yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25)
  • medya (1)

  1. Muzdarip olduğum durum. 2 sene önce smartphone almamla daha da beterleşmiş durumda şu an görme yetim :( gözlük sevmiyorum, lens ise 10 senedir kullandığım için gözlerimi kuruttu, artık günlük kullanmıyorum, yalnızca şehir dışına arabayla çıkınca ya da tatildeyken çevrenin keyfini daha iyi çıkarmak için kullanıyorum. Lazer yaptırayım diyorum, ama ya o %0,0000 bilmem kaç'a dahil olup görme yetim zarar görürse diye korkup yaptıramıyorum. Zor durumdayım süslüler :(

  1 eylül 2015 13:43 ed.27 ekim 2015 23:54

  2. retina incelmesinin görülme sıklığının çok daha fazla yaşandığı göz bozukluğu. özellikle miyop hastalarının rutin göz muayenelerinin yanında yılda 2 kez (doktorun önerdiğine göre) göz dibi muayenesi yaptırması gerekmektedir. bu şekilde retina incelmesi durumu erken keşfedilebilir, muhtemel yırtıklara daha erken müdahale edilebilir.

  based on a true story.

  29 kasım 2016 09:06

  3. Süslüde şu başlığı görüp de yazmasam olmaz,bu konuda deneyimim büyük. Yaklaşık 17 aylıkken yerimde duramadığımdam beşikten kendimi aşağı atmamla ki bu aynı gün üçüncüde oluşmuş, şaşılık oluşmuş sonrası tembellik ve miyop.

  Şuan 24 yaşındayım, bilimum gözlük (haftada bir düzenli kırdığımdan,adamı zengin ettiğimi söylerler), cam,lens vs değiştirdim. Sol 7 küsürlere sağ 4 küsürlere geldi hatta bir ara. İlginç şekilde o göz numarasıyla gözlüksüz bile rahat görüyordum yalnız, uzakta yazılanları okuma konusu olmuyordu sadece.

  17 ocak 2018 00:24


  4. smartphone'larla ilgisi olduğunu düşündüğüm durum. son 1 yılda hiç olmadığı kadar gözüm telefonda zaman geçirdim, hele yazın bilgisayarı hiç açmadım hep telefona baktım. belirgin bi şekilde uzağı görme sorunum arttı. bu kadar değildi önceden, biliyorum. youtube'da bazı göz egzersizleri var bu tarz görme sorunlarını azaltmak, hafifletmek gibi vaatleri olan, aramızda bunları denemiş süslüler varsa yorumlarını çok merak ediyorum.

  15 nisan 2018 22:25

  5. Gözlük takmadığında “sana selam verdim almadın”  diye çemkirenlerle “biliyorum miyopsun görmedin” diye tanıyan arkadaşlarının ayırt edebilmen şaka bi yana çanak anten görüntüsü vs full hd ekran arası fark var ve evet yakına bakma ile bi ilgisinin olduğunu düşünüyorum küçüklüğümden beri kitaplarla haşır neşir olmam ve son yıllarda da elektronik cihazları totomun dibinden ayırmamanın sonucu olabilir. 

  15 nisan 2018 22:45

  6. Genellikle genetik olarak aktarılan, gözün Uzağı net görememe problemidir. Ergenlik çağına kadar belirtilerini gösterir ve çoğunlukla da derecesi çok fazla büyümez. 

  Gözlük kullanmıyorsanız, uzaktaki nesneye bakarken, retinanızın yapmadığı netleme işini gözlerinizi kısarak siz yapmaya çalışırsınız. Bu durum göz ağrısını da beraberinde getirir.

  Bir de miyopun yanında astigmat da varsa, mmmm baş ve göz ağrılarına, göz kısmalarına doyamayız. 

  ilgili medya:
  1
  16 nisan 2018 03:22

  7. İnsanda belli bir zamandan sonra ilerlemeyi bırakıyormuş. Benim olayım tamamen 7/24 bilgisayara bakmakla alakalıydı. Okul bittikten sonra anca umursayıp doktora gittim ve şu an günlük hayatta gözlük kullanıyorum. Televizyondaki yazıları okuyamıyorum, belli mesafeden sonra nesnelerin ayrıntılarını seçemiyorum. Ve gözlük kullanmaya başladığımdan beri hayat kalitem ciddi oranda arttı. Ben resmen körmüşüm. Umarım daha artmaz.

  16 nisan 2018 10:04 16 nisan 2018 10:05


  8. İlk üç sene iki gözüm de 1-1.5 arası değişmişti, sonra üniversite sınavına hazırlanmaya başladım ve altı aylık kontrolüme gittiğimde sol gözümün 2 sağ gözümün 2.5 numaraya çıktığını öğrendim. O günden beri de artmaya devam ediyor, bakalım nereye kadar.

  16 nisan 2018 16:40

  9. Buyrun benim demek istediğim başlıktır. Uzaklarda aramayın ben hep dibinizdeyim miyop süslülerim.

  Tanım olarak da kişinin uzağı göremediği ve bulanık gördüğü, görüş mesafesinin numaranın ilerlemesine bağlı olarak daha da kısaldığı bir göz bozukluğudur.

  15 yıldır benim bir parçam olmuş bozukluktur. Yaşım yirmili yaşların ortasını da geçti ama hala durmadı, durduramıyoruz. Lazerin çözüm olduğunu söyleyen ve bunu yaptıran arkadaşlarım var fakat ben bir türlü cesaret edemedim. Kaldı ki lazer düşünüyorsanız göz numaranızın da durmuş olması isteniyor halihazırda. O da bende mümkün değil şuan.

  Tüm şartları karşılayanlar bence lazer yaptırıp kurtulmaya baksın, yaptırıp memnun olan sayısı az değil zira. Ayrıca neden göz doktorları yaptırmıyor gözlük kullanıyor diye soranlara bir doktor arkadaşımdan aldığım bilgiyi sunmak isterim: lazer az da olsa gözdeki derinlik algısını bozan bir uygulamaymış. Bu sebeple cerrahi işlem yapan doktorlar bu yöntemi kullanmaktan kaçınıyormuş çünkü ameliyatlarda derinlik algısının önemi olduğunu söyledi.Fakat cerrahi işlemle işi olmayan biz faniler neden yaptırmasın diye düşünüyorum. Çünkü yine arkadaşımdan ve birkaç doktor arkadaştan aldığım bilgiye göre bu durumun günlük hayat üstünde olumsuz bir etkisi yokmuş zaten.

  16 nisan 2018 16:43

  10. bu yaz ilişkimizin 12. yılını kutlayacağız. kendimi bildim bileli gözüm bozuk, gözlüksüz anılarımı hatırlamıyorum zaten. ilk takmaya başladığım yıl, gözlüğü unutup tatile gitmiştim. şu an gözlüğümü, lensimi unutsam, öldürün beni daha iyi. 10 cm ötemi zor görüyorum. (göz derecem 4.5) astigmatta var ama küçük düzeyde sanırım. neyse ki son yıllarda hızlı büyümesi durdu. 8 yıl gözlük, 2 yıl sadece lens (gözlükten o kadar tiksinmiştim ki suyunu çıkardım, siz yapmayın), son 2 yıldır da gözlük+lens dönüşümlü takıyorum. çizdirmeyi düşünmüyorum, korkutuyor açıkçası ama fikrim değişebilir. umarım yıllardır, "ama yaşlanınca yakını görme problemin olmayacak" diye beni kandırmamışlardır, tek avuntum bu. kesinlikle illet bir dert özellikle 2 dereceyi geçtikten sonra çok daha hissedilir oluyor. çevrenizden sıkça gözlük taktın da ondan bu kadar büyüdü sözlerini duyabilirsiniz. yalan yok, gözü net gören insanlara o kadar özeniyorum ki, gözlerinin değerini bilsinler. Ve sevgili 0.25 astigmat arkadaşlarıma sesleniyorum, lütfen yanıma gelip, "allahım göremiyorum, ölüyorum bitiyorum" tribine girmeyin.

  16 nisan 2018 19:41