beology şampuan: artık çok az bulunan şampuan kendisi ama bazı yerlerde bulunuyor. cgmye uygun değil sanırım çok emin değilim bu konuda ama low porosity saçıma çok çok iyi gelmişti ve kalkana kadar tek kullandığım şampuan buydu. benim kullandığım deep sea olanı.

  argan ve tatlı badem yağı: bu yağlar şimdiye kadar denediğim yağlar içinde ne memnun kaldıklarım. saçımda ikisini karıştırıp 1 2 saat bekletip yıkıyorum ve elimden kayan, ışıl ışıl, pasparlak saçlara kavuşuyorum. bende çok etkililer.

  orofluido saç yağı: bu ürünü de aynı şekilde yurtdışına çıkanlara öneriyorum. cgm onaylı mı bilmiyorum ama low porosity saça çok iyi geldiğini düşünüyorum. ben çok çeşitli markaların saf olmayan bu şekil yağ formunda ürününü denedim hiçbiri saçım tarafından kabul edilmiyordu sadece saçımı yapış yapış yapmaya ve kabartmaya yarıyordu. bu ürünse saçımı ipeksi ve yumuşak yapıyor. kabarıklığını fazlasıyla önlüyor.

  garnier in yine burada satılmayan fruictus serisinden saç maskeleri: gerçekten çok başarılılar. çok çeşidi var ben iki tane denedim ikisinden de aynı şekilde memnun kaldım. ben her saç yıkamamda krem gibi kullanıyorum. saçlarımı hiç ağırlaştırmadan nemlendiriyor ve dolgun yapıyor. saçlarım aksine hafifliyor gibi geliyor bana.

  elsevin hindistan cevizli maskesi: bunun içinde protein gözüme çarpmadığı için almıştım. hindistan cevizi normalde kaçındığım bir içerik ama bu üründe bence çok az kullanılmış ya da pazarlama stratejisi olsun diye kokusunu koymuşlar sadece. hindistan cevizinin saçımda bıraktığı etkiyle alakası yok yani. burada satılan maskelerden benim en memnun olduğum bu. diğerleri benim kuru saçlarımı nemlendirmeye yetmiyor. mesela watsonsunki çok etkisiz saçımda. bu ürün de yine ağırlaştırmıyor ama yumuşacık yapıyor ve saçımı ışıldatıyor. silikondan kaçınıyorsanız almayın çünkü silikon içeriyor.

  otacı argan yağlı şampuan: trde satılan en menun kaldığım ikinci şampuan kendisi. başlığında detaylı girdim var zaten.

  bence çoğu urban care ürününden uzak durun süslüler çünkü ben hangisine baksam içi protein dolu. bende de iki çeşidi vardı ve ikisi de saçımı sert ve cansız yapış yapış yaptı. bendekiler argan yağlı ve hindistan cevizli durulanmayan kremleriydi.

  aklıma daha fazla ürün gelmedi ben de yenilerini denedikçe buraya yazacağım.

  3 nisan 2021 11:47 3 nisan 2021 11:49

  3. Saçıma en iyi gelen şey gliserin oldu ama asla kuru saça uygulamayın. Boş sprey şişesine dörde bir oranda gliserin koyuyorum ve suyla tamamlıyorum. Buklelerim bozulduğunda sprey sıkıp kurumasını bekliyorum. Duştan sonra da saç uçlarıma sürüyorum.

  3 nisan 2021 14:20


  4. Bu başlıkta yazanlar ile aydınlandım resmen. Saçlarım gürdür ama sadece gürlüğünden değil kurumuyordu resmen. Kaç tane makine bozdum kurutmak için artık fön makinesi aldım daha güçlü diye. Saçım uzadıkça kurutma çilesi daha da arttığından maalesef saçlarımı pek uzun kullanamadım. Saçlarım genel olarak saç ürünlerini çok kabul etmez içine. İnatçıdır zaten. Yumuşasın diye yağlar sürdüm. Bir sürü krem, maske her şeyi kullandım ama genel olarak fayda alamadım. O kadar kurutmama rağmen saç diplerimde ıslak bırakılan saçlardaki gibi kızıllık olduğunu söyleyip duruyordu kuaförler. Ürünler kolayca emilmez bu da var gerçekten. Bu low porositye uygun olarak Davies oi all in one milk ürününü önermişler. Onu set halinde almıştım. Evet çok güzeldi ama çok pahalı olduğu için devam edemedim kullanmaya. Daha fazla araştırıp güncelleyeceğim girdiyi.

  Şimdi daha da okuduğumda Low porosity olan saçların çok çabuk kurduğunu yazmışlar. Şu bardak testini yaptım. Saç yüzeyde kaldı. Doğal saçlarım inatçı ve parlaktır. Nemli havalarda elektriklenmez. Ama saçlarımı kuru hissederim hep. Kurumama olayı acaba aşırı gür olmasından mı sadece çözemedim. Ya da belki de kullandığım ürünler emilmediği için onlar da ıslak hissettiriyor olabilir? Bir de saçlarımı yıkarken ıslatmak da vakit alıyor. Düşündüm de başka insanların da saçını yıkadım, benimkini ıslatmak daha fazla süre alıyor. Bu da low porositye daha uygun gibi.

  3 nisan 2021 14:39 3 nisan 2021 15:33

  5. Low porosity, kuru ve çabuk ağırlaşan dalgalı saçlara sahibim. Protein içerikli ürünler kullandığımda saçımı daha da kurutuyor. Saçta protein-nem dengesi çok önemli. Saçınızın nem mi yoksa protein mi ihtiyacı olduğunu strand test yardımıyla anlayabilirsiniz.

  O zaman diyelim ki strand testi yaptınız ve saçınızın protein değil de neme ihtiyacı olduğuna karar verdiniz. Hangi ürün proteinli, hangisi değil nasıl ayırt edeceğiz?

  Ürünün içerik listesinde "hydrolyzed" ile başlayan bir içerik görüyorsunuz bu muhtemelen proteindir bknz: Hydrolyzed (wheat, oat, soy) protein, Hydrolyzed keratin. Eğer bu protein, içerikler listesinde ilk 5 sırada yer alıyorsa o zaman bu ürün yüksek miktarda protein içeriyordur. Low porosity saçların uzak durmasında fayda var. Syoss curl me saç kremi yüksek miktarda protein içeren ürünlerden biri, tavsiye etmiyorum.

  İsana'nın argan yağlı ve aloe veralı saç maskeleri saçıma çok iyi gelen ürünlerden oldu.

  Yine isana'nın avokadolu 2si 1 arada saç bakım kremini durulanmayan krem olarak kullanıyorum, urban care kırmızı durulanmayan kremden sonra çok iyi geldi saçıma.

  Gratiste satılan organic shop ürünleri de saçımı yumuşacık yapıyor. Tek sorun, çok sıvı bir yapısı olduğu için çok fazla kullanmak gerekiyor ve bu yüzden çok çabuk bitiyor.

  Şuan saç kremi olarak Pantene silikonsuz Hacim Veren Dolgunlaştırıcı Saç Bakım Kremini kullanıyorum, saçlarımı aman aman nemlendirmese de sertleştirmeden taranır hale getiriyor, yumuşatıyor. Az miktarda kullanmam yeterli olduğu için şimdilik çok memnunum. Başka ürünler denedikçe editlerim.

  20 temmuz 2021 21:47